N#. 9605. Woensdag 17 «Juni. A\ 1891. <§eze .Courant wordt dagelijks, met uitzondering van en feestdagen, uitgegeven. Ttreede Blad. Leiden, 16 Juni. Burgerlijke Stand. Vervolg der Advertentiën. HOOFD-DEPOTHOUDER 1 >e Bieren, Alex. C. AndersBi, HooEBWoertlll?, Speeltuin VREEWIJK. Woensdag 17 Juni 1891: van 5—8 uren CONCERT, Oplaten van LUCHTBALLONS! VELDZICHT." prima qualiteit Grasroomboter, QOKTOESTELLE Maatschappij van Onderlinge Levensverzekering en Lijfrente, GYMNASIUM. Boekhandel. Uit de hand te koop: LEIIISCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Toot Leiden per S maanden.7;77.77.777 f i.l®. Pranoo per post7.7.7.777? 1.40. Aizonderlrjke Nommera.0.66. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 1—-6 regoli ƒ1.06. Iedere regel meer f0.1?§. 6b^otere lottere naar plaatsruimte. Voor bet inoasseeren buiten de stad wordt ƒ0.16 berekend. Thans is de uitslag bekend geworden van de onlangs te Breda gehouden eind examens aan de Eerste Afdeeling der Krijgs school en aan de Koninklijke Militaire Academie. Aan die examens hebben voldaan I. Van de 1ste afdeeling der Krijgsschool, de 2de luitenants: a. dér artillerie h. 1.1.Van Dam van Isselt, Bloem, jhr. "Wittert, Carp, Bels, Van Asselt, Van Boven, Van der Koogh, Doorman, De Josselin De Jong, Gautzseh, Jansen, Visser, Immink, Do Keus, Van AVarmelo, Bax (17); b. der genie h. t. 1.: Boonacker, Vaal (2); c. der artillerie O.I.: Van AVitzenburg, De Boer, Becking, Deibert (4); d. der genie O.-I.In 't Veld, De Bru(jn, Schleijer (3). II. Van de Koninklijke Militaire Academie de cadetten van het 4de studiejaar (gerang schikt naar orde van kunde) a. der infanterie h. t. 1.J. A. Leers, Struiken, Boekholt, Eyssell, F. Leers, Bax, Duburg, "Wagner, Boet, Backer, Van Eeten, Lutz, Hilwig, Den Beer Poortugaei, Bolken, Brackmann van de Water, Collard, Makkink, Gefken, Scherpenhuijzer. (20); l. der cavalerie h. t. 1.Vertholen de Salve de Bruneton, jhr. Roëll, Kievit, Gelderman, Van Zijll De Jong, Sixma baron Van Heemstra, Calkoon (7) c. der artillerie h. t. 1.Prins, Verschoor, Bleckmann, Badings, Kutsch Lojenga, Van Essen, Du Vijn, jhr. Van der Wijck, baron Van Heerdt, Kuiper, Hirschig, Kaub, Witsen Elias, Perk, Faassen (15); d. der genie h. t. 1.Van de Steur, Hane- graaff (2) e. der infanterie O.-I.: Ten Seldam, Gprth Van Wijk, Geertsema Beckeringh, Daam, Kruis heer, Munniks de JoDgh, Kuysch van Dugteren, Scholten, Van Ginkel, Rijkens, Hirschmann, Weber, Hendriks, Korfmacher, Van Geuns, Krijger, Van der Vliet, Schut, De Gruyter, AVichers, Soetens, Valkenburg, Hajenius, R-ppe (24); der artillerie O.-I.Vis, Timmer, Meijners, Castens, AVichers (5); (I. der genie O.-I.: Van 't Sant (1). Aan deze examens is niet voldaanvan de eerste afdeeling der Krijgsschool door 1 twee den luitenant van de art. en 1 van de genie h. t. 1., zoomede door 3 tweede luitenants van de genie O.-I., waaronder 1, die ten 2den male niet slaagde. Van de Kon. Mil. Academie: door 1 cadet van de genie Oost-Indisch leger. De Opper-Ceremoniemeester maakt be kend dat het Hof, ingevolge de bevelen van H. M. de Regentes, voor den tijd van acht dagen, ingaande op Dinsdag 16 dezer, den lichten rouw zal aannemen wegens het over lijden van H. Grooth. H. prinses Pauline Sophie Elisabeth Marie van Baden. Deze rouw zal gelijktijdig worden gedragen met dien voor wijlen Z. M. den Koning. De commissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer, in zake de faillissementen- wet, zal morgen, Woensdag, vergaderen. De liberale kiesvereeniging „Eendracht maakt Macht," te Middelburg, heeft gister avond met overgroote meerderheid voorloopig candidaat gesteld voor de Tweede Kamer mr. E. Fokker. De heer Mutsaers zal voor Waalwijk zitting nemen, zoodat te Eindhoven eene nieuwe verkiezing moet plaats hebben. De heer J03. Smits, burgemeester van Eindhoven, wordt als candidaat genoemd. In het district Gouda besloot een aan tal R.