K°. 9581. A\ oensclaSO >Xei. A". 18J <Beze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van -Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 19 Mei. Feuilleton. DOKTER JANIN. LEIDSCH sü§ DAGBLAD. PBIJS DEZER COURANT: Voor Leidon per S maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderiijko Nommers.0.06. Ofilcieele KennlBgeviinfen, Oproeping; van de Verlofgangers der Rationale Militie, tot liet bijwonen der Inspectie. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gezien het besluit van den Heer Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland, van den 27sten April 1891, A. No. 1145 (2de Afd.), Provinciaal blad no. 25, houdende regeling van het onderzoek der verlofgangers van de Militie te land; Roepen dientengevolge op al de binnen deze ge meente gevestigde verlofgangers der Militie te land, van de lichtingen 1885, 1886, 1887, 1888, 1889 en 1890, die vóór den laten April 11. in het genot van onbepaald verlof zijn gestold, met uitzondering alléén van hen, die in de maand Juni e. k. in werkelijken dienst moeten komen, om te verschijnen in het In validenhuis (ingang door de Koppenhinksteeg aan de zijde van de Hooglandsche Kerkgracht), ton einde door den heer Militie-Commissaris te worden gexn- epecteerd, en wel: de verlofgangers, behoorende tot de lichtingen van 1885, 1886 en 1887, Op Maandag den lsten Juni 1891, des morgens te halfacht, en die, behoorende tot de lichtingen van 1888, 1889 en 1890, op denzelfden dag, des morgens to halftien; in uniform gekleed en voorzien van de kleeding en uitrustingstukken, hun bij het vertrek met verlof medegogeven, alsmede van hunne zakboekjes en van hunne verlofpassen. Burgemeester en Wethouders vermanen de be trokken verlofgangers, aan deze oproeping nauw keurig te beantwoorden, te zorgen dat hunne klee ding en uitrusting in goeden staat worden voorge steld, alsook om zich, bij het gaan naar de plaats, voor het onderzoek bestemd, gedurende het onder zoek en bij het naar huis keeren, ordelijk te gedra gen en alzoo zich to vrijwaren voor de toepassing der strafbepalingen, vermeld bij de artt. 180,141—145 der Wet van 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72), daar ongeregeldheden als anderszics, zoolang de manschappen in uniform zijn gekleed, worden ge straft volgens het Crimineel Wetboek en het Regle ment van krijgstucht voor het krijgsvolk te lande. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 19 Mei 1891. E. KIST, Secretaris. Het eerste concert, in den tuin van Musis alhier gegeven op den eersten Pinksterdag, door de muziek der Leidsche dd. schutterij, werd niet door schoon weder begunstigd. Wel 6cheen de zon, maar het was koud, te koud om buiten stil te zitten. Slechts weinigen waren dan ook in den tuin gezetende meesten kropen nog onder de veranda. Het was jammer, maar er viel niets aan te veranderen. Bevorderd js tot doctor in de genees kunde aan de hoogeschool te Preiburg in Breisgau de heer H. Burger, geb. te Delft, arts te Leiden, na verdediging van een proef- DE GEHEIMEN schrift, getiteld: „Die laryngialen Erscheinun- gen bei Tabes dorsalis." By de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partijen van 10 en 5 hectoliters, waren de prijzen: 0 en 2.50. