voor, do stemming uit te stellen tot na de beslissing over den duur van don diensttijd. Dit werd echter verworpen. De heer Rooseboom stelde een amendement voor om vrijheid te laten, de oefening der landweer van 14 dagen niet op eenmaal te doen plaats hebben, maar aan de Regeering de bevoegdheid te geven de oefeningsdagen dor landweer over meerdere jaren te verdoelen. Dit word verworpen met 57 tegen 33 stemmen, en het amendement dar Commissie met 51 tegen 41 stemmen. Art. 226 is daarop onveranderd aangenomen met 53 tegeri 37 stemmen. Aan de orde kwamen vervolgens de artt. 23 en 26, luidende: Art. 23„Jaarlijks worden (ongerekend 000 man voor de zeemacht) by hot leger in gelijfd: lo. ton hoog3te 13,200 dienstplich tigen ter volledige oefening, en 2o. ten hoogste 2500 dienstplichtigen voor korte oefening, be stemd voor de depottroepen van de infanterie en van de vesting-artillerie." Art. 26: „De dienst duutt, ongeacht het tydstip, waarop de inlijving plaats had, voor de ingelijfden bij de actieve zeemacht tot 1 Juli van bet jaar, waarin een zesjarige dienst, en voor de ingelijfden bjj het leger tot 1 Juli van het jaar, waarin een achtjarige dienst is of zou worden volbracht. „Op den dag, waarop deze diensttijd ein digt, gaat do dienstplichtige naar de zee- of naar de landweer over, naar gelang hij bij het eindigen van dien diensttijd bij de actieve zeemacht of bij het leger dient of gerekend wordt te dienen. Do dienst bij de zee- of land weer duurt vijf jaren. „Het bepaalde by het eerste en tweede lid geldt slechts voor zoover bij de wet geene uit- zondoring daarop is gemaakt. „Ingeval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden kan eene wet, jaarlyks te vernieuwen, hen, die tot de actieve zeemacht, tot het leger, tot de zeeweer en tot de landweer behooren, tot langeren dienst verplichten." Deze twee puntende sterkte van het con tingent on do duur van den diensttijd, zijn wel de gewichtigste hoofdpunten der wot. Op art. 23 zijn verschillende amendementen voorgesteld tot vermindering van het cijfer van bat contingent. Behalve het amendement der Commissie van Voorbereiding, toegelicht door den heor S3yffardt, tot verkorting van den diensttijd, zyn er gisteren reeds twee amendementen toegelicht tot vermindering van het contingent. De heer Haffmans en vier andere leden willen het jaarlyksche contingent voor do landmacht bepalen op 11,100 man, d. i. 100 man meer dan tegenwoordig. Een bemiddelend voorstel is verdedigd door den hoer Kolkman, mede namen3 vier zyner modeleden, hoewel deze afgevaardigde ook wel ooren had naar liet amendemeril-IIafl'mans. Het voorstel-Kolkman c. s. wil geven 11,500 man voor volledige oefening en 2200 man voor korte oefening, altijd behalve de zeemilitie. Met dit laatste voorstel heeft zich ook de heer A. Van Dedem, m9de namens eenige anti-revolutionairen, ver- eenigd. Op dit punt zal de stryd voor de Regeering dus wel het zwaarste zyn. Tot dusverre is de Regeering echter met ongelukkig geweest in den kamp. Klemcc Amendementen. De heer Van der Kaay heeft voorgesteld, art. 23 te lezen als volgt „Jaarlyks worden van de op 1 October van het vorige jaar voor den dienstplicht inge schrevenen by hot leger ingelijfd: „lo. ten hoogste 29 ten honderd ter vol ledige oefening; „2o. ten hoogste 4 ten honderd voorkorte oefening, bestemd voor de depottroepen van de infanterie en van de vestingartillerie." iDe strekking van dit amendoment is in zonderheid om het getal der jaarlijks ter vol ledige oefening by het leger in te iyven dienst plichtigen voorloopig op ongeveer hetzelfde cyfer te brengen als de tegenwoordige jaar lyksche lichting voor de militie bedraagt, en dat cyfer geleideiyk te doen toenemen in verhouding tot de veimoerdoring der bevol king. Het aantal ingeschrevenen voor den dienstplicht bedraagt tegenwoordig ongeveer 40,000 man, waarvan 29 pet. is 11,000. Daar van vallen af voor afkeuring na de inlijving ongeveer 8 pet. of 92S man, blyft 10,672 man, terwijl de tegenwoordige jaarljjkscbe lichting voor de militie na aftrek van de zee militie 10,400 man bedraagt. Voor