N». 9578. Vrijdag 15 Vlei. A». 1891. Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Ton- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Leiden, 14 Mei. Feuilleton. DOKTER JANIN. LEIDSCI DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maanden. 77.777 ƒ1.10. Franco per post.V..7T?. 1.40. Afzonderljjlia Nommera,0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: ▼en 1—6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.17}. Gpootere lettere neer plaatsruimte. Voor bet inoasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Voor de akte als onderwijzeres is gis teren te 's-Hage toegelaten mej. P. Wybrands, uit Leiden. Aanstaanden Zondag, 17 Mei zal de vacature-beurt in de kerk der Ned.-Horv. ge meente van Hoogmade, des namiddags te twee uren, worden waargenomen door den heer P. N. Qijsman, predikant te Zoeterwoude. Met belangstelling zal men vernomon dat eerlang te 's-Gravenhage zal verschijnen eene studie over de Rijks- en Gemeente belastingen in Nederland, van de hand van mr. J. P. Sprenger van Eyk. In de te Heemstede gehouden vergade ring der Vrijzinnige Kiesvereeniging „Heem stede en Bennehroek" is met algemeene stem men candidaat gesteld ais lid der Tweede Kamer voor het district Haarlemmermeer jhr. J. B. Van Merlen. Door den gemeenteraad van Woerden is bosloten in plaats van 38,000, 43,000 te leenen a 3*/2 pet. voor den bouw van eene nieuwe gasfabriek on aflossing van de schuld der bestaande. Op een verzoek der muziekvereeniging „Crescendo" om 200 subsidie uit de ge meentekas, werd afwijzend beschikt. De minister van binnenlandsche zaken hoeft, door tusschenkomst van Ged. Staten, opgaven gevraagd van de gemeenten, welke finantiöel gehaat zijn door de wet van 26 Juli 1885 (waarbij de uitkeering van het 4/c van het personeel van de gemeenten gefixeerd is) en in welke gemeenten vermogens-of inkom stenbelastingen worden geheven, welke onbe perkt progressief zijn geregeld. Behalve eenige acteurs en actrices van mindere bekendheid, heeft de vroeger ver melde en uit Indië naar ons land overge komen heer J. Samethini voor zijn Neder- landsch Indisch tooneelgezelschap de volgende krachten aangeworven; de dames P. Wes terhoven-De Heer, vanden „Tivoli"-schouw- burg te Rotterdam; Marie Van Westerhoven en mevr. Culp Kiehl, van den schouwburg „Frascati" te Amsterdam; mej. Mounier, van den „Salon des Variétés" te Amsterdam; den heer Louis Van Westerhoven, vroeger ver honden aan don schouwburg „Frascati," later aan de Vlaamsehe gezelschappen te Brussel en Gent, en sedert een viertal jaren verblijf houdende in Nederlandsch-Indië; den heer Culp, fluitist van het orkest in den schouw burg „Frascati," welke dames en hoeren do kern van het Nederlandsch-Indieche tnoneel- gezel8chap zullen vormen. Het vertrek van den heer Samethini en zijn gezelschap is nog niet bepaald, doch hoogst waarschijnlijk zal dit in de volgende maand plaats hebben. By koninklijk besluit is benoemd tot grif fier van het gerechtshof te 's Gravenhage, mr. F. J. J. L. De Veer, thans substituut griffier bfl de arrondissements rechtbank al daar. Aan den eervol uit zyne betrekking ontsla gen mr. geweermaker by het wapendepot te Dordrecht, A. Van Deventer, een pensioen ver leend van 600 '8 jaars. Met ingang van 16 dezer benoemdtot commiezen der posteryen P. W. Gerbers en W. H. Van der Meulen, thans surnumerairs en met ingang van 1 Juli 1891 bevorderd tot commiezen der posteryen 1ste kl. L. J. Keiser en M. C. Hennequin, thans 2de kl. tot id. 2de kl. C. Ebels Van der Loeff, thans 3de kl., en tot id. 3de kl. J. J. Bysterus Heemskerk, J. Warnaars Jzn. en A. J. Ver- groesen, thans 4de kl. De heer A. Gorter, gewezen controleur der 1ste kl. by het Binnenlandsch Bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura, laatsteiyk met verlof hier te lande, op zyn verzoek, wegens phy3ieke ongeschiktheid, eer vol uit 's lands dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Voor den tijd van drie jaren by de land macht in West-Indié gedetacheerd de 1ste luit.