N*. 9593. Woensdag 3 Juni. A*. 189!. §eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. ZOMERDIENST. Leiden, 2 Juni. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 3 maanden7. 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlek# Nommera.O.ÖÖ. PRIJS DER ADVERTENTIËN: ▼an 1—5 regelt ƒ1.06. Iedere regel meer f0.17J. Grootere lottere naar plaatsruimte. Voor het incasseoren buiten de stad irordt ƒ0.10 berekend. Morgenavond zal wederom aan de Aboanc's van het „Leldscli Dagblad" worden aangeboden de Zomerdienst regeling der llollandsche en Staats spoorwegen, der trams en stoombooten. Opgeplakte exemplaren zyn Donder dag-morgen a 15 cents vcrkrygbaar. Offloieele Hennlsgeringen. Vergsé-ering Tan len Gemeenteraad tan Lel den, op Donderdag 4 Juni, des namiddags ts 2 uren. Punten ter behandeling: 1*. Benoeming van drie leden der Commissie van Financiën en sit dezen van den Voorzitter. '2°. Idem van twee leden van het Bestuur der Practiecho Ambachtsschool. (113) 3*. Staten van af- en overschrijving en seippletoire -staat op <fie gemeent-ebegrooting van 1890. (106, 114 en 120; 4'°. Verzoek vara P. J. Verikoren, om een gebouwtje te plaatsen op de Aalmarkt. (116) 5°. Voorstel <fcot het verieenen van afschrijving of terugbetaling van pla-atselijke directe belasting, dienst 1£90. (122) •6°. Verzoek van de Wed. Dr. Ph. S. Van Bonkei, om vrijstelling of terugbetaling tc.ii schoolgeld, Gymnasium. (118) 7°. Idem cis voren vak H. C. Coebergh. (119) 8°. Idem als voren van L. M. De Laat-üe Kantor. (125) 9°. Idem nis voron van F. A. Reimoringer, Hoogore Burgerschool. (128) 10°. Idem als voren van de "Wed. D. J. Seho&en, lager -onderwijs. (E27) 11°. Idem als voren van de Wed. D. Sluitc-r, lager onderwijs. (124) 12°. Voorstel betrekkelijk eene ui&bakeniiig van de Dieperpoel bij do Saesenheimevvaart. (121) 13°. Idem tot onderhaudsche venpachting vae de tienden onder Leiderdorp. (126) 14°. Verdoek van Dr. J. F. A. Meilink, leeraar aan het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool voor Jongens, omtrent de periodieke traktementa- verhooging. (105 15°. Rekening van de Bank van Leeaing over 1893. (98) 16°. Idem van het Gereformeerd Minne- of Arme oude Mannen- en Vrouwenhuis. (99) 17°. Bezwaarschrifcca tegen de seppletoire Kohieren der Plaatselijke Dir. Belasting, dienst 189CL (126) Inënting tegen betaling. Burgemeester en Wethouders van Leiden br-eDgen "ter algemeene kecnis dat op Donderdag 4 •Juni 1891, des namiddags te 2 uren, ita het Rlisabethehof aan de Oude Vest, gelegenheid wordt gegeven tot inenting tegen betaling van ft per persoon. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 2 Juni 1891. E. KIST, Secretaris. Aan do universiteit alhier is het docto- raal-exame.i in do geneeskunde afgelegd door den heer P. Wieiinga; het tweede natuur kundig examen door den heer U. H. Enoch. Het tienjarig bestaan der hoogere bur gerschool voor meisjes alhier is door de leer lingen met eenige daartoe uitgenoodigde oud- leerlingen gevierd geworden met oen feestje, dat een geheel huishoudelijk karakter droeg. Ey die gelegenheid werd door de firma C. Kooyker, boek- en kunsthandel alhier, der hoogere burgerschool aangeboden een fraai en groot portret in lichtdruk van H. M. Koningin Wilhelmina, afgezet door een breeden, rood- peluchen rand en besloten in eene vergulde lijst. Het geschenk werd met dankbaarheid aanvaard en zal eene eereplaats in het gebouw innemen. Het gering aantal hier ter stede nog levende dragers van het metalen kruis is wederom met een verminderd. De heer C. Croes toch, die tijdens den tiendaagschen veld tocht tegen Eelgie als vrijwilliger uittrok, is in den ouderdom van 88 jaren overleden. Hedennamiddag ontvingen we per Engel- scho mail de Bataviasche bladen van 25 April tot 1 Mei, alsmede de „Deli-Crt." van 29 April en 2 Mei. Naar de graven der H. Martelaren van Gorkum zal uit Leiden (H. Petrus) eene be devaart uitgaan op 25 Juni, uit het dekanaat Alfen op 18 en uit Schipluiden op 23 Juni, uit Leiden (O. L. Vr.