N°. 9593 Dinsdag «Xuiii. A". 1891. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nominer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. A.an de Kiezers. Leiden, 8 Juni. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Aüzonderiyke Nommers,0.05. PRIJS DER ADYERTENTlfiN: ▼an 16 regels ƒ1.05. Iedere regel moer 0.17J. Grootere lettere naar plaatsruimte. Yoor het incasseeren buiten do stad wordt ƒ0.10 berekond. De stembareelen zijn morgen, Dins- «lag, geopend Tan des morgens 9 tot des namiddags 5 oren. De stembiljetten mogen niet onder- teekend worden. De stembiljetten móeten van twee zegels voorzien zijn. Aan de stembureelen zijn nieuwe Stembiljetten verkrijgbaar, indien bet ontvangene is verloren geraakt of on bruikbaar geworden. Offlcieele Kennisgerlngon. Vergadering ran den üemeentcraad van Lel den, op Donderdag 11 Juni, des namiddags to 2 uren. Punten ter behandeling: lo. Verzoek van do wed. C. W. Schoor, 1, om vrij stelling of terugbetaling van Schoolgeld Middel baar Onderwijs. (131) Ho. Idem als voren van A. Collée, Middelbaar On derwijs. (131) 3o Staat van af- en overschrijving op de begrooting, dierst 1891. (132) 4o. Voorstel betrekkelijk de oprichting' van een Krankzinniger -gesticht nabij Leiden. Aan de universiteit alhier is het .candidaats- examen in de godgeleerdheid, tweede gedeelte, afgelegd door den heer J. Ten Bruggonkate, -en het kerkelijk examen door den heer C. A. De BruUn. Bjj beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is/-tiet ingang; van -8 Juni 1891, benoemd tot buitengewoon op zichter by de verbouwing van liet academisch ziekenhuis alhier, de heer P. M. J. Van Oerle. Bij koninklijk besluit van 5 dezer zijn bjj de dienstdoende schutterijen, op bun ver zoek, eervol ontslagen: onder gehoudenbeid, dat zij de op hen uit kracht der wet nog rustende verplichtingen als gewoon lid der schutterij volbrengen: te Grave, N. W. M.J. Boerkamp, 2de luit.; te Leiden. J. De Jong, 2de luit. „Leidsns Mannenkoor" zal op Vtydsg- avond a. s. in „Zomerzorg" zijne 27»te huis houdelijke uitvoering geven, waarop onder scheidene werken voor koor zulten worden uitgevoerd, alsmede lierleren voor tonor, quar- tetten voor sopraan, alt, tenor en bas, en trio's voor piano, viool en cello. Niettegenstaande het koele weder - en dat op don Tden Juni! was de gisteren op „Musis Sacrum" gegeven matinee toch nog vrij goed bezet. Het stafmuziekcorps van het 4de reg. inf., onder leiding van den hoer Mann, voerde er het programma uit, dat be stemd was geweest voor de matir.ée van Pinkster-Zondag, welko toen echter door het ongunstige weder geen doorgang had. Het ondervond nu veel belangstelling, niet het minst wat betreft de fantaisis uit Meyerbeers opera „Le Prophéte". Herhaalde malen werd or geapplaudisseerd. In het bericht in ons vorig nommer omtrent de opluistering der a. s. algemeene vergadering der Maat6ch. van Ned. Letter- kundo door eene tentoonstelling van tëeke- ningon, gravures en etsen, staat merken van RembraDdt enz.; dit moet natuurlijk zijn werken. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partijen van 10 en 5 hectoliters, waren de prijzen f 5 en 2 50. Bedankt is voor het beroep bjj de Herv. gem te Molkwerum, Gaast en Ferwoude door de-n heer Jac. Erin ga, carid. to Lolden. Door den majoor-commandant van liet 4de bataljon ruster.de schutterij in Zuid-Hol land 13 do lieer S. A. Do Graaff, kapitein bjj do 3!o compagnie, benoemd om voor dit jaar in de gemeente Zoeterwoude bij de onder scheidene commission van onderzoek, loting epz. voor de schutterij te assisteeren. Eene oproeping