-kwartiermeester J. Brunt, van het 2de reg. veld-art. Aan V. J. Dittlinger, wed. van den lsten luit. van het 3de reg. huzaren R. H. O. Schlin- gemann, een pensioen toegelegd van ƒ450 's jaars. - -- eiaeugd N ieu w w. De speeltuin „Vreewyk", aan den Witten Singel alhier, werd gisternamiddag geopend. Vlaggen en wimpels wapperden er te midden van het jonge groen, terwyl ook Flora's kinderen er zich vertoonden aan de blikken van klein en groot, die dansten, speel den, zongen, wandelden of neerzaten onder de opwekkende tonen van oen flink orkest, dat zyne taak goed opvatte. Do temperatuur was den spelenden kleinen wel genegen; het was in den tuin niet te warm en niet te koud. Was het bezoek gister avond reeds vry groot, het zal er zeker in den loop van den zomer niet minder op worden. Het is hekend dat de jeugd zich in Vreewyks speeltuin naar hartelust kan vermaken, dank zy den velen gymnastiektoestellen en het pryzenswaardig streven van den pachter om den tuin steeds meer aan zijne roeping te doen beantwoorden. Over een deel der'Haarlemmer straat alhier trok gisteravond om tien uren een dikke rook, komende van de Van-der- Worf straat.Velen snelden deBouwelouwesteeg in, niet anders denkende of er stond weder een perceel in deze gemeente in brand. De vlammen woedden echter in een gonietselden vuilnisbak in de Van-der-Werf-straat, zoodat geen gevaar dreigde. Het verdient evenwel toch aanbeveling dat tot dergelyk vuur-, rook- en reukwerk voortaan geene aanleiding meer gegeven worde. In de Kalverstraat te Amster dam brak gisteravond ongeveer kwart over tienen in het magazijn van verplegingsarti- kelen der firma Simonis en Co. brand uit. Binnen weinige oogenblikken stond de winkel in vlam, doch de brandweer was tydig ter plaatse en had in een twintigtal minuten, met drie Vechtkranen, het vuur gebluscht, zonder dat de stoombrandspuiten, welke spoedig op het terrein waren, dienst behoefden te doen. Het benedenhuis is geheel uitgebrand en ook het achterhuis, uitkomende op het Rokin, heeft eenige schade geleden, doch de boven verdiepingen zyn gespaard gebleven, en be liepen zelfs geene waterschade. De oorzaak van den brand is onbekend. Toen de bewoner van het huis te ongeveer tien uren den winkel sloot, had hy niets ver dachts bespeurd, doch korten tyd daarna zagen voorbpgangers de vlammen en alarmeerden zy de brandweer. Daar door het fraaie weder duizenden wandelaars zich in de Kalverstraat bewogen, was in een oogwenk eenebyzonder groote menigte ter plaatse, zoodat terstond eene flinke politiemacht aanrukte, om het ter rein vry te houden. (Hbl.) Aan de spoorbaan van Schiedam naar den Hoek van Holland wordt tegenwoor dig weer hard gewerktvooral tusschen Schiedam en Yiaardingen brengt men dagelyks eene massa zand, om de baan te ballasten; tot aan Maassluis is dat al geschied. Naar men verneemt, bestaat het voornemen om het gedeelte spoorweg Schiedam Maassluis nog vóór den winterdienst in exploitatie te brengen. De drie personen, die te Sneek in hechtenis zun genomen onder verdenking niet vreemd te zyn aan een brand, welke daar den llden Mei gewoed heeft, zyn weder op vrije voeten gesteld. Te Oldeberkoop zou eergister- avond in het logement „De Zwaan" als spreker optreden de sociaal democraat G. L. v. d. Zwaag, de candidaat der Volksparty in het kiesdistrict Wotvega, Op het bepaalde uur was de spreker met een 25- a 30-tal hoorders aanwezig, docli de logementhouder gaf geene vergunning tot liet houden eener rede. Te Horst-Sevenum is in het postkantoor ingebroken en aan geld en post zegels voor ruim ƒ50 gestolen. C. De Vries, van Drachtstercom- pagnie, heeft, naar uit Heerenveen bericht wordt, voor den rechter-commissaris bekend, dat hy de 75-jarige T. Kloosterman, weduwe De Haan, vermoord heeft. Alweder heeft zich een Parysch bankier, zekere Lefort, uit de voeten gemaakt, een passief achterlatende van 400,000 fr., tegenover een actief van 1000 fr. Er i3 echter eene brandkast, welke de justitie nog niet open heeft kunnen krygen. De „Standard" geeft eenige nadere byzonderheden omtrent den aanslag op het leven van den czarewitch in de nabyheid van Kioto (Japan). Men meende eerst dat de nihilisten den Russischen troonopvolger had den doen nareizen en eindeiyk eene gunstige gelegenheid voor hunno plannen hadden ge vonden. Thans echter blykt dat de aanslag gepleegd werd door een Japanschen politie dienaar, waarschyniyk uit krankzinnigheid. De vorst bekwam eene wond aan het voor hoofd, doch niet ernstig, daar de sabel op den helmhoed, welken de czarewitch droeg, afstuitte. Naar Kioto teruggekeerd, om zich onder geneeskundige behandeling te stellen, haastten de keizer van Japan en de ministers zich den vorst hun leedwezen en sympathie te betuigen. Dat de bekomen wond niet van ernstigen aard is, blykt voldoende uit het feit, dat de voorgenomen reis zonder eenige ver traging wordt voortgezet. Volgens de „Kreuzzeitung" is de reden van den aanslag des Japanners op het leven van den Russischen troonopvolger in dweep zucht of geestdrljvery te zoeken. Te Castres zyn Zondag vyf artil leristen, die op de Agout in eene schuit zaten, ziende dat zy door den stroom worden mee gesleept en aan wal willende springen, allen te water geraakt en verdronken. Te Hamilton, in Ontario, hoeft zich eene vrouw van 110 jaren van het loven beroofd door op haar bed te gaan liggen en dit in brand te steken. DE GEHEIMEN van ©en krankzinnigengesticht. 