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nieuw-York, door n«idde) van hot stoomschip „Didam", van Rotter dam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de bri.ven enz. uiterlijk hedennacht om twaalf uren bezorgd zijn. De wjjze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Als vervolg op het in ons Tweede Blad vermelde telegram, ontving het „Vad." heden uit Suriname weder het volgend telegram: „De toestand iB steeds gespannen. De gewa pende macht handhaaft de orde onder de burgerij. „De Staten hebben een request ingediend om nog eene oorlogsboot. De Engelsche consul heeft telegraphische hulp aan zijne regeering gevraagd. „De gouverneur beschuldigt mr. Kalff als de oorzaak van het oproer." De Centrale anti-revolutionaire kiesver- eeniging „Nederland en Oranje" te Katwijk heeft met algemeene stemmen tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld den heer J. H. Donner, te Leiden, aftredend lid. De uitslag der gehouden aanbesteding voor het bouwen van eene R.-K. school te Zoetermeer is als volgt: Er waren elf inschrij vingsbiljetten ingekomen. Minste inschrijver was de heer C. P. W. Dessing, te Gouda, voor ƒ10,550, aan wien het werk is gegund. Omtrent de komst van HH. MM. koningin Wilheimina en de Regentes op Zaterdag 30 Mei te Rotterdam, wordt nog gemeld dat HH. MM. aan de Prinsessekade zullen aan komen des namiddags te 12'/2 uur, en van daar zullen vertrekken te l'/4 uur. Een half uur later worden HH. MM. op de tentoon stelling van schilderijen in de Toekenacademie verwacht, waar zij een half uur zuilen ver toeven. Te 23/4 uur worden de vorstinnen in de nieuw gebouwde bewaarschool aan de Luthersche Vest gewacht, en te 3'/i our in de Diergaarde, waar Hare Majesteiten zullen verblijven tot 4'/4 uur. Het vertrek van het station Maas naar het Loo is bepaald op ruim 4'/, uur- Aan de Prinsessekade (by het Poortgebouw) zal de eerewacht worden betrokken door het corps mariniers. Het corps hoornblazers van het regiment dd. schutterij zal daar tegen woordig zjjn. trekken van dit huis heerschte ook hier eene byna pijnlijke orde en netheid. Frohberg ging naar de kast, welke naast eene breede, ouderwetsche schrijftafel stond, en opende die; toen wees hy op een pak van grooten omvang. „Hier zyn de papieren", zeide hy, „ik laat het aan u over, ze in te zien, als gü daar lust toe hebt, evenals ik u met groot ge noegen deze kamer afsta. Ik hoop en wensch dat gy eenige dagen by ons blijft, het moet zelfs voor u iets aantrekkeiyks hebben daar te vertooven, waar uw vader zijne kindsheid en jongelingsjaren heeft doorgebracht." Alfreds blik rustte peinzend op het pak. Zou hy ook deze uitnoodiging aannemen? Misschien was hy dan onder één dak met den moordenaar zyns vaders maar welke booze gedachten kwamen daar in zyne ziel op? Was er dan het geringste bewys voor de schuld van dezen inan voorhanden? Had hy in diens gedrag of zelfs in één zyner woorden iets gevonden, dat een vermoeden kon bevestigen? En zelfs wanneer er nog altyd twyfel in hem oprees, was dan het aannemen dezer vriendelyke uitnoodiging niet de beste wyze, waarop hy zich zekerheid verschaffen kon? „Nu, gy biyft, nietwaar?" vroeg de oude heer. Op haren tocht door do stad zullen de vorstinnen begeleid worden door eene escorte cavalerie. Naar men verneemt, zal daarvoor uit 's-Gravenhage een eskadron overkomen. De kapitein W. J. A. Colthoff, van het corps genietroepen te Utrecht, is belast met eene zending naar Frankfort a/M. tot het be zoeken van de internationale electriciteits-ten- toonstelling aldaar. Te Rotterdam heeft plaats gehad de ope ning van de schildery-tentoonstelling. Aanwezig waren de heer Hubrecht, namens den minister van binnenlandsche zakende wethouder Mil- ders, namens den burgemeester, en meerdere autoriteiten. De heer 's Jacob hield de wel komstrede. De wethouder Milders verklaarde de expositie geopend. Ingeleverd zyn aan schilderwerk 508 nummers, aan beeldhouw werk 14. De