N". -oö2. Doiidei'tlag SI 3Xei. A". 1891. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 20 Mei. Dit uommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Feuilleton. DOKTER JANIN. KIDSCJI ijll DAGBLAD. In het geheel werd dus van overheids wege voor hooger onderwijs uitgegeven 2,551.183 50; de inkomsten bedroegen 555,849 73. Het zuiver bedrag der uit gaven was derhalve 1,995,333 77, tegenover 2,009,341.14 in 1888. Middelbaar Onderwijs. In 1889 waren 37 burgerscholen en daar mede gelijkgestelde inrichtingen, welke door 4500 leerlingen werden bezocht, d. i. 134 meer dan in 't voorafgaande jaar. Van dit getal waren er 3030 leerlingen der burger avond scholen en 1450 aan inrichtingen, welke voor deze in de plaats treden. Meer bijzonder bestemd voor onderwijs in teekenen enz. waren 61 scholen. Het aantal hoogere burgerscholen bedroeg 61 met 5390 leerlingen, waarvan 300 voor enkele lessen. Tot do leerlingen behoorden 391 vrouwelijke. Voorts waren er 12 middelbare meisjesscho len met 1306 leerlingen, waarvan 67 voor enkele lessen. Het totaal bedrag der uitgaven voor alle inrichtingen van middelbaar onderwij?, door Rijk, Provincie en gemeenten in 1889 gedaan, bedroeg 2,612,719 31!; het totaal bedrag der inkomsten bedroeg ƒ383 663.50. Het zuiver bedrag dor uitgaven was aizoo 2,229 055.SI5. Bij koninklijk besluit is aan dr. C. lec-mans, op zijn verzoek, met ingang van 1 Juh a. s., eervol ontslag verleend als directeur van het Rijksmuseum van Oudheden alhier, behoudens aanspraak op pensioen en met dankbetuiging voor de door hem gedurende tal van jaren bewezeD diensten. - De Maatschappij der Nederlandsehe Letter kunde alhier zal' 18 Juni hare jaarljjkscbe vergadering houden; a a. zal een bestuurslid moeten worden gekozen ter vervanging van den aftredenden prof. Tiele. Voorgedragen worden prof. Cosijn en dr. Hartman. Verder zullen worden gekozen 25 binner.landsche en 5 buitenlandsche leden; voorgedragen zyn respectievelijk 85 en 11 candidaten. Door den heer Van "Wassonaer van Cat- wjjck, lid der Tweede Kamer, ia voorgesteld, aan art. 174 van het wetsontwerp tot regeling van den krijgsdienst een nieuw lid toe ie voegen, luidende: „Zy, die ingevolge art. 45, tweede lid b, bestemd zijn voor de in art, 23, 2o., bedoelde depottroepen en laatstelijk in den rang van officier by hot leger of by het krygsvolk in de koloniën gediend en den dienst eervol of met pensioen verlaten hebben, zjjn van wer- kelyken dienst en, naar de landweer over gegaan, van het by art. 239 voorgeschreven onderzoek outheven, zoolang zy niet in den laatstelyk door hen bekleeden rang of In een hoogeren rang zyn benoemd by bet leger of de landweer. Deze ontheffing vervalt by niet- aanneming van de benoeming." Voorts om aan art. 232 een nieuw lid van den volgenden inhoud toe te voegen „Zy, die ingevolge art. 45, tweede lid, a of c, bestemd zyn voor de zee- of voor de landweer en laatstelyk in den rang .van officier by de actieve zeemacht, bij het leger of by het krijgsvolk in de koloniën gediend en den dienst eervol of met pensioen verlaten hebben, zyn van werkelyken dienst en van het by art. 239 voorgeschreven onderzoek ontheven zoolang zy niet in den laatstelyk door hen bekleeden rang of in een hoogeren rang zyn benoemd by de zee- of by de landweer. Deze ontheffing vervalt by niet-aannemlng van de benoeming." Ten dienste van hen, die