ie. 9597. Maandag 8 Juni. A*. 1991. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en feestdagen, uitgegeven. )it nonruier bestaat uit YIER Bladen. Vierde Blad. Kikeriki. Leiden, 6 Juni. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: ▼eor Leiden per 8 maandenf 1.16. Franoo per post1.40. Afzonderlijke Nommera.0.06. PRIJS DER AD VERTENT IÈN ▼aa 1—C regel* f 1.05. Ieder* regel aaeer 0.17|. Gcootere letter* naar plaatsreimte. Toor bet incasseeren buiten de stad wordt fO.10 berekend. Aan da Abonné's daarop, wordt by ommor verzonden No. 37 van Kikeriki. dit Hovy, 0. Dykmans Hedenmorgen werd voor het front van de nanschappen der 5de en 6 ie battery van et 2de regiment veld-artillerie, alhier in arnizoen, in de Wittepoort-kazerne, door den eer majoor commandant der Ilde Afdeeling ■an gemeld regiment de zilveren medaille mor 24-jaiigen onafgebroken trouwen dienst litgereikt aan den adjudant-onderofficier dienstdoend officier) Joh. Van der Boon der jde batterij, welk eereteeken hem onder eene ïartelyke toespraak van genoemden hoofd- ifficior werd op de borst gehecht. Genoemde onder-adjudant was den lsten lovember 1865 vrijwillig op 17-jarigen leeftyd n dienst getreden, en hoeft heden, 6 Juni, 4 jaren onafgebroken gediend, waarvan ruim 12 jaren als onderofficier. Gedurende al dien tijd mocht hjj steeds de achting van zijne superieuren zoowel als van zijne inferieuren genieten. - Door de commissie uit den gemeenteraad ran Amsterdam, indertijd belast met de voor bereiding der herziening van het pensioen- reglement, is thans een rapport uitgebracht. Daaruit blijkt het volgende: Als bijdrage in de uitgaven voor de te ver- leenen pensioenen wordt op do bezoldiging der ambtenaren eene doorloopende korting ingehoudon ad 5 ten honderd'sjaars oror het bedrag der bezoldiging, indien deze meer dan ƒ1200 bedraagt, en anders over het bedrag, dat van de bezoldiging overblijft na aftrek van ƒ250, mot dien verstande, dat de korting nooit minder bedrage dan 2.60 'sjaars. Op de loonen der werklieden zal eene kor ting plaats hebben van 5 ten honderd van het overblijvend bedrag, na aftrek van 5 van het weekloon, met dien verstande, dat de korting in geen geval minder bedraagt dan 5 cents per week. Het ambtenaars- en werkliedenpersoneel der gemeente bestaat uit 3500 personen, met een gezamenlijk traktement van ƒ3,150,000. Hierbij zijn do onderwijzeressen buiten reke ning gelaten. Daar de onderwijzers by het openbaar lager onderwijs vallen in de termen van het rijkspensioen, zal de korting op hunne bezoldiging verminderd worden met het bedrag, dat zy in 's rijks kas voor eigen pensioen storten. Zy hebben alleen voor hunne weduwen, kinderen of ouders recht op gemeente-pensioen. Voor de behoorlijke finantiëele regeling der gemeentepensioenen wordt in de door de commissie overgelegde concept-verordening opgenomen de instelling van een gemeente pensioenfonds. In de door de commissie ontworpen pen sioenregeling zijn derhalve deze drio hoofd beginselen aangenomen: lo. het toekennen van pensioen niet alleen aan de ambtenaren, maar ook aan de vaste werklieden der gemeente; 2o. het toekennen van pensioenen aan de nagelaten betrekkingen van amttenaren en werklieden; 3o. het instellen van een gemeente-pen sioenfonds. Volgens de berekening van prof. A. J. Van Pesch zal eene voortdurende bijdrage van ruim ƒ91,000 per jaar uit de gemeentekas voldoende zijn otn de vermeerdering van lasten, welke van het ontworpen reglement het gevolg zal zijn, te bestrijden. De commissie