goedkoopste) klasse, en geene verpleegden in de 3de kl. van het gesticht van buiten de provincie Zuid Holland voor rekening van ge meente- of armbesturon op te nemen of daar omtrent eenige overeenkomst aan te gaan zonder voorafgaande goedkeuring van Gedep. Staten van Zuid Holland. Tot oprichting van een Provinciaal Krank zinnigengesticht kunnen Ged. Staten niet adviseeren. Zoodanig gesticht zou berekend moeten zijn op plaatsing van 900 lijders 3de kl. (op 1 Januari 1887 werden er 868 behoeftige lijders uit Zuid Holland in de Mederlandsche gestichten verpleegd, 100 lijders 2de kl. en 65 lijders lsle kl.), wat volgens do eischen door de inspecteurs voor het Staatstoezicht op het krankzinnigenwezen gesteld, die als mee3t geschikte plaats eene plek niet ver verwijderd van Leiden aanwezen, door den hoofdingenieur wordt geschat op l'/j millioen, wanneer rekening wordt gehouden met het strikt noodzakelijke, en 2 millioen, wanneer daarbij ook het wen- schelijke wordt in acht genomen. Daarby komen de aanzienlijke kosten voor een terrein en de hooge exploitatie-kosten. Wel beeft de wenschelijkheid om een provin ciaal gesticht te vestigen dicht bij Leiden weerklank gevonden bjj velen met 't oog op het universitair onderwijs in de psychiatrie, #ch zij vergoten dat de zorg voor dat onder wijs geene taak der Staten is. Zij hebben alleen te zorgen voor de oprichting en instandhouding van gestichten tot verpleging van krankzin nigen, indien niet op andere wijze in de be hoefte voorzien wordt. En nu meenen zij dat bij uitbreiding der gestichten te Dordrecht en Delft voldoende in de behoefte wordt voorzien. Dan zuilen verpleegd kunnen wordente Dordrecht 342, Delft 360, 's-Gravenhage 180 en Botterdam 150 lijders, te zamen 1032. Van de 868 Zuid-Hollanders, nu in de Neder- landsclie gestichten in 3de kl. verpleegd wor dende, waren er op 1 Januari 1887 in de vier gonoemde Zuid-Hoiiandsche gestichten 637. De meeste buiten do provincie verpleeg den worden aangetroffen in gestichten van eene bepaalde kerkelijke richting, zoodat op neming daarvan in de g6heel neutrale Zuid- Hoilandsche gestichten niet te verwachten is. Met de uitbreiding der gestichten te Delft en Dordrecht gelooven Ged. Staten dat de be hoefte aan de gelegenheid tot plaatsing voor Zuid-Hoiiandsche lijders zich in een tal van jaren niet zal voordoen. Bij oprichting van eon Provinciaal gesticht zouden de vier bestaando particuliere gestich ten waarschijnlijk zeer spoedig worden opge heven, wat uit een oogpunt van humaniteit ze9r ongewenscht ware, aangezien dan zoo danig gesticht alleen voor de dichtstbijgelegen groote gemeente gemakkelijk bereikbaar zou zijn. Op al dezo gronden is het voorstel gedaan. De gemengde commissie voor de st6no- graphie uit de beide Kamers der Staten-Ger.e- raai heeft den heer J. B. Van der Woiff, adspirant stenograaf, bevorderd tot stenograaf. Het „Hbi." ontving de officiëele mede- deeling, dat de aankomst van de Duitsche keizerlijke familie te Amsterdam bepaald is op Woensdag 1 Juli tegen den middag. Het vaartuig, waarmede H.H. K.K. M.M. aankomen, zal, gelijk reeds vroeger is gemeld, aan den versierden steiger van den Koninkl. West- indischen Maildienst aanleggen, waar H.H. M.M. de Koningin en de Kegontes de hooge gasten zullen ontvangen. Van de De-Ruyter-kade begeven de vorstelijke personen zich naar den Dam, waar een dejeuner plaats heeft. Na afloop daarvan wordt een rijtoer gemaakt, waarbij oen bezoek aan het Rijksmuseum gebracht wordt. Des namiddags is een groot gala-diner ten