Feuilleton. DOKTER JANIN. ■MgggMBMMgM 1—a BUITENLAND. FraukrijU. De president der republiek heeft den czaar een telegram van gelukwensching gezonden naar aanleiding van den gelukkigen afloop der aanranding op den Russischen Kroonprins te Kioto. Sedert den 12den streken op het geheele gebied der gemeente Tlemcen (Algerié) ont- tsjglij'ks zwermen sprinkhanen neer, ijverig leifjeg tege-eode. Men was machteloos tegen de plaag. Louis Napoleon is vöO)u.'"ueils e^n of veertien te Parys te bleven. *«- Bij da manoeuvres, dit jaar in TVan-. ryk te houden onder leiding van Miribel en Saussier, zullen voor het eerst op groots schaal proeven worden genomen met het ge weer Lebel en het rookvrij kruit. Drie Duitschers, behoorende tot het Pransche vreemdenlegioen, zijn door den krijgsraad te Oran ter dood veroordeeld, omdat zij de militaire gevangenis aldaar hadden gepoogd in brand te steken. l> uitschlnnd. Het ontslag van den Pruisischen minister van openbare werken, den heer Maybach, is volgens de „National Zeitung" vooral te wijten aan de ongunstige gevolgen van 's ministers spoorweg politiek. De heer Maybach was de man, die de overneming van de spoorwegen door den Staat tot stand wist te brengen, maar hjj streefdo er te zeer naar door be perking der noodzakelijke uitgaven zoo groot mogelijke saldo's te verkrijgen. Gedurende eenige jaren ging dit goed, maar nu doen zich de nadeelige gevolgen dezer zuinigheid gevoelen en blijkt het dat de opbiengsten der spoorwegen in het jaar 1890/91 00,000,000 mark beneden de raming zijn gebleven. Vermoedelijk heeft deze ongunstige uitslag van zijn beheer wel tot het ontslag van den minister bijgedragen, maar daarbij komt dat de minister ook op zeer slechten voet stond met de groote industriëelen en grondbezitters, die het hem niet konden vergeven dat hjj weigerde hunne belangen ten koste van de "belasting-betalenden te bevorderen. Vandaar dan ook, dat de „Vossische Zeitung" hulde brengt aan den minister, die steeds met zoo groote vakkennis en onpartijdigheid zijn depar tement heeft beheerd. De heer Maybach is een man van 69 jaren, die in 1878 als minister van handel en in 1879 als minister van openbare werken optrad. Als opvolger van den heer Maybach wordt genoemd de heer Thielen, directeur der Hanoveraansche spoorwegen. De keizer heeft gistermorgen te Berlijn revue gehouden over het infanterie-iastructie- bataljon en het garde-jager-bataljon, terwijl ook de onderofficierenschool door hem werd bezichtigd. Toen keizer Wilhelm gisternamiddag in eene Russische troïka van Potsdam naar het West end reed om het bloemencorso te bezoeken, schrikten de paarden voor eeno voorbijgaande troepen-afdeeling en renden tegen een boom, waardoor de dissel beschadigd werd. De keizer en zijn adjudant kregen geen letsel; zij ver lieten de troïka en zetten na korten tijd den tocht met een inmiddels ontboden hofrjjtuig DE GEHEIMEN van een krankzinnigengesticht. 18.) Frohberg haalde diep adem en vervolgde toen gebiedend: „Van u verlang ik hetzelfde. Gü zult u, als ik het noodig oordeel, verontschuldigen en met hem op vriendschappelyken voet om gaan, al is het dan ook slechts in schijn." „Na hetgeen gisteren is voorgevallen, kan ik dat niet meer", zeide Frederik op knor- rigen toon. „Als gij dat van mij verlangt, dan verlangt gü dat ik mijzelven zal onteereD." Een eigenaardige lach plooide zich om Froh- bergs strakken mond. „Men kan alles wat men wil", antwoordde hij, „en men moet zich naar de onverbidde lijke noodzakelijkheid voegen. Het is niets meer dan eene comedie, welke wij met dezen man spelen. Hoe zij ook moge eindigen, hij "blijlt altijd de bedrogene. Als wy niet tot deze noodzakelijkheid gedwongen waren, zou ik mijn hoofd niet buigen en iemand de hand drukken, dien ik liever de deur uitwierp." naar Charlottenburg, ter geruststelling van het publiek, voort. Volgens een ander bericht stortte door den geweldigen slag, waarmede het