vuurwerk, aangeboden door de stad Amster dam aan Hunno Keizerlijke er. Koninklijke Majesteiten. Vrijdag 3 Juli. Te 10 urenVertrek van Hunne Majesteiten van het Centraalstation. Te 11 uren 28 min.: Aankomst van den extra-trein aan het station van den Staats spoorweg te 's-Gravenhage. Hunne Majesteiten zullen zich van het sta tion naar het Koninklijk Paleis begeven. Te 12 uren: Rijtoer door de stad en om streken. Namiddag: Te 2 urenGroot dejeuner-dina- toire in het Koninklijk Paleis. Te 4 uren 10 min.: Vertrek van Hunne Majesteiten van het station van den Staatsspoorweg naar Rotterdam. Te 4 uren 45 min.: Aankomst te Rotterdam aan het station Delftsche poort rijtoer door de stad en langs de Maas. Te halfzesAankomst aan het Paviljoen van vertrek. Te 6 urenVertrek van Hunne Majesteiten den keizer en de keizerin van Duïtschland, koning en koningin van Pruisen. Het gevolg van het Duitsche keizerpaar moet in zijn geheel bestaan uit 63 personen. Aan de weezeninrichting te Neerbosch is door wijlen den hoer J. Borski een legaat bosproken groot 10,000, onder den last van vruchtgebruik. Het stoomschip „Semararg", van Batavia naar Rotterdam, arriveerde 25 Juni te Mar seille; de „Schiedam", van Rotterdam naar Baltimore, via Nieuw-York, passeerde 24 Juni Doverde „Utrecht", van Rotterdam naar Java, vertrok 25 Juni van Marseille; de „Prins Hendrik", van Batavia naar Amsterdam, ver trok 25 Juni van Port-Said. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met 1 September a. s. te vervullen is de be trekking van leeraar in de Nederlandsche taal en de aardrijkskunde aan de Rijks hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus te Tilburg. Jaarwedde ƒ2000. Zij, die voor deze betrek king in aanmerking wenschen te komen, ge lieven zich vóór 4 Juli a. s. aan te melden bjj den inspecteur van het middelbaar onder wijs, dr. W. B. J. Van Eyk, te 's-Gravonhage. Bjj koninklijk besluit is benoemd tot substituut griffier bjj de arrondissements-recht- bank te Dordrecht, jbr. rnr. T. J. De Marees Van Swinderen, thans griffier bij het kanton gerecht te Goor. Benoemd tot ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Breda, voor do kantons Breda en Tilburg, ter standplaats Breda, mr. Tb. IV. F. A. Mathon, thans kantonroehter-plaats- vervanger, advocaat en procureur te Breda. Gemengd Nlen-vt-1?,. De „Frankf. Zeitung" wijdt eenige vijj zonderlinge beschouwingen aan het bezoek, dat de Duitsche keizer aan ons land zal brengen, en zegt dat, om aan den keizer eene groote troepenmacht te vertoonen, waarvan Z. M. zoo'n lief hebber is de garni zoenen in Den Haag en in Leiden, zoowel als de marine te Rotterdam, eerst reeds bevel hadden ontvangen zich gereed te houden om naar Amsterdam op te trekken doch dat ter elfder ure een tegenbevel kwam. Daar de keizer, die er van houdt onverwachte wijzigingen in zjjne reisplannen te brengen, naar alle waarschijnlijkheid ook Rotterdam en Leiden bezoeken zal, werd later bepaald dat de soldaten doze garnizoenen niet zouden ver laten, terwijl men uit de andere provinciën regimenten zou consigneeron voor het vertrek naar Amsterdam! Het is echter, wjj herbalen het, het ge noemde Duitsche blad, dat die eer aan Leiden toekent, eene eer zóó groot, of liever te groot, om er zelfs een oogenblik geloof aan te kunnen hechten. Zekere Jacob Van A. heeft Woens dag bij den landbouwer J. Enthoven, aan den Aalsmeerderweg in de Haarlemmermeer, acht groote glasruiten ingeslagen. Hij was gewa pend met een mes en dreigde ieder, die hem te na kwam, te zullen vermoorden. Naar beoordeeling zijner onzinnige bewe ringen moet hij, zegt onze correspondent, be paald lijdende zjjn aan krankzinnigheid. Hy is nog dienzelfden avond gearresteerd. Bij een landbouwer te Woubrugge zijn op dit oogenblik te zien twee biggen met drie kleuren. Zy hebben, nevens de gewone kleur, zwarte tijgervlekkon, maar bovendien eene witte streep om het lijf. „Alleraardigste beestjes" voegde onzebericht- go\er er bp, als wilde hjj te kennen