Burgerljjk^ Stand van Leiden. hare schoone wateren met elkander te meten. Daar men ten onrechte tot nu toe gemeend heeft, dat het Braeemermeer tot de gemeente Oud8hoorn behoorde, is thans aan het bestuur van „Hollandia" vergunning verleend, om wederom op Zondag haren zeilwedstrijd, op geluisterd door muziek, te doen plaats hebben. Als pryzen voor de twee grootste klassen centerboards en de grootate klasse boeiers looft deze Vereeniging prachtige gouden me dailles uit. Als buitengewoon nummer komt op het programma een nummèr centerboardsloepen voor. Van harte hopen w\j dat deze Vereeniging, die de sympathie van alle watersportsmen ten volle verdient, eene flinke deelneming aan hare wedstrijden moge té beurt vallen, opdat het bestuur, dat zich zooveel moeite getroost voor de Zusterverenigingen, satisfactie moge hebben van zijne steeds klimmende zorge. N S.) Voor de Haagsche rechtbank atonden heden terecht twee sjouwers uit Leiden, P. J. K. en J. G., die zich nogal ernstig tegen de politie hadden verzet, terwijl P. J. K. bovendien een brugwachter, die der politie te hulp kwam, ernstig mishandelde. Voor den eersten bekl. vorderde het O. M .3 maanden, voor den tweeden bekl. 14 dagen. Voor J. K., uit Aarlanderveen die'zich zou hebben schuldig gemaakt aan diefstal van een reistaschje, werd 45 dagen geëischt. Voor "W. B. S., uit Hazerswoude, die den dokter uit Oudshoorn, toen hij dezen, op een rijwiel gezeten, tegenkwam, had mishandeld, waardoor de dokter bjgna in eene sloot terecht kwam, werd 14 dagen gsvangenisstraf ge vorderd. De postduiven-v ereeniging „De Ooievaar" in Den Haag hield gisteren een wedstrijd van Osnabrück. De duiven werden aldaar met prachtig weer, zuid oosten wind losgelaten te halfzeven 's morgens. De uitslag was dat de prijzen in volgorde behaald werden door de heerenVan den Berg, Frenay, Pon tier, Verbeet, Sijthoff (Leiden), Nepveu (Voor burg), wier duiven achtereenvolgens aan kwamen te 11.37, 11.40, 11.42, 12.23, 12.14 en 12.38. Door „The Leiand Club" (de Engel- sche heeren en dames, die in het „Hotel Central" te 's-Hage zijn aangekomen) werd Zaterdag een bezoek gebracht aan Delft, Rotterdam en Dordrecht; Zondag aan Voorburg, Rijswijk en h9t Westland; en heden Maandag aan Utrecht en Gouda. Dinsdag hopen de vreemdelingen Haarlem en Leiden te bezoeken, terwijl op Donderdag hun vertrek naar Amsterdam bepaald is. Te Amsterdam heeft aan het in aanbouw zijnd Buitengasthuis een droevig ongeluk plaats gehad. Een steiger is, door het groote gewicht van door de steendragers daarop gelegde steenen, bezweken. Zes per sonen z\jn daardoor gevallen en verwond, waarvan er drie, onmiddellijk nadat zij in het gasthuis waren verbonden, weder aan het werk zijn gegaan, terwijl de drie anderen ter verpleging zijn opgenomen. Hun toestand is niet levensgevaarlijk. Zaterdag-avond werd onder de gemeente Naaldwijk eec conducteur van de Westlandsche Stoomtram overreden. Naar men zegt, was het ongeluk aan eigen on voorzichtigheid - door het af- en opspringen onder het rijden te wijten. Per stoomtram werd de ongelukkige, wien een been ver brijzeld was, naar 's-Gravenhage en vervolgens per brancard naar het ziekenhuis vervoerd. Per mailboot „Prins Hendrik" kwamen Zaterdag-morgen van Londen onder geleide te Vlissingen aan: 129 kistjes, in houdende goud in staven en platen en ver tegenwoordigende eene waarde van 12 mil- lioen gulden. Per aan3luitenden mailtrein van 7.16 werd deze zending onder begeleiding van 3 marechaussees en beambten der maat schappij „Zeeland" naar St.