de audiëntiën zullen bezoeken van H. M. de Regentes by Hd. aanstaande komst in de hoofdstad, kan het „A. II." van goederhand medodeelen, dat de hesren, die ter audiëntie worden toegelaten, zoowel zy, die in kostuum, als zy, die in burgorkleeding komen, den rouwband om den linkerarm moeten dragen en loodkleurige of gryze handschoenen. De heeren in burgerkleeding zullen zijn in het zwart met rouwband van halven rouw om den hoed. De dames, die by H. M. de Regentes hare opwachting wenschen te maken, zullen zich tot uiterlyk 24 Mei moeten aanmelden by mevrouw Ineinger Van Loon, dame du Palam van H. M. de Regentes, te Amsterdam. De beide bataljons infanterie van bet 1ste regiment van het wapen te Leeuwarden eu van hst 4de regiment te Gouda hebben heden de legerplaats te Zeist verlatenop den 20sten tot 28 dezer worden in hunne plaats verwacht het bataljon infanterie uit Groningen en een der bataljons uit Maastricht. Bedoelde bataljons zyn en worden geoefend in bet schie ten op groote afstanden, gevechtschieten, enz. Naar men verneemt, heeft H. M. de Regen tes het voornemen opgevat eerlang het kasteel „Heeswijk" in Noord-Brabant, bekend doorzyDe kunstschatten en oudheden, met de Koningin te bezoeken. Zooale het „D. v. Z-H." verneemt, is omtrent een maritiem betoon by het even tueel bezoek van den keizer van Duitschland aan ons land nog niets bepaald, voel minder bekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon per 3 meendenf 1.10. Frenco per post1.40. Afzonderlijke Nommere0.05. ilet 1 Juni begint een nieuw kwartaal van het Leidsch Dagblad. Zij, die zich nu reeds op deze Courant abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Onderwijsverslag over 1889—90. Hooger Onderwijs. De uitkomsten van het onderwys aan de rijksuniversiteiten worden in het thans ver- -echenen bovengenoemd verslag aldus om schreven Hst oordeel der hoogleeraren te Leiden over de mate van ontwiSkoling en verkregen ken nis der studenten is over het algemeen be vredigend. De faculteit der godgeleerdheid meent dat de regeling, waarby de nieuw aangekomenen zich gedurende één jaar uitsluitend aan het Kebroeuwsch en de Israêiietische oudheden wjjden, niet goed werkt. Het verplicht-stellen van het scbryven van een proefschrift voor de aanstaande doctoren in de faculteit der rechtsgeleerdheid werd wederom afgekeurd. De 'hoogleoraren der geneeskundige facul teit achtten alleen hoD, die het eind examen van een gymnasium of van eene hoogere burgerschool hebben afgelegd, voldoende ont wikkeld. In de faculteit der wis- en natuurkunde werd geklaagd over onvoldoende voorberei ding van enkele studenten in de pharmacio. Verblydend was het verschijnsel, dat vele art sen onverplicht do lessen over vergelijkende ontleedkunde en dierkunde bywoonden. To Utrecht oordeelen de hoogleeraren in het a'gemeen gunstig over de uitkomsten van bet onderwijs. By de examens der juridische faculteit bleek opnieuw duidelijk dat velen in de rechten stu- deeren, die aanleg en geschiktheid voor deze studie ten eenenmale missen. De medische professoren klagen over gemis aan ontwikkeling by de meesten van hen, die de geneeskundige studiën aanvangen na liet afleggen van het literarisch-mathematisch examen of na het toelatingsexamen tot de 5de klasse van een gymnasium. Gemis aan La- tynsche taalkennis is by vele studenten een bezwaar. Ook de faculteit der wis- en