Tivoli J. TAM DELFT, BaatitMlc», Alex. G. Auflerson, Hoopwaerfi 117, IliatBirs! iiiel li m N\ 9608. Zaterdag 20 Juni. A*. 1891. feze £ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Vervolg der Advertentiën. I >e I ?ieveai, lialve-Stuivers-Sigareii, Keukenmeid en Linnenmeid, BODE, W inkelhuis LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon por 3 manodoa.....ƒ1.1®. Franoo por post1.40. Afaonderlgk® Nommora..0.05. PRIJS DER ADYERTENTIÊN: Van 1—6 regel» ƒ1.06. Iedere regel moer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. De slag- van "Waterloo, beschreven door een tweeden luitenant, die in het heetst van het gevecht geweest is. III. Nadat wjj afgedeeld waren, naderden wy de Fransche grenzen en vatten post te Ferönne, een gehucht, waar wjj zeer goed onthaald werden. Wij zetten onze voor posten uit, die in verband met de linie stonden wij begonnen velddienst en moesten do veld- wachten betrekken, nachtronden doen, het land verkennen, eiken verdachten persoon opbrengen en op hen, die op het aanroepen van halt, werda! niet antwoordden, vuren of hen gevangennemen. Mijn eerste luitenant, een jong mensch, had in den bloei zijner jaren reeds al de gebreken van den ouder dom. IIy waggelde waar hij ging; zijn lichaam, uitgeteerd en uitgemergeld doorzijn onvoegzaam leven, was niet bestand tegen do vermoeienissen van een veldtocht. Hoofd pijn kwelde hom onophoudelijk, de minste koude maakte zooveel indruk op hem, dat hy genoodzaakt was zyne kamer te houden. Het was te bejammeren, doch de ondervinding had geene verandering in zyne levenswijze teweeggebracht, de meest heillooze ziekten hadden hem nog geen afkeer van zyne los bandigheid ingeboezemd. Zoodra hy weder kon ademhalen en een weinig was hersteld, verwaarloosde hy de liefderijke natuur, die als onuitputtelyk immer nieuwe krachten aan brengt. Hy kon een slaaf zijner driften ge noemd worden. Waarlijk wel ongelukkig voor hem, voor zijne eer en zjjne bevordering! Wat heeft toch de Staat aan wandelende ge raamten, die enkel eene garnizoenswacht kun nen betrokken, hun traktement ontvangen en by een ophanden zijnden oorlog verdwijnen evenals de schimmen voor de opkomende zon? Zulke menschen zy'n ballast voor den Staat, ja, bedriegers daarvan. De Vorst waant goede, sterke en moedige officieren te hebben en by het optrekken van zyn leger ziet hy zich teleurgesteld. Wijselyk heeft dan ook onze Koning besloten, om zijn leger van zoodanige officieren te zuiverenhy wil nauwkeurig met hun gedrag bekend zyn en weet dezulken, die hem onwaardig zyn, op hunne plaats te bren gen. Het lydt geen twijfel, of, door zulke maatregelen, zal hy een uitgelezen corps krij gen, waarop hij steunen mag. Edele officieren spreken en schreeuwen wel niet over hunne dapperheid, maar vechten als het er op aan komt windbuilen daarentegen, die zich immer veel op nooit verrichte daden en op toekom stige glorie laten voorstaan, krygen de kanon koorts en vlieden uit den strijd. Doch, om op mijn eersten luitenant terug te komen, moet ik tot zyn voordeel aanmer ken, dat hij oprecht en zeer menschlievend was. Jammer maar, dat zyne ongebonden levenswijze hemzelven tot schande, het land tot oneer en den soldaat tot een slecht voor beeld strekte. Hy moest, evenals ik, de nacht ronden en patrouilles begeleiden en werd ook daartoe gecommandeerd, doch telken reize was hy ongesteld en verzocht my dan dringend zulks voor hem te willen waarnemen. In den beginne deed ik dit uit medelijden en omdat ik ongaarne iemand iets weiger, doch die ronden waren hoogst onaangenaam en ver moeiend. In het duister, door bosschen, strui ken en op ongebaande wegen, immer aan regen en wind blootgesteld te zyn, kon mfl dan niet welkom wezen, wanneer zulks niet door den dienst van my werd gevorderd. Ik sprak er met kapitein Menso over, die mij volkomen gelijk gaf, den eersten luitenant duchtig doorhaalde en my verbood zyn dienst waar te nemen. Doch dit was voor een paar reizen, want, nadat zyn edele des nachts op de voorposten gewaakt had, moest hy dade lijk zyne kamer houden, was zóó afgemat, dat hy naar bed moest en ten minste acht dagen lang voor den dienst ongeschikt was. Hy verliet ons echter weldra, zooals ik straks denk te melden. Van tyd tot tijd maakten de officieren