korte oefening worden volgens het amendement ingelyfd 1600 man, waarvan ook 8 pot. of 128 man afvallen.1 De heer Domela Kieuwenhuis heoft eenige amendementen voorgesteld, waarvan da strek king is om geene vrystelling van dienst te vor- leer.en aan toekomstige geo3telyken, „die de roeping hebben niet alleen anderen aan hunne plichten te herinneren, maar zeiven voor te gaan in de vervuiling dier plichten." Een numerieke staat, houdende opgaven van de verandering van woonplaats van de ingelijfden by de nationale militie van de lichtingen 18S4 en 1885 in do verschillende provinciën, is door den minister van oorlog aan de Tweede Kamer overgelegd. Daaruit b.'ijkt dat in het verlofgangersregister der gemeente warden ingeschreven, doch zich daarna in eene andere gemeente hebben ge vestigd: van de lichting 1884 2318 en van da lichting 1885 2025 miliciens, en dat niet werden ingeschreven in bedoeld registervan de lichting 1884 1928 en van de lichting 1885, 1890 ingeiyfden. Uit de opgaven, aan welke deze cyfers zyn ontleend, blijkt niet hoever verhuizing uit de gemeente, waarin de man zich na bekomen groot verlof had gevestigd en vestiging na bekomen groot verlof elders dan in de plaats van inschryving zich uitstrekken. Deze opga ven he'obsn daarom slechts eene betrekkelijke waarde, wanneer men daaruit zou willen afleiden den invloed, dien de verhuizingen van verlofgangers kunnen oefenen op hun verbiyf binnen een bepaalden kring en in verband daarmede op de plaatselijke organi satie van landweerafdoelingen. Ware bij de inlijving voor de toewyzing van den man aan een bepaald corps rekening gehouden, niet, zooals geschiedde, met de gomeente waar by werd ingeschreven, doch met zyne werkelijke woonplaats, dan zouden de getallen van de i iot-ingeaclireveoen aanzieniyk kleiner zijn geweest. (lemengd Nieuws, De leden der Leidache Studea- ten-JVieliyciers-Vereeniging „De Raddraaier" zullen op Woensdag '27 Mei a. s. een weg- wedstryd houden. De afstand zal bedragen 25 KM., af te leggen op den weg tusschen l.eiden en Alfen. De uitgeloofde pryzen bestaan in medailles. Ook heden deed de stoomspuit nog dienst bij de pumhoopen der door brand vernielde stoommeeifabriek „De Sleutels'tegen over den Zijlsingel. Een der Leider dorpsche veehan delaars, die hedenmorgen met een koppel koeien van daar naar de Leidsche week markt ging, ondervond onderweg, naby do voorma lige Hoogewoerdspoort alhier, een voor hem niet voordoe ig buitenkansje, daar een der run deren het niet meer verder scheen te kunren brengen en plotseling dood ter aarde viel. Onder toezicht van een veearts werd het beest per wagen verder de gemeente ingereden. Te Aar I anderveen ontstond gis- ternacht brand in de stoombriquoltenfabriek van den heer C. Jongenburger, vermoedelyk door zelfontbranding der aanwezige houtskool, ofschoon die pas sedert een paar dagen was aangevoerd. De omstandigheid, dat de houts- kooibewaarplaats kortelings, ton gevolge van door het gemeentebestuur opgelegde nieuwe voorwaarden, was omgeven door een brand muur, en, mede ten gevolge van die voor waarden, de fabriek voorzien was van oono eigen handbrandspuit, was oorzaak dat, met behulp der krachtige wijkbrandspuit, de brand, welke zich dreigend liet aanzien, wijl reeds de bekapping mot eene uitslaande vlam brand de, kon beperkt worden tot de voormelde bewaarplaats; iets, dat, met het oog op de uitgestrektheid der fabriek en de omgevende woonhuizen, als van groot belang was te achten. De hoofdcommissaris van poli- tie te 's Gravenhage verzoekt namens den vader opzending van Catharina Wilheimina Ebben, 20 jaar, dienstbode, gekleed met rood kostuum, grys zomermantelije, ronden witten sti ooien hoed en -stoffen laarzen. Zy heeft 2 Mei ji. haren dienst aldaar verlaten. Aan den Noordwal aldaar is opgehaald liet in vergevorderden staat van ontbinding ver koerende lyk van een man, die er ai 14 dagen vermist werd. Het is naar het gasthuis over gebracht. lil de Asser.delftstraat is een agent van politie onder het ryden van een tram gespron gen en daarby gevallen. Een der beonen word hem ernstig