-Petersburg ver zonden. KOLONIËN. BATAVIA, 18-24 April. Door de bevordering van den luitenant kolonel F. Pompe van Meerdervoort tot kolo nel heeft deze acht luitenant-kolonels, die ouder in rang waren, over het hoofd gesprongen. De betrekking van tweeden bevelhebber te Atjeh, welke door den oudsten luitenant-ko lonel werd waargenomen, wordt thans afge schaft; en zal voor de betrekking van chef van den staf, welke aan een kapitein was opgedragen, wederom een hoofdofficier worden aangewezen, waartoe bsnoemd is de majoor der inf. W. C. Nieuwenhuijzen. Den 25sten a. s. zal de nieuwbenoemde gouverneur van Atjeh reeds zfine bestemming volgen over Singapoie, van waar hij door een der in de wateren van Atjeh gestationneerde oorlogsschepen, dan wel gouvernements-stoom- schepen, zal worden afgehaald. Het is zeer waarschijnlijk, dat ook de ma joor Nieuwenhuijzen reeds met diezelfde ge legenheid mede naar Atjeh vertrekt. Geveilde peroeeleo. Door deD gouverneur-generaal van Ned.-Indië z'rjD de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Een 2-jarigver lof naar Nederland, wegens ziekte, aan de onder wijzeres J. E. M. Masthoff. Benoemd: Tot substituut-officier van justitie bij den Raad van Justitie te Boëiabaia, mr. G. Pinedo; tot griffier te Kotta-Radja, tevens auditeur militair bij den krijgsraad in het comma Ddement Atjeh en Onderhoorigheden, mr. J. Berlage Bueae- makcr; tot griffier van de landraden te Garoet, Mangoenredja, Taseikmalaija, Menondjaia (Preanger- Regentschappen) en Tjiamis (Cheribonj, mr. J. M. C. E. Le Rutte; tot Sden commies "bij het depar tement van O. F. en N., de klerk bij dat departement H. A. v. d. Wal. Goedgekeurd: Dat door den Raad van Justitie te Makasser, Celebes en Ouderh., is benoemd tot buitengewoon subst.-griffier buiten bezwaar van den lande bij die rechtbank, H. G. Barteids. Bepaald: Dat belast blijft met het beheer over het bosehdiatrict R9mbang-Blora, de benoemde hout vester 2de kl. E. Van de Roemer. Ontslagen: Eervol uit 'a landa dienst, de gew. hulponderwijzeres H. C. M. Burgdorffer. Bij den Raad van Tucht op de N.-I. koopvaardij schepen, wegens vertrek, eervol als lid, jhr. C. J. G. Barnaart; benoemd, tot lid, E. Roelofs, haven meester te Batavia. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Nederland, met ingang van 15 Mei 1891, wegens meer dan 15 j. onafg. dienst in deze gewesten, aan den hulp prediker ten dienste der inl. christengemeente te Ajermadidi (Menado) A. J. Tendeioo. Benoemd: Bij bet departement van fioaucién, tot lsten o.ou.mies de 2de coram. G. H. G. Harloff; tot 2den comm. de 3de coram. H. E. Sehultz; tót 3den comm. de tijd. klerk H. Snellen. Ontslagen: Eervol uit zijne betrekking, wegen* z'ekte, de griffier van den Landraad te Loemadjar.g (Probolingo) J. H. Hunt. Benoemd: Tot griffier van den Landraad te Loemadjang, de beambte op wachtgeld G. E. Van Leeuwen: tot bouwkundig ambtenaar 2de kl. bij den dienst der staatsspoorwegen ter Sumatra's Westkust de opz. late kl. bij dien dienst F. K. A. Van Bijle- velt. Tot onderwijzer 2de kl. W. H. A. Van Moerkerk; tot onderwijzer 2de kl. de onderwijzers 3de kl. A. T. Van der Meulen, J. P. Van Ekri3 en P. Van de Steeg. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa, wegens ziekte, met ingang van 8 Mei 1891, aan den leeraar in de moderne talen, speciaal voor de Duit sche taal en letterkunde, aan de E. B.-S. met 5-j. cursns te Soerabaia M. Wieesiog. Benoemd: Tot off. van just. b. d. R. v. J. te Soerabaia, de voorz. v. d. Landr. te Soemenap (Ma dura) mr. A. J. Sloot; tot voorz. v. d. Landr. te Soemenap (Madura) de voorz. v. d. Landraad te Toeban mr. J. W. Van Goens; te Toeban, (Rembang) tot voorz. v. d. Landr. te Bodjonegoro mr. N. Van Beers. Belast: Met de waarn. der befcr. van genees heer, directeur b. k. hulpgesticht voor krankzinni gen te Semarang, de ambt. op non-actief dr. F. H. Bauer, laatst, dir. van het krankz.