N'. 9580. Dinsdag 19 Mei. A°. 1891. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Eersle Blad. Leiden, 16 Mei. Feuilleton. DOKTER JANIN. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maandenl.li. Franco per post1-40. Afzonderlijke Nomtnera.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÈN: Tan 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer /"0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Yoor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Toezegging van beroep naar de Ned.- erv. gemeonte te Kollumerzwaag is ont vangen door den beer Jac. Ennga, cand. tot den H. dienst alhier, die beroepen ie naar die gemeente te Ankeveen. Dezer dagen werd door de heeren Van Kempen, te Voorschoten, een kunstwerk naar Indië verzonden, dat ongetwijfeld kan genoemd worden van zeer byzonderen aard te zijn, maar dat tevens geacht kan worden van ware hoogachting te getuigen. Aan de nagedachtenis van wijlen den heer [Johannes Albertus Wilkens, den verdienste lijken vervaardiger van een Javaansch-Neder- landsch woordenboek, werd door de familie een kolossaal grafmonument gewijd, dat door de heeren Van Kempen ontworpen en uitge voerd is. Dat monument is geheel van brons vervaar digd. Het bestaat uit een eenvoudig, maar streng belijnd voetstuk, waarop zich de welge lijkende buste van den overledene verheft. De buste, die en ronde bosse meer dan tweemaal levensgrootte is uitgevoerd, werd in de fabriek der heeren Van Kempen gemo delleerd naar geen ander gegeven dan eene photographie in kabinetformaat, bijna geheel en face, zonder de minste aanwijzing van het profil, dan alleen enkele welwillende inlich tingen, door de familie verstrekt. Terwijl nu ieder deskundige kan beoordee- len, hoe moeilijk naar zulke gegevens de gelijkenis te treffen is, is dit echter zóó goed gelukt, dat de naaste familieleden over die gelijkenis zeer tevreden waren. \V(j meenen daaruit met grond te kunnen afleiden, dat de heeren Van Kempen niet lichtelijk voor eenige moeilijkheid terugdeinzen en over werkkrach ten kunnen beschikken, waardoor zij uitne- l mend worden tor zijde gestaan. Het „Vad." van gisteravond bevat het volgende telegram uit Paramaribo: „Na een kalmen nacht is heden het oproer voortgezet. De politie trad verwerend op. Een oproerling is gedood. Door vier burgers is eene klacht tegen den gouverneur Lohman bp den proc.-generaal Kalft' ingediend." Uit Paramaribo is daarentegen gisteravond by het departement van koloniën het volgende telegram ontvangen: „Sedort gistermiddag alles volmaakt rustig." Van de „Studies" van Frederik Van Eeden, die in October 1890 verschenen, is, naar wy vernemen, een tweede druk ter perse. Van de brochure van Frederik Van Eeden: „Aan den Keizer aller Russen" is te Qenéve eene Franecbe vertaling verschenen. De kunstschilder J. C. Greive Jr. is gis teren te Amsterdam overleden. Hjj was ge- ruimen tyd lid van het bestuur der maatschappy „Arti et Amicitiae." Aangaande het bezoek aan Amsterdam van H. M. de KoDingin en H. M. de Regentes verneemt het „Hbl." nader, dat op den dag der aankomst, Dinsdag 26 Mei, aan het Paleis een groot diner zal worden gegeven, evenals op de beide volgende dagen van het verbiyf aldaar. De audiënties zullen plaats hebben op 27 on 28 Mei des morgens vroegtydig. Aangezien Hare Majesteiten slechts kort te Amsterdam blyven en de namiddag uren zullen zyn inge nomen, moeten de audiënties ditmaal uiterlyk te 12 