Dinsdag 16 Juni. A'. 1891. §eze ■Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit noinmer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 15 Juni. Feuilleton. DOKTER JANIN. K5. 3804. LEIDSCH DAGBLAD. FHIJS DEZER COURANT: Voor Loidoc per S m^mdenf 1.19. Franco per post1.40. Afzonderlijk© Noiumen,0.06. K~"J 'S-u 1 - 1 HeGon is aan Ge universiteit alhier de heer L. Van Harinxma thoe Sioote.i, geb. te Bsetsterzwaag, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.: „Eet binnentreden van woningen." Aan den gemeenteraad leggen en "Vs. ter vaststelling over het kohier der Plaatselijke Directe Belasting, dienst 1801. Het belastbaar inkomen bedraagt f 5,509,288 tegen 5,615,972 in 1890, alzoo 136,684 minder dan het vorig jaar, veroorzaakt door dien enkele meer gefortuneerde ingezetenen de gemeente'metterwoon hebben verlaten of overleden zyn. Krachtens de begrooting voor dit jaar kan geheven worden 165,000, waarbij gevoegd 5 pCt. voor kwade posten ad 8250, zoodat een bedrag wordt verkregen Tan 173,250. Het hetfingspercent is ai6nu vastgesteld op 3.15, 'waardoor verkregen wordt een bedrag van 173,542 57, alzoc ƒ292.57 meer dan volgens do begrooting is uitgetrokken. De totale som van het kohier bedraagt 173,516.69, terwijl het aantal aangeslagene)! beloopt 5634. De herstelling van de Zijlpoort kon door de vroeg ingevallen vorst in het vorige jaar niet geschieden, maar slechts gedeeltelijk m dit jaar; de toestand is echter gebleken veel slechter dan m6n vermoedde, vóór dak en toren waren besteigerd en men aan de her stelling begonnen was, zoodat vooral het lood en de leibedekking groote kosten vereischen. De commissie van fabricage acht zich der halve verplicht verhooging van den post voor „Onderhoud van poorten" voor te stellen met 500. Het kleed in de kamer der commisBie van fabricage, ook voor vergaderingen van andere commission bestemd, blijkt, nu door een begin van brand bet moest opgenomen worden, go- heel vergaan te zijn en door oen nieuw ver vangen te moeten worden, terwyl ook het tafelkleed oenige herstelling vereiecht. De eommissie van fabricage acht zich dus verplicht verhooging te vragen van den post „Meubelen voor het Raadhuis" met 85. Ingevolge deze rapporten geven B. en Ws. •den Raad in overweging hun college tot de voorgestelde herstellingen te machtigen, zul lende te z(jner tijd, zoo noodig, een voorstel DE GEHEIMEN van een krankzinnigengesticht. 71.) „En daaruit wil men dadelijk opmaken, dat fcij hier wordt govangengehouden Ik zai u het tegendeel bewijzen." Dokter Janin trok aan een schelkoord en keek den waard daarbij spottend aan. „Aan u heb ik zeker deze aanklacht te danken", zeide hjj„nu eerst wordt het mij duidelijk, waarom gij naar den nieuwen pa tiënt vroegt. Mijnheer Frohberg heeft zich hier slechts senige minuten opgehouden; hy scheen groote haast te hebben en ik vond ook geene aanleiding mij langer met hem te onderhouden. Daar is de oppasser, ondervraag hem. Hij weet hot doel van uw bezoek niet eu kar, dus niet voorhereid zijn." De commissaris vestigde zijn doordringen den blik op liet listige gelaat van d6n op passer, die a'.le moeite deed om er eene uit drukking van Gelijkheid aan te geven. „Herinne t gij ti dien jongen heer nog, die my drie weksn geleden bezocht heeft?" vroeg -Janin zijn medeplichtige. tot verhooging van de betrekkelijke artikelen der begrooting worden ingediend. Wat het kleed in de kamer d6r commissie van fabricage betreft, kunnen zy nog mede boelen dat ten vorigen jare weg6ns brandschade van de assurantie-maatschappij is ontvangen een bedrag van 11, waarop het inzetten van eene nieuwe baan in hei kleed door deskundi gen was geraamd. In de te 's-Hage onder leiding van prof. P. Van Geer gehouden aigem6ene vergadering der Verseniging van Nederlandsche Letter kundigen kon het bestuursvoorstel tot ont binding dor Vcreeniging niet behandeld worden wegens het gering aantal opgekomen leden. Besloten werd de Voorzorgskas te ontbinden en aan de deelhebbers de gelden met de rente terug te geven. Een voorstel, om de ƒ675 van do donateurs te hunner beschikking te stellen en hen te verwijzen naar bet „Tollens fonds" voor eene eventueele bestemming dier gelden, werd «veneens goedgekeurd. Het be stuur werd gemachtigd deze besluiten uit te voeren en binnen éóne maand in eene nieuwe vergadering de Vereeniging te ontbinden. Na uitbetaling van alle gelden zal nog ruim ƒ500, door