N°. 9578. Vrijdag 15 Mei. A8. 1891. (§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit ïiommer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 14 Mei. 10. 40. 05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Yan 16 regels 1.05. Iedere regel meer/0.17|. Grootere letters naar plaatsruimte. Yoor hot incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon per 3 maandenf 1.1 Franco per post1^ Af2ondorlijke Nommer30.( Eerste Blad. Ofllciö©!© Eeanie^evla^eu. Paspoorten. De Burgemeester ven Leiden brengt ter kennis van belanghebbenden, dat dagelyks, Zon- en Feest dagen uitgezonderd, des voormiddags van 1012 uren, cle Paspoorten voor de Miliciens dezer gemeente, behooronde tot de lichting van den jare 1884, en -fiyoor de Zeemiliciens der lichting van 1886, ver krijgbaar zijn ter Gemeente-Secretarie, mits men zich in persoon en voorzien van zijn zakboekje daartoe aanmelde. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 14 Mei 1891. DE KANTER. DRMKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis dat door FRANCISCUS PETRUS JOSEPHUS TREL, alhier woonachtig, een verzoek schrift is ingediend om vergunning voor den klein handel in sterken drank in het perceel Yrouwesteeg (wijk 6) No. 7. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 13 Mei 1891. E. KIST, Secretaris. Aan de universiteit alhier is het aanvulling» examen in de plaDt- en dierkunde afgelegd door den heer dr. J. E. Couvóe. Heden ontvingen wy van heeren regenten van 't Hópital Wallon alhier het verslag, loopende over het afgeloopen jaar 1890. Meer en meer bleek het ook dit jaar dat de inrichting in eene werkelijk bestaande be hoefte voorziet. Het aantal patiënten was ongeveer hetzelfde als in 1S89, terwijl met het verplegen van verscheidene lijders tegen verminderden prjjs kon worden voortgegaan. In het Hópital werden verpleegd in 1887 1888 1889 1890. 27 91 145 151 Ned.Herv. O 9 6 Waalschen 2 4 10 7 Evang.-Luth. 1 3 4 1 Doopsgez. 2 7 5 Remonstr. 5 1 3 6 Christ.-Geref. 10 17 41 30 R.-Kath. 3 3 3 5 Israëlieten. - - - 3 Eng. Episcop. Daarvan waren in 1887 1888 1889 1890. 24 36 87 86 Mannen 24 88 133 128 Vrouwen Zy waren over de drie klassen verdeeld als volgt 1887 1888 1889 1890 klasse J 4 57 72 64 late 21 38 75 85 2de 23 29 73 65 3de Het isoleer station werd driomaai in ge bruik genomen. Van de verpleegden overleden in het af geloopen jaar 13 personen. Voor rekening van 't Hópital werden 5 patiënten kosteloos verpleegd. Voor die van de Waalsche Diaconie waren er geen opge geven. Togen verminderde prijzen werden in 't geheel 10 patiënten opgenomen, en wel: 4 a 50 ets., 3 a 60 ets., 2aƒlenlaƒ 2.50 (tweede klasse). Aan 4 patiënten binnen en 4 buiten de gemeente werd buitenverpleging verleend, waarvan 129 dag- en 131 nachtwaken. Van de geneeskundige baden werd door 4 patiënten gebruik gemaakt, waarvan één gratis. De verpleegden werden voornamelijk, voor zoover de operation aangaat, weder door de heeren prof. dr. J. E. Van Iterson JAzn., prof. dr. H. Treub en dr. W. J. Van Stockum behandeld, terwijl daarna de verdere zorgen aan laatstgenoemde bleven toevertrouwd. Meer malen mochten regenten ook weder van de andero medische professoren en doctoren blijken van vertrouwen in de verpleging ont vangen. De directrice gaf opnieuw bljjken van ijver en toewijding in het vervullen van hare meer malen zeer moeilijke taak. Zjj werd daarin trouw geholpen door de zusters, die dan ook met do directrice, meermalen bewijzen van erkentelijkheid van de patiënten ontvingen. Het personeel, aan de inrichting verbonden, bestaat thans uit1 directrice, 4 pleegzustors, 4 leerlingzusters, 1 hulpzuster, 1 huiszuster, 2 dienstboden en 1 huisknecht. De staat van ontvangsten en uitgaven sluit met een nadeelig saldo van 1078.77, tegen 2862.87 in 1889. Zuiniger beheer en het verminderen der