Voor het keizerlijk bezoek ten stadhuize I van Amsterdam, wordt op de binnenplaats aldaar eene fraaie muziektent opgeslagen, in het midden, zóó, dat het met zes paarden be spannen keizerlijk rijtuig er om heen kan rijden. Ook de ingang wordt versierd. De afdeelingen bereden politic, die van 1 tot 3 Juli daar ter stede dienst zullen doen tot handhaving der orde, zijn na herhaalde oefe ningen in de manége gisteren voor het eerst uitgereden. Deze uit 30 a 40 ruiters bestaande groep maakte een goeden indruk en trok veler aandacht. Onder de stedelijke instellingen, welke er misschien door den keizer en de keizerin zullen bezocht worden, behoort ook het Burger weeshuis. In verband met de genomen maatregelen tot verzekering van de ongehinderde vaart der keizerlijke en koninklijke oorlogsschepen door het Noordzeekanaal bij de komst dor Duitsche gasten zal de spoorbrug bij Velzen gedurende enkele uren voor het verkeer gesloten zijn en zullen in verband daarmede enkele treinen worden opgeheven. Ook de lokaaldienst naar IJmuiden zal gedurende een deel van den dag gestremd worden. Hr. Ms. instructiekorvet „Urania," cornm off. luit. ter zee 1ste kk D. Stolp; Hr. Ms. stoomkanonneerboot „Gier," comm. off. luit. ter zee 1ste kl. P. S. R. Wolterbeek, en Hr. Ms. stoomkanonneerboot „Ever," comm. off. luit. ter zee 1ste kl. W. J. Cohen Stuart, kwamen gistermiddag ter reede van Amster dam aan. Ook Hr. Ms. instructiekorvet „Nautilu*,' comm. off. kapt. Iuit. ter zee H. G. Hilde- brandt, arriveerde Donderdag-avond te IJmui den en ankerde gisteren voor de hoofdstad. Te Rotterdam is men van gemeentewege bezig om den Stationsweg in gereedheid te brengen voor het hooge bezoek, dat ook dio gemeente te wachten heeft. Aan het rech teroind van den Stationsweg zullen aan weers kanten eerepoorten worden opgericht, ééne voor pand No. 33, de andere nabjj het Sta tionsplein, Aan weerszijden van don weg worden voorts op afstanden van 10 meter vlaggestokken geplaatst, met stof bekleed; aan dia stokken zullen wapens, schilden, vlaggen en groen worden aangebracht. Tevens kan nog worden gemold dat het wachtlokaal voor bootwerkers aan de Boompjes zal worden versierd voor rekoning van het Rjjk, om te dienen by het vertrek van den keizer. Do versiering, welke in '3 Gravenhago van gemeentewege by gelegenheid van het kei zorlyk bezoek zal worden aangebracht, zal. behalve in vlaggentooi, hoofdzakelijk bestaan in twee reuzenmanden, overvuld met bloe men en gewassen, welke aan den ingang van het Staats-Spoorwegstation den toegang naar de stad zullen ontsluiten en op het voorplein van hot Paleis in het Noordeinde hare pracht zullen ten toon spreiden. Naar wy vernemen, wordt Z. D. H. prins Yon Wied morgen, Zondag-avond, te 's Gra venhago verwacht en zullen Z. D. H. en H. K. H. prinses Von Wied, prinses Marie der Nederlanden, zich 1 Juli naar Amsterdam begeven om deel te nemen aan het déjeuner en diner ten hove. De vorstelijke personen zullen afstappen aan het „Amstel-Hotel." Wij vernemen verder dat H. K. H. de prinses Von Wied zal deelnemen aan den rijtocht, door do keizerlijke gasten en HH MM. de Koninginnen opYijjdag 3 Juli in de residentie en Amsterdam te maken. De stalmeester van H. M., ritmeester baron Bontinck, is heden naar „Het Loo" geweost, in verband met de maatregelen betreffende het koninklijk staldepartement, tijdens het kei zerlijk bozoek te Amsterdam, 's-Gravenhage en Rotterdam. De gemeenteraad van Utrecht heeft het bedrag der heffing van de plaatselijke directe belasting naar het inkomen weder op 1.55 pet. bepaald. Uit de hierbij gedane mededeelingen blijkt dat do inkomstenbelasting in alle op zichten beter werkt dan de vroegere belasting naar den grondslag van het personeel. Do gasprij3 is verhoogd mot en is nu 51/, cent. Dit komt niet allern voort uit do hoogero kolenprjjzen, maar ook uit de ko3ten voor uitbreiding en verbetering der inrichting van de fabriek. Gister-, Vrijdag middag, vertrok met den trein van 5.15 de hertogin van Albany van het