uren zullen zyn afgeloopen, zoodat de audiëntie, evenals zulks dit jaar te 's-Graven- hage het geval was, hot karakter zal dragen van een cour. In het programma der feestelyklieden is voorts eene kleine wyziging gebracht. De muziekuitvoering in de Nieuwe Kerk te Amsterdam zal nl. niet te 2, maar te 8 uren beginnen. Dit is gedaan op verzoek der deel nemers, die tevens beursbezoekers zyn. By gelegenheid van het bezoek, dat HH. MM. op 30 Mei aan Rotterdam zullen brengen, zal een koor van ongeveer 3000 schoolkin deren liederen zingen by het plaatsen van een gedenksteen door de jeugdige Koningin aan de Prinsessekade. Ten behoeve van de kinderschaar zal aldaar eene estrade worden opgericht. Gezongen zullen worden „Het Koninginne- lied", muziek van Van Krieken, woorden van J. Bichers, en „Blyft één", muziek van IV. A. Heyblom, woorden van N. Beets. Gedeeltelyke repetitiën zullen onder leiding van den heer Bunk gehouden worden in de Nutszaal en in het Beursgebouw. Behalve aan de reeds vermelde instellingen, zal aldaar ook een bezoek worden gebracht aan eene gemeentelyke bewaarschool. Van den Dierentuin zal langs een omweg worden ge reden naar het station van den Staatsspoor weg, waarmede Hare Majesteiten naar het Loo zullen terugkeeren. By de in het hoofdkiesdistrict Amster dam gehouden verkiezing van een lid der Prov. Staten van Noord-Holland werden uit gebracht 0002 stemmen. Van onwaarde waren 175 stemmen (waarvan 163 in blanco). Het aantal geldige stemmen bedroeg dus 4817 en de volstrekte meederheid 2409 stemmen. Gekozen werd de heer H. F. Groen van Waarder (liberaal), met 3435 stemmen. Op den heer W. Hovy (antirevolutionnair) waren uitgebracht 1286 stemmen. Op het adres van gepensionneerden, die zich bezwaard gevoelden door de heffing van legos van hun ponsioon, is door den minister van financiën geantwoord, dat op grond van het duidelyk voorschrift der wet niet kon worden afgeweken van de heffing van leges, ook van de militaire pensioenen boven de ƒ600. In eene vergadering der vrijzinnige kies- vereeniging „Schoonhoven en Omstreken" is de heer C. A. Zelvelder, te Woerden, als can- didaat voor het hoofdkiesdistrict Bodegrave gekozen. Te Haarlem is op acht-en-vijftigjarigen leeftyd overleden dr. H. Smeding, sedert 1873 predikant by de Ned.-Herv. gemeente aldaar. Uit het dertiende jaarverslag der „Ver eeniging tot verbetering van Armenzorg" te Rotterdam blijkt, dat zich in 1890 om onder stand aanmeldden 756 personen, waarvan 578 werden afgewezen wegens ongunstige berich ten, of omdat geene termen bestonden voor het verleenen van ondorstand en 51 omdat het gevraagde werk niet beschikbaar was; 11 vonden na hunne aanvraag zei ven werkaan 3 werd een voorschot of leoning verstrekt; 39 werden naar de werkcommissie verzonden en 55 werden tydelyk ondersteund. De ontvangsten bedroegen ƒ9,759.50, alzoo 1877 meer dan het vorige jaar; aan giften werd ontvangen 5,479,79 of circa ƒ3500 meer. Uitgegeven werd voor onderstand, behalve ruim 2000 uit het fonds Friesland, ƒ10,120.01, terwyl de verdere uitgaven bedroegen 4700. Aan nieuwe voorschotten werd verstrekt ƒ325, bedragende deze totaal ƒ641.25. Het algemeen fonds sluit met een batig saldo van 3766.18'/2, in hoofdzaak te danken aan de buitengewone giften. De balans sluit in debet en credit met ƒ41,193.90. Het aantal leden bedraagt omstreeks 630. Het plan tot stichting van eene vereeniging „Werkliedenverzekering", als zytak