voor eene onderwijzeres aan de openbare lagere school te Benthuizen, op .een jaariyksch traktement van f 400, bleef zonder eenig gevolg. Aan de herbaalde oproeping op een inkomen van f 400 gaf slechts ééne sollicitante gehoor, wier benoe ming dan ook weldra te gemoet wordt gezien, By de in functie treding van eeneonder- wyzeres aan de openbare lagere school te Benthuizen i3 aan mej. H. M. Houbolt— Le Feber een eervol ontslag verleend als onderwijzeres in de nuttige handwerken. Wy vernemen dat door een milden gever, die echter wenscht onbekend te blyven, aan de nieuw gebouwde Noorderkerk te P.otterdam een zwaar massief zilveren nachtmaalsservies ten geschenke is aangeboden, bestaar.do uit vier groote nachtmaalskannen, een groote middenschotel, twee kloeke broodborden, vier nachtmaalsbekers en drie offarbussen, besloten in een fraai bewerkt eikenhouten étui, inwendig met groen laken bekleed. Dit nachtmaalsservies is vervaardigd in de Koninklyke Noderlandsche fabriek van de hoe ren J. M. Van Kempen en ZonoD, te Voor schoten, en mag beschouwd worden als eene schoone proeve van deftig kerkzilver. Alle stukken zyn zeer fraai gevormd, geheel over eenkomstig het doel, waarvoor zy zijn be stemd. De afwerking is met de meeste zorg keurig fijn uitgevoerd, zoodat dit kostbaar geheel niet alleen tot eer verstrekt van den loyalen gever, maar ook het bewijs levert, dat do ond» roem der degeiyke Nederlanosche zilversmidskunst in de fabriek te Voorschoten met eere wordt gehandhaafd. De heer en mevrouw Orelio hebben zich weer voor drie jaren aan de Nederlandsche Opera verbonden. By koninkiyk besluit is, met ingang van 1 October 1891, tot hoogleeraar by de Rylts- Academie van Beeldende Kunsten te Amster dam benoemd de heer N. Van der Waay. Gamongd N leuwN. Gedurende het zomerseizoen komen in de Haven alhier dikwijls pleizier- booten, veelal met vlaggentooi en muzikanten aan boord, aan, bet meest des Zondags, wel- kpr passagiers óf alleen Leiden en omstreken met de allerwegen aanwezige uitspannings- en restauratieplaatsen bezoeken, óf, na do gsmeente te zijn doorgewandeld, zich naar hst vorstelyk 's-Gravenhage en het vroolyke Scheveningen begeven. Ook gisterochtend en -middag liepen tw>.e dergelyke stoomers de Haven binnen, respet- Deveiyk de „Pomona," gewoonlyk varende tusschen Boverwyk en Amsterdam, eene groote, zwart geschilderde boot, en de kleinere, grijsachtige „Margaretba." De passagiers van iaatstgemelden stoomer, allen in ongedwongen zomerdos gestoken, maar ook gewapend tegen den anti-zomerach- tigen wind, waren weldra in open rytuigen gezeten, om daarin hier rond te rijden, of ge bruikten hunne beenen om door de stad te wandelen-. Zy waren zeer vroolyk, zooals dat mag, als men uit is. Hun komen en gaan werden door velen gadegeslagen en uit hunne handen daalden bij bet vertrek eenige gaven op den vasten wal neder, hoofdzakeiyk bestaande in lekkerr.yen voor de kinderen des volks. De lading der reeds vroeg gearriveerde „Pomona" bestond uit mannen en vrouwen, on jongens en meisjes, die zich eenigen tyd in onze gemeente ophielden en zich daarna per spoor verwyderder. inde richting van Den Kaag. In den loop van den dag was het inmiddels in breeden kring alhier bekend geworden dat de „Pomona" Amsterdamscho socialisten had afgezet en dat dio bijzondere menschen 's avonds weer uit de Haven zouden vertrek ken. Eene groote menigte wachtte hen dan ook in den voor avond op, nu juist niet viien- delyk-gestemd jegens dit deel der hoofdstad- bewoners, dat des morgens socialistische liede ren gezongen en nu en dan het blad „Recht voor Allen" cadeau gegeven had. De politie hield onderweg want de Am sterdammers liepen niet alleen en op de Haveneen oog in het zeildank zy deze tegen woordigheid konden de vreemdelingen aan boord komen en kon do „Pomona" vertrekken. De monden gesloten houden en de tongen aan ketenen leggen kon de politie bsgrype- ïykerwjlze niet, zoodat de verspreiders van „R. v. A." menigmaal konden hooren, dat hun vertrek der menigte hoogst aangenaam zou zyn en dat vurig werd verlangd naar oen nooit-wederzien. Even buiten de gemeente gekomen, werden de passagiers der boot, welke den naam draagt van de godin van het ooft, onthaald op stevig dessert van hot Leidsche gerecht, in d9n vorm van steenen, en by de Spanjaardsbrug werden de medeloopers niet minder gul. Wegens de aan den ingang van de Zyi liggende schepen kon de boot daar niet dan langzaam voort varen en waren dus daar de passagiers ge in ikkelyke mikpunten. De steenen schenen ncgal hard te zyn, ook voor buitengewone A asterdammers; daarom gingen veieD naar beneden, in de kajuiten. De weinige mannen, die nog op het dek stonden, gingen het bom bardement te keer met vreedzame wapenen, il. vouwstoeltjes en regenschermen. Anti- eociali riische liederen werden uit volle borst op dsu Vaaiou si! ii-uEgsn. De „Pomona"- muziek liet zich niet meer hooren. Hadden de socialisten by liet spoorstation, waar hun o. a. het muziekmaken werd bolet, ondsr meer voor onze gemeente beleedigende uitdrukkingen, verklaard dat onze stad eene „dooib" is, zy ondervonden dat hare bewoners geene dooden zyn. Ernstige gevolgen had een en andor niet. Het in brand geraken vaneen schoorsteongordyntje in eene woning aan het Gaigewater was oorzaak dat gistermiddag de Weesburgers met hunne spuit uitrukten, welke echter geen dienst behoefde te doen, daar do vlam inmiddels was gebluscht geworden en dus geene verdere uitbreiding had kunnen nemen. By vonnis van de arrond. - recht- bank te 's-Gravenhage werden heden veroor deeld: A. N., huisvrouw var: A. J. v. d. U. d:e te I.siden igene vrouw, die haar uit me le- lyden huisvesting verleende, voor een p -ar pantoffels b9stal, tot 9 maanden gevangenis straf; L. D. v. O; C. S. en W. W. H,die in do Boekhorststraat te 's Hage een sportkar- retje ontvreemdden, ieder tot diio maanden; J. P., dis in de gemeente Wassenaar eene gans stal en zich toeeigende, tot 4 maanden; J. A. v. G., uit Delft, die terechtstond tor zake van poging tot doodslag op den opzichter der ge meentewerken te Delft, wegens mishandeling tot 1 maand; P. J. v. d. A., L. v. d. A. en J. G. B., die een slachter uit Stompwyk mis handelden, ieder tot 14 dagen A. W. v. B., de dienstbode, die van eene kameraad een paar zilveren mutsspelden wegnam en zich toe eigende, tot 3 maanden. Door een der gemeen te - veld w ach tera van Zoeterwoude is proces verbaal opge maakt tegen 2 personen, in die gemeente wo nende, W9gons het ontvreemden van een krui wagen. Eene hoogst treurige zaak werd heden door de Haagsche rechtbank behandeld II. O., een 22-jarig Scheveninger, stond terecht, beklaagd zijne moeder op zeer ergerlijke wijze te hebben mishandeld, omdat zy hem zijne kleeren niet wilde goven. Bekl. ontkende zijne moeder mishandeld to hebbenwel had hy haar gedroigd. De moeder, met haar zuigeling, pis geinige tegenwoordig, bevestigde met andere getui gen, dat do jonge man, die wat drank ge bruikt had, haar zwaar had mishandeld.. Het O. M. vorderde voor den onverlaat G maanden gevangenisstraf. De „Verzekeringsbode" meldt: Onder het noodig voorbehoud wordt ons medege deeld, dat op het leven van wylen