bestaat uit de heeren Dyse- rinck, Van Nierop, W, en M. W. F. Treub. Van heden af zullen bij HH. HM. op het Loo gedurende eene maand dienst doen ritmeester jhr. Van de Poll, adjudant; baron Van Pabst van Bingorden, kamerheer van wijlen Z. H. den Koning; jhr. Boreel, ordon nans-officier, en baron Van Zuylen van Nye- velt, hoofdcommies by het kabinet. Jhr. Van de Poll en jhr. Boreel zijn daartoe heden van Den Haag naar het Loo vertrokken. De ministers van oorlog en van koloniën zjjn heden naar Zutfen vertrokken. De Engelsche gezant te 's-Gravenhage is heden voor geruimen tijd naar Brussel vertrokken. De minister van justitie begaf zich heden met den heer Hetzelaar, ingenieur-architect 'der gevangenissen, naar Amsterdam. De groothertogin van Saksen vertrekt 10 of 11 dezer van het Loo naar 'Weimar. Daarna krijgt H. H. de Koningin-Regentes bezoek van de hertogin van Albany en de prin ses van Bentheim, beiden zusters van H. M. Aan het examen ter verkrijging van do bevoegdheid als apothekersbediende, dat te Groningen gisteren een aanvang nam, werd op dien dag deelgenomen door 3 mannelijke candidaten. Afgewezen 1. Toegelaten de hee ren: L. E. Steenhuisen, geb. te Veendam, en A. Kuipers, geb. te Leeuwarden. Door de geneeskundige staatscommissie te Groningen is bevorderd tot arts de heer L. Th. Boerma, doet., geb. te Spijk. Het eerste gedoolte van het artsexamen is mot goed gevolg afgelegd door den heer F. Everts, cand.-arts, geb. te Ulsda. De geneeskundige staatscommissie te Am sterdam heeft don heer H. Evers Wzn. toe gelaten tot het 1ste gedeelte en bevorderd tot arts do heeren A. L. Nova en J. H. Lonte. Door don minister van koloniën zjjn de heeren C. Schermers, A. Du Bois en J. Heesterman ter beschikking gesteld van den gouverneur generaal van Nedorl.-Indiê, om te worden benoemd tot opzichter der derde klasse bij den waterstaat en 's lands burger- lyko openbare werken in Ned.-Indié. Naar de „Amst." verneemt, is de heer Louis Bouwmeester lijdende aan eene huid ziekte, ten gevolge van bloedvergiftiging, ont staan doordien de vergiftige kleurstof van een tricot zich door een huidwondje, hetwelk de heer Bouwmeester zonder het te weten aan den voet had, met het bloed vermengd heeft. De toestand van den heer Bouwmeester 'moot echter zonder levensgevaar zijn. Er zullen waarschijnlijk eenige weken met do volkomen genezing gemoeid zjjn. De toestand van den heer De Boer, die op zjjn hoofd viel, is zeer bevredigend. De patiënt h63ft reeds het bed mogen verlaten en eenige bezoeken ontvangen. De datum, waarop H. M. Koningin Wil- helmina den eersten steen zal leggen van de kerk der Ned.-Herv. gemeente te Apeldoorn, is thans vastgesteld op 18 Juni a. s. Men schrijft ons het volgende: „De Evangelische Alliantie te Florence." In de Juni-afievering van de „Revue chrétienne" wijdt prof. Comba (te Florence) een zestal bladzijden aan de laaist te Florence gehouden vergadering van de Evang. Alliantie, en ver meldt daarin de landen, die er vertegenwoor digd waren. Behalve Italië, zjjn het Engeland, Frankrijk, Duitschland, Zwitserland, Noord- Amerika, die wjj hooren noemen. Holland wordt niet genoemd. Onze afgevaardigden, onze landgenooten (ook die uit Leiden) niet genoemd. In die zes fijn gedrukte bladzijden is voor ons geene plaats, wjj zijn te nietig. Hoe kon prof. Comba het land vergeten, waaruit toch het in Italië zoo opzienbarend Summario della Sacra Scrittura is voortgekomen? Als er geld noodig is, vergeet men dan Holland ook (U. D.) Het stoomschip „Soerabaia," van