paleize en 's avonds de reeds vermelde muziek uitvoering op don Dam. De eigenaardige bezwaren, welke bestonden togen de deelneming van de stafmuziek der stedelijke schutterij aan het monsterconcert op den Dam, zijn opgelost. Ook met hot oog op de schutterijwet, die bp vereenigd optreden van schutterij en land macht, aan eerstgenoemde corpsen den voor rang toekent, zal de heer Joh. M. Coonen do uitvoering leiden. Met inbegrip van de tamboers en hoornblazers zullen 800 a 900 personen medewerken. De repetition zullen vermoedelijk op het Museumterrein plaats hebben, welk terrein daartoe bezocht werd door kapitein Apol van de grenadiers, met de regeling dezer uitvoering belast, bp welke gelegenheid hij door eenige Amsterdamsche autoriteiten begelsid werd, ter bespreking van de opstelling der corpsen. Ook do maatregelen van orde bij de uit voering zelve maken eon onderwerp van over leg uit, daar eone groote belangstelling in het militaire feest verwacht wordt. Het is niet onmogelijk, dat meD, om eenige afleiding aan den toeloop te geven, de défilé, waarmede het feest op den Dam eindigt, tot ver in de stad zal uitstrekken, en aldus den dag met een retraite militaire en taptoe besluiten. Omtrent den tweeden dag meldt de offi ciëele mededeeling, dat H.H. M M. in den voormiddag oen bezoek zullen brengen aan het Stadhuis. Daarna wordt de rijtoer tot bezichtiging der stad voortgezet, waarbij wellicht nog enkele andere inrichtingen met een bezoek vereerd zullen worden. Bij goed weder zal des namiddags een vaartocht worden ondernomen. Het eerst wordt het IJ bezocht en een tochtje langs do Handelskade gemaakt. Door de Nieuwe Heeren- gracht en den Bmnen-Amstel wordt de tocht tot in den Buiten-Amstel voortgezet. Do minister van buitenlandsche zaken is Zaterdag wederom naar het Loo vertrokken. In deze week wordt te 's Gravenhage verwacht de heer G. Lavino, consul-genoraal voor de Straits Settlements (Singapore). Gemengd Nieuwe Door den heer A. F. H. Yan der Stok zijn twee van de door de „Leidsche Wielrijders-Vereoniging" uitgeloofde afstands- rit-medaillos behaald, en wel op den weg Rotterdam-Tiel en verder tot in Limburg, z jnde: eene kleine zilveren medaille voor 100 K.M. binnen 6 uren gereden in 5 u. 11 min. en eene groote zilveren medaille voor 165 K.M. binnen 12 uren gereden in 11 u. 23 min. De heer Van der Stok is de eerste van de leden, die dit jaar met zooveel succes zyne krachten beproefde. Een man, in de Spilsteeg alhier woonachtig, had gisternamiddag, alvorens zijn middagslaapje te gaan doen, eer.e pijp op gestoken. Nadat hij een poosje in bed gelegen had, werd bot hem wat ill te warm en kwam hij tot de ontdekking, dat hp zich te midden eener smeulende omgeving bevond. Waar schijnlijk was er eene vonk uit de ppp ge vallen en was dezo oorzaak van liet onheil geweest. Eenige buren behoedden het bod voor geheelen ondergang. Van hun tocht per stoomboot met muziek naar Amsterdam kwamen de werk lieden der weverij van de „Leidsche Katoen- Maatschappij" alhier Zaterdag avond to tien uren in de Haven terug. Hun terugkeer word tor plaatse van aankomst verbeid door tal van nieuwsgierigen en belangstellenden, die in hot ontsteken van verschillend gekleurd bongaalsch vuur, in de illuminatie met Clii- neesche ballons aan boord en in hot gezang, door de muziek geaccompagneerd, konden aan schouwen en hooron teokonen en uitiDgen van voldaanheid, tevredenheid en gepaste vroolijk- heid van de deelnemers en deelneemsters aan dezen watertocht met de hoofdstad tot doel. De fourier, die zich zonder verlof uit de infanterie-kazerne alhier verwijderde en eenige dagen zoek bleef, is ongedeerd toruggekomen, zoodat de vrees, dat do man zich van het leven zou beroofd hobben, ge lukkig pdel is gebleken. Ongevoer te drie uren gister- morgen passeerden drie personen den Heerer.