dezer Ver eeniging, biykt op den goeden weg te zyn. Eene commissie van 16 leden, waaronder 6 werklieden, houdt zich mot de voorbereidende werkzaamheden bezig. De pogingen, aangewend tot het in 't leven roepen van een algemeen orgaan, gewyd aan Armenzorg, leidden nog tot geen resultaat In de toelichting tot het by de Tweede Kamer ingekomen wetsontwerp tot goedkeu ring der bekende met de Billitonmaatschappy gesloten overeenkomst tot vernieuwing barer tin-concessie geeft de Regeering een over zicht van de geschiedenis der zaak en den loop dor onderhandelingen betreflende de ver schillende voorstellen om tot eene overeen komst te geraken en die ten slotte geleid hebben tot die, welke thans is voorgesteld. Door de voordeelen, welke thans zyn bedongen, schynt 's lands belang zegt de Regeering voldoende behartigd. Zy heeft de overtuiging dat het niet mogelyk was of zal zy'n om meer te bedingen. De cyns, welke gedurende de werking van het gewyzigd contract van 1852 144,977 bedroeg, zou volgens do overeen komst van 1882 217,466 bedragen hebben, doch volgens de nu gesloten overeenkomst gestegen zijn tot ƒ1,288,620 per jaar. Terwyl de minister genoegen heeft moeten nemen met een aandeel in de bruto-opbrengst van o'/2 pet., waar by aanvankelyk gemeend had te moeten trachten 10 pet. te bedingen, daar tegenover is het prélévement van de Maat schappy-op de winst dor onderneming terug gebracht van 500,000 op 350,000. Van de winBt boven dit bedrag-ontvangt het gouver nement de helft. By besluit van Gedep. Staten van Noord- Holland is verklaard dat J. Schram, ontslagen onderwyzer aan eene o. 1. s. te Oosthuizen, de bevoegdheid tot het geven van onderwye- beeft verloren. eniengd Nieuws. Hedenmorgen werden wjj in onze gemeente verrast op een hagelbuitje. Het weder is voor den tyd van het jaar nietlief- lykde tegenstelling met de weersgesteldheid van voor eenige dagen is groot. De Noordwesten wind blaast er flink op los en begint reeds vele illusies voor de Pinksterdagen te benemen. Morgen zal het eerste concert (matinee) op Musis gegeven worden. Het is te hopen dat men dan zonder dikke overjassen en winter mantels aan In den tuin van de muziek zal kunnen genieten. Omtrent den te Aarlanderveen plaats gehad hebbenden brand in de stoom- briquettenfabriek van den heer C. Jongenbur ger, verneemt men nader dat het hoofdzake- lyk aan het voorhanden zyn van een Bauer's fire Annihilator, welke juist eenige dagen ge leden door de firma Henri Huinck Alex. Imhofe, te Rotterdam, ter beproeving was afgestaan, te danken is dat de brand, welke- een ernstig aanzien had, tot de bewaarplaats bleef beperkt. DE GEHEIMEN van een krankzinnigengesticht. 15.) Hy liep met zichtbare opgewondenheid op het zachte tapyt heen en weer; zyne nog altyd scboone en statige vrouw, die nog in élégant morgenloilet was, lag achterover in de gepolsterde canapé geleund, en Hulda, die zelfs in haar eenvoudig morgenkleedje eene verblindende schoonheid moest genoemd wor den, luisterde met gespannen aandacht naar het verslag, dat Frederik over zyne ontmoe ting met Alfred gaf, waarby hy natuurlyk alle schuld van zich afwierp en zichzelven als de beleedigde party voorstelde. „Ik weet niet, waar ik hem voor houden moet", besloot hy zyne mededeeling, „maar ik geloof dat hy een bedrieger i»." De oude heer was by het venster blyven staan en zag zwijgend in den tuin, welke hier en daar reeds eene herfsttint had aan genomen. „Dat