N\ 9615. Maandas SO Juni. A®. 1891. <Beze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Premie Leidsch Dagblad. Worstelen en Ontkomen, Hoe Willem advocaat werd, Feuilleton. D06CTER JA™. Leiden, 27 Juni. LEIDSCS DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTEËN: Van 1—6 regels ƒ1.05. Iodere regel meer 0.17J. Grootero lettere naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Ticeede Blad. VUVXTlELEtmU. Een der voornaamste onder do rampspoe dige jaren is voor het Nederlandsche volk ongetwijfeld het jaar 1672 geweest. Het kleine Nederland speelde in de 17de eeuw zyne groote, doch gevaarlijke rol. Het streefde veel grootere volkeren in macht, aan zien en rijkdom voorbij. Dat deed het als Republiek. De hoer P. L0U17ER3E, door zijne vele wer ken als schrijver bjj oud en jong allergunstigst bekend, heeft ook de geschiedenis van dien tjjd in aangenamen vorm geschetst in een werk, dat getiteld is: of de eerste jaren van het Stadhouderschap van Willem III, Pritis van Oranje. Dit geschiedkundig verhaal voor oud en jong Nederland is wel geschikt om de jongelui, in den vrjjen tijd bij de aanstaande vacantie, niet alleen eenige onderhoudende, maar ook leerrijke urm te verschaffen. Vandaar dat de uitgever van het Leidsch Dagblad besloten heeft het met het oog daarop onzen Abonné's als Premie aan te bieden. Kenmerkt bovenvermeld werk zich door zijn boeienden styl en aangenamen inhoud, niet minder zjjn deze eigenschappen van toepas sing op een ander geschiedkundig verhaal van denzelfden schrijver: of Hugo De Groot en zijn tijd. Daarin heeft hy getracht ook dezen be roemden Nederlander zoo goed mogelijk te schetsen. Wel begrijpende dat de heele persoonlijk heid van Hugo De Groot niet in staat zou wezen een onderhoudend verhaal te geven, wanneer hy hem daarvan hoofdpersoon deed zyn, maakte de sehryver gebruik van de ge beurtenissen van De Groot's tyd en van per sonen, die niet alleen tegelijkertijd met hem leefden, maar ook onmiddellijk met hem in aanraking kwamen. Beide werken, elk van 200 of meer blad zijden druks, met platen in kleurendruk geïllustreerd, zullen verkrijgbaar gesteld wor- DE GEHEIMEN van een krankzinnigengesticht. Slot.) Een andere dokter nam het gesticht over, Janins nalatenschap werd onder de patiënten, die nog gezond waren, en onder de nabe staanden der vermoorde slachtoffers gedeeld; ook gelukte het na eenigen tyd den neef van Werner in Amerika te vinden en hem de rest van het gestolene te ontnemen. Lambert Bochner weigerde hardnekkig elke aanbieding van Alfred; hy had, zooals hy zei, een voldoend inkomen en vergenoegde zich met het verheven bewustzyn eene goede daad te hebben verricht. Het kleiDe buiten „Altenburg" was voor de beide dames werkelyk een stil, vreedzaam toevluchtsoord geworden, maar Huida's moe der kwam de harde slagen van het noodlot niet te boven, al scheen zy oppervlakkig ook rustig en gelaten. Hare krachten namen meer en meer af, want hare gezondheid was te hevig geschokt. Hulda verpleegde haar met opofferende liefde, maar was niet in staat de ziekte in haren loop te stuiten. Dikwyis geloofde het meisje onder den zwaren last te zullen be- zwyken, tevergeefs verlangde het naar een den voor den geringen prys van 25 cents ieder, waarvoor Maandag-avond een bon in ons blad zal worden afgedrukt, waarmede Dinsdag dc premie aan ons Bureel kan worden afgehaald, Zy, die beide werken mochten wenschen te ontvangen, zullen daartoe eveneens in de ge legenheid worden gesteld, doch alleen voor zoover de voorraad strekt. Heden is aan de universiteit alhier de heer J. H. Kern, geb. te Leiden, bevorderd tot doctor in do Nederlandsche taal- en letter kunde, met academisch proefschrift, get.: „Klankleer der Limburgsche Sermoenen". Aan dezelfde universiteit zyn de volgende examens afgelegd: het candidaats-cxamcn in de rechten door den heer A. J. Van Sminia; liet doctoraal-examen in de rechten door den heer H. G. Derx; het voorbereidend kerkeiyk oxamen door den heer Abr. Rutgers Van der Loeft". De alhier tot arts bevorderde candidaat- arts P. L. Van der Harst is bestemd tot officier van gez. 2de kl. by do zeemacht. De stafmuziek van hot vierde regiment infanterie uit Leidon zal do volgende week te Zwolle by gelegenheid van het 44ste Neder- landsch Landliuishoudkundig Congres een concert geven. Gedurende de eerste helft der maand Juni zyn aan het postkantoor alhier be zorgd de volgende brieven, welke, door on bekendheid der