-kerk) op 20 Juli, uit het dekanaat Zoeterwoude op 28 Juli. De leden der Eerste Kamer zijn ter ver gadering bijeengeroepen tegen Maandag 15 Juni a. s., des avonds te halfnegen. Mr. B. J. A. Sterck, benoemd tot rechter in de arrond.-rechtbaDk te Rotterdam, heeft gisteren als zoodanig voor het gerechtshof te 's-Gravenhage den eed afgelegd. Maandag, 8 Juni, zal door den bisschop van Haarlem, mgr. Bottemanne, te '3 Graven- hage, do eerste steen van de nieuwe 0. L. V.- kerk aan de Da-Costa-straat worden gelegd. De burgemeester van Schiedam, de heer P. J. Van Dijk van Matenesse, herdacht gis teren onder veel belangstelling zjjn zilveren ambtsjubilé. De gemeenteraads commissie voor de strafverordening te 's-Hage heeft voorgesteld do algemeene politie-verordening o. a. aan te rullen met 't volgende: Nieuw art. 11a. „Het is verboden, ronder vergunning van -den Burgemeester, geschre ven of gedrukte stukken op de ojrenbare straat aan te kondigen, te venten, -te ver spreiden of te koop aan te bieden". Bjj art. 32 wordt gevoegd; „Ingeval van overtreding van -art. 11a kunnen de «tukken worden verbeurd ver klaard, voor Eoover zjj san den -overtreder behooren". Aan art. 145 (verbod van vervoer van vleesch) wordt toegevoegd „Uitgezonderd zjjn kleiner stukken dan van 10 kilogr., bestemd voor andore personen dan slachters, vleeschverkoopers cf venters, hotelhouders, restaurateurs of hunne tusschen- persranen." Uit 'Rotterdam wordt gemeld: Gisteren is een -tweetal publicaties verschenen, in de eene waarvan de burgemeester namens HEL MM de Koningin er. de Koningin-Regentes dank betuigt voor de ontvangst op 30 dozor en de 'treffende blijken van gehechtheid en trouw, die Hoogstdezelven daarby mochten ondervinden; in de tweede zegt-het dagelyksch bestuur dank voor de orde, welke by de ont vangst geheerscht heeft. Naar men verneemt, heeft H. M.-de Koningin- Regentes ƒ100 geschonken aan de equipage van de salonboot „Merwede", en 50 aan het buffet-personeel, dat Zaterdag -ep die boot dienst deed. Aan mej. G. M. Herderschee, te Arnhem, is op haar verzoek eer-val ontslag verleend als leeraras aan de Middelbare school voor meisjes te Arnhem. Prof. W. P. A. Cort van der Laden heeft te Amsterdam het hoogleeraarsambt aanvaard met eene rede over de Staathuishoudkunde als sociale wetenschap. Aan den heer G. Lohrmann is, op zün verzoek, eervol ontslag verleend als directeur der gemeentelijke gasfabriek te Arnhem. Dr. Hartogh Heijs van Zouteveen, redac teur van de „Nieuwe Drentsche Courant", is gisteren overleden. De „Nw. Gr. Crt." schryftBy de audiëntie van HH. MM. de Koningin-Regentes te Am sterdam is Groningen vertegenwoordigd ge weest door het dagelyksch bestuur der ge meente en den heer secretaris. Naar wy vernemen, heeft de Koningin-Regentes, die van Groningen sprak als van eene belangryke, in bloei steeds toenemende stad, te kennen ge geven dat zy aan Groningen een bezoek wenschte te brengen, en wei, zoo het niet in 't laatst van dezen zomer mogelpk mocht zyn, stellig het volgende jaar. Gistermiddag