natuur kunde acht kennis van Latijn voor den arts 4—i—wwfr ^naoaa—BOT HUI V■CO— DE GEHEIMEN van een krankzinnigengesticht. -22 Mevrouw Frohberg opende het gesprek met weetgierige vragen, welke op de maatschap pelijke toestanden in Amerika betrekking hadden. Hulda nam in bet begin geen deel aan het gesprek, dat hare ouders met hun gast voer den, zy luisterde slechts toe, maar de uit drukking van gespannen aandacht op haar gelaat en hare stralende oogen verrieden den jongen man, met hoeveel belangstelling zij het gesprokene volgde. De vurige wyn en hare schoone, zielvolle oogen deden hem, met zyn lichtontvlambaar gemoed, het bloed sneller door de aderen vloeien, hy raakte hoe langer hoe meer in vuur over zyn onderwerp en schotste nu in breeds trekken een tafereel van zijn veel bewogen leven aan de overzijde van den Oceaan. Hy schilderde de natuur met glooiende kleuren, de maatschappelyke toestanden met duidelyke trekken, eenige typen meer in en don pharmaceut in hooge mate wenschelyk. Te Groningen zijn de hoogleoraren mot voldaan. Alleen klaagt de hoogleoraar in de pathologie over de mate van ontwikkeling van velen zijner studenten. De juridische faculteit wenscht eene grootere tydsruimte tusschen de beide deelen van het doctoraal examen te zien toegelaten en het schryven van een proefschrift facultatief gesteld. Ten aanzien van do uitkomsten van het onderwys aan de Gemeentelyke Universiteit te Amsterdam zegt het verslag: Over het algemeen was de indruk der faculteiten over de studiën dor studenten gunstig. Do facul teit der rechtsgeleerdheid maakt de opmer king, dat de vele candidaats examens, aan het einde van den cursus afgelegd, in vergelyking met vroegere jareD, byzonder hebben voldaan. Aan de Ryk6universiteiten waren ingeschre ven voor alle lessen 1684 (Leiden 750, Utrecht 547, Groningen 3S7), voor enkele lessen 86 (Leiden 27, Utrecht 35, Groningen 24). Het getal der voor alle lossen ingeschrevenen nam toe, te Leiden met 32, te Utrecht met 19 en te Groningen met 16. Dat voor enkelo lessen nam to Leiden met 1 en te Groningen met 11 toe, terwyl het te Utrecht mot 1 afnam. Aan de Gemeentelyke Universiteit te Am sterdam waren ingekomen 60S studenten voor vol'edig onderwys en 33 voor enkele lessen, totaal 641. Het aantal gymnasia steeg tot 29 coor verandering van het progymnasium te Gouda in een gymnasium en het aantal progymnasia daalde dientengevolge tot 1. Op 1 Januari 1890 werden deze inrichtingen bezocht door 2541 leerlingen, togen 2488 in het vooraf gaande jaar. Daaronder waren 32 toehoorsters begrepen. Het leerplan bleef onveranderd. Bezwaren van eenige beteekenis werden niet vernomen. De resultaten van het onderwys mogen over het geheel gunstig genoemd v,'orden. Aan de Vrye Universiteit te Amsterdam waren 80 studenten ingeschreven. Door Ryk, provincie Noord-Holland en ge meente Amsterdam werd in 18S9 zuiver uit gegeven ten behoeve van de Universiteiten l,313,052.63'/j, tegen 1,323,403 32 in bet vorig jaar. Door Ryk en gemeenten werd in 1S89 voor gymnasia, progynmasia en latynsche scholen uitgegeven ƒ815,008 83, tegenover 815,251.62'/, in het vorig jaar. Do inkomsten der gemeenten, na aftrek der subBidlön, beliepen ƒ212 309 2772. bijzonderheden en vlocht z'yne jacht- en reis avonturen daartu8schen. Allen luisterden aandachtig en toen hy nu zweeg, lichtte Hulda eenige vragon tot hem, om