geadresseerden, niet besteld konden worden: W. De Haas, B. Boonstra, N. Knipper, wed. De Laaf, K. De Bas, D. BuddiDgb, Am sterdam; P. Van Went, De Munnik, P. Van Lorgem, H. Gijzen, Den Haag; C. Konynen- burg, Maatensdyk; J. G. Rooda, TerwoldeJ. Hark, J. Van Leeuwensteyn, Utrecht; A. G. H. Boissevain, JVinterswyk. Briefkaarten K. De Bas, AmsterdamM. Strengers, Den Haag. Brieven, verzonden geweest naar Amerika: P. Van Dranen, Long IslandJames Gould, niet vermeld. Naar EngelandSara Hoffer, Torquay. De officieren van gez. 1ste kl. by de zeemacht dr. J. W. Blanken en A. W. Pulle, onderscheidenlijk dienende aan boord van Hr. Ms. stoomschip „Johan Willem Friso" en gedetacheerd te Leiden, worden met 16 Juli i'-y"ipam vriendenhart, waaraan het alle zorg kon mededeelen. Het zou hierin eene groote ver lichting gevonden hebben, maar ook dat was haar ontzegd. Alfred ontweek met opzet de villa „Alten burg"; hy wist niet of hij daar welkom zou zyn en vreesde door zyn bezoek het jonge meisje te beleedigen, daar hot den schijn zou hebben, alsof hy voor zyne ondersteuning be dankt wilde worden. Als hy geweten had, hoe dikwyis Hulda aan hem dacht en hoezeer zy er in hare eenzame, droevige uren naar verlangde hem nog eens in de trouwe oogen te zien Dikwyis was hy in de nabyheid van het kleine huiten en even dikwyis fluisterde eene in wendige stem hem toe, dat hy welkom zou zyn, maar telkens kwamen de oude bezwaren weer boven en het wilde hem niet gelukken die te overwinnen. Van Huida's broeder vernam men niets; hy had zyn voornemen ten uitvoer gebracht en was naar Amerika vertrokken; sindsdien tyd was hy in zyn vaderland dood verklaard. Reeds had de lieflijke lente de natuur weer uit haren winterslaap wakker gekust, toen Hulda by de sponde nederknielde, waarop hare moeder lag uitgestrekt om nimmer meer wakker te worden. Zacht en kalm was de eens zoo trotsche vrouw heengegaan en Hulda bleef geheel alleen en verlaten achter. Alfred liet zich nu en 1 Aug. a. s. op non-activiteit gesteld en met laatstgenoemden datum vorvangen door de officieren van gezondheid 1ste kl. by de zeemacht C. J. P. Verhoeff en dr. P. Broekhoff, terwyl de officier van gez. 1ste kl. by de zeemacht dr. H. J. Van Rhyn mede met 1 Augustus a. s. wordt geplaatst aan boord van Hr. Hs. wachtschip te Hellevoetsluis. Gedep. Staten van Zuid-Holland hebben afwyzend beschikt op een verzoekschrift om vernietiging van een besluit der vergadering van gecommitteerde Ingelanden met het be stuur van den polder Reeuwyk, tot stichting van een stoomgemaal enz. Gedep. Staten overwogen, dat niet gebleken is van zoodanige booordeeling van de belangen der adressanten, als aan dat college aanleiding mag geven om gebruik te maken van de by art. 91 van het algemeen polderreglement toegekende bevoegdheid om een door het wettig polder- gezag genomen besluit te vernietigen, terwyl gedeeltelijke vrydom van omslag alleen by wyziging van het byzondor reglement door do Slaton, onder Koninklyke goedkeuring, zou kunnen worden verleend. Naar het „JVeekbl. van het Recht" ver neemt, heeft de Staatscommissie, belast met de samenstelling van een nieuw Wetboek van Strafrecht voor Nederlandsch Indië, Wet boek voor de Europeanen, ter vervanging van het daar sedert 1 Januari 1867 geldende Strafwetboek, haren voltooiden arbeid een ontwerp-wetboek met breedvoerige toelich ting der Koningin-Regentes aangeboden onder geleide van een rapport aan H. ,M., waarin de wijze van werken, door de Com missie gevolgd, wordt uiteengezet. Do Staatscommissie bestaat uit de heeren mr. D. L. F. De Pauli, president, mr. A. A. De Pinto, mr. L. Hovy, mr. D. J. Momvisch on prof. mr. G. A. Van Hamel. Haar werd als secretaris toegevoegd mr. J. Lion. De minister van marine heeft bepaald dat de verzekering tegen ongelukken van werk lieden zal worden voorgeschreven in alle be stekken of overeenkomsten, waarvan de uit voering plaats heeft op terreinen, waarover de aannemer niet de vrye beschikking heeft, en dat in zoodanig geval in het bestek of de overeenkomst de navolgende bepaling zal wor den opgenomen De aannemer is verplicht lo. Al do onderbazen, opzichters, werklie den enz. (Diemand uitgezonderd), die op niet langer terughouden; hy kwam met zyn vader en in de hartelyke deelneming dezer beide mannen vond het jonge meisje troost en berusting. Zy maakten de noodige schikkingen voor de teraardebestelling en bewezen de doode, die in het familiegraf werd bygezet, de