contributies verkregen, overblijven. In principe werd besloten die som onder zekere voorwaarden aan de Leidsebe Maat schappij voor Nederlandsche Letterkunde te geven. Bj de heden gehouden openbare verkno ping van cokes, in partijen van 50, 10 en 5 hectoliters, waren de prijzen24, 5 en 2 50. Beroepen is bj de Herv. gom. te Klaas- wr-al, ds. J. J. Van Walsem, te Noordwijk aan Zee. Bedankt is voor het beroep naar de Herv. gem. te Rozenburg (toez.), door ds. IJ. Bootsina te Zoetermeer eu Zegwaard. In de laatste corpsvergadering van 1: et Amsterdamsche studentencorps is besloten, dat de leden by plechtige gelegenheden eene baret zullen dragen, terwijl als perpetueel corps insigne aangenomen werd een smal oranjelint met roede en witte biesjes, ge dragen over het overhemd. De zoogenaamde groenen zullen als ken- teeken een groen lintje moeten dragen. Do hertogin van Albany is op Het Loo aangekomen en werd door hare zusters, de Koningin-Regentes en de prinses Van Bent- heim, ontvangen. Koningin Wilhelmina was door eeno lichte ongesteldheid verhinderd ;zy moest 24 uren de kamer houden. De wijziging in het reisplan van den Duit8chen keizer naar Amsterdam brengt ver „Zeer goed! Er komt zoo zelden bezoek." „Hoe lang bleef hij hier „Nauwelijks een kwartier." „En toen weest gij hem eene cel aan, nietwaar?" ,Eone cel?" vroeg de oppasser, oogen- schjjnlijk verbaasd. „Wel neen, hijging weer heen en ik deed hem uitgeleide tot aan de poort, om die achter hem te sluiten." „Weikon weg sloeg by in?" „Het voetpad, dat door hot bosch gaat." Dokter Janin keek zyne bezoekers zege vierend aan. „Roep den koetsier, die ons hierheen ge bracht heeft", beval de officier van justitie den oppasser. De lacb verdween van 's dokters lippen hij wendde zijn gelaat af en hield zich eenigo oogenblikken met de pap/eren op zijne schiyf- tafel bezig. De oppasser had zich verwijderd. „Hoe lang ii deze man in uw dienst?" vroeg do commissaris. „Duo of vier jaar." „Gelooft gij hem te kunnen vertrouwen „Onvoorwaardelijk." „Tk zcu er een zwaar hoofd in hebben." „Hij is eerlijk, trouw en nauwgezet." „Hoeveel oppassers zijn er in uw dienst?" schillende veranderingen in de voorloopige plannen voor de ontvangst. Het bezoek aan de hoofdstad zal een dag korter duren, zoodat 6r minderyd blyft voor bezoeken en feesten. In de tweede plaats heeft het opnemen van Den Haag en Rotterdam in den reistocht ten gevolge, dat alle plannen, reeds door de mili taire overheid gemaakt, weder op losse schroe ven 6taan, om niet aan Den Haag een groot do6l van het garnizoen 6n aan Rotterdam een deel der mariniers te ontnemen. Wel licht zullen nu, in plaats van grenadiers en jagers, andere regimenten infanterie paar Amsterdam komen. Het gevolg van den keizer van Duitec'n- land, bij zijn bezoek aan ons land, zal bestaan uit den generaal der infanterie Vo.n Bahnke, adj.-g6n., chef van hot Militair Kabinet van den keizerden luit.-gen. Von Wiitich, adj.- gen. des keizere, baron Lucanus, den graaf zu Eulenburg, hofmaarschalk en opper-eere- moniemeester, en baron Marschal), secretaris van staat aan-het miDisterie van buitenland- sche zaken. Tot ridder van de Orde van den H. Gregorius den Grooten is benoemd do heer J. Luykx, bankier te Rozendaa). De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag den 18denJuni a. s. niet plaats hebben. Bij koninklijk besluit zijn, op grond van verkregen rechten, betreffende de pensioenen der weduwen en weezen van burgerlijke ambtenaren, de volgende pensioenen verleend aan J. Tillema, wed. J. M. Van Keickhoven, commies 1ste kl. bij 's Rjjks belastingen, ƒ149. H. Copier, wed. R. L. Brune, amanuensis aan de Hoogeschool te Leiden, ƒ180. C. F. Hater, wed. A. Franke, brievenbe steller, 165. By koninklijk besluit is, met ingang v »n 1 Juni a. s., benoemd tot directeur van het postkantoor te Laren, E. T. J. Dinaux, thans commies der posterijen van de 3de klasse. - "-ifiougd Nieuw». Het lijk van hot jongetje, dat in de Piesmanslaan sedert eenige dagen ver mist werd, is hedenmorgen opgehaald uit de sloot vóór de ouderlijke woning. Het kind was voorover in de modder gestikt. De leden van de Utrechtsche studenten-roeivereeniging „Triton", die in den roeiwedstrjjd bij 's Molenaarsbrug tegeno er „Vier; bovendien heb ik een kok en een knecht voor het ruwe werk." „Geene meiden?" „Neen, ik heb daarmee veel onaangenaams ondervonden en dus het vrouwelijk personeel geheel