uitgaven' aan meubilair heb ben tot dit beter resultaat geleid. Aan ver- pleeggelden werden 19,922.60 ontvangen en wel door 64 patiënten 1ste kl. met 1477, 85 2de kl. met 2322 en 65 3de klasse met 1687 verpleegdagen. De jaarlykscbe bijdragen en diverse giften respectievelijk ƒ344 en 1312.27'/, waren hooger dan het vorige jaar, waarvoor den gevers de dank der regenten betuigd is. Onder de diverse giften zjjn be grepen een legaat van 500, eene gift van 200 en ƒ100, benevens tal van kleinere sommen. Steeds blyft het onderhoud van het gebouw een hoog cijfer bedragen. Slechts met moeite kon dan ook aan het plan der regenten om alle giften tot een reservefonds te vormen, gevolg worden gegeven. Dit fonds bedroeg op het einde van het jaar 2023.33'/, (tegen 1173.18 in 1889), en is dus wél vooruit gegaan, doch niet in die mate, zooals de re genten gehoopt hadden, toen zjj het doel van dit fonds bekend maakten, namelijk zoo mo gelijk de hoogstnoodige uitbreiding aan de inrichting te kunnen geven. Yan harte hopen zij dan ook, dat dit jaar hierin veel gunstiger zal zijn. Door schenkiDgen van boeken en plaat werken waren velen hun behulpzaam om de Bibliotheek in te richten, waarvoor zij de edele gevers dankbaar zijn. Ton slotte drukken de regenten den wonsch uit, dat door velen zal worden medegewerkt aan hun strevon om do inrichting moor en meer te doen beantwoorden aan de philan- thropische roeping den lijdenden mensch wél te doen en een rustig en zoo aangenaam mogelijk verblijf gedurende de ziekte te ver schaffen. In de gisteravond in het Nutsgebouw ge houden ledenvergadering der „Vrijzinnige Kiesvereeniging" alhier is andermaal totcan- didaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer voor het district Leiden de heer H. J. Bool, aftredend lid, die onlangs had te kennen gegeven dat hjj voor eeno nieuwe candidatuur voor lid van de Tweede Kamer en den Gemeenteraad niet wenschte in aanmerking te komen. De heer Bool had thans vooraf bericht alsnog de candidatuur te zullen aanvaarden, zoo de vereeniging meende dat deze de meeste kans van slagen zou hebben. Met overgroote meerderheid heeft de ver gadering hem tot haren candidaat gekozen. Voor bet aanvaarden eensr eventueele can didatuur was bedankt door de heeren mrs. Van der Lith, Was en Van der Kaay. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nieuw-York, door n-iddel van hot stoomschip „Obdam", van Rotter dam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk Vrijdag-avond om 10.15 bezorgd z(jn. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. In eene te Waddingsveen gehouden ver gadering van de vrijzinnige kiesvereeDiging is candidaat gesteld voor de Tweede Kamer, de heer Boogaard, te Krimpen aan de Lek. De kiesvereeniging „Vrijheid en Recht" te Hazerswoude heeft met algemeene stemmen candidaat gesteld voor de Tweede Kamer den heer J. N. Bastert. De nieuwbenoemde gouverneur van Suri name, jhr. mr. Van Asch van Wijck, is in de residentie aangekomen en heeft intrek genomen in hot „Hotel den Ouden Doelen." In de gisteren gehouden algemeeno vor- gadering van aandeelhouders der Nodorlandsche Bank is het jaarverslag uitgebracht door den president. Het geheele w i n s t-c ij f e r is 3,559,039.37. Het wordt als volgt verdeeldaan aandeel houders 5 pet. over 20 millioen, dus 1 millioen; en tot aanvulling van het reserve fonds ƒ63 600.87. Blijft 2,495,438.50. Daar van 2 pet. aan den staat 400,000 en 2 pet. aan de aandeelhouders ƒ400,000; te zamen ƒ800,000; blijft ƒ1,695,438.50. Daarvan: a/s e aan den staat, nl. ƒ1,130,292.33, en '/j e aan de aandeelhouders, nl. 565,146.17. Blijft ƒ965,146.17, waarbij komt de onver deelde winst van het vorige boekjaar, ad ƒ9037.90, geeft ƒ974,184.07. Van dit bedrag moet af: 6 pet. aan directie en commissaris sen over ƒ1,028,747.04, dus 61,724.82, en