geven dat ze best als huisdiertjes te gebruiken waren 1 Voor oningewijden voegen wij er by dat deze dieren gewoonlijk twee kleuren hebben en dit bericht dus alleen belangrijk is voor buitenlui. Twee personen gingen samen op maraude uit en bedreven te Moordrecht en te Waddingsveen verschillende diefstallen. Zjj waren niet kieskeurig, want elke soort van artikel was blijkbaar van hunne gading. Althans, zy zouden paardendekens, eene onder broek, een twintigtal kippen en hanen, eenige kussensloopen, een paar zwanen en een wiege- kleed goeden prys hebben verklaard. De rechtbank te Rotterdam achtte de ver schillende diefstallen bewezen, doch niet dat zjj alle te zamen en in vereeniging waren gepleegd, terwijl een van de twee bekl. zich voor hetgeen een paar van de diefstallen betreft, speciaal aan heling schuldig gemaakt zou hebben. Mitsdien werden de beide perso nen veroordeeld resp. tot 5 en 4 jaar gev.-straf. Mr. IVolfson mo9st, als verdediger van den lsten bekl. gisteren voor het Hof te's-Graven hage optredende, erkennen, dat de meeste aan bekl. ten laste gelegde feiten volkomen als bewezen behoorden te worden beschouwd er. riep de clementie van den Hove in. Mr. Limburgh, optredende voor den twee den beklaagde, wees op het woord, door den advocaat generaal in eene vorige zaak gespro ken, luidons hetwelk men hoogst voorzichtig moet zyn in het construeeren van bewijs uit aanwijzingen alleen. Pleiter zou betwijfelen of de aanwijzingen, ter zake vari diefstal aan den 2den bekl. ten laste gelegd, voldoende kunnen worden geacht voor bewijs, en even eens die, welke voerden tot de veroordeeling wegens heling. Hy concludeerde tot vrijspraak, subsidiair hot opleggen van eene zachtere straf. Het O. M., er op wijzende dat, sedert dezo boide personen in hechtenis waren, de dief stallen in den omtrek van Gouda ophielden, rcquireerde bevestiging van het vonnis, be houdens eene enkele wijziging in de motieven tot qualificatie, welke overigens juist is. Uitspraak 30 Juni. Tot groot ongerief van do be woners aan het dorp te Waddingsveen heeft do gemeenteraad besloten na 1 Juli a. s. de baardasch niet meer van gemeentewege te doen ophalen. In het vorige jaar kwamon in de gemeente Katwijk voor: 1 geval van typhus, 1 geval van febris typhoïdea en 6 gevallen van mazelen, waarvan het geval van febris typhoïdea en één van mazelon met doodelijken afloop. Het aantal koepokinentingen, in Katwijk van gemoentewoge in 1890 verricht, bedraagt 177; in 1889 bedroeg dit 201; in 18S8: ISO en in 18S7100. Op de wolmarkt te Hoofddorp waren den 25sten Juni aangevoerd 554 vachten wol, wegende te zamen 2654 kilogr. De prijs was 77'/j a 78 ets. Een jongmensch, die gedurende eenigen tyd te Delft als winkelchof fungeerde en in die betrekking gelden voor zyn patroon ontving, maar die gedeeltelijk ten eigen bate aanwendde, was door de rechtbank te 's-Gra venhage wegens voortgezet misdryf van ver duistering veroordeeld tot een jaar en stond gisteren voor het Hof aldaar terecht. Mr. De Jonge aarzelde, als verdediger, om trent de vraag of hier verduistering aanwezig was, en dacht eerder aan te late verantwoording. Het O. M. requireerde bevestiging van het vonnis. Uitspraak 30 Juni. Aan het postkantoor te Haarlem is aangeboden en uitbetaald een postwissel, groot 75, welke kort daarna is gebleken valsch te zyn, daar de poststempels kunstig waren nagemaakt. Te Delft, waar het bedrag gestort zou z(jn, was van dien wissel niets bekend. B ij Amsterdam is in deJa n-H a n z e n- straat brand uitgebroken in de stoomhout- zagery van de heoren Stuurman, Van der Velde en Scharf. De brand, vermoedelijk ont staan door het broeien van zaagsel, vernielde het geheele gebouw en eene groote waarde aan hout. Vier Nieuwer-Amstelsche brand spuiten trachtten tevergeefs het vuur tedooven. De Amsterdamsche brandweer rukte, toen de vuurgloed het onheil deed bespeuren, terstond tot de grens uit, maar hare hulp werd door het gemeentebestuur van Nieuwer-Amstol niet begeerd. In