zou toch ongehoord zyn!" zeide me vrouw Frohberg met een uitvorschenden blik op haren echtgenoot. „Zulk een bedrieger moet men met alle kracht het hoofd bieden. By zou zelfs op onzen naam schulden kunnen maken." „Om deze mogelykheid bekommer ik my niet veel", viel Frohberg haar in de rede, en er lag iets in den klank zyner stem, dat zijne toehoorders bevreemdde„wie zich door een bedrieger wil laten beetnemen, mag het, wat my betreft, doen, Ik ben voor zulk een bedrog niet verantwoordelyk." „Maar, lieve mama, weten wy dan, of wy de eenige menschen op de wereld zyn, die Frohberg heeten?" zeide Hulda met kinder lijke ongedwongenheid, „die vreemde heer kan toch in elk geval wel een verren bloed verwant van ons zijn." „Onmogelyk!" bracht Frederik hiertegen in. „Vader had slechts eén neef, die in het krankzinnigengesticht gestorven is en geene kinderen heeft nagelaten." De oude heer haalde diep adem, zyn gelaat werd hoe langer hoe meer bewolkt. „Wy zullen zien als liyzelf komt", zeide hy; „tot zoolang moeien wy met ons oordeel wachten. Hy zette zyne wandeling weder voort en" het gesprek nam eene andere wending. Movrouw Frohberg begon te spreken over de aanstaande wintarvermakelykhedenzy berekende nu reeds wat nog moest worden aangeschaft om overeenkomstig rang en stand te verschynenzy ontwierp plannen voor de feesten, welke zyzelve den bevrienden fami- hén wilde geven, en noemde reeds de namen van alle personen, die daartoe uitgenoodigd zouden worden. Dat het noodlot haar kon tegenwerken en al hare schoone plannen in duigen doen vallen, daaraan dacht zy in de verste verte niet. Ityke menschen meenen in den regel dat zy met hun geld elk beletsel uit den weg kun nen ruimen. „Rabenau en "Wetter moeten niet vergeten worden", zeide Frederik, toen zyne moeder de lyst der uit te noodigen gasten geëindigd had; „de beide heeren zyn myne byzondere vrienden, en het is wel te voorzien, dat het, by de ryke keus van dames, aan heeren ontbreken zal." „Mynbeer Rabenau is in allen gevalle in de voornaamste kringen zeer gezien", ant woordde do scboone vrouw peinzend; „het zou voor ons eene eer zijn, als wy onze salons voor hem openstelden." „Wat denkt gy er van?" wendde Frederik zich tot zyne zuster, uit wier schoone oogen hem zulk eet: ernstigen, byna verwytenden blik trof, dat hy verlegen de oogen neersloeg. „Ik wil hetu openhartig zeggen, Frederik", antwoordde zy. „Mynheor Rabenau valt niet in myn smaak. Er ligt iets in dien blik, dat my tegenstaat, iets sluws, iets kouds; en dan hebben eenige uitdrukkingen, welke hy- zich in myne tegenwoordigheid, misschien ondoordacht, liet ontvallen, my doen zien,, dat hy geen gevoel en geen rechtschapen- karakter bezit. Voor zulke menschen kan ik niet in goestdrift ontgloeienik zie hem niet graag in myne nabyheid." „Gy oordeelt toch wel wat streng", bracht hare moeder daartegen in. „In geen geval kunnen wy Rabenau thuis laten", zeide de .jonge man, die zich in stilte reeds verheugde over de te winnen wedden schap. „Hy heeft my gisteren gezegd dat hy dezer dagen de eer zou hebben, u zyne op wachting te maken." Mevrouw Frohberg knikte genadig. „Daannode zou mynheer Rabenau do voor waarde vervullen, welke ik aan deze uitnoo- diging verbinden moet", antwoordde zy. „Dien anderen heer ken ik niet." „Wetter?" vroeg Frederik schouderopha lend. „Hij is een interessant jmgmensch." «Kijk (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1