ministers van koloniën en van justitie hebben zich heden naar Het Loo begeven, ten einde tegenwoordig te zyn, de eerste by de eedsaflegging van den nieuwen gouverneur van Suriname, jhr. Yan Asch van Wy'ck, en laatstgenoemde by de beëediging van mr. Wyckerheld Bisdom als griffier by den Hoogen Raad, beiden in handen van H. M. de Koningin- Regentes. Zaterdag-avond gaf de Spaansche minister, markies De Yilla-Uritia, te 's-Gravenhage, een groot diner. Gedurende den a. 8. zomer zullen de volgende hoofd- en verdere officieren, behoo rende tot de vesting-bataljons der reg. inf. en van het reg. grenadiers en jagers, de schiet oefeningen der artillerie by wonen in de leger plaats by Oldebroek. Yan 25-30 Mei: de majoors J. L. De Bock, van het reg. gren. en jagers; L. J. Krugers, van het 1ste, J. F. Meyer, van het 7de, en L. Houwink, van het 8ste reg. inf.; van 8 13 Juni: de luit.-kol. M. C. U Huber, van het 5de, en de majoor W. B. Van den Bosch, van het 4de reg. inf.; van 8 19 Juni: de 1ste luit. H. Vroede, van het 1ste, en de 2de luit. L. F. Duymaer van Twist, van het 4de reg. inf.; van 17 22 Aug.: de kapts. L. P. Van der Wal, van het 4de, J. T. H. D. W. Baak, van het 5de, en C. Roelants, van het 8ste reg. inf. van 28 Aug. 6 Sept.de 1ste luits. J. Vos, van het reg. gren. en jagers, H. W. Scbüuikes, van het 7de, en de 2de luit. H. S. Wentink, van het 1ste reg. inf.; van 21 Sept. - 1 Oct.de 2de luits. J. C. Stoett, van het 2de, G. W. Fris, van het 3de, en W: De Koning, van het 6de reg. inf. Alfred wilde een bevestigend antwoord vermyden, doch eindeiyk stemde hy toe en dit scheen zyn gastheer zeer te verheugen. Hy trad met hem aan het venster en maakte zjjn gast opmerkzaam op het prach tige uitzicht, dat inderdaad verrukkeiyk schoon was. Geen uitgebreid vergezicht, maar eene kleine, afgesloten ruimte, eene idylle met poëtische schoonheid. Hier kon men zitten droomen, den blik gericht op do heerlyke tuinen met groepee ringen van donkere hoornen en marmeren standbeelden, op de groene weiden met kris talheldere beekjes, in het woud met zyne majestueuze toppen; men kon deze velden stoffeeren met de beelden zjjner fantaisie en dit kleine plekje gronde in een paradys her scheppen, waarboven engelen van vrede en liefde zweefden. Alfred keerde zich van het venster af, het was rustiger in zjjn binnenste gewordenmet stillen weemoed dacht hy aan zyn vroeg ge storven vader, wiens blik nooit op hem ge rust had. Hoe menigmaal zou hy hier wel gestaan hebben, droomend van het zalig ge luk der liefde en heerlyke luchtkasteelen bou wend, welke het onverbiddelyke noodlot in eenige minuten als een zwak kaartenhuis ineen bad doen storten. PRIJS DER ADVERTENTEËN: Tan I—6 regel» ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.17$, Grnotere lettere naar plaatsruimte. Voor het incaeseereu buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Het voorschoot, door H. M. de Koningin te dragen by de legging van den gedenksteen te Amsterdam, wordt vervaardigd door mej. H. A. C. E. Brouwer, oud-leerlinge der kunst- naaldklasse. Te Amsterdam heeft de aanbesteding plaats gehad van een centraal-station voor de electrische verlichting aan de Haarlemmer vaart. Twee en dertig aanbiedingen waren inge komen. De minste inschryvers waren de heeren D. Cerlyn en A. J. De Haan, voor 153,800. H. M. de Koningin-Regentes heeft uit naam van H. M. Koningin Wilheimina een bedrag van 500 toegezegd voor den school- bouw in het Agnetapark te Delft. Door koningin Wilheimina is eene aan zienlijke gift geschonken aan bet dames-comité, dat te Amsterdam eene Poppententoor.stelting