laatste eer. En nadat deze plicht vervuld was, keerden beiden in het sterfhuis terug. Toen de eerste, bittere smart voorby was, wa3 Hulda, voor het uiterlyk ten minste, weer kalm en rustig geworden. Zy nam de hand, welke Alfred haar bood, en zag hem ernstig en diep in de oogen. „Ik dank u en oom nog eens van ganscher harte daarvoor, dat de laatste levensdagen myner lieve moeder vry van zorgen zyn ge bleven", zeide zij; „om harentwil nam ik indertyd uw vriendelyk voorstel aan; nu echter zult gij wel toestaan, dat ik het plan ten uitvoer breng, dat ik vroeger gemaakt heb." „Juist om dit te verhoeden zyn wy van het kerkhof naar hier teruggekeerd", ant woordde Alfred aangedaan. „Wy vreesden dat gy een overyld besluit zoudt nemen en ten uitvoer brengen, zonder eerst onzen raad te hooren. Hoe dikwyis reeds was ik op weg hierheen, om u te zeggen, wat ik nu moet uitspreken, Hulda! Maar de stellig gegronde vrees, dat myn aanblik uwe mama niet aan genaam zou zyn, hield my terug den drempel van dit lieflyk verblyf te overschryden." het door hem aangenomen werk, hetzy mid- dellyk of onmiddellyk, in zyn dienst werkzaam zyn, voor den geheelen duur van het werk, met inbegrip van den onderhoudstermyn by eene verzekeringmaatschappy ten genoegen der directie, tegen ongelukken te verzekeren, volgens de voorschriften, vastgesteld by be schikking van den minister van marine van 15 Juni 1891. (Deze beschikking is verkryg- baar by het depart, van marine bureau A2 a 10 cents. 2o. Voor den aanvang van het werk aan de directie de verzekeringspolis over te loggen en by het verschynen van olken betalingstermyn het bewijs te toonen, dat de tot op dat tyd- stip verschuldigde premiën en de door de verzekeringmaatschappy aan de verzekerden verschuldigde uitkeeringen, zyn betaald. De aannemer blyft bovendien jegens de verzekerden aansprakelyk, ook na afloop van het werk voor do uitbetaling van het aan de verzekerden uit te keeren bedrag, voor 't geval de assurantie niet aan hare verplichtingen mocht voldoen. Naar men aan het „Hbl." mededeelt, is het der vereeniging tot instandhouding van het Concert-gebouw te Amsterdam gelukt, hare premieobligatieleening van f 500,000 te plaatsen, behalve ongeveer 2000 obligaties a f 20. Deze moeten a. s. Maandagavond 29 Juni geplaatst zyn; slaagt de vereeniging hierin, dan is het voortbestaan van het Con certgebouw verzekerd en kan het orkest we der 1 Juli worden geëngageerd. By koninklyk besluit zyn benoemd tot adjudant in buitengewonen dienst van H. M. do Koningin, do gepensionnoerde vice-admiraal titulair jhr. F. Do Casembroot en de kolonel F. A. Van Braam Houckgeest, commandant van hot corps mariniers, beiden onder eer volle ontheffing uit hunne positie van adju dant in buitengewonen dienst van wyien Z. M. den Koning. De ingenieur 2de kl. jhr. H. Rappard zal, op last van den minister van marine, zich naar de electriciteits-tentoonstelling te Frankfort begeven. H. M. de Regentes is als beschermvrouw opgetreden van het Genootschap voor Land bouw en Kruidkunde te Utrecht. Ged. Staten van Noord-Holland stellen o. a. voor, in de aanstaande zitting der Staten vast te stellen eene verordening op het in standhouden der duinen en duingrondon. „O, deze vrees was ongegrond", zeide Hulda; „mama heeft steods mot achting en liefde aan u gedacht. Het is haar op het laatst duidelyk geworden hoe zwaar vader aan u en oom gezondigd heeft—" „Laten wy daarover niet meer spreken", viel de oude heer haar op hartelyken toon in de rede; „wat achter ons ligt is vergeten; laten wy nog slechts daaraan denken, om het ons in de toekomst zoo aangenaam mogelyk te maken 1 Myn lief, dierbaar kind 1 Gy wilt dit huis verlaten, ik begryp het, gy moet u hier wel eenzaam voelon en hoe onuitspre kelijk drukkend dat gevoel is, weet ik by ondervinding. Nu, goed, wy zullen u dat toe staan, maar onder voorwaarde, dat gy by ons komt; dan zullen wy ook niet meer zoo eenzaam zyn." Hij nam do hand van het ontroerde jonge meisje en legde die in de hand van zyn zoon, terwyl zyn blik vol liefde op het schoone paar rustte. „Zoo moge dan alles vergeven en vergeten worden", zeide hy, toen Alfred de geliefde aan zyne borst drukte en zy hare armen om zyn hals sloeg; „de Hemel zal uw verbond zegenen, het verbond van tweo zielen, die door het noodlot zoo hard beproefd worden en uit deze beproevingen rein en gelouterd te voorschyn gekomen zyn."

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 5