- singel alhier, toen zij aldaar een man in het water zagon springen, die, gelijk later bleek, in eone dronkenmans'oui zich van het leven wilde beroovon. Hp werd evenwel spoedig op het droge gebracht door bedoeld 3 tal en ver der door hen naar het poiitiebureel overge bracht, dewijl zjj vreesden dat hp weder eene dergelijke poging, om zich het leven te be nemen, zou beproeven. Van het commissariaat werd hij door een agent van politie huiswaarts geleid. Bij vonnis van de arron d.-r e c h t- 'uank te 's Gravenhage werden heden o. a. veroordeeld: J. H. d. H., die zich schuldig maakte aan diefstal van een pak sokken, tot 2 maanden gevangenisstraf; J. L. R., die in eene herberg in de Tsventstraat aldaar J. F. B. moedwillig en gewelddadig een messteek toe bracht boven het linkeroog, welke mishan deling den dood ten gevolge heeft gehad, tot 2 jaren en 6 maanden. Een oude bekende der justitie, H. K., schip persknecht, woonachtig te Leiden, den 13den April van dit jaar bij gratie uit het tucht huis ontslagen, waar bp acht jaren moest verblijven ter zake van diefstal met braak en geweld, stond heden weder terecht, bo- klaagdte Leiden eone winkellade mot f 10 te hebben gelicht. Het O. M. vorderde 3 jaren gevangenisstraf. De toegevoegde verdediger, mr. L. Van Praag, deed uitkomen dat do beklaagde uit armoede en werkeloosheid den diefstal bedreven had, en niet uit zucht tot stelen, en beval zpn cliënt in de welwillendheid van de rechters aan. De Hooge Raad heeft heden ver worpen het beroep van A. S., landbouwer te Sa9senheim, die veroordeeld werd door de rechtbank en het hof te 's Gravenhage wegens het afleveren van drinkwaren (melk), wetende dat zij vervalscbt zjjn en de vervalsching ver zwijgende. De Hooge Raad overwoog in deze dat wel degelijk vermenging metvreemde be- standdeelen heeft plaats g6had, daar de melk vermengd is geworden met onzuivzr water uit de gracht. Het te Amsterdam verspreide gerucht, dat de Utrechtsche studenten tpdens het verblijf van den Duitschan keizer in de hoofdstad den historischen optocht zouden herhalen, welken zij een paar dagen te voren te Utrecht zullen hebben gehouden, is, naar uit Utrecht gemeld wordt, onwaar. Bij de maskerade commissie bestaat niet het minste plan een tocht naar Amsterdam te ondernemen. De rechtbank te Utrecht deed hedenmorgen uitspraak in de vroeger ver melde zaak betreffende het duel te Houtem, waarvoor terecht hobben gestaan F. B. A. M. H. en H. C. J. t. B., beiden wonende te Utrecht, wegens deelneming aan een twee gevecht, waarvan de voorwaarden vooraf waren geregeld en waarbjj geen van beiden lichamelijk letsel bekomen heeft. Beide beklaagden werden veroordeeld tot gevangenisstraf van veertien dagen. De toestand van dr. M, leeraar aan de H. B.-School te Hoorn, die bij het nomen van eene proef, door het springen van don retort, de gloeiende glasscherven en den kokenden inhoud in hot aangezicht kreeg, is vrij bevredigend. Hij heeft zich onmiddellijk ter verpleging naar de inrichting voor oog lijders te Amsterdam begeven, en er bestaat grond om to hopen, dat hp het gebruik zijner oogen niet zal behoeven te missen. Eenige kinderon te Sprun del (N.