te één uur werd op de bovenzaal van „Café Neuf" te Haarlem de 12de algemeene jaarvergadering gehouden van de „Vereeniging van gepensionneerde onderofficieren en minderen van het Neder landsche leger." De algemeene voorzitter, de heer C. L. H. Van Freytag van Overstraten, van Rotterdam, opende de vergadering met een barteiyk woord. Hy herinnerde aan het geschiedkundig verleden der stad Haarlem en eindigde met den kreet: „Leve de Koningin! Leve de Koningin-Regentes Er werd een telegram van huldebetuiging gezonden aan HH. MM. de Koninginnen. Hierop werd het jaarverslag uitgebracht, waaruit bleek dat de VereeDiging in bloei toenam. De rekening bedroeg in ontvangsten en uitgaven ƒ15,265.92. Tot bestuursleden werden herkozen do heeren C. L. H. Van Freytag van Overstraten en T. Bik, terwyi in de plaats van den heer H. A. Potharst, die zich niet herkiesbaar stelde, werd gekozen de heer L. Zieler. Tot leden van verdiensten werden benoemd de heeren Nierstrasz van 's-Gravenhage, Potharst van Amsterdam, Kiepe van Amers foort en J. J. Tummer8 van 's-Gravenhage, allen by acclamatie. Uit Rotterdam wordt gemeld van 1 Juni „Heden heeft eene uitloting plaats gehad van obligaties in de Schouwburgleening, over eenkomstig de wyze, in de vorige week door het bestuur aangekondigd, dat ni. wel zou worden uitgeloot, doch by gebrek aan fondsen met -de uitbetaling zeu worden gewacht tot een plan van reorganisatie is verwezenlykt, -dat ty het bestaur in bewerking is, en waar door de noodige gelden beschikbaar zouden komen. Nu heeft mr. -C. E. Havelaar namens eenige houders van loten tegen deze uitloting pretest aaogoteekend op grond dat zy niet mocht plaats hebben, alvorens men van dat reorganisatieplan in kennis was gesteld." De volgende vereenigingen zyn erkend -krachtens de wet van 22 April 1855 (Staats- ■blad No. 32)lo, „Da Boskoopsche Bad- en Zweminrichting", to Boskoop; „Vereeni ging voor Christelijk Schoolonderwijs", te Joure. Hare statuten zyn opgenomen in -de Staatscourant van 31 "Mej/1 Jrni. In het laatst van het jaar zullen eenige persoDen ter beschikking van den gouverneur- generaal van Nederlanisch-Indië kunnen wor den gesteld om te werden benoemd tot -op zichter 3de klasse by den waterstaat en de burgerlijke openbare werken daar te lande. Adspiranten zullen zich moeten onderwerpen aan een -examen, dat op nader te bepalen -dagen in de maand October a. s. te 's-Gra venhage cal plaats hebben. Zy, die aan het ■examen wenschen deel te nemen, moeten zich vóór 1 Oct. a. s. by gezegeld adres aanmelden by hot departement van koloniën. (Men zie verder de Ëtaatscourant van 2 Juni). Men schryft <ait Amsterdam aan de „Haarl. Crt.": Nu berichten omtrent voor hst Indisch tooneelgezelechap gesleten contracten de ronde bïyven doen, schynt het wenschelyk, publiek te maken wat ons vso betrouwbare zyde werdt medegedeeld, dat nl. het eomité in fodië, hetwelk de gelden voor het waarborg kapitaal byeenhracht en beheert, op advies van hier besloten zou hebben, met de samen stelling van dit gezelschap nog één jaar te wachten, vermits de tyd nu te ver gevorderd is om nog een goed geheel onder deugdelyke leiding byeen te brengen. Een bewys, dat men in Indië de meest serieuze bedoelingen heeft en niet door een overyld handelen de goede zaak wi! bederven. Inderdaad zou een goed geheel nu in het late voorjaar niet licht meer to verkrygen zyn geweest, daar byna alle engagementen voor het volgend seizoen reeds gesloten zyn. In hoeverre nu de heer Samatini doorgaat met op eigen houtje