-gest. te Buiten zorg. Departement van Oorlog. Benoemd: Bij het wapen der artillerie, tot kapitein, de lsto luit. L. J. Van Deuu. Geplaatst: Bij de Vilde afdeeling (hoofdbureau van den geueralen stafj, de runjoor J. J. K. De Moulin, van den geueralen staf. Infanterie. Bij het 18de bat., de 2de luit. A. E. Van Swieten en P. F. L. Deuttkom, beiden onlangs uit Nederland aangekomen, als bestemd voor den dienst hier te lande; bij het 4de depót-bat. (Pa- dang), de lste luit. A. A. Van Vlo'.en, ODlangs van verlof nit Nederland teruggekeerd. Militaire Administratie. Bij de gew. intendance van Atjeb en Onderk., de 2de luit. kw. P. M. Van Heycop ten Ham, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd. Geneeskundige dienst. Bij gew. en plaatsel. ge- neesk. dienst in de 2de mil. afd. op Java (garniz. te Gombong), de offi. van gez. 2de kl. L. J. Siebnrgh, onlange uit Nederland aangekomen, als bestemd voor den dienst hier te lande. Verleend: Een tweejarig verlof naar Neder land, wegens ziekte, aan den 2den luitenant-kwartier meester bij de militaire administratie L. J. R. Prin*. Bevorderd: Tot laten luit.-kwartieraieester bij de militaire administratie, de 2de luit.-kwaxtier- meester J. H. Stoltman. Ingetrokken: De overplaatsing bij het 2de depót-bat. infanterie, van den 2den luit. J. C. H. Liefrinck, van het 5de bataljon. Verleend: 'Een 2-jarig verlof naar Europa, wegens 12 jaren onafgebroken dienst in Ned.-Indië aan den lsten Jnit. der inf. C. J. Van Dort. Bevorderd: Tot kapt. bü het wapen der genie, de lste luit. H. A. Berkhout. Ontheven, eervol v. d. waarn. der betrekking van Gouverneur van Atjeh en Onderh. de generaal- majoor H. K. F. Van Teyn, ODder dankbet. van den vele en gewichtige dieDsten door hem in die be trekking tewezen. Buitengewoon bevorderd: Met ing. v. d. datum, waarop de geDeraal-majoor H. K. F. Van Teyn, ten gevo'ge v. h. hem verleend buitenl. ver lof, nit de sterkte v. li. Leger wordt gevoerd, tot kolonel der inf., de lnit. kol. F. Pompe van Meer dervoort. Benoemd: Met ing. v. boveub. datum, tot mil. commandant van Atjeh| en Onderli., de ben. kol. der inf. F. Pompe van Meerdervoort voorn, en liem tevens belast m. d. waarn. v. d. betr. van Gouver neur van dat gewest, zijnde hem opgedragen om beide functiën bij wijze van voorloopigen maatregel al dadelijk op zich te nemen bij aankomst in Atjeh bijaldien de generaal-majoor Van Teyn, dan reeds vertrokken mocht zijn en anders na de betrekkingen van dien opperofficier overgenomen te hebben. Departement van Marine. Benoemd: Bij de gouvs. marine, tot gezagli. 3de kl. de lste stuurm. C. C. De Jong; tot lsten stuurm. de 2de stuur man J. M. W. Ocliendorf. Gehouden verkooping aan den Burg alhier, op Zaterdag 23 Mei jl., ten overstaan van den notaris mr. J. A. F. Coebergh: Het huis en erf aan de Volmolengracht, No. 1, in bod ƒ3000, opgehouden; bot onlangs nieuw ge bouwd huis en erf naast het voorgaande, No. 16, kooper N. Korenhoff qq., voor ƒ2250; het huis en erf aan de Kooistraat, No. 7, in bod 1227, opgehouden; zes huizenenerven aan den Singel tusschen de voormalige Ryns- burgache- en Harepoorten, Nos. 24, 25, 26, 27, 28 en 29, gecombineerd kooper G. Esse- liug, voor 9401; vier huizen en erven, ge legen als voren, Nos. 30 en 31, gecombineerd ƒ4001, opgehouden; het huis en erf aldaar, No 34, kooper IV. J. N. De Kok, qq. voor 1625; het huis daarnevens, No. 35, kooper dezelfde, voor 1775; twee huizen en erven aan den Marendyk, Nos. 9 en 10, gecombineerd kooper G. W. Van der Driit qq., voor 3481en