Lagerbier J. REGEUR, este Bieren - Mitste Prijzei TE HUUR: Het Goedkoopste Adres N°. 9581. Woensdag 2(> TVIel. A0. 1891. feze ijCourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Leiden, 19 31 ei. Vervolg der Advertenties HET Zuid-Holl andsch goedo qualiteit en fijnheid van smaak soorten van Lagerbier, 6R0ENHAZEN0HACIT 4. P! s,0"MTerv<''ij H J/OOKÏOESTELLEN Gevraagd, Hooigracht 106. A.v. d. Ouweelen, Koperslager. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per S maanden1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Nommers0.06. PRIJS DER ADVERTENTIÉN Yan 16 regel» ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. Yoor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. De nieuwbenoemde gouverneur van Suri name, .jhr. mr. T. A. J. Van Asck van Wyck en echtgenoote, vertrekken Dinsdag 9 Juni per West-Indische mail (eene nieuwe stoomboot) naar Suriname. Vroeger was gemeld dat hun vertrek 4 Juni zou zyn. Men seint aan het „Vad." uit Paramaribo De Gouverneur heeft aan do negers, die hem eene ovatie brachten, zyn opvolger afge schilderd als hem gelijkgezind. De indruk is hoogst gevaarlek. De R.-K. kerk wordt be dreigd. De Procureur-Generaal wordt gesteund door de marine, de infanterie, schutterij en vrijwilligers. De toestand is daardoor minder angstwekkend. De met de jongste West-Indische mail ontvangen „Surinaamsche Courant", van 13 April, schrijft het volgende: In de afgeloopen week heeft de raad van bestuur, onder voorzitterschap van Zijne Exc. den gouverneur, verscheidene vergaderingen gehouden. Volgens geloofwaardige geruchten hebben daarby tooneelen plaats gevonden van Zijne Exc. den gouverneur, voorzitter van den Raad, tegenover den onder-voorzitter, den procureur-generaal mr. J. Kalff, welke wi), voor de eer en waardigheid der Nederlandsche magistratuur en in het belang van het prestige van het gezag, het plicht achten te verzwijgen. Op Vrijdag jl. moet Zijne Exc. de gouverneur zich weder zoozeer hebben vergeten tegen den procureur-generaal, dat deze, wijselijk, staande de vergadering zich heeft verwijderd. Dit tweede incident-Lobman Kalff wordt «Soor den corresp. van het „Vad." aldus be schreven Sinds de heer Kalff voor de eerste maal ongenoegen had gekregen met den Gou verneur, had hy zich van alle bemoeiing met de politie teruggetrokkenvoor de discipline en het prestige van de politie had dit niet gunstig gewerkt. „De nieuwe aanval van den Gouverneur op deo Procureur-Generaal op jl. Donderdag en Vrijdag, 16 en 17 April, tijdens eene zitting van den Raad van Bestuur, bracht, aldus lezen wij in den brief, mr. Kalff weer geheel tot zichzelven. „Reeds vroeger sprak ik over een belang rijken aankoop van de nieuwmodel uniform jassen, die, alhoewel op de begrooting niet voorkomende, door den Procureur-Generaal •op last van den Gouverneur ontboden, door Z.Exc. nu, ter wille van het conflict metmr. Kalff, geweigerd worden. Deze quaestie werd thans in den Raad van Bestuur gebracht en mr. Kalff drong op de betaling aan van het geen hy op order van den Gouverneur had aangekocht. De Gouverneur ontkende den last te hebben gegeven; mr. Kalff hield vol dien to hebben ontvangen en beriep zich op een geloofwaardig getuigo, jhr. mr. v. W. „Als hij dat zegt", zou de Gouverneur toen hebben opgemerkt, „dan liegt ook hij!" Zoo gingen de boido heereri, ten aanhooren van de andere leden van den Raad, een half uurtje aan, totdat mr. Kalff opstond en de zitting verliet. Den volgenden dag was er weer zitting var. den Raad. De Procureur-Generaal was op zijn post; de notulen werden voorgelezen, maar daarin waren de lieflijke woorden niet opge nomen, die mr. Lohman