-K. kiezers, den anti-revolutionnairen can didaat, den heer Van Wassenaer, te steunen. Voor de leden der commissie tot oprich ting van een standbeeld te Hoorn van J. Pz. Coen is het model (levensgrootte) ontworpen van dat beeld door den heer F. Leenhoff, hoogleeraar aan de Rijks-academie van beel dende kunsten te Amsterdam. De nieuwe Chileensche gezant maakte gisteren zijne opwachting aan den minister van buitenlandsche zaken. Bij koninklijk besluit van 23 Mei jl., opgenomen in de Staatscourant van 16 dezer, is de heer J. J. Van Raab van Canstein, te Schiedam, met al zijne wettige, zoo mannelijke als vrouwelijke, afstammelingen, in den Neder- landschen adel ingelijfd met de praedicaten van jonkheer en van jonkvrouw. Door den Senaat der Stedelijke Univer siteit te Amsterdam is de gouden medaille toegekend aan den heer G. A. Wumkes, student in de theologie te Utrecht, voor de beantwoording eener prijsvraag, door de facul teit der godgeleerdheid uitgeschreven over het priesterlijk orakel bij de Hebreeën. ::«racngd Nieuw®, Voor de Haagsche rechtbank werd gisteren de volgende zaak behandeld: In den namiddag van den 19den Mei van dit jaar ontstond in de tapperij van M., in de Twentstraat te 's-Qravenhage orn eene zeer nietige aanleiding een twist tusschen J. L. R. en J. F. B., waarbij R. zijn mes trok en B. boven het linkeroog een steek toebracht, welke doordrong in de hersens, eene groote slagader geheel en eene andere ader gedeeltelijk afsneed, ten gevolge waarvan B. den 20sten Mei dus daags daarna overleed. De beklaagde J. L. R., 23 jaren oud, met selaar van beroep, is iemand met een ongun stig uiterlijk en staat bekend als een ruw persoon. Nog geen vyf jaren geleden werd hij ook tot gevangenisstraf veroordeeld, ter zake van mishandeling. Het mes, waarmede de doodeltjke steek werd toegebracht, was als overtuigingsstuk aanwezig. Het is een eenvoudig knipmes, niet zeer groot, doch met scherpe punt. Beklaagde herkende dit als zijn eigendom, doch kon niet zeggen of h(j B. daarmede een steek heeft toegebracht. Van het voorgevallene op den noodlottigen avond verklaart hij zich niets meer te herinneren. Reeds van den vroegen ochtend van den 19den Mei had hij van de eene kroeg naar de andere geloopen, bisr en sterken drank door elkaar gedronken en 's avonds in de tapperij van M., in de Twent straat, had hij een klap ontvangen van B., wien men wilde beletten ruzie te maken. De verder gehoorde getuigen bevestigden in hoofdzaak deze verklaring. Een man, die nagenoeg den ganschen morgen met bekl. was uit geweest, verklaarde dat R. dien dag nogal veel gedronken had en vechtlustig scheen, want 's morgens had hy op de Groote Markt ook al onaangenaamheden gehad, 's Avonds in de tapperij in de Twentstraat was be klaagde volgens de getuigen slechts half beschonken en wist hp zeer goed wat hy deed. Dat hij onbewust den doodeljjken steek zou hebben toegebracht, ontkenden zij. R. had door het losrukken van B. den verslagene met nog een ander persoon, thans als getuige aanwezig, een slag in het gelaat ontvangen, daarop de hand in den zak gestoken en zijn mes gegrepen. De getuigen hadden hem toen op B. zien toeloopen en dezen een slag volgens anderen, die het mes in zijne vuist hadden gezien, een steek zien toebrengen. B. wilde daarop nog een iuciferspot opnemen om R. te slaan, doch hij zakte reeds in elkaar en werd bewusteloos overgebracht naar zjjne woniDg. De subs.