een toer te paard en op een zeer goed rijpaard van myn gastheer vergezelde ik hen. Wjj doorkruisten het land en hielden wel eens in eene naburige herberg stil. Op een dier tochten reed ik met een luitenant van de grenadiers-compagnie; wy begaven ons op eenigen afstand van de overige heeren, die hun intrek in eene herberg namen. "Wij be sloten naar een dorp te gaan, dat niet ver voor ons uit lag, spoorden onze paarden aan en bereikten het weldra. Nauwelijks waren wij er in, of men waarschuwde ons, dat de Fransche voorposten aan de andere zyde des dorps stonden en van tyd tot tijd het dorp inreden. Wy waren dus op onze hoede, doch kenden al de zijwegen en binnenpaden van het land, die wy op onze ronden nauwkeurig hadden opgenomen. Weldra zagen wy zes huzaren met lossen teugel op ons aanrennen. Wij spoorden onze paarden aan, maakten eene wending om de kerk, waarachter vele binnen paden waren, die met heiningen en hooge boomen waren begroeid, en begaven ons op een dier paden, dat nog verscheidene binnen wegen had, die niet ver van onze voorposten in het open veld uitliepen. De huzaren namen gelukkig een ander pad en meenden ons aan het einde daarvan wel te zullen achterhalen, doch bedrogen zich deeriyk, want, op onze voorposten stuitende, waren zy genoodzaakt terug te keeren. Wy waren zeer verblijd zoo gelukkig ontkomen te zyn en waagden ons niet weder zoo roekeloos. Wij maakten rap port, dat de Franschen reeds zoo naby waren, en de waakzaamheid werd verdubbeld. Weldra namen wy eene andere richting met ons leger, waardoor St.-Vaast de kanton- nementsplaats voor ons bataljon word. Dage lijks moesten wij manoeuvreeren, vuren en ons gereedmaken tot den strijd. Wfi hadden vele uitmuntende officieren, die onder Bona parte lang gediend, fortuin gemaakt en titels verworven hadden. Zy spraken steeds met geestdrift van hunne veldtochten en men noemde ons bataljon het Fransche. Dit wist onze brigade-commandant en was wellicht eenigszins beducht, dat onze officieren, wan neer wy ons in den stryd zouden bevinden, tot de adelaren van hun vorigen meester zouden overgaan. De ondervinding heeft dat anders bewezen. Van tyd tot tyd gingen wij ons in Binch, eene kleine stad, vermaken, om het eentonige van St.-Vaast wat af te wisselen. In dat stadje zag ik voor het eerst, dat de dochters der barbiers, bjj afwezigheid van hun vader, zeer eenvoudig den vreemdeling deden nederzitten en hun vervolgens den baard schoren. Ik voel my genoopt hier te zeggen, dat in die scheer winkels, waar de schoonste en bevalligste dochters waren, ook de meeste inloop was om. geschoren te worden. Gemengd Nieuw,,.. In perceel No. 67 aan het Leven daal alhier ontstond gisteravond omstreeks acht uren een begin van brand, doordien een petroloumtoestel, met een ketel water er op, waarschijnlijk door tocht, was gaan branden op eene wijze, in stryd met de regelen en de gewoonte. De benedenbewoners waren niet thuis, zoodat van een vlammetje weldra eene vlam kwam. Eene bovenbewoonster kwam echter op haren tocht naar de plaats tot de ontdekking van het dreigende gevaar. Zy haalde eene deken van bod en wierp die op de vlam, met het doel deze uit te dooven. De deken ging echter ook branden, zoodat de vrouw tot andere maatregelen ter blus- sching moest overgaan, welke na veel moeite met den gewenschten uitslag bekroond werden. De eigenares van den petroleumtoestel, die met haar dochtertje eene boodschap had ge daan, schrikte by het thuiskomen niet wei nig, maar was blijde en dankbaar dat het vuur geene noemenswaardige verwoestingen had aangericht. Vóór de woning stond eene nieuwsgierige schaarin de woning was o. a. ook de brand meester de heer V. aanwezig. Het paard, dat, na gisteren van het leven van een der heistoomwerktuigen aan de Garenmarkt alhier geschrikt te heb ben, in de Hoefstraat eene voordeur verbrij zelde, was niet lang daarna door verbloeding een ljjk. Ook het andere paard van het twee span bezeerde zich zóó ernstig, dat het on geschikt kon geacht worden voor vordore dienstverrichtingen. Men schrijft aan de „N. R. C." uit HaarlemHet is thans gebleken dat do te Heemstede gevatte inbreker is genaamd Piet or Kooien, dat hy een Zeeuw van geboorte is en in den laatsten tijd geene vaste woonplaats