het huis en erf daarnevens, No. 11, kooper G. W. Van der Drilt qq., voor 1845. Ten overstaan van den notaris mr. L. J. C. A. Gordon: Het koffiehuis met recht van ver gunning met pakhui3 en twee bovenwoningen met aparten opgang aan den Vliet, hoek Mo- lensteeg, Nos. 32, 30 en 29, kooper A. F. Hop man, voor 4606. Eersto huwelijksafkondiging van 24 Mei. C. Eielkerken w. 46 j. en M. De Hnu w. 50 j. •T. Sijpeetein jtn. 30 j. en M. W. Van Hattcm w. S3 j. W. Van dar Nat jm. 20 j. en C. B. Hakker jd. 23 j. J. Koomliof tv. 23 j. en J. J. De Kier jd. 28 j. F. A. Stdioondergaug jm. 22 j. en J. Van Galen jd. 20 j. S. Landzaat jm. 23 j. en C. C. J. Le Mair jd. 21 j. W. F. Dreef jm. 19 j. en E. De Groot jd. 10 j. - F. N. Seiiaap jm. 24 j. en J. Bink jd. 24 j. A. Ivniiff jm. 20 j. en E. Van de Wetering jd. 20 j. T. J. De Bolster jm. 21 j. en J. Meijjerajd. 21 j. J. Segijn jm. 21 j. en 8. Duijverman jd. 23 j. A. De Schaepmeeater jm. 23 j. en H. E. J. Seeger w. 22 j. J. Delfos jtn. 23 j. en A. A. Goejee jd. 22 j. J. De Groot jm. 27 j. en M. C. Duijkers jd. 23 j. J. J. Bijmana jm. 25 j. en C. J. Overdijk jd. 22 j. G. Van der Zon jm. 23 j. en G. Zonderop jd. 26 j. BUITffiNLAtVD. FrankrjjU. De Kamer van Afgevaardigden heeft- het wetsontwerp tot algemeens hervorming der belastingen van dringenden aard verklaard en het vooistel-Viger aangenomen, waarbij de rechten op tarwe en meel gedurende een jaar, te rekenen van 1 Aug. a. s., tot op onder scheidenlijk 3 en 6 fr. worden verminderd. De Kamer van Afgevaardigden heeft het wetsontwerp, waarbij het jaariyksch krediet voor dsn aanleg van spoorwegen tot op 50 millioen lire wordt verminderd, van dringen den aard verklaard. Argentinië. De gemeenschap mat Cordoba is hersteld. De regeering heeft de omwenteling onderdrukt. Het geweervuur in de straten werd tot Zater dag-ochtend voortgezet. Bijzonderheden betref fende het aantal der slachtoffers zijn nog niet bekend. De nationale regeering heeft bij het congres een ontwerp ingediend, waarbij voor de pro vinciale bank eene surséance van vyf jaren wordt gevraagd. - Het ministerie is aldus gewijzigd: Alfonzo Carvalho i3 benoemd tot minister van justitie; dr. Armerico Braziliense tot minister van financiën, in de plaats van Ararique, die minister van binnenlandsche zaken wordt. Cavaleant wordt minister van het post- en telegraafwezen. Zuitl-A. tT-iUo De gezagvoerder van een Enge'.scben krui ser meldt dat de Portugeesche militaire bezet ting aan de rivier Pungue een aanval heeft gedaan op de Engelsche expeditie van deEn- gelsche Zuid-Afrikaansche Compagnie. Daarbij werden 7 Portugeezen gedood; het verlies der Engelschen is niet hekend. De Britsche oorlogsschepen „Magicier.ne" en „Pigeon" be vinden zich te Beira. Chili. In berichten van de CongreBparty wordt gemeld dat hst san land brengen van regee- ringstroepsn te P.altab mislukt is. LEIDËX, 25 Mei. Uit Amsterdam achryft men, d.d. 24 Mei: Onder eene frissche, milde, ja overvloedige regenbui togen van verschillonde kanten der stad in groote groepen de algemeens kies- en stemrechters in de beste orde naar het ruime terrein achter het Rykamuseum. Stoombootbn en spoorwegen hadden van vele zyden dés lands deputatiën aamgebracht, die allen zich langs verschillende wegen naar dezelfde plaats bsgaven en zoo aan de ingezetenen der hoofd stad kenbaar maakten, dat er werkeiyk iets gebeurde vandaag. Het terrein achter het Museum zag er eeniger mate feesteiyk uit, met de groote tribune met vlaggen, schilden en banieren van verschillende afdeelingen, en vereenigin- gen, en voor het comité, de besturen, de genoodigdon, de mannen-zangvereeniging en het kinderkoor bestemd. Verder