afgeschaft. Ik bevind er mij heo! goed by en bespaar my daardoor veel ergernis." j „Maar de vrouwelijke krankzinnigen - „Tk neem geene vrouwen op." De oppasser kwam nu t6rug, door den koetsier vergezeld. „Dat is de heer, .die my gezegd heeft dat ik gefopt was!" riep do koetsier uit, op Jar.in wyzend. „Hy kwam naar my toe en vroeg my op wien ik wachtte „Volkomen juist!" viel de dokter hem kalm in de rede. „Kort nadat mynheer Frohberg my had verlaten, ging ik wandelen; ik zag het rytuig op den straatweg staan en hoorde tot myne groote verbazing, dat het op myn heer Frohberg wachtte. De jonge man was reeds lang het bosch doorgegaan en ik hield het dus voor myn plicht, dit aan der, koet- eior te zeggen." „Deze ontmoeting met den koetsier schijnt my minder toevallig dan wel gezocht'zeide de officier van justitie, „en de koetsier be weert dit laatste ook-" „Ja, iict kwam mj) voor, dat deze heer PKU3 DER ADVERTENTEËN: Vs» 1t regels f 1.05. Iedere regel meer /"0.17J. Giootere letters n**r plaatsruimte. Yoor het inoaeaeeren buiten de stad wordt /"0.10 berekend. „Nereus" van Amsterdam in hotnommer der vierriemsgi kin outrigged (hetzelfde nommer, waarin zo onlangs te Haarlem door „Nereus" geslagen werdeD) nu den prys betaalden, werden Zaterdag by hunne aankomst alhier door de leden van „Njord" met muziek en fakkellicht aan den R(]n bulten de voonn. Hoogewoerdspoort opgewacht en verder in optocht door de stad en verder de sociëteit „Minerva" binnengeleid. Men meldt ons uit Haarlemmer- meorIn de afgeloopen week had te Hoofd dorp de inspectie over do milicien-verlofgan gers plaats. Een vechtpartytje is in den regel het slot. Dezen keer was Jacob D. de bel hamel, die by De Vries 4 glasruiton insloeg en intrapto onder schelden ou vloeken. Toen men hem wegons dronkenschap en rebellie in verzekerde bewaring wilde bron- gen, greep by den burgemeostor by de keel, onder het uiten van beleedigende woorden. Toen de veldwachter met een z. g. ploer- tendooder verscheen, was bij spoedig het kind van de rekening. Den anderen anorgen is hy weder losge laten, en wol met iemand, die 's avonds gearres teerd was wegens diefstal. Ook te Zoetermeer is een 2 0-tal' schapen dood in de weide gevonden. De pas geschoren dieren waren van koude en door de zware regens omgekomen. Tusschen de Hoornbrug en Delft sloegen Zaterdag de paarden van een voertuig op hol. De wagon kwam tegen een boom te recht, terwyi de paarden, inmiddels losgeraakt, doorliepen in de richting van Delft. De knecht van den bouwman P., die zich op den wagen bevond, viel er af en brak zyn heupbeen en rechterarm. Hy werd in eene nabyzjjnde boerenwoning opgenomen. Op de Bloemgracht te Amster dam brak Zaterdag tegen den middag brand uit in een pakhuis van den kruidenier Mater. De brand, welke zich aanvankelyk fel liet aan zien, werd door de brandwoer spoedig met twee brandkranen gebluscht. Het weer was don wielerwod strijden, welke Zaterdagmiddag op de wieler baan achter het Ryksmuseum te Amsterdam werden gehouden,, byzondor gunslig. Niet te veel zon, maar juist genoeg, om het terrein een vroolyken giimp te geven. Een frisch koeltje en een vry talryk publiek, zoowel op de tribune als op liet middenterrein By dezen wedstryd behaalde o. a. de hoer i A. H. Oort, van Leiden, den 3den prys in het I nummer met voorgift voor veiligheidswielere. my op den straatweg zocht, alsof hij wist dat ik daar wachtte", antwoordde de koet sier, door een blik van den commissaris tot spreken aangemoedigd. „Dat is eene leugen!" riep de dokter uit. „Even opvallend is het, dat mynheer Froh- beig te voet zou teruggegaan zyn", vervolgde de officier weer; „het vei moedon, dat hy van plan was den koetsier te foppen, klinkt al zesr ongelooflijk, want de jonge man had twintigduizend gulden aan banknoten in zijne portefeuille." „Weet gy dat volkomen zeker?" vroeg Janin, zyne kalmie bewarend. „Hy heeft ze denzelfden dag van zijp bankier ontvangen", zeide Bochi ei\ „Dan laat zich zijn verdwijnen verklaren", antwoordde de dokter. „Iemand zal gezien hebbm dat mynheer Frohberg deze som ont ving en hem or.der het een of ander voor wendsel in liet bosch gelokt „Gelooft gy dat ik aan dezo mogelykbehl nog niet gedacht heb? Onze nasporingen hebben tot niets geleid ori nu blyft alleen nog het vermoeden over, dat mynheer Froh berg dit gesticht niet weor rorlaten hooft." C'Vordl vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1