-B.) vermaakten zich in eene weide met vuurlje-stoken, toen potseling de kleederen vin een tienjarig meisje in brand geraakten. Do vlammen weiden gobluscht, doch het kind had zulko hevige brandwonden bekomen, dat hst nog denzelfden dag overleed. Zaterdag -morgen brak er oen felle brand uit bij H. Noteboom, landbouwer buiten de Diezerpoort te Zwolle. Huis, schuur en hooiberg brandden tot don grond toe af De vlammen sloegen daarna over tot de wo ning van Epedijk, landbouwer, wiens woning ook in de asch werd gelegd. Zaterdag-morgen is te Londen in de wassenbeeldengalerp van Louis Tussaud, eon achterkleinzoon van do beroemde madame Tussaud, een brand uitgebroken, welks zich ernstig liet aanzien en zich spoedig door het geheele gebouw verspreidde. Met een elftal spuiten werd men het vuur echter in den loop van den middag geheel meester. De berichten melden nog niet hoe groot de schade is, die aan de galerij zelve is toegebracht, welke een groot aantal merkwaardige beeldengroepen teide. In eene nieuwe ontmoeting met den stam der Assyrs hebben de Turken de overwinning behaald. De „Times" verneemt uit Kon stantinope! dat de politie aldaar bericht heeft ontvangen van de kust der Zwarte Zee, dat Anastasius, de hoofdman der roovers, die onlangs den aanval op den Oostertrein pleegde, gevat zou zpn. Deze mededeeiing vereischt. echter nog nadere bevestiging. KOLONIËN, BATAVIA, 16-22 Mei. Deli-CrL van 20 Mei.) Uit Atjeh ontvangt de „Deli-Crt." de vol gende particuliere correspondentie, dd. Kotta- Radja, 13 Mei: Veel is er in de vorige 14 dagen gebeurd. Veel zou ik daarover kunnen schrijven, doch dan zou ik persoonlijk wordendaarom zal ik slechts in korte trekken de overgave en overname van het bestuur van dit belang rijk gewest mededeelen. Nadat met bet bekend worden van een Regeerings-telegram het civiel bestuur door den vroegeren gouverneur aan den assistent resident word opgedragen, vertrok ZHEd.G. met veel luister en zeer weinig belangstel ling, op den 28sten April jl. van Atjeb, per stoomer „Maatsuiker." Op den 4den Moi jl. kwam de nieuwe gou verneur per „Condor" aan en debarkeerde op den 5den d. a. v. ook met het voorgeschreven ceremonieel. Alle ambtenaren en officieren, die niet door dienst verhinderd waren, waren in het gou- vernement8-hotel aanwezig. De overname had op dienzelfden dag plaats, omstreeks 10 uren 's voormiddags, en na een glas champagne te hebben geledigd, verliet iedereen het gouvernementshotel weder. De overname van het bestuur werd den volke verkondigd door 13 kanonschoten van Kotta-Radja's wallen. Was er gedurende de pooasa nogal weinig geschiet in de linie, met het lebaran of einde der poeasa, gaf de vijand meer teekenen van loven. Lamjong, Boekit Karang en Tjot Iri wer den in dien nacht flink beschoten en op den tahoen baroe kreeg Lampeneroet eene goede schietbeurt. Eenige dagen voor het Mahonaedaansehe nieuwjaar en wel op den 2den Mei jlvielen twee inlandsche soldatenvrouwen, die van Kotta-Pohama naar Kroer.g Tjoet gingen, in hsnden van twee sloebers, die zich tussclien die posten in hinderlaag gesteld hadden. Zjj werden eerst van alles beroofd en daarna goijintjangd. Op hun hulpgeschrei kwamen vr.n beide posten patrouilles aan. De onver laten hadden zich uit de voeten gemaakt en toen de beide patrouilles bij den boschrand kwamen, worden zij door den vjjand uit den kampongrand beschoten en kwamen zjj daar door met twee lichtgewonden te hnis. Eene der vrouwen werd in vier stukken gevonden, terwijl de andere, in zeer zwaar gewonden toestand, naar het hospitaal werd gezonden. Om zjjne vrienden buiten de linie van