voertuig (troïka) tegen een boom geworpen werd, een der paarden, werd de koetsier van den bok ge worpen en is de keizer door de tegenwoor digheid van geest van den naast hem zitten- den adjudant behoed voor een geweldigen val. De adjudant omvatte den keizer op hot oogenblik van den schok en drukte hem in eene aan den stoot tegenovergestelde richting. De paarden kwamen tot' staan. Omstreeks donzelfden tjjd in het vorige jaar, tegen Pinksteren, werd de keizer, zooals men zich zal herinneren, ook te Potsdam op een rytoer uit het rjjtuig geworpen. Men meldt uit KOnigsberg, in Pruisen, dat de onthulling van het gadenkteeken voor hertog Albrecht van Pruisen, den stichter der universiteit aldaar, is uitgesteld. De Vórstin van Seusz-öreiz is zwaar ongesteld door longontsteking. De justitie te Metz is er nog niet in geslaagd den moordenaar te vinden van dan Saksischen luitenant-kolonel Prager. Zjj ver denkt een gewezen soldaat, die in Octoberjl. gedeserteerd is en als oppasser van een an deren officier gewoond had in hetzelfde huis, waar de luitenant-kolonel in zijn bed ver moord is. Hjj is vóór den moord te Metz ge zien en moet daarna over Luxemburg naar Antwerpen gegaan zjjn, waar hjj zich met eene vrouw via Southampton naar Amerika heeft ingescheept. Bclgrië. Zondag werden de koninklijke serres te Laeken ten tweeden male in dit jaar voor het publiek opengesteld. De toevloed van be zoekers was zóó groot, dat er te 4 uren geene toegangskaarten tot het park meer werden afgegeven. De koning en de koningin wan delden tusschen de bezoekers, die eerbiedig voor de vorstelijke personen plaats maakten. Gistermiddag zou het park, van één uur tot halfzes, nogmaals voor het publiek worden toegankelijk gesteld. De stad Antwerpen kondigt, voor al de Zondagen tusschen 5 Juli en 13 September 1891, haar „7de bestendig Festival" aan, waartoe „al de zang-, fanfaren-, harmonie-en symphoniemaatscbappijen van België en den vreemde" worden genoodigd. Elke maatschappij mag, voor hare deel neming, don dag kiezen, weike haar het best bevalt. De waarde der premiën en penningen be draagt ongeveer 6000 fr. De eerste premie is 1000 fr. voor de maatschappijen en 200 fr. voor de bestuurders. Prospectussen vrage men bij briefkaart aan den burgemeester der stad AntwerpeD. De centrale sectie der Kamer van Ver tegenwoordigers kwam gisteren weder te Brussel bijoen tot onderzoek van de statis tieken, door de regeering in verband met de grondwetsherziening ingezonden. Een uniform- tax werd door de sectie onaannemelijk geacht, omdat daaruit in de verschillende arrondis sementen zeer ongelijke gevolgen zouden ontstaan. De rapporteur stelde voor: toeken ning van het kiesrecht aan bewoners van huizen of gedeelten daarvan met eeno kadas trale opbrengst van 30 fr. in gemeenten met SMpnzng3BxuieiWt-.r rm m ■i'i^irinwi*sniT^nrmTiiMwav^^-«LUi^3 „Dus hebt gij reden hem te vreezen?" vroeg de jonge man, verrast opziende. „Ja, omdat hij rijk is. Als hy een arme drommel ware, zou ik de honden op hem aan hitsen, voor zijn rijkdom moet ik bukken, want geld is macht." Hij hield op; een bediende trad binnen en overhandigde hom een kaartje. „Alfred Frohberg", las de oude heer. „Daar is hy reeds", zeide hy op gedempten toon, „ik zal hem ontvangen, misschien biyft hy vanmiddag by ons eten. By de eerste ontmoeting met hem zult gü u myn wensch herinneren. Maar, ga nu, ik moet met hem alleen zün!" Frederik verliet hoofdschuddend het ver trek. Het bevel van zyn vader en de daarmee gepaard gaande opmerkingen waren een duister raadsel voor hem, dat hy niet in staat was op te lossen. Met fiere houding en het hoofd trotsch in den r.ek geworpen, wachtte de grondeigenaar zün onwelkomen gast af, van wiens voor nemen hij onderricht was. Een doorborende blik trof den binnentre dende, die dezen blik met kalmte en ernst beantwoordde; het was alsof beiden hunne krachten voor den ophanden zjjnden. strijd wilden meien. minder