Paleis Hot Loo weder naar Engeland terug. De Koningin-Regentes en de jonge Koningin, benevens gevolg, begeleidden de hooge gasten tot aan den trein. Zoowel de Koningin-mo6der als de Koningin namen op het perron allerhartelijkst afscheid van de kinderen en van de hertogin. Vele be langstellenden waren bij het afscheid aanwezig. De kapitein-luit. ter zee H. Bernelot Moens wordt met 16 Juli a. s. geplaatst als lste officier aan boord van Hr. Ms. schroef- stoomschip „Johan Willem Friso". Wij vernemen schrijft de „Amst. Ct." dat in den eergisteren te Amsterdam uit Paramaribo aangekomen mailstoomer „Prins Willem I" onder de pakketten een proces verbaal was van den procureur-generaal, mr. Kalff, tegen den gouverneur Lohman, wegens zich aan het hoofd stellen van oproerlingen. Die pakketten kwamen niet over Hóvro, doch waren door den procureur-generaal persoon lijk aan boord gebracht, omdat te Paramaribo gezegd werd dat de gouverneur brieven op lichtte, daarin gesteund door den directeur van het postkantoor. Gemeugd NIenvra. Wij willen gaarne, op verzoek, de aandacht nog eens vestigen van het pu bliek op de gelegenheid, welke wordt aange boden per stoomboot „Volharding" naar Am sterdam te gaan, bjj gelegenheid van de komst des Duitschen keizers en der illuminatie. Wan neer men in aanmerking neemt, dat aan de zweminrichting van don heer Obelt aan de De-Ruyter-kade tijdens de illuminatie van het IJ de staanplaatsen op den springstoel wor den verhuurd voor ƒ3.— en f5.-, dan is het tarief der „Volharding" waarlijk laag, naar evenredigheid ook van den prachtiger) watertocht op eene ruime boot, waar men kan zitten en getuige z(jn van een hier te lande nooit gezien schouwspel. Velen zullen wellicht opzien tegen een terugkeer in den laten avond, maar hoe laat zullen zij wellicht por spoor hier terugkeeren, ongerekend het vreeselyko gedrang! Wanneer het weer schoon en warm is, zooals het zich wel laat aanzien, dan zal er bovendien met moeite in Amsterdam iets te krjjgen zijn, hetgeen men op de boot goed $n billijk heeft. Deze week Donderdag kwam de politie alhier tot de ontdekking, dat zekere Van P., wonendo aan de Minnebroersgracht alhier, plotseling was overlodon en wel nadat hij, Maandag te voren met z(jn gehuwden broeder oneenigheden gehad hebbende, door dozen ergerlijk was mishandeld. Naar aanleiding daarvan werd het lyk in beslag genomen en ter inwendige schouwing naar het academisch ziekenhuis overgebracht, terwijl verder een 6treng onderzoek werd ingesteld, hetgeen ten gevolge had dat de broeder van den overledene, na tegen hem opgemaakt proces-ver'oaal, hedenmorgen naar de gevangenis te 's-Hage werd overgebracht. In de Gortestraat, nabij de RUn straat, alhier, ontstond gisternamiddag om streeks zes uren een schoorsteenbrandje in eene water-en-vuurnering. Door het inwerpen van water uit emmers werd het vuur uit gedoofd. Bjj het graafwerk voor de nieuwe woning van den heer T. Blanken, te Berg- Ambacht, heeft men in een klein potje 18 zilveren muntstukken gevonden, meerendeels onkenbaar door roest. Enkele waren zeer dui- djlyk. Een er van draagt het borstbeeld van keizer Karei V, met randschrift. Zij z(jn aan don directeur van 's-Ryks pdrningkabinet te Leiden opgezonden, ter nadere inlichting. Op de laatstgehouden vergade ring der vaste commiss en van deNederland- scho Maatschappij v°or Tuinbouw en Plant kunde te Amsterdam, ter beoordeeling van nieuwe of zeldzame planten en gewassen, zjjn 0. a. de volgende onderscheidingen toegekend. Getuigschriften eerste klasse aan Brodiaea Hendersonii en Irie Gatesi, inge zonden door de heeren Gebr. Da Graaff te Leiden. Iris Boissieri, ingezonden door de heeren E. H. Krelage en Zoon te Haarlem en Gebr. De Graaff te Leiden. Vrie6ea hybride, ingezonden door don Rjjks- Academietuin te Leiden. Eervolle vermeldingen ontvingen Allium acuminatum, Allium oriophyllum, Allium Ostrowskianum en Lactenalia quadri- color, echt, ingezonden door de heeren Gebrs. De Graaff te Leiden. Het comité voor de