het noodige te voorzien, ging do Atjeher Amat n:ot drie andere, binnen de linie wonende vrienden, in den nacht van den 7den op den 8ston dezer naar buiten mot verscheidene p ikken barang. Hjj bad echter niet op de aanwezigheid van de marechaussees geiekend, die zich tuaschen Blang en Lamdjamoe in hinderlaag opgesteld hadden. Toen hij met zijne kameraads den spoor dijk overtrok, werd een salvo op lien gelost, met het noodlottig gevolg, dat hij gedood w:rd. Zijno kameraads lieten do vrachten vallen en kozen het hazenpad. Met een goeden buit keerden onze mare chaussee s den volgenden ochtend terug. Door dill gouverneur-generaal van Nod.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Verleen d Een 2-jarig ver- lef near Europa, wegens meer dan 15 jaren or.afge- tnoken dienat in Ned.-Ir.dié aan den benoemden presi dent van den P.aad van Justitio ie Srerabaia mr. B. Z. Dannenborgh. Benoemd: Bij bet departement van Binnen- landscli BeBtuur: tot lsten commies, de 2de com- mies bij dat departement F. A. Niggebruggc lot 2den commies, de 3de commies bij dat departe ment A. E. Magoac en de burgerlijke ambtonaar ter bi schikking van den directeur van Binnenlandscli E. stuur G. F. A. Busscher; tot Sden commies, de klerken bij dat departement P. E. Van Geut en Th. K. J. H. Overbed: Bloem. Benoemd: Tot notaris to Secrakarta (1e notaris te Sa'.atiga (Semarang) Th. B. Van Soest. Belast: Met de waarneming der betrekking van lsten commies bij het departement vauEinnenlandsch Pestuur, de waarnemende 2do commies bij dat depar tement, A. W. VaD Buuren. Ontslagen: Op verzoek, wegens ziekte, eervol uit zijne betrekking, de opziener bij het boschwezen 3de kl. E. A. Van Sprew. Benoemd: Tot opziener 3de kl. C. G. F. Stoim van's Gravesande, gewezen tijdelijk betaalmeester bij den dienst der Staatsspoorwegen ter Sumatra's West kust, met bepaling, dat hij wordt gesteld onder de bevelen van den houtvester, belast met het beheer over hot bosehdistrict Japara. Ontslagen: Eervol uit. zijne be rckkiDg wegens ziekte de controleur 1ste kl. bij het B. B. op de be zittingen buiten Java cn Madul-a G. De Waal. Verplaatst: Van de rea. Madioen naar de ree. Tegal, de controleur 1ste kl. H. F. D.Hckmeijer; van de res. Pasoeroean naar de res. MadioeD, de ben. controleur der 2de kl. W. J. Ketjen; van de res. Probolinggo naar de res. Pasoeroean. de ben. adspirant-controleur J. A. A. Van der Ent. Geplaatst: In de res. Oostkust van Sumatra, roet intrekking van zijne plaatsing in de res. Westor- afdeeling van Borneo, de herbeu. controleur 2de kl. J. Van Hengel. Ontslagen: Eervol als buitgew. deurwaarder bij den Baad van Justitie te Batavia voor de afd. Tjitjalongka, J. C. Ch. Van Loo. Benoemd: Tot buit. gew. deurwaarder bij den Baad van Justitie te Batavia voor de afd. Tjitja- lcngka, J. H. Do Lang, geponsionneerd ambtenaar. Ontheven: Van de tijdelijke waarneming van het beheer van bot boschdistrict ProbolinggoBezoeki de houtvester 3de kl., bolast met het beheer over liet boschdistrict Kediri, S. P. Ham. Belast: Met het beheer over bet boschdistrict. ProbolinggoBesoeki, de houtvester 3de kl. S. P. Ham voornoemd. Verleend: Eon 2-jaiig verlof naar Europa wegens ziekte aan den ambtenaar op wachtgeld mr. H. W. Diephuis. Benoemd: Tot veearts bij den burgerlijken dienst J. Volleme, daartoe gesteld ter beschikking van den Gouverneur-Generaal van N.-I. Ontslagen: Eervol uit vijue betrekking wegens ziekte do klerk tor Algemceno Secretarie B. J. v. d. Worm.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2