gekwetst. Por draagbaar werd by naar het ziekenhuis overgebracht. Men zal zich herinneren dat k3pt. Keyser te Amsterdam eene klacht we gens smaad in een openbaar geschrift heeft ingediend tegen dan oud-kapt. M. De Ras, bur gemeester van Pannerden. Beide heeren zyn gisteren door den rechter-cominissaris gehoord. Een aanzoek om da zaak in der minne te schikken, is, naar men ons meldt, door kapt. K. afgewezen. Te Winschoten is gevankelijk binnengebracht en m het huis van bewaring overgebracht A. P., handels-reiziger te Gronin gen, verdacht van verduistering. Een hevige brand heeft onder de gemeente Viedder gewoed, waarby de woning van den heer H. C. H. tot den grond is afgebrand. Een kind van byna vier jaren kwam in de vlammen om. De inboedel is vernield. De „drie gestrenge heeren," Ma- niortus, PancratiuS^eh Servatiu3, wier naam dagen op 11, 12 en 13 Mei vallen, hebben dit jaar zich r.iet doen gelden. Deze drie dagen waren de htflykste, welke 1891 tot duavor opleverde. Aan den heer S. Bremer, van Doidrecht, is by inschryving de romp van het afgekeurde oorlogsschip „Cornelia Dirk3" ge gund voor ƒ6600. De vorige week moet te Doesburg ten kantore der firma Schattenkerk een val- sche wissel aangeboden en betaald zyn, naar men zegt ter waarde van ongeveer 8000. De vermoedelijke dader is in het Politieblad gs- s'gnaleerd. Omtrent d9 Belgische werk- siakingen wordt uit Luik gemeld dat het aantal der gedurende de werkstaking gevatte por3onen 115 bedraagt, waarvan 21 weer in vryheid gesteld zyn. De corroctioneele recht bank veroordeelde wederom 6 beschuldigden wegens aanranding der vryheid van den arbeid tot 3 maanden gevangenisstraf. De toestand in dit bassin is weder verbeterd. De werkstaking in de Borinage is aan het afnemen. De socialistische woordvoerders worden riet zelden met gemor ontvangen. In het Centrum breidt zich daarentegen de werkstaking uit. Te Briau is in eene meeting van 3000 personen besloten vol te houden. 11 do groeven van Mariemont staat de arbeid geheel stil. Te Frameries is weer eenedyna- mietpatroon ontploft. Luik, 14 Mei: In het galieela kolen district Luik bedraagt het goheele aantal werksta kers nog 8000 a 9000. In alle yzerfabrieken wordt weer gewerkt. Vele werkstakers, vooral te Serairig, worden niet meer aangenomon. Seraing, 14 Mei: De toestand is nog eenigszins verbeterd onder de kolendelvers. Li de werkplaatsen der Maatschappij Cocke- iill en by anderen is mede verbetering te bespeuren. Brussel, 14 Mei: Meer dan 3000 metaal- welkers hebben hedenochtend het werk ge staakt. Eene talryko meeting werd daar toen gehouden in het Volksgebouw. Zy gingon na afloop naar Molenbeek met liet doel de arbeiders, die daar in de werk plaatsen werkten, over te halen met hen genieene zaak to maken. Hedenavond zullen verschillende gebou wen van electrisch licht verstoken zijn, ten gevolge van do werstaking. (Tweede Tel.) De burgemeester dezer hoofdstad heoft aan het Brusselsche bonds- comité der werkliedenpartij schrifteiyk mede gedeeld dat hy tot nador order geene meeting op den openbaren weg zal toelaten. Hy voegt er by dat de politie in last heeft, elke bijeen- scholing, waardoor wanorde kan ontstaan of liet vrije verkeer kan worden belemmerd, uiteen te dryven. (Derde Tel.) Het was hier heden een woelige avond. Tal van werklieden kwamen in den omtrok van het beursgebouw byeen om eene betooging te organiseeren. De politie maakte eene charge en joeg hen uiteen, maar zij verzamelden zich dadoiyk weder. Een tien tal personen is in hechtenis genomen. Vele meetings ten gunste van de grondwetsher ziening en de werkstakingzijn in verschillende lokalen door de socialisten gehouden. (Vierde Tel.) Verscheidene benden liepen de stad rond onder het zingen der Marseil laise en wierpen eenige vensterglazen in, waar op de politie ze met de sabel uiteendreef en vele personen in hechtenis nam. De Noder1 andsche socialisten Bos en Tieman, die België, op last van de Belgische rogeenng, moesten verlaten, zyn naar Engeland uitgeweken. Uit I, issabon wordt aan de „Times" bericht, dat do geruchten omtrent eene