mevrouw Carré eene levensverzekering van niet onaan- zienlyk bedrag, naar moD beweert by „1'Union", gesloten was. De eenige in Groningen nog levende oud stryder van Waterloo, waar hij dior.de onder Blücber, genaamd A. Hichent- lich, hoopt Donderdag honderd jaar te worden. Hy is nog goed gezond en mag zich verheu gen in het bozit van 140 kinderen, klein kinderen, enztot in het vyfde geslacht. De collecte voor do „Maatschappy van Weldadigheid" heeft te Arnhem 1110 opgebracht. Uit Klrbilisse wordt goseind dat de machinist Freudiger (eon van de ge vangen reizigers) aldaar is aangekomen. De roovers verlangden dat de gevangenen Zondag zouden worden vrygekocht en wel door be middeling van Freudiger. De gevangenen zyn allen gezond. Van bijzondere zj'de wordt uit Santiago (Chili) gemeld, dat in die stad een geduchte brand is uitgebroken, waardoor het gebouw van het Duitsche gezantschap zeer beschadigd is. Het gebouw der Engelsche le gatie is geheel vernield. De gezant en zyno gemalin konden niets dan het leven redden. Uit Alaska Is bericht ontvangen dat aldaar honderden personen aan de influenza bezwyken. De inboorlingen hebben goene go neesmiddelen en geene geneeskundige hulp. KOLONIËN. BATAVIA, 2-8 Mei. Het aan den officier van gez. 2de kl. J. B. Van Deventer verleend verlof wegens ziekte naar Soekaboemi, is met eene maand verlengd. Het aan den kapitein der inf. E. C. Houbolt verleend verlof wegens ziekte naar Soekaboemi, ia andermaal met eene maand verlengd. De overplaatsing by het 10de bat. inf. van den kapitein J. P. Pieters Graafland is, wegens aangevraagd verlof naar Europa, in getrokken. De sedert van Atjeh naar Batavia geëva cueerde kapitein der inf. A. Visser Is ingedeeld by bet 1ste dopot.-bat. to Meoster-Cornelis. Door don gouverneur-generaal van Ned.-IndiS zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verplaatst: Van de cou- tióle-afd. Boebauegara, afd. Tjiandjoer, naar de con- tió.c-afd Zuid-Bandocng, afd. Tjitjalengka decontr. 2de kl. J. Dnunewold. Bepaald: Dat ter beschikking blijft van den aea-resident van TjiandJoor, de adsp.-cootroleur 0.P- A. BisehoA'. Geplaatst: In de controle-afd. Ploembon, afd. Cheribon, de contr. 2de kl. L. Kreiscber. Toegevoegd: Aao don assistent-resident van Indramajoe de adap.-contr. H. Van Bantwijk. Toegevoegd: Aan don controleur van de contróle-afd. Karanganjar, afd. Pekalongau, de wd. adap.-contr. F. P. II. Maurenbreeher. Geplaatst: In de contróle-afd. Pati, afd. van dien naam. de contr. 1ste kl. Tb. H. Ovink. Verplaatst: Van de contróle-afd Tanggoet, afd. Trenggalek, naar de controle-aft. Taroe, afd. Kfdiri, de contr. 2de kl. F. C. N'. Van der Moore. Geplaatst: In de ondersfd. Ranau-districten, afd. Homering, Ogan Ooioe tn Enim en de Esmar.- diatric'en, de contr. 2de kl. P. D. Mens Fiers Sme ding. Toegevoegd: Aan den controleur der onder- afd. Lematang Uir, afd. Lematang Öeloe, Ilir, Ki- kim en de Pasoemah-landen, de adsp.-céntroleur E. Kalg'. Toegevoegd: Aan dtu controleur der '„nder- afd. Medan, afd. Deli, de ambtenaar voor d^a hnïgel. dienst K. A. baron Van Keede van On /bbooni. Goedgekeurd: Dat door „en Landraad to Tangtrang (Batavis) is qftts'- op verzoek, eervot, als bnitongiw. van llt'Elfpflb bij die rtgntl)ank, T 'cl w- - TO GS «tv»- f bak. ,1, 1 -fd. Aan den ass.-resident van Le- toA, U "'ï™.,15- A' Nöltenins van Els- viY. fp- er beschikking vh& van (1-3 ass.-resident i -jaringin; aan don resident van Tiariij"in adsp -controleur J. II. Ziedel, than, ter 'hesrbil kit van den ass.-resident van Lebalc.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1