-off. van just. mr. Pleyte ving zijn requisitoir aan met eene herinnering aan de bekende gravure, in den handel gebracht ter bestrijding van de dronkenschap. Hier ter terechtzittiug stond beklaagde als bewijs van de treurige werkelijkheid, welke die plaat voorstelt. Daarop ging Z.Ed. Achtb. den loop der zaak nogmaals na en meende dat de aan den beklaagde ten laste gelegde mishandeling met doodeltjken afloop wettig en overtuigend bewezen was. Het feit, door bekl. gepleegd, is hoogst ernstig, vooral om de ernstige gevolgen, welke het gehad heeft, en verdient ernstig gestraft te worden. Z.Ed. Achtb. requireerde 3 jaren gevan genisstraf. De toegevoegde verdediger, mr. L. R. Tol- ting, achtte hetgeen den bekl. is ten laste gelegd wettig en overtuigend bewezen, doch hij meende dat bekl. niet ten volle toereken baar was, daar hij in een ernstigen staat van dronkenschap had verkeerd, toen hp de daad pleegde. Uitspraak over 8 dagen. Een tachtigjarige rentenier te Creteil, onder Parijs, Darleux genaamd, die van uit oen open venster met eene revolver schoot om de vogels uit zpne vruchtboomen te ver drijven, heeft het ongeluk gehad, zijne negen en-zestigjarige vrouw, die in den tuin wandelde en door het gebladerte voor hem onzichtbaar was, dood te schieten. Een paar dagen geleden is by AYurzburg, in Duitschland, alweer eene locomo tief dwars in een trein gereden. Men bericht slechts dat niemand gedood werd. Uit Simla, in Britsch-Indië, wordt gemeld, dat de geneesheeren Rake en Buck- master er in geslaagd zjjn do bacil der melaatschheid te kweeken. Die lisvo maand Juni! Het heeft een halven nacht lang sterk gesneeuwd in het Zillerthal, in Silezië. ZOETERWOUDE. Overleden: Jolis. Schuur man, echtgenoot van Joba. Pierot, -13 j. Tyme.i Rasser, ongehd., 20 j. HILLEGOM. Ondertrouwd: Theodorus Yau Lierop, weduwnaar van Maria Conatantina Bouwmooa- ster, en Adriana Maria Alkemade. Overleden: Klazina Schrama, 76 j., weduwe van Wouter Ruigrok. Maria Yan Opzcoland, 1-8 j., weduwe van O. Warmerdam. NOORDWIJK. Geboren: Adrianus, z. van W. Van Leeuwen en A. M. Den Hollander. KATWIJK. Ondertrouwd: H. v. d. Plas, 23 j. en D. v. d. Mul, 22 j. Geboren: Arendje, d. van J. Yan Duyn cn M. Yan Rijn. Catbarina Maria, d. van F. F. N. Hal leen en M. Kaptein. Leuntje, d. van F. Guijt tn T. Yan Duyn. Arie, z. van W. Houwaart en M. v. d. Plas. Overleden: J. Yan Duijvenbode, 77 j., wed. van J. Hoek. De eigenaar eener fabriek, die op zuer uitgebreide schaal Groenten en Vruchten droogt en wiens fabrikaat door al zpne afnemers hoog staat aangeschreven, zoekt tegen het aanstaande najaar: een voor Leiden en Omstreken, voor den verkoop zijner Artikelen. 4192 17 Slechts zij, die doorslaande bewijzen kunnen geven van moraliteit en soliditeit, komen in aanmerking. Tevens moeten zij in liet bezit zijn van eene zeer druk beklante winkelzaak, waar zoowel de notabelen als de gegoede burgerstand geregeld hunne inkoopen doen. Brieven aan bot Bureel van hot Leidsch Dagblad onder hot No. dozer advertentie. GEBOTTELD DOOR overtroffen in qualiteit zoowel als in prijs alle andore brouwsels. Vraagt Prijscourant pn neemt de proef! 3331 8 te ge\Ten door 12 Leden van het Staf- Muziekcorps v/h. 4de Reg. Inf. Toegang ÏO Cents de persoon. 4165 11 MELKINRICHTING Van heden af, tot nadero aankondiging, vorkrpgbaar a ƒ1.30 per Kg. Door droge bereiding zeer duurzaam. NB. Voor 1IM. Restaurateurs en Wc- derverkoopers billpke conditiën. T.. SPBIJYT, Zuivelbereider, 4138 17 Marepoort, Lelden. v" Petroletim Gas Spiritus ■■l.yL.-CREYQHTOK, AAlffAgjt? J. F.M. WIJTENDIJRG, Bierhandel, BEEESTEAAT 2G. Bottelary: Koddesteeg 20. 2977 15 „GELDERLAND II". GEVESTIGD TE ARNHEM. Directeur P. W. M. Provó Kluit. Zeer billijke Tarieven. 3670 De admissie-examens zullen aanvangen op Donderdag 9 Juli, te 9 uren. Belanghebbenden gelieven de examinandi uiterlpk 1 Juli b(j den rector aan te melden. De ondervinding maakt noodig er nadruk kelijk op te wyzen, dat niemand voor twee klassen tegelijk kan geëxamineerd worden. De Rector, H. AV. VAN DER MEY. Leiden, 1 Juni 1891. 3856 12 Voor een net JONGMENSCH bestaat in eene drukke Zaak gelegenheid in bovengenoemd vak opgeleid te worden. Eenige kennis van de moderne Talen is vereischte. Brieven onder No. 4080 aan het Bureel van dit Blad. 7 het WINKELHUIS, gemerkt No. 31, en Erf met Loodsen, aan de Zpdgracht, te Leiden, met uitgang in eene daarnaastgelogon Poort, groot 1 A., 71 O.a. Te bevragen by Notaris TER LAAG, Stoonschuur No. 11, te Leiden. 4175 8

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 5