dan 5000 inwoners; van 42 fr. in gemeenten met 5- tot 20,000, gn van 60 ff; in gemeenten met meer dan 2ö,(iÖÖ inwoners. Naar zyne berekening zou op deze wyze het kiesrecht worden verkregen door de bewoners van 794,000 huizen, op de 1,143,000 huizen, welke in het lijk gevonden worden. Hy stelt verder voor, dat de census van 10 fr. gesplitst worde; aan ieder belastingplichtige zou het recht worden toegekend, eene nominatieve schatting te vorderen, zoodat een hooge cen sus over verscheidene bewoners van hetzelfde huis zou kunnen verdeeld worden, en ieder hunner het kiesrecht zou kunnen verkrijgen door den census, indien hy het niet krachtens bewoning kon erlangen. Groot-Bi-iuinuië. In de gisteren door het Lagerhi;"jS geliöudefl zitting verklaarde baron F^m-y £>e "Worms, dat de by de regcorinjj ontvangen inlichtingen ómtretlt de v^fVolglng ^or j0yen (e cJrfu eene bevestiging inhouden van de reeds door de dagbladen medegedeelde berichten. De Brit- sche gezant te Athene heeft deswege vertoogen bij de Grieksche regeering ingediend. De „Timos" wydt een harer hoofdarti kelen aan de ten einde gebrachte onderhan delingen tusschen Engeland en Portugal over de Zambesi-rivier, en velt daarover een ongun stig oordeel. Portugal wordt thans behalve de vroeger verkregen voordealen een grond gebied van vyfiig duizend vierkante mijlen ten noorden van de Zambesi toegewezen, ter wijl Engeland slechts in het bezit van eene smalle strook lands in Manica-land koml. Vol gens do „Times" is het een nadeel, dat door do thans getroffen overeenkomst Britsch-Zambesi van Nyassa-land gescheiden wordt, en de Portugeezen van de Transvaalsche grens af over Limpopo invloed zullen kunnen uitoe fenen. Alleen in zooverre vereenigt het blad zich met de oplossing, dat daarmede een oud geschil uit deu weg geruimd is. De bladen te Lissabon spreken over do nieuwe overeen komst zeer gunstig. De prins van Wales is door de influenza bedlegerig; de doctoren zien echter in den toestand volstrekt geen gevaar. De Drawing- room, welke de prins gisteren voor de konin gin zou houden, is niet uitgesteld, doch de hertog van Connaught werd uitgenoodigd de honneurs waar te nernen. Er zyn thans 70 leden van hot Lagerhuis wegens influenza afwezig. Gadstone is beterend en hoopte heden naar Hawarden te kunnen gaan. Gisteren overleden het parlementslid Barbour en de heeren Francis Russell, Brassey, Under wood en Vaughan, allen bekende personen. De ministers Hamilton en Knutsford gaan vooruit. De epidemie heeft haar toppunt be reikt en begint reeds merkbaar af te nemen, waartoe het warme weder der laatste dagen veel h66ft bijgedragen. De Londensche gemeenteraad heeft be sloten 3000 pd. st. (ƒ36,000) te besteden voor de kosten van de ontvangst van den keizer van Duitscblaud by gelegenheid der aanbieding van het burgerrecht op den lOden Juli, bene vens 500 pd. st. 6000) voor versiering der straten. Poorter Morton wilde de motie daartoe bestriiden, hetgeen veel ontevredenheid wekte; poorter Jox stelde voor het debat voort te „Ik ken geen mynheer Alfred Frohberg", zeide de oude man op koelen, maar beleefden toon, „wilt gü zoo goed zyn, my duidelijk te maken, in hoeverre gü recht hebt dien naam te voeren Nog altyd rustte Alfreds blik vast en onaf gewend op hem, maar geene spier van zijn gelaat vertrok zich. „Deze vraag doet mü zien dat gü reeds zeer nauwkeurig weet, wie ik ben", ant woordde hy. „Neen, volstrekt niet 1" „Myn vader was uw neef." „Eduard vro9g Frohberg, oogenschijniyk verbaasd, „ja, nu herinner ik my. Gy zyt de zoon van juffrouw Brand, de verloofde van myn neef. Maar daarom hebt gij nog geen recht den naam van uw vader te voeren." „Volgens de wet niet", zeide Alfred trotsch, „maar ik voer hem, omdat ik meen zedelyk het recht to hebben." De oude heer haalde de schouders op en bood zijn gast een stoel aan. „Zulke rechten erkent de wet niet", ant woordde hy, „een document, dat gü met den naam Frohberg