revolutie aldaar volkomen ongegrond zyn, en in geheel Portugal volkomen rust heerscht. Een gelijksoortige moord als indertijd die van De Tourville in Tirol, baart thans in JVales opzien. Eene Arr.orikaansche dame uit Baltimore, Duncan, werd 'Woensdag bewusteloos en stervend gevonden met inge slagen hersenen, by' Betlusycoed in het ge bergte. Haar echtgenoot is gearresteerd, ais verdacht den. moord to hebben gepleegd. In de Manteuffelstrasse te Ber- iyn brandde eergisternacht een huis af. Een arbeider bracht twee uren in doodsgevaar, terwyi alles boven hem in vuur stond, in dan steeds meer en meer inzakkc-nden, met rook govuideii kelder door. Hy bleef ongedeerd, maar werd bewusteloos door de brandweer gered. Jack the Ripper? - Te Melbourne is wederom eene vrouw naar de Jack-the- Ripper-methode vermoord. Dit is de derde moord van dien aard daar. Mod vraagt zich than3 af, of Jack the Ripper behoort tot de bemanning van een der schepen, die tusschen I.onden en Melbourne varen. 13 U rrJ7 5ClWLALM O. België. In de gisteren door de Kanier van Ver tegenwoordigers gehouden zitting voerde de heer Janson het woord. Hy bracht hulde aan do oprechtheid der rogeenng en d9r centrale sectie by het onderzoek van het vraagstuk der grondwetsherziening en hechtte zyne goedkeuring ar.n de maatregelen der regeering tot handhaving der orde; doch deed niettemin een beroep op de regeering en de Kamer tot hot afleggen eener verklaring, houdende dat de Kamer geneigd is binnenkort de quaestie der grondwetsherziening te behandelen, opdat eon einde komo aan de werkstakingen, welko het gevolg zyn van een misverstand. De minister van justitie, de heer Lejeune, antwoordda dat de houding der regoering ten opzichte der grondwetsherziening stesds correct i3 geweest, en dat elke latere ver klaring siechta tot nieuw misverstand aan leiding zou kunnen geven. Het incident werd hiermede gesloten ver klaard. Groot-Brltaii u i 3. In de gisteren door het Lagerhuis gehou den zitting verklaarde sir James Fergusson. dat de „modus vivendi" met Portugal ten opzichte van Afrika ééne maand is verlengd. In eene te Londen gebonden byeen- komst van sommige kunstenaars, onder wie Herkomer, ShaDnon, Sargent en Hubert Vos, is besloten tot het oprichten ooner nieuwe soort van vereeniging, in den geest van het nieuwe Parysche salon, en welke tegenover- gestold zal zyn aan de streng conventioneels richting van de tegenwoordige Academie. Da hoer Vos bevindt zich thans te Parys otn belangstelling voor het plan te winnen. Do „S.éclo" en de „Républiqne franyaise" beschouwen het aftreden van minister Riaz Pacha te Cairo als een protest tegen Brit- schen invloed op de regeering. In de conferentiezaal van het Lager huis te Londen heeft eene vergadering plaats gehad van eenige parlementsleden en parti culieren, die belangstellen in de Armenische quaestie. De vergadering besloot tot de op- rchting van een Anglo-Armenisc-h comité, terwy! eene sub-commissie de redactie zal lei den van het Armenisch orgaan „Haiasdan". Kusland. Over den aanslag op den kroonprins van Rusland zyn verschillende telegrammen be kend geworden. Alle stemmen overeen, dat de wond onbeduidend is, maar over de aan leiding tot de daad en den dader verspreiden zy weinig licht. Het waarschijnlijkst is, dat bij het bezoek aan den grooten tempel te Kioto, de eene of andere formaliteit is ver zuimd geworden of onwetend iets is gedaan, wat een fanatieken tempelwachter heeft ver bitterd. Om eene dergelijke reden werd twee jaren geleden de Jnpanscho minister van onderwijs aangevallen. De „Matin" heelt verder uit St.-Petersburg het volgende telegram ontvangen: Tiendui zend personen omringen liet paleis Atchinow, verblijfplaats van don czaar to St.-Petersburg. Men vraagt met angst inlichtingen over den czarewitch. De deelneming is algemeen. De czaar heeft het nieuws to Gatschina ver nomen. De keizerin is met alle mogelijke voorzorg op de hoogsto gestold van het ge- beurde, maar toch heoft zij een hevig zenuw toeval gekregen, dat werd orgevolgd dooi'

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2