bolgewassen had ook ditmaal verreweg het grootste gedeelte van het ingezondene te beoordeelen en de verschil lende firma's uit Haarlem, Leiden en Overveen, die op deze bijeenkomsten geregeld hunne nieuwe en zeldzame gewassen op het gebied der bloembollencultuur tentoonstellen, hadden ook thans het een en ander ingezonden, dat in vele opzichten merkwaardig was, waardoor voor de bsoefenaars van het bloembollenvak ook deze bijeenkomst, evenals de vorige, veel aantrekkelijks had. Te Zoeterwoude had het 5-jarig zoontje van W. Verheul, wonende in Geldeis- woude, onder die gemeente, het ongeluk al spelende in het water te vallen en te ver drinken. Nu de laatste termijn voor inzen ding voor de Scheveningsche poppententoon- stelling nadert, komen ook van particulieren uit alle oorden des lands inzendingen van poppen aan. Natuurlijk zullen onze nationale kostumes zooveel mogelijk den voorrang genieten naatt Elzasser en Spaansche nationale kostumes, alsmede Pyreneesche bergbewoners. Vrouwen uit de Provence en Auvergnaten schoorsteenvegers en ridders; Sint-Nicolaas met zjjn knecht; baanvegers en edellieden; alles komt in bonte vermenging van heinde en ver naar Scheveningen. Men schrijft ons uit Valkenburg: Boter laat dan nooit! Zoo ook kan onze gemeente-veldwachter W. Van Berkel zeggen, die in 1877 het Vaderland diende in de tro pische gewesten, en als kanonnier lste klasse deelnam aan de krijgsverrichtingen tegen Atjeb. Immers, eerst op heden heeft hem de minis ter van koloniën de medaille met gesp (1873 1885) doen toekomen als belooning voor goede diensten, den lande bewezen. Onze oudgediende zal nu dat eereteeken dragen naast de zilveren medaille, hem vroe ger geschonken voor langdurigen dienst. Te Haarlem is door do politie aangehouden een vijftigjarig man, geboren te Leiden, vroeger koetsier, thans zonder beroep en zonder vaste woonplaats, die zich had schuldig gemaakt aan diefstal van een krui wagen mot ledige bloempotten, naar zjjn zeggen om in handen der justitie te komen, daar hij ten einde raad was. Hedenmorgen is te Utrecht de eerste vracht kersen aangebracht, bestaande uit 98 bennen, die verkocht werden voor ƒ2.30 per ben. Uit de Beneden-Betuwe wordt geschreven Do kersen, welke voor Engeland worden geplukt, brachten in het begin der week 32, nu 26 cents per KG. op. By de laatste verpachtingen waren de prij zen zóó hoog, dat er schier ni6t aan verdiend zal kunnen worden. Tegen een niet-kiezer te Oost- zaan (in het kiesdistrict Zaandam) is proces verbaal opgemaakt wegens het in de bus werpen van een stembiljet, voor de commis sie het kon verhinderen. Volgens een gisteren te Vlaar- dingen ontvangen telegraphisch bericht is de tweede haringjager, de stoomboot „Ingerid," gisteren van Lerwick naar Vlaardingen ver trokken met 600 ton volle- en 1000 ton maatjesharing. Zy kan Zondag-avond aldaar worden verwacht, zoodat de afslag Maandag zal kunnen plaats hebben. Van de 123 burgemeesters in Limburg genieten er 0 eene jaarwedde be neden de 100. To Odunluk, by Broussa, in Turkye, zy.n eemge notabelen door bandieten gegrepen en weggevoerd. De politie zet de roovers na, doch de uitslag is nog niet bekend. Het Engelsche viermastschip „Craigburn" is in de onmiddellyke nabyheid van Melbourne vergaan. Zes matrozen vonden daarby den dood in de golven. Parys wordt bedreigd met brood-, vleesch- eii worstnood! Bakkers, slagers- en worstmakersknechts willen den arbeid staken. De bakkers willen, naar we reeds meldden, de verhuurkantoren zien verdwynen; maar nu willen de slagers dit ook en bovendien in plaats van zeventien slechts veertien uren daags werken; de worstmakers wenschen in plaats van achttien slechts veertien uren per dag te arbeiden, meer geld te verdienen, in de stad te mogen slapen en Zondag-avond 11a zes uren vryaf te hebben. BUITENLAND. Frankrijk. Uit Pargs wordt gemeld dat de Senaat de wet tot verlaging der inkomende rechten op tarwe heeft goedgekeurd, met ingang op 10 Juli. - Men verneemt uit Parys dat aldaar zekere