den Procureur-Gene raal had toegevoegd. Mr. Kalff stond er op zooals beweerd wordt - dat de notulen zou den gewijzigd worden in verband met het gebeurde of hjj zou tot hunne vaststelling niet medewerken. De Gouverneur weigerde; op nieuw begon het lieve leventje van den vori- gen dag en mr. Kalff verliet de vergadering. Nu schreef hij den Gouverneur, dat, vroeg de Gouverneur hem niet formeel excuus, hij niet meer in den Raad zou verschijnen. Mr. Lohman antwoordde dat als mr. Kalff dien zelfden dag vóór 12 uren er niet was, hy hem zou aanklagen. Kalff bleef weg.... maar liet toen zien, dat hy volkomen tegen mr. Lohman opgewassen is. Hy heeft toch, zeker van den steun van allen, die op handhaving der orde prys stellen, met vaste hand den boel tot de orde geroepen en is weer geheel en al de Proc -Generaal. De samenscholingen op de openbare straat van het gepeupel, hetwelk door den aanhang van „De Volksbode" tegen de Kolon. Staten en de bezittende klasse werd opgeruid, werden niet langer geduld, en tegen hen, die anderen op straat molesteerden, rechtsingang gevraagd." Ci <- meiigd Nieuws. Te Zegwaard brak een gewel dige brand uit in het koffiehuis „de Zwaan", van M. Van Staveren, in de dorpsstraat. Het perceel, benevens drie belendende arbeiders woningen, brandde totaal af. Drie spuiten waren werkzaam. Van den inboedel is byna niets gered. Alles was verzekerd. Te Haarlem is Zaterdag-avond te ruim tien uren een felle brand uitgebroken in een pakhuis van de firma C. Dyserinck Zoon, kooplieden en winkeliers in kolo niale waren, aan het Spaarne, waarvan de oorzaak vooralsnog onbekend is. Dit pakhuis, bestaande uit twee verdiepingen en waarin eene groote hoeveelheid goederen was opgeslagen, is byna geheel uitgebrand. Door de spoedige en krachtige hulp, zoowel van de politie met haren slangenwagen als van de brandweer, zyn de belendende perceelen, dio groot gevaar liepen, behouden. De schado i3 vrp belangryk, maar alles verzekerd. Door het omstooten van eene brandende petroleumlamp is in den laten avond van Zondag omstreeks twaalf uren, brand ont staan in de werkplaats van den meubelmaker G. Westendorp, gelegen op de 2de verdieping van een perceel aan de Gasthuisstraat, even eens te Haarlem. Do werkplaats is gedeelte lik uitgebrand. De politie met haren slangen- wagen heeft den brand gebluscht. De schade, vooral door het water, is vry groot, maar alles verzekerd. De negers in Engelsch West- Indië. Engeland heoft ook zqne moeiiyk- heden in West-Indië. Het land heeft eene black question, doordien de negers pogen de blanken te verdringen uit maatschappy en regeering. Met uitzondering van den ruwen handar beid is alles, wat in de West-Indiën in de laatste twee eeuwen tot stand is gekomen, te danken aan den hoogeren en middelstand van Europeesche afkomst. Er zyn op de eilanden families, die dateeron van den tyd van Karei I en Cromwell, en die uitmunten door be schaafdheid en welwillendheid. Men leze Froude's boek over de West-Indien en men zal van hen gaan houden. Zy en alle blanken worden nu stelselmatig door de negers be- leedigd en vervolgd in al de Britsche West- Indièn, behalve in Barbados. De negers dringen de blanke vrouwen op straat op zyde. De negerknecht, die zyn meester besteelt, zegt! „Probeer my maar eens aan te klagen! Het geeft u niets!" Dus wordt het elk jaar erger en de West-Indiërs klagen dat de onwetend heid en roekeloosheid der Britsche regeering in Londen hun toestand verergert. Telkens worden de meest ongeschikte personen als ambtenaren aangesteld. Invloed op de be noeming en op de stemming der ïegeering hebben belanghebbende handelaars, die den