waren over het uitgestrekte veld een achttal getimmer ten voor de sprekers, met rood doek bekleed, eenige muziektenten en kleine loodsen voor het gebruik van ververschingen. Om halfééu werd de byeenkomat met mu ziek en zang geopend. Behalve uit Amster dam, waren uit de Zaanstreek een naar gis- emg 400- a 500tai personen, meerendeels uit de arbeidende klasse, tegenwoordig, terwyi ook uit het noorden van ons land velen de meeting bijwoonden en uit verschillende ateden des lands deputatiën en eenige vereenigingen aanwezig waren. Om één uur vingen de spreekbeurten aan, welke beurtelings vervuld werden door de bekende woordvoerders der sociaal-democra- t'én en eenige andere voorstanders van alge meen kiesrecht. Tusschen 2 en 3 uren werd pauze gehouden en in dien tusschentyd lieten zich de zangers en de muziekcorpsen hooren. waarna opnieuw de sprekers het woord voerden en de byeen- komst te circa 5 uren met een vaandel-op ticht over het terrein werd besloten. De opkomst was minder talryk dan men verwachtte. De menigte, over het uitgestrekt terrein verspreid, zal, met inbegrip van het groote aantal nieuwsgierigen, die af en toe een kykje kwatnen nemen, 6000 a 7000 per-' sonen hebben bedragen. In de omgeving was het gezellig druk, vooral aan de zyde van het Rykamuseum naar de P.-C.-Hooftstraat, waar eenige ven tors van eet- en drinkwaren post gevat had den. Langs de Kuysdaelkada en in de P.-C.-j Hooftstraat bewoog zich eene vry talryke, menigte. Tegen het einde der byeenkomst begon het wat te regenen, doch overigens was het weder goed en boscheen de zon nu en dan vroolijk de vlakte. De orde werd niet verstoord en de houding van het publiek was tamelyk kalm. Politie was op het terrein niet aanwezig; het comité! had aan een aantal personen als commissa-i rissen van orde die taak opgedragen. Omtrent de verschrikkelijkeramp W9lke de leden van don circus Oscar Cam getroffen heeft, wordt aan het „Hbl." vip Osnabrück nog gemeld van 23 Mei: „De eerste personencoupé, waarin mevroun Carré zat, werd ineengedrukt en omgeworpen. De twee volgende waggons werden in df hoogte geschoven terwyl de voorwanden en ds - achterwanden werden ingedrukt. Mevrouw Carré verloor beide beenen en overleed; haar kind ontving eene wonde aan het hoofd. Een» schoolryderes werd gedood en 18 personen, werden gewond, meestal ernstig. De meests wonden bestonden in been- en armbreuken.' Uit Hannover wordt nader nog gemeld: „De waggon, waarin de familie Carré zat! toen de treinen tegen elkaar reden, weri over de goederenwagens tegen den tende: geschoven en daarna over den kop langs helling naar benedon geworpen. De directeur Carré werd uit den wagon geslingerd en bi kwam kneuzingen aan den arm, de knie het gelaat. Mevrouw Carré werd verpletten -■ en was reed3 overleden toen zij gevondet werd. De oudste zoon en de drie ander kinderen van den heer Cané zjjn licht g( wond. Een jongetje van twee jaren, Ere genaamd, hot jongste kind, viel ocder de bari en bleef ongedeerd. „Van het personeel zyn 17 gewonden i: het ziekenhuis alhier opgenomen. Amali Wolff is, naar men vertelt, daar reeds ovei leden. Dit zesjarige meisje is uit het te Ai sterdam gegeven waterballet bekend ais „baby, die heel het publiek door haar spel met groote pop vermaakte. Hare moeder, de d: seres en echtgenoote van den clown Wol! is ernstig gewond. De schoolryderes Ma.'l Grotbe heeft heide beenen gebroken; ha: kunstzuster mej. Adams een been en ha| kaakbeendo heer Jacques („August Domme") ontving kneuzingen aan borst hoofd; de heer Pohlmann, de clown, uit 1 watétbaUst als graaf van Mor.tfort bskei|

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2