Ba tavia naar Rotterdam, is 6 Juni Suez ge passeerd. WE§T.IXDIË. (Particuliere correspondentie van het „Vad.") Paramaribo, 14 Mei. Na verzending van myn brief van eergis teren is de toestand hier slimmer geworden. Op do oproeping van „Volksbode" het orgaan van jhr. Lohman waren op dien avond misschien wel een paar duizend Para- en Saramacca-bewoners in de stad gekomen. Hun doel was, volgens een artikel, eenige dagen te voren in genoemd blad verschenen, om den volgenden dag in optocht naar den Gouverneur te gaan en hem te vragen, waarom hij weggaat. Mocht diens antwoord wezen, dat 't om de Joden was, dan zou, volgens dat artikel, men zien „hoe erwegge- loopen zou worde n", met andere woor den de Joden zouden 't dan warm hebben. Zooals gezegd, trok Woensdag oene bende van een drie- a vierduizend mannen en vrou wen, waaronder veel stadsvolk, naar het Gouvernementsplein. De optocht werd geopend door een onder de Creolen beruchten gift menger of obeiaman, Kaliko genaamd en afkomstig van hot voormalig wegloopers- kamp van Broos. Kaliko droeg eene Nederlandsclie vlag. De bende posteerde zich op het Gouvernementsplein. De heer Lohman, gevolgd door zijn adjudant, begaf zich naar zijn aanhang, drukte sommigen de hand, en klopte anderen vriendschappelijk op de schouders. Op hunne vraag of het waar is, dat h(j weggaat, moet mr. Lohman hebben geant woord, dat hjj oud is en aan een jongeren man de teugels van het bewind zal overdragen, dio, beter dan liy, hunne belangen zal waar nemen. Zjj behoefden niet bang te z\jn, dat zijn opvolger niet voor hen zorgen zou, want by was van zijno richting. Hielden zy echter van hun Gouverneur, dan moesten zjj zich ordeljjk houden, want anders zouden hunne daden op zjjn hoofd neerkomen. In hoeverre dit alles juist is, weet ik niet. Maar ik geef terug wat de bende luide uit riep, toen zij door de straten naar huis trok of liever naar de plaats, waar zy uit elkaar ging. Na dit gesprek met den Gouverneur knielden op een gegeven sein met de vlag allen tot driemaal toe voor den Gouverneur. De heer Lohman ging toen binnen zjjn hotel en kwam op het balkon met zijne familie. De bende defileerde en het gezelschap op het balkon wuifde haar toe. Toen kwam zo voor het gebouw der Staten, waar mr. Kalff met een detachement politie agenten gereedstond om een aanval op dat gebouw te weren. Hy werd uitgejouwd en de boel trok voorbij. Voor de woning van den R.-K. bisschop, tegenover de R.-K. kerk, werd een oogenblik halt gehouden, misschien om den bisschop te beleedigen, maar men bedacht zich. De gecombineerde school voorbijgaande, waar de kindei en van den fatsoenlijken stand ter leer gaan, stormde eene afdeeling d9zor belhamels de school binnen, doch ge lukkig was mr. Kalff er spoedig bij om haar er uit fe dry ven, zoodat de arme kinderen niet mishandeld werden, maar alleen den schrik beet kregen. Vrij ordelijk liep de bende verder totdat ze u;t elkaar ging in troepjes, die, meestal uit marktvrouwen bestaande, de winkels van ver scheidene Israëlieten aanvielen en alle ruiten stuksloegen. Dat leventje hield den geheelen dag aan. Mr. Ka'ff beval de politie die schan dalen met geweld te keeren. De Gouverneur, die inmiddels ook op het terrein bij de Luther- sche Kerk gekomen was, gaf tegenbevel. Een politie agent, die eene vrouw, die hem gesla gen had, had gearresteerd, werd door den Gouverneur bevolen de arresi ante los te laten. De agent weigerde en oerst toon ZEx. tot handtastelijkheden overging, gaf de politie agent toe. Mr. Kalff