voorbereidt. De te Haarlem gehouden collecte ten behoeve der Maatschappy van Weldadigheid heeft opgebracht 409.23'/». Omtrent de komst des Duitschen keizers te Amsterdam wordt bericht dat zy in elk geval eerst na den 23sten Juni zal plaats hebben, met het oog op den dan eerst eindi genden hofrouw. Het verbiyf zal twee dagen duren. Op beide dagen gala diner ten paleize. Of de Koningin-Regentes den keizer by aan komst aan het IJ ontvangen zal of Z. M. ten paleize zal afwachten, is niet bepaald. Op het programma van af te leggen bezoeken door den keizer komen voor de Kweekschool voor de Zeevaart, eene diamantsiyperjj en het Ryksmu8eum. Tevens zal een tocht georga niseerd worden naar de Zuiderzee, ter bezich tiging van de sluis- en Keulschevaartwerken. De te Amsterdam gevestigde „Deutsche Ver- eine" hopen in de gelegenheid te worden gesteld aan den keizer eene ovatie te brengen, onder medewerking van de Wagnervereeniging. Het stoomschip „Prinses Amalia", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 16 Mei Kaap St.-Vincent; de „Bromo", van Batavia naar Rotterdam, is 16 Mei Gibraltar gepas seerd de „Prins Willem II" arriveerde IS Mei van West-Indië te Nieuw-York; de „Voor waarts", van Amsterdam naar Batavia, pas seerde 18 Mei Onessant; de „Gelderland", van Java naar Rotterdam, passeerde 16 Mei Gibraltar; de „Obdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 17 Mei Lizard; de „Spaarndam" vertrok 16 Mei van Nieuw-York naar Rotterdam. By Koninkiyk besluit is benoemd bjj het wapen der Kon. marechaussee, en wel Hy volgde den ouden heer en zy verlieten het vertrek. Kort daarop traden zy het salcn binnen, waar mevrouw Frohberg en hare dochter reeds byeen waren. Alfreds blik viel op Hulda; hy zag hare schoone, donkerblauwe oogen vragend op zich gericht; verward sloeg hy de oogen neer en een gloeiende blos overtoog zjjne wangen. Zulk eene verblindende en daarby liefljjke schoonheid had hy in zoo groote volmaaktheid nooit ontmoet. „Myne vrouw, myne dochter - mjjnheer Alfred Frohberg uit Zuid-Amerika", zeide de oude heer. „Weos zoo goed, plaats te nemen!" De jonge man maakte eene buiging voor de dames. Hu gevoelde dat hare blikken hoopvol op hem rustten. Toen hy zyne oogen weder naar het schoone meisje opsloeg, speelde er een vriendelyke lach om hare lippen en deze lach was voor hem een groet, welke hem in dit huis welkom heette. Hy moest tegen over haar aan de kleine, met fiesschen, glazen en zilverwerk beladen tafel plaat», nemen en hy mocht willen of niet eene onverklaar bare en onweerstaanbare macht dwong hem altyd weder zu'n blik op haar te richten. {.Wordt vervolgd.) van een krankzinnigengesticht. 21.) De jonge man stond op en volgde zyn gast heer de breede met loopers belegde trappen op. Waarheen hy den blik wendde, hy zag slechts pracht, gepaard aan eene smaakvolle schikking, welke, alle overdaad vermydend, den rykdom van den bezitter toch op beschei den wyze deed uitkomen. Zoo maakte alles een bepaald aangenamen en weldadigen in druk, te meer, daar men overal het zachte bestuur eener vrouwenhand kon opmerken Alfred moest onwillekeurig aan de wedden schap van Rabenau denken; in deze omge ving toch bewoog zich het schoone meisje, over welks levensgeluk die vernederende wed denschap moest beslissen. Hij trad het vertrek van wyien zyn vader binnen. Dat het in lange jaren niet was gebruikt, merkte men op het eerste gezicht aan de zeer solide, maar ouderwetsche en plompe meubelen: stof en spinnewebben zag men echter niet, Integendeel, evenals in alle ver

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1