ambtenaars, welke de negers vleien onnaar den mond praten, om concessies of andere be gunstiging te verkrygen. Het uitstekende Schotsche weekblad „The National Observer" heeft in zyn nummer van 9 Mei een kernachtig opstel aan die West- Indische neger-quaestie gewud. Het blad ver- wyst naar het book van den historieschryver Froude en zegt dat er voor West-Indië geen middenweg open is. Ze worden öf een Hayti öf een Florida, d. i. eene hel van neger wan bestuur, of een paradys door het overwicht der beschaafde blanken. Zeer kras laat de „Na tional Observer" zich uit over de zoogenaamde West-Indische specialiteiten in Engeland, die op West Indië zakon doen en de regeering voorlichten. De „National Observer" meent dat de regee ring op andere wyze den gevaariyken toestand moet leeren kennen, en hoopt dat zy by oud-gouverneurs en andere hooge ambtenaren van erkende kunde en karakter haar licht zal opsteken. De blanken in West-Indië hebben recht op steun. Men late zich door Hayti's voor beeld waarschuwen! (Hbl.) De Londensche correspondent van het „Hbl." schrpft van 16 dezer: Eene zonderlinge werkstaking dreigt den volgendon Zaterdag uit te breken, nl. van aannemers. Nadat de werklieden van drie firma's den arbeid hadden gestaakt, hebben de gezamenlyke aannemers te Londen eene groote byeenkomst gehouden en vervolgens eene proclamatie uitgevaardigd, waarby zy aankondigen op 23 dezer alle werkzaamheden te zullen staken, indien de werklieden der genoemde firma's den arbeid niet hervatten. Eene dergelyke proclamatie is o. a. ook in het in aanbouw zynde Café Krasnapolsky aangeplakt. Uit Wasmes (Borinage) wordt dd. 17 Mei gemeld: Hedennacht te drie uren heeft een verschrikkeiyk ongeluk plaats gehad in de steenkolenmyn No. 3 van den „Grand Boisson", albier. Drie werklieden waren in de schacht bezig aan herstellingswerken en be vonden zich op eene stelling, terwyi de kooi boven hunne hoofden hing, toen plotseling het touw van deze laatste brak en op de werk lieden neerkwam, dio naar beneden werden geslingerd en onmiddeliyk dood waren. Do drie ongelukkigen waren gehuwd en vaders van verscheidene kinderen. Naar men aan de „Daily News" mededeelt, is België voornemens, aan het Brit sche gouvernement voor te stellen den aanleg van een telephonischen kabel van Ostende naar Dover, om de groote industriëele middelpunten dezer landen in eene nauwere on meer directe verbinding te stellen. OVERTREFT IN AX-iLE ANDERE en is vorkrygbaar op fust en gebotteld aan do Bottelarij: EENIG AGENT VOOR loeiden en Omstreken. Bestellingen worden aangenomen bij de Heernn A. DE HAAS, Haarlem merstraat, hoek Moriaansteeg, en ALEK. C. AÜTDERSON, Hoogewoerd 117. 1281 26 J. F.M. WIJÏEBIBUBE, Bierhandel, BREESTRAAT 26. BottelaryKoddesteeg 20. 2977 15 H KONINKLIJKE ma VsilraSSifs? cn emische ggj L^Styls WasscherlJ, AA firmaWINKEL &Co., juj Apeldoorn. Heer Vertegenwoordiger de 1974 13 BS A. BARTËU, Botermarkt 7, te Leiden. GROOTE KEUZE IN KLEER- en Waschmangels, Fornuizen, Mnislioudeiyke Artikelen. i Hooigracht j Telepboonn. j 2431 12 IV Petroleum - Gas - Spiritus. IV L. CKSYGHTON; AALMARKT ff- G.SPOPP. Ku'i'ljntteldrijKorte DiefstcpgS •TeleplVooiiiiimiiiiei 100 - 746 9 1° Aug.: eene nette, eenvoudige DIENST BODE, P. G., even buiten de stad, goed kunnende koken en werken en van goede getuigen voorzien. Adres: Hooigracht 84. 3480 7 een BOVENHEIS met 7 Kamers, Keukon en Zolder, of een BENEDENHUIS met 4 Kamers, Tuin, Gas en Duinwaterleiding a 250 gld Te terragen by den Heer W. A. VAN L1TH, te Leidon. 3482 7 IS Uitsluitend eigen fabrikaat. Minzaam aanbevelend, 3487 12

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 5