kreeg een steenworp tegen de borst, hy legde zijne revolver aan en de Gouverneur verbood hem te schieten. Algemeen werd mr. Kalff door het gespuis, dit ziende, uitgejouwd. Er volgde, zooals te begrijpen valt, eene hevige woordenwisseling tusschen die heeren. Maar mr. Kalff Btond hem, en beval de politie eene tweede charge te doen. En wat deed de Gouverneur? Hij liet de militaire macht aanrukken en beval haar de menigte niets te doen, en zond de politie naar huis. Dit en de daardoor toenemende brutaliteit der belhamels, die nu luide riepen, dat de Gouverneur op hunne hand was en zij nu den boel in brand zouden steken, bracht de bur gerij er toe de Staten by request te vei zoeken tusschenbeide te treden. Maar wat konden de Staten doen? Slechts een telegram aan den Minister verzenden, om den Gouverneur te verbieden mr. Kalff verder te bemoeilijken in zijne ijverige en loffelijke pogingen om de rust en orde te herstellen. De Engelsche ingezetenen gingen naar den Gouverneur om hem te zeggen, dat, werd hun geene protectie verleend, zy de bescherming van hun Gouver nement zouden inroepen. Dit hielp in zooverre, dat gisternacht de Harineboot een dertigtal gewapende mannen debarkeerde. De nacht werd daardoor kalm doorgebracht. Maar 's morgens vroeg werd het oproer heviger. De commis saris van politio werd door een Para-neger aan gevallen, en uit zelfverdediging schoot hjj dien kerel dood. De Gouverneur kwam er bjj en zeide aan den commissaris, dat hij hem- wegens moord zou vervolgen. Gelukkig traden de marine-commandant Steiju en majoor Con- radi tusschenbeide, en dwongen zy den Gou verneur aan mr. Kalff en hen de verdere onderdrukking van het oproer over te laten- Dit is dan ook geschied. De matrozen zyn gedobarkeerd; de schutterij is onder de wapenen en met het garnizoen en de politie hopen wij de rust te herstellen. Alles staat stil, de kantoren en winkels zjjn gesloten. Als alles weer tot orde mocht komen, dan heeft Para maribo zyn behoud te danken aan mr. KalfT, die een man is uit één stuk. Mocht hy wel ernstige fouten vroeger begaan hebben, ze moeten hem vergeven worden; schoon bedreigd1 door de massa, heeft hy wonderen gedaan. Zooeven gaat de proclamatie uit, die ik hier- by voeg. Die proclamatie luidt als volgt: De Proc.-Generaal in de kolonie Suriname,. Overwegende, dat tot herstel van orde- en beveiliging van personen en goederen het noodzakelyk is, dat geene samenscholingen op de openbare straat plaats vinden, de- tapperyen voorloopig gesloten worden en door do gepatenteerde kruit- en geweerverkoopers geen buskruit worde verkocht, bepaalt: Alle samenscholingen op de openbare straat zyn verboden. Personen, die ton gelale van drie of moer stilstaande op de openbare straat worden aangetroffen, worden aangezegd heen te gaan en door te loopen; indien zy niet onmiddellijk aan 't bevel der politie of der gewapende macht voldoen, zullen zy des vereischt met geweld daartoe worden genoodzaakt. Alle tapperyen zullen tot nader order ge sloten moeten blyven. Door gepatenteerde kruit- en geweerver- koop9rs zal aan niemand eenige hoeveelheid buskruit, noch schietgeweer mogen worden verkocht, tenzy door den kooper vertoond worde eene vergunning van den Procureur- Generaal. Voorts wordt aan winkeliers aangeraden hunne winkels gesloten te houden, en dGn ingezetenen, zich na 9 uur 's avonds niet op straat te begeven. Gegeven te Paramaribo, den 14den Mei 1891. De Procureur-Generaal, J. KALFF.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 11