had. Niettegenstaande de laatste omstandig heid, was hy noch bjj de Amsterdamsclie recherche, noch bjj de politie, waar ook, bo- kend, wat moet worden toegeschreven aan zijne levenswijze. Nooit gebruikte hy jenever en in kroegen kwam hij niet. Steeds logeerde hij in nette hotels en dronk hy champagne of water. Na de inbraak bij den heer Middel- berg, die 300 opleverde, was hy zoo nu en dan, zooals hy dat noemt, „aan het werk geweest", doch hy is in den omtrek zóó slecht bekend, dat hy b. v. poogde in te breken in het gesticht voor lijders aan vallende ziekten te Heemstede, waar niets te halon viel. De poging tot inbraak op Zondag-nacht bij mr. Van Gigh is werkelijk door hem ge pleegd. Kooien heeft verklaard dat zyn dool was zich rijk te stelen. Daar alles, wat hij van den diefstal by den heer M. had vor kregen, op was, was hy verplicht een slag te slaan. Door de gemeentepolitie te Amers foort is de hand gelegd op den tuinman v. S. aldaar, die in de laatste weken des nachts de bloemperken, liggende in do voortuinon der huizen buiten de poorten, bestal en nu het laatst, gisternacht, een lS-tal bolbegonias uit een park, vóór de villa van den heer H., aan den Soesterstraatweg. Hy moet aan den com missaris van politie reeds volledige bekentenis van schuld hebben afgelegd. Zaandam, bericht dat bij de Heeren J. P. FONTEJN, Haven, en W. F. VAN HARTROP, Hooigracht, verkrijgbaar zyn Don de Verras en Medaillons, Kattentongen, Zwavelstokken, Allerhande, Zandkoekjes, Goudsche Moppen, Boter-Ianhagel, Vanieljoschuim, Chocolade- Biscuits, Weesper Moppen, Bitterkoekjes, Stekelvarkens, Nogabanket, Amandelkoekjes, Paleisbanket, Zoute en Zoete Krakelingen; zyn verpakt in blikken trommels, waarvan de inhoud van de meeste een half pond bedraagt. De prijs wordt alleen verhoogd met 15 Cts. voor de trommel, welke tegen betaling wordt teruggenomen. Ook verpakte en onver pakte Gember-, Sukade- en Ontbijtkoek deze is ook verkrijgbaar bij don Hoer L. A. VERHOEF, Steonstraat, J. T. DE KEUNING, Haarl.straat, K. J. AFFOÜRTIT, Doezastraat, L. J. B. VAN RHIJN, Haarl.straat. 3851 21 De Banketartïkelen, verpakt in blikken Trommels, van J. VAN DELFT, Zaandam zyn ook verkrijgbaar by A. C. BREE- BA ABT MULDER, Oude Singel 228, over de Bakkersteeg. 3190 6 Vraag Prijscourant GEBOTTELD DOOR overtreffen in quallteit zoowel als in prijs alle andere brouwsels. Vraagt Prijscourant en neemt de proef! 3331 S is het merk van eene nieuwe soort door ons in den handel gebracht en waarop wjj bijzonder de aandacht vestigen. 4256 11 WEINTHAL Co. Tegen Augustus verlangt men, by eene nette familie in Den Haag te liuren: eene Protestantsche, ervaren 4255 8 van goede getuigschriften voorzien. Loon naar bekwaamheid. Adres alhier, Utrecbtsche Veer No. 22. Spreekuur: 'smorgens van 9 tot 12. GEVRAAGD, voor eene sedert jaren be staande „Maatschappij tot Uitkecrlng hij «verlijden": een op aannemelijke voorwaarden. Gunstige refe rentiën vereischt. Adres letter B b/d. Boekh. J. C. NEISZEN Se Co., Rotterdam. 4260 8 /.eer fijn Photogr. toestel, compleet snel en zuiver werkend f 15. Papier, Platen UI. Chemicaliën voorhanden by A. KOORE1ÏHOFE, Hofphotogr., ALOËLAAN 35. Gelegenheid voor practisch onderricht. 720 13 TE HUUR of TE HOOP GEVRAAGD. Volledige aanbiedingen met brieven aan het Bureel van dit Blad onder No. 4222, 5 van DE RUIJTER HARMSEN te Utrecht. De ondergeteekende verklaart dat het Haar- Extract, bereid door den heer DE RUIJTER, te Utrecht, proefondervindelijk is gebleken aan de verwachting te beantwoorden. 4095 11 (get.) H. J. BROM, Utrecht. Heel- en Vroedmeester. Prijs ƒ2.50 en ƒ1.50 per flacon. Depot: N. K. S WEM ER, Drogist, Leiden. op het Raadhuis te Leiden, op Maandag den 22st0n Juni 1891, 's voormiddags te tien uren precies, van eene hoeveelheid van ÏOOO Hectoliters Gas-Cokcs, verdeeld in par tijen van 100, 50,10 en 5 hectoliters, en zulks bij afslag, tegen dadelijke betaling en binnen veertien dagen af te halen aan de Gasfabriek. Kloppen zeven Cents per HL. Bezorgen vyf Hoopen en Bezorgen zes Cents per HL Bestellingen worden aangenomen aan het kantoor der Gasfabriek en aan het Magazijn in de Pieterskerk-Koorsteeg 28, uiterlijk tot Zaterdag-namiddag te 3 uren. 4262 17

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 5