zich over enkele punten, welke haar duister waren, ophelderingen te verschaften. Deze deelneming deed hem goed, ze wekte hem nog meer op en spoedig voerden Alfred en Hulda het gesprek alleen. Slechts nu en dan maakte mevrouw eene opmerking, terwyl de oude heer, in diep gepeins verzonken, met andere gedachten vervuld scheen te zyn. Het gesprek werd door Frederiks binnen komen afgebroken. Alfred fronste het voorhoofd, al wilde hy al het andere vergeten, dit ééne kon by niet vergeven, dat de broeder niet krachtig de eer vaD zulk eene zuster in bescherming bad genomen en de laaghartige weddenschap van Rabenau niet met billijke verontwaardiging tegengetreden was. Frederik zag de blikken zijner moeder en zuster met ernstige bezorgdheid op zich g©- richt; een verachtelyke trek plooide zich nauwelyke merkbaar om zijn mond. „Ik geloof dat de heeren elkaar reeds kennen", sprak de oude lieer met nadruk en een gebiedenden blik op zyn zoon. „Wij ontmoetten elkaar gisteravond in het „Russische Hol", antwoordde Frederik met "geveinsde onverschilligheid, „ik wilde niet gelooven dat deze heer weikelyk met ons vermaagschapt is. U hebt nooit over een bloedverwant in Amerika gesproken." ,Omdat ikzelf niet meer aan hem dacht", zeide de oude heer. „Na hoort gy dat ik de waarheid sprak", wendde Frederik zich met een gedwongen lach tot Alfred, „aan het misverstand en de daardoor ontstane scène heeft myn vader dus de grootste BCbuld. Vergeef my alzoo, wanneer ik wellicht een woord gezegd heb, dat u beleedigde, het lag niet in mijne be doeling u te kwetsen." Hy stak den jongen man de hand toe en Alfred nam die aan, hoewel by in de gloeiende oogen zyner tegenparty las, dat het slechts een masker was, dat hem getoond werd. By deze schynbare verzoening bleef het; Frederik wisselde nog eenigo beleefde woor den met den gast en liet toen zijn paard zadelen, onder voorwendsel, dat hy in de stad nog eenige zaken had te regelen. „Als gy toch naar de stad rydt, kunt gy in het hotel wel even zeggen dat de bagage van dezen heer hierheen gebracht moet wor den", zeide Frohberg. „Blijft mynheer Alfred dan eenigen tyd PRIJS DER ADVERTENTIËN: Y»n 1G regel» f 1.05. Iedere regel meer f 0.17$. Grootere lettere Dflfir plaatsruimte. Voor het incasseeren buiteu óe stad wordt f0.10 berekend- hier?' vroeg Frederik, die zyno verwondering niet kon Terbergen. „Dat niet", antwoordde Alfred, „myn ver blyf zal slechte eenige dagon duren, men mag van de gastvrijheid toch geen misbruik maken 1" „Gy hebt myne uitnoodiging aangenomen, nu moet gy ook blyien", zeide de oude heer op vroolyken toon, „mocht bet u onder ons dak niet bevallen, wat ik niets hoop, dan- geef ik u vryheid naar het hotel terug te - keeren." „Dus blijft het by de opdracht?" vroeg Frederik met een heimelijken, boosaardigen blik op den gast. „Het blyft daarbyzeide Frohberg beslist. Alfred zag Hulda aan, beider blikken ont moetten elkander; licht blozend sloeg het meisje de oogen neer; toen stond zy op om naar de bloementafel te gaan, waar de zeld zaamste uitheemscha gewassen hunne sier- lyke bladeren ontvouwden. „Gy zult my wel verontscbuld'gen, als ik u met de dames alleen laat", zeide Froh berg na eene poos, „de beantwoording van eenige brieven, welke ik niet kan uitstellen, zal my wel tot aen het eten bezighouden." Wordt r'v v

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1