Schneider, die op heeterdaad betrapt werd, terwyl hy bezig was, een der Parys omringende forten te photographeeren, over eenkomstig de spionnenwet tot vyf jaren gevangenisstraf is veroordeeld. Hetgerechtelyk onderzoek had met gesloten deuren plaats. Mag men de „Figaro" gelooven, dan heb ben de „questeurs" der Kamer onlangs een bode ontslagen, die in het bezit gevonden was van eene oude bonbonsdoos, versierd met de beeltenis van keizerin Eugénie. Eene der te Cherbourg gemobiliseerde torpedobooten is Donderdag avond vry erg beschadigd binnengebracht. Ten gevolge van een gebrek aan de toestellen was eene torpedo aan boord gesprongen, zoodat drie man ge kwetst werden, één zoo zwaar, dat hy bewus teloos naar het hospitaal werd vervoerd. G-root-Britanu i Het huwelyk van den heer Parnell met mevr. O'Shea is Donderdag toch werkelijk doorgegaan. Te Steyning, naby Brighton, is het onder strikte geheimhouding voltrokken by den ambtenaar van den burgerlyken stand. Twee dienstboden waren de eenige getuigen. De kerkelyke inzegening zal later te Londen plaats hebben. De jongste berichten omtrent den ge zondheidstoestand van den heer Gladstone luiden iets gunstiger. De „Standard" zegt zelf6, dat men te dien opzichte eenigszins overdre ven heeft en de „grand old man" weder her stellende is. Oo-ii-ur.-Hong-.-Mouarolilc. De oude veete tusschen de Croaten en Magyaren heeft te Fiume weder aanleiding tot ongeregeldheden gegeven. Na het vertrek van keizer Frans Jozef bestormden eenige Magyaarsche werklieden het Croatische club gebouw om de daar geheschen vlag omlaag te halen. De politie werd het oproer echter spoedig meester. •Fortufjal. In de gisteren gehouden algemeene ver gadering der Koninklyke Portugeesche Spoor- wegmaatschappy is het door den raad van bestuur aangeboden ontslag aangenomen. Er zal eene commissie van zeven leden worden benoemd, om de zaken der Maatschappy voor- loopig te besturen. De dagbladen melden dat de couponbetaling der obligation van den spoorweg zeker is. Het officiëele regeeringsblad meldt dat de betaling der coupons van de 4 pCts. Portu geesche schuld en van alle andere diensten der staatsschuld verzekerd is. ltuslund. Uit St.-Petersburg wordt bericht dat de minister van justitie aldaar den Raad van State in overweging heeft gegeven, of het niet noodzakelyk zou zyn door voorbeeldige straffen een einde te maken aan den haat van een deel der natie jegens het andere, en de aan vervolgingen, die daaruit ontstaan. De „Nowoe Vrcmja," het blad, dat elke gelegen heid heeft aangegrepen om de aanhangers van het Oud Grieksch geloof tegen de Joden, Polen en Tartaren op te zetten, houdt zich thans onr.oozel en verklaart, dat het niet inziet, waartoe zulke byzondere maat regelen noodig zyn, en dat er geene sprake kan wezen van haat of vervolging by de be volking onderling. - Te Odessa zal ter viering van het hon derdjarig bestaan der stad eene Russische j nationale tentoonstelling gehouden worden, waartoe de minister van financiën reeds ver gunning verleend en 900,000 roobel6 beschik baar gesteld beeft. - By keizerlijke ukaze is het aantal dienst plichtigen in Rusland, die dit jaar zullen worden ingelyfd, op 262,400 bepaald, welk cyfer eene uitbreiding gedurende de laatsre tien jaren van het leger in vredestyd met 50,000 man aantoont. Telegrajamen. GRENOBLE, 26 Juni. De bisschop Pava heeft, by een aan de priesters van zyne diocese gericht schry ven, verklaard dat hy de Fransche Republiek erkent. SOFIA, 26 Juni. In eene bier ontvangen depeche uit Konstantinopel wordt gem6ld, dat de berichten uit Yemen zeer ongunstig luiden. De gouverneur van Yemen is in Sana door de rebellen ingesloten. Voorts wordt medegedeeld dat 2000 man van Konstantinopel naar Yemen zyn gezonden en nog m6er versterkingstroepen onverwyid uit Syrië der waarts zullen vertrekken. PARIJS, 26 Juni. Heden sprak men van een bezoek der keizerin van Rusland en van den Czarewitsch aan Parys. De „Temps" zegt

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 6