onderteekent, is niet geldig." „Pardon, ik ben Amerikaansch burger en in Amerika ie mij het recht toegekend, mij Frohberg te noemen." zetten met gesloten deuren, hetgeen aange nomen werd, Itustand. Grootvorst Nicolaas, neef van czatr Alexan der, die 20 jaar geleden, om familie redenen, men meent ook uit beweegredenen van poli- tieken aard, naar Centraal-Azië werd verban nen, heeft door middel van een zyner ver trouwde vrienden den czaar doen verzoeken, in zyn terugkeer naar Rusland te bewilligen, daar zyn vader, grootvorst Constantyn Nico- laiewitch, die reeds sedert twee jaar ïydende is, thans ernstig ziek ligt. Het besluit van den czaar is nog niot bekend, maar men ver trouwt dat dit gunstig zal zyn, daar groot vorst Nicolaas gedurende zyne langdurige ballingschap geene enkele maal reder, tot on tevredenheid heelt gegeven. Servië. Men verzekert dat koning Alexander bjj zyne moeder is geweest om haar te smeeken vrijwillig het land te verlaten, ten einde hem de smart te besparen haar met geweld te zien verwyderen. Het onderhoud duurde 2'/, uur. De Oostenrijksehe gezant te Belgrado, de heer Schoemcel, is naar Weenon ontboden, om mededeelingen te doen omtrent het ge drag van bet regentschap ten aanzien van koningin Nathalia. De gezant is van oordeel, dat de koningin ongetwijfeld mot gev.-eld uit het land zal worden verwyiderd, wanneer zjj dit niet goedschiks verlaat. Volgens d.en ge zant zou de koningin ondor geleide aan boord van de „Kasan" worden gebracht, welke daar voor reeds by de hand wordt gehouden. De commissaris van politie, die met de overbrenging der koningin is belast, zal haar vragen of zij naar Hongarye of F.umemë wenscht te gaan. Haïti. Uit Haïti zyn berichten ontvangen, volgens welke aldaar een burgeroorlog zou dreigen. De staatspresident Hyppolite stond in de laatste dagen aan vier aanslagen op zijn leven bloot. De laatste geschiedde door vier in hinderlaag liggende mannen, waarby twee volgelingen van den president worden gedood. Hijzelf bl9ef echter ongedeerd. De aanvallers ontsnapten. China. Over de vyandelykheden der Chineezen jegens de Europeanen te Wuhu worde nader medegedeeld dat zy, na het gebouw der Katholieke zending in brand te hebben ge stoken, de douanegebouwen aanvielen en daar ovenzeer brand stichtten. Daarna werd het Britsche consulaat geheel geplunderd. De consul en zijne vrouw wisten, in Chinee- scho kleederdracht vermomd, te ontsnappen. Tevens wordt echter bericht, dat thans weder alles rustig is. «.-ï. )IAIM)IE\«'EX. Dagen van verzending uit Leiden. Via Amsterdam (Ned. Zeepost) 22 M9i; laatste lichting aan het postk. 's nachts 12 u. Via Rotterdam (Ned. Zeepost) 29 Mei laatste lichting aan het postk. 's nachts 12 u. Via Genua (Ned. Mail) 19 Mei; laatste lichting aan het postk. 's nam. 3.50. Via Marseille (Ned. Mail) 26 Mei; laatste lichting aan het postk.'s nam. 3.50. „Wij willen daarover niet twisten. Mag ik vragen, waaraan ik de eer van uw fcozoek te danken heb?" „Ik wensch zekerheid te hebben omtrent het lot van myn vader", antwoordde Alfred en nu moest Frohberg onwillekeurig de oogen neerslaan voor den uitvorschenden blik van den jongen man. „Hebt gy dan die zekerheid nog niet?" vroeg hy. „Uwe moeder moet u die toch gegoven hebben." „Myne moeder twyfelde." „Waaraan?" vroeg Frohberg snel. „Aan den dood van myn vader." Do oude heer lachte spottend. „Dat vind ik begrijpelijk", zeide hij op zeer vriendelyken toon. „Het ongeluk kwam zóó onverwacht en vernietigde zulke schoone ver wachtingen, dat uwe moeder zich de waar heid niet kon opdringen en uit dien stryd ontstond toen de twijfel. Hy was echter ongegrond; het gerecht heeft op verzoek uwer moeder een nauwkeurig onderzoek in het ge sticht ingesteld, maar hot leverde geene resul taten op. Ik beken u eerlyk dat deze twijfel met hare gevolgen my diep gekrenkt en be- leedigd heeft." Wordt «fr olpd.)

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 12