den nacht van 16 op 17 Juni jl. is te Amsterdam op den Haarlemmeidbk aangetroffen eene onbekende doofstomme vrouw, naar gis 55 a 60 jaar, klein van pos tuur, laag voorhoofd, bruin haar, blauwe oogen, vale kleur, armoedig gekleed met witte muts, donker-paarsen schoudermantel en baaien rok; droeg by zich een blauw zakje, waarin brood en eenige centen. Vermoedelijk is deze vrouw van buiten afkomstig. Uithoofde zy ziekelijk en ook niet wel by het hoofd was, is zy ter verpleging naar het Buiten gasthuis overgebracht. De commissaris van politie in sectie 4 te Amsterdam (bureel Noordermarkt) verzoekt inlichtingen omtrent deze vrouw. Het zoontje van A. C, te Rukfen, (N.B.), viel gisteren in een pot met kokend water en overleed kort daarop onder de he vigste pijnen. Nog heeft zich te Breda geen eigenaar opgedaan voor de aldaar gevonden effecten ter waaide van ƒ12,500. De vinder begint veel kans te krijgen na 3 jaren, vol gens het Burgerlijk Wetboek, eigenaar van den kleinen schat te zullen worden. Te Maastricht zyn Woensdag avond een korporaal en een soldaat, die nog te negen uron gingen baden, verdronken. Alle pogingen om hen tot het leven terug te roepen, bleven vruchteloos. Uit Hannover meldt men dat de voorstellingen door het gezelschap Oscar Carré waarschijnlijk eerst Zaterdag 11 Juli te 's-Gravenhage zullen aanvangen. Ongeveer 6000 bakkers hielden gisterochtend te Parijs eene meeting en namen een voorstel aan tot opheffing der bureelen van plaatsing en tot onmiddellijke werksta king. Na afloop der meeting vormden zjj een optocht en ontplooiden een vaandel, waarop de woorden: „Leve de werkstaking!" te lezen waren. De politie kwam tusschenbeide om den optocht uiteen te drijven en het vaandel te bemachtigen, en het gevolg daarvan was eer.e vry ernstige vechtpartij, waarby het vaandel in het bezit bleef van de bakkers, die daarop uiteengingen. In do militaire kruitfabriek te St.-Petersburg vond eene ontploffing plaats, veroorzaakt door het breken van een glazen ballon, die twee pud aether bevatte. Een werk man werd doodelijk gewond en zes ontvingen brandwonden. Het gebouw werd beschadigd. Uit N i o u w-Y ork wordt van gis teren gemeld: Een verschrikkelijke storm heeft in het noordwesten van Jowa gewoed en groote verwoestingen, vooral op de oevers van de Cherokee, aangericht. De brug van den Illinois-Central spoorweg over dien stroom is beschadigd; zoo ook zyn andere bruggen voor eon deel vernield; 75 huizen zijn ingestort en tal van menschen verdronken. Berichten uit Sioux-City melden dat dit deel van den Staat byna geheel in eene woesteny is her schapen; over een afstand van 35 mijlen is do Floyd buiten hare bedding gegaan. In het noorden van Sioux-City hebben overstroo- mingen plaats gehad; het water komt in de richting der stad opzetten en bedekt veel be bouwd land. Vele huisgezinnen vluchten naar hooger gelegen streken. Do storm heeft ver der gewoed over Minnesota, Nebraska en Zuid-Dakota. Het landbou W-departement in de Amerikaansche Unie heeft by Washington eene eigenaardige proef genomen met het kunstmatig verwekken van regen. Een dyna- miet-ballon werd de wolken ingezonden, waar by op den vastgestelden tjjd met geweld ontplofte. Eenigen tyd later daalde een zegen rijke regen neder, maar of deze te danken was aan de proef van het departement van landbouw, zegt de correspondent van de „Times", is nog de vraag. De proefnemingen worden herhaald. Van buitengewone lichaams lengte is, volgens de „France militaire", een tamboer-majoor van het te Mayenne in garni zoen liggende 102de linie-infantorie-regiment. Hy moet 2'/s Meter lang zijn. Grooter nog dan deze man is een brigadier van het 17de re giment artillerie te La Fère. Deze zal wel de grootste soldaat in Frankryk zyn. Hy is 2.7 Meter. Datzelfde regiment heeft bovendien nog een kanonnier van 2.2 Meter lengte. Even groot als deze is een tamboer-majoor van het 51sto linie-infanterie regiment te Beauvais. De ijzeren draaibrug over de Durme by