11.) „Het was des dokters stelregel niemand in het gesticht toe te laten, zeide men my; morgen zou men hot iyk in ons huis brengen tot zoolang zou ik wel geduld kunnen heb ben. Wat kon ik verder doen? Ik ging naar huis terug en wachtte. Herman Frohberg scheen allo beschikkingen voor de begrafenis van zyn neef reeds met dokter Janin ge maakt te hebben; hy verliet zyn oom niet meer en duldde ook niet dat één onzer zich lang in de ziekenkamer ophield. „Kwam u dat niet verdacht voor?" vroeg Alfred. „Zeker, maar in mijne ondergeschikte be trekking was ik tegenover dezen man mach teloos. Ik wachtte slechts op de doodkist en toen deze gebracht werd, was zy reeds ge sloten." „En gy liet ze niet openen?" „Noen." „Dat was eene groote fout." „Misschien, maar ik kan daarvoor gegronde verontschuldiging aanvoeren. Het Iyk was reeds tot ontbinding overgegaan en werd dadelyk in het familiegraf bygezet; geen enkele onder ons, die, toen de kist voorby- gedragen werd, er aan twyfelde dat zy een iyk bevatte. Herman Frohberg sloot zelf het graf dicht en stak den sleutel by zich. Nog in dienzelfden nacht stierf uw grootvader; eomge dagen later werd het graf nog eens geopend om liet iyk van don ouden heer op te nemen en den dag na de begrafenis werd hot geheele dienstpersoneel ontslagen." „Gy werd ontslagen?" vroeg Alfred. „Ik meende dat het uit eigen beweging was „Wy beiden, Fransje en ik, hadden stellig bosloten niet in dienst van den erfgenaam te blijven; maar hy voorkwam ons en zeide ronduit, dat er in don Iaatsten tyd veel was voorgevallen, wat hem wantrouwen tegen ons had ingeboezemd en hy daarom liever een nieuw dienstpersoneel wilde huren; voor het onverwachte ontslag zou hy ons echter schadevergoeding geven. Dit deed hy dan ook en zoo bleef ons niets anders over dan te gaan." „En daarmee was de geheele zaak afge- loopen „Neen, wy beiden voegden onze spaarpen ningen by elkaar, trouwden en richtten een koffiehuis op, en toen wy daarmee klaar waren, kwamen de oude herinneringen weer boven. Nu eerst bezocht ik uwe moeder. Zy had zich reeds by uw neef op hare rechten beroepen, maar was, zooais zy ook niets anders kon verwachten, met smaad en hoon afgewezen. Zy opperde dezelfde bezwaren als ik, maar het was zeer moeiiyk het gerecht tot een onderzoek der zaak te doen besluiten. Eindeiyk trok zich een zeer energiek advocaat de zaak aan; by bewerkto een gerechteiyk onderzoek, dat tot geene andore resultaten leidde dan tot het oordeel: Dokter Janin was een braaf man en zyn krankzinnigengesticht eene model inrichting. Van uwe moederszijde kon er niets meer gedaan wordenden tegen- woordigen eigenaar kon volstrekt niets meer ten laste worden gelegd; hy was volgens de letter der wet de rechtmatige erfgenaam on op minnelyke wyze kon men niets van hem gedaan krygen," „Uwe moeder bezocht ons zeer dikwyis", zeide de waardin„langzamerhand schikte zy zich in de omstandigheden." „Zy was eene yverige vrouw", voegde Bqchner or by; „van 'smorgens vroeg tot 's avoridB laat werkte zy en haar arbeid word goed betaald." De jonge man knikte peinzend; hy wist dat en met liefde en eerbied gedacht hy de brave vrouw, die zich voor hem alleen had opge offerd. Voor haar was het leven slechts een zware last geweest, maar zy had die moedig getorst om voor haar kind een weg te banen. „Zy was eene edele, brave vrouw", zeide hy, met de hand over het voorhoofd stry- kende, alsof hy zyne gedachten wilde ver zamelen, „zy had een gelukkiger lot verdiend, maar dat was niet voor haar weggelegd; haar pad ging langs doornen. Uwe medo- deelingen, mijnheer Bochner, zyn stellig niet in staat om my te bemoedigen", ging liy voort, „maar daarom blyf ik niet minder by myn besluit volharden." „Wanneer ik u op do eeno of andere wyze van dienst kan zyn, wil ik dat met ge noegen doon." „Dat weet ik en daar roken ik op. Mijn neef is naderhand gehuwd, nietwaar?" „Ja, ongeveer een jaar na don dood van uw grootvader. Hy trouwde do dochter oonor weduwe en men beweerde toen dat hy eena schitterende party had gedaan." „Was dat niet het geval?" Vervolg ainnezijils

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 5