verbintenissen te sluiten, weten wy natuurlyk niet. Naar wy mede vernemen, is mej. Anna De Leur, thans by Gebrs. Van Lier, geëngageerd by de Kon. Vereeniging „Het Nederlandsch Tooneei", waar haar vader regisseur is. Het gerucht, als zouden eenige artisten dezer Vereeniging officieel geweigerd hebben het volgend jaar in het Paleis voor Volks- vlyt op te treden, berust op eeno dwaling. Er wordt wel gemopperd doch by hot sluiten dor contracten wisten allen reeds, dat zy het volgend jaar in bedoeld gebouw zouden moeten spelen, en zeker nog wel een jaar, nu het met den herbouw van onzen Schouw burg maar niet wil vlotten. Niet alleen de instorting van een verwulf brengt oponthoud, maar ook wat nu, als voorspeld is, blykt, de te geringe omvang van het terrein voor een groot en Schouwburg. O. a. zal er geene plaats zyn tot het maken van eene berg ruimte voor het decoratief, welke toch wel noodig zal wezen. Biykens by het departement van marine ontvangen bericht, heeft Hr. Me. zeilkqrvet „Nautilus," onder bevel van den kapitein- luitenant ter zee H. G. Hildebrandt, in den voormiddag van den lsten dezer de reede van Leith (Edinburg) verlaten, ter voortzetting van de oefeningsreis. Het bevel aan boord van Hr. Ms. op leidingsschip „Admiraal Van Wassenaer", te Amsterdam, werd gistermorgen door den kapt.-luit. ter zee J. Fichet overgedragen aan zyn opvolger, den kapt.-luit. ter zee H. Schot- borgh. Eerstgenoemde is op non-activiteit go steld en verlaat met 16 dezer den zeedienst met peDsioen. Aan het artillerie instructieschip def marine is de naam „Bellona" gegeven en aan het stoomschip tot bescherming der vistcbery dien van „Zeehond." Beide schepen zyn in aanbouw op 's Ryks werf to Amsterdam. Het stoomschip „Conrad," 7an Br.tai a naar Amsterdam, passeerde 39 Mei Dungo- ness; de „Drente," van Java naar Rottêrdam, vertrok 30 Mei van Marseille; de jZaan- dam," van Amsterdam naar Baltimore, via Nieuw-York, passeerde 29 Mei Lizard; de „Amsterdam," van Amsterdam naar Nieuw- York, vertrok 31 Mei des morgens van Bou logne sur-Mer en passeerde des nauliddags Wight; de „Atjeh," van Batavia naar Londen, vertrok 31 Mei van Djeddah; de „Burge meester Den Tex," van Amsterdam na-ar Ba tavia, passeerde 30 Mei Kaap St.-Vincont; de „Rotterdam" vertrok 30 Mei van Nieuw-York naar Amsterdam; de „Voorwaarts," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 1 Juni van Suez; de „Zuid-Holland", van Rotterdam naai Java, is 31 Mei te Southampton aangekomen. cl oi»iiiaT<1 Nieuws. Aan het telephoonnet zyn nu ook aangesloten geworden de volgende heeren of firma's J. J. Groon, boekdrukker, P.-K. Koorsteeg, No. 151. W. F. Van Ingen Schenao, confiseur- cuisinier, Lange Diefsteeg, No. 154. C. Segaar Wz., zaadhandelaar, Lange Dief steeg, No. 155. T. H. Ytsma, boek- en kunsthandelaar, Bree8traat, No. 121. Wed. Fischer en Co., in mineraio watereD, Steensehuur, No. 156. J. Th. Perquin en Zn., in brandstoffen, Heerengracht, No. 152. J. H. Dykhuis, drogist, Hoogstraat, No. 157. J. A. Bos, boter- en kaashandel, Maara- manssteeg, No. 153. W. C.Mulder,architect,Hoogewoerd,No. ÏÖ3. P. Van Beek, vleeschhouwer, Hoogewoerd, No. 159. Hotel Smulders, Breestraat, No. 169. D. Campagne, firma W. A. Ter Hart, Hoe gewoerd, No. 161. J. Regeur, agent der Z.-H. Eierbrouworjj, Groenhazengracht, No. 162. C. De Bink, handelsdrukkery, Aalmarkt, No. 163. Toon hedennamiddag om by tweeën een vnilnisophaalder met zyne schuit door den Nieuwen SyD, by de Vischbrug,

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1