Waasmunster, is, volgens bericht uit Gent, ingestort. Menschenlevens zyn niet te betreuren. Uit Mainz wordt geschreven: Voor den Zaterdag en Zondag hier te houden roeiwedstrijd hebben zich 18 vereenigingen mot 4S booton en 207 rooiers doen inschrij ven. Voor het eerst zullen ook deelnemers uit Weenen mededingen. Uit de gevangenis bij Coal City (Georgia, V. Sontsnapten dezer dagen zeven veroordeelden. Zy werden door eenige bewa kers achterhaald en leverden een wanhopig gevecht, waarby 3 hunner vervolgers en drie veroordeelden het leven lieten. Men meldt uit Parjja: Des nachts werd een 90-jarige monnik, die al3 kluizenaar op de ruïne van een oud klooster leefde, ver moord. De kluizenaar heette Combasson. De moordenaars zyn nog niet gevat. BUITEKLAND. FranUrijli. De Kamer van Afgevaardigden heeft gis teren de beraadslaging ten einde gebracht over het wetsontwerp tot goedkeming van de algemeene akte der anti-slavernyconferent'e te Brussel. De minister Ribot gaf, op de vraag van verschillende redenaars, de verzekering dat de Fransche regeering, door het onderzoek van papieren aan boord van Fransche schepen too te laten, geenszins het recht van onder zoek erkent. De heer Faure wees op het verschil van uitlegging, waartoe eenige artikelen van het ontwerp aanleiding geven, en drong aan op een nieuw onderzoek. De heer Ribot stelde daarop voor, het ge heele ontwerp naar de regeoring terug te zenden. Deze motie werd met 439 tegen 104 stem men aangenomen. Te Nancy viel Woensdag-avond oen twaalftal Duitsche werklieden een Franschen tolbeambte aan en brachten hem verscheidene verwondingen aan het hoofd toe. Het syndicaat der verhuurkantoren te Parys heeft den prefect van politie om be scherming van personen en eigendommen verzocht. By de mobilisatieproef in de Fransche oorlogshavens aan de Middellandsche Zee heeft door een misverstand eer.e botsing tus- schen twee torpedobooten plaats gohad. Drie personen werden gewond, waarvan één vry ernstig, terwyl eene der booten zoodanig be schadigd werd, dat zy naar de haven van Toulon moest worden gesleept. I Juitscliland. Het comité ter ondersteuning der uit Rus land emigreerende Joden te Chailottenburg is ontbonden. Voortaan zullen de landver huizers aan de Russische grenzen onmiddellyk van daar door verschillende commission naar Hamburg en Bremen worden voortgeholpen. De Kroonraad, onder voorzitterschap van den keizer gehouden, heeft besloten eene lotery van acht millioen uit te geven tot bestryding der slaverny. 'Zwitserland. De Nationale Raad te Bern heeft gisteren hst voorstel aangenomen tot aankoop van den Zwitserschen Centraalspoorweg, overeenkom stig het besluit van den Raad van State. Op eene interpellatie omtrent het spoorweg ongeluk te Mónchenstein, antwoordde de heer Welti dat de genietroepen al wat mogelyk was hebben gedaan, om by doze verschrikkelyke ramp te helpen. Maatregelen zyn genomen, om niouwe ongelukkon te voorkomen. Met deze verklaring namen de interpellanten genoegen. Italië. De Kamer van Afgevaardigden heeft de boraadslaging over het budget van ontvang sten ten einde gebracht, en een aanvang gemaakt met de behandeling van het wets ontwerp op de prorogatie der Banken. De prins van Napels, kroonprins van Italië, zal eene groote reis doen in Engeland, Schotland en Ierland. Op zjjne terugreis brengt hy waarschynlijk bezoeken aan Nederland en aan België. Groot-Britanui Ofschoon de gezondheidstoestand van den heer Gladstone in de laatste dagen veront rustend was, heeft sir Andrew Clarke toch gisteren eenige verbetering opgemerkt. Hy hoopte dat de heer Gladstone zich heden naar Londen zou kunnen begeven, om van daar naar Lowestoft aan de oostkust van Engeland te gaan, waar hy eenige weken op het land goed van don heer Colman zal vertoeven, tot herstel zyner gezondheid. Het gerucht van een huwelijk tusschen don lieer Parnell en mevr. O'Shea schynt bevostigd te zullen worden. De „Daily News" meldt dat er 'oKon-

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2