patent over de uitdeeling 1890/91 47,700, samen 109,424.82, zoodat er overblijft als winst-saldo ter beschikking van de alge meene vergadering864,759.25. Tot docent in de oude talen aan het gymnasium te Zetten is benoemd de hoer W. H. Kramer, leeraar aan het gymnasium te Sneek. De „Wageninger" meldt dat prof. De Geer zich onlangs geheel hoeft losgemaakt van de Vrije Universiteit. Men seint aan het „Vad." uit Paramaribo: Het gepeupel treedt oproerig tegen de burgerij op. Eenige personen zijn al verwond. Door do oneenigboid tusschen de heeren Lohman on Kalff wordt de handhaving der orde be moeilijkt. Er heerscht eene algemeene paniek. Het ba! der Staten en verdere feesten zijn daarom afgezegd. De toestand is zorgvol. De Staatscourant van 14 dezer bovat een koninklijk besluit van 12 dezer, waarbij de heer A. J. Westhoiï, prodikant by de Hor- vormde gemeente te Amsterdam, benoemd wordt tot predikant b(j do Protestantsche gemeente in Nederiandsch-Indiö. De burgemeester van Rotterdam was gisteren op Het Loo, daar H. M. de Regentes hem wenschte te raadplegen over de komst van H. M. de Koningin en H. M. de Regentes daar ter stede. Tot schatters van de bosEcben op het Koninklijk particulier domein te Apeldoorn, zijn benoemd de heeren H. J. Kok Ankeremit, H. Mouw Tz., beiden van Apeldoorn, en Van Oudenampsen Sr., van Zutfen. De keizer van Duitschland heeft aan don Nederlandschen Hofmaarschalk De Constant Rebecque de ridderorde van den Rooden Ade laar 2de klasse verleend. De op te richten cadettenschool zal, naar men meldt, te Alkmaar worden gevestigd en eerst in 1893 worden geopend, zoodat in 1892 nog op de gewone wijze een toelatingsexamen voor de Kon. Militaire Academie zal plaats hebben. (Vad.) Het stoomschip „Prins Alexander", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 13 Mei van Port-Said; de „Gelderland", van Java naar Rotterdam, vertrok 13 Mei van Marseille; de „Oranje-Nassau" arriveerde 12 Mei van Am sterdam te Paramaribo; de „Prins Frederik Hendrik" vertrok 13 van Paramaribo naar Amsterdam; de Soerabaia" vertrok 13 Mei van Batavia naar Rotterdamde „Zaandam", van Nieuw-York naar Amsterdam, passeerde 13 Mei Dover. Tweede Kamer. Zitting van 13 Mei. Met 59 tegen 19 stemmen keurde de Kamer art. 1 der Legerwet goed, luidende: „De zeemacht bestaat uit: lo. de actieve zeemacht en 2o. de zeeweer; onverminderd het bepaalde bi) de artt. 3 en 5" (landstorm en vrijwilligers). Goedgekeurd werden daarna zonder hoofde lijke stemming Art. 2: „De landmacht bestaat uit: lo. het leger, 2o. de landweer en 3o. de aanvullings- resorve, onverminderd" enz., en art. 3: „Tot de zee- en de landmacht behoort een landstorm, die alleen in geval van oorlog tot dienst kan worden opgeroepen." Uitvoerig werd daarna gedebatteerd over art. 4 (legerorganisatie bij koninkiyk besluit voor zoover de wet daarin niet voorziet). De heer Viruly verdedigde zijn amendement om wettelijke legerorganisatie gebiedend voor te schrijvon. De minister van oorlog verklaarde wel ge neigd te zijn, een voorstel te doen om i n hoofdzaak de legerorganisatie wettelijk te regelen, maar niet in onderdeelen, en ontried het amendement beslist, als nadeelig voor de inrichting van landmacht en landweer. De minister van marine noemde wettelijke regeling van het materiëel der zeemacht onge- wenscht, maar verklaarde zich voor wettelijke vaststelling der taak, door de marine te ver vullen, waaromtrent hij bij de volgende aan vraag om nieuw materiëel een voorstel beloofde te doen. Het amendement-Viruly werd verworpen met 49 tegen 43 stemmen. (Vóór: de katho lieke leden, behalve de hoer Borret, 19 libe ralen en de heer Nieuwenhuis.) Art. 5 (betreffende het oprichten van vrijwil ligerscorpsen in tijd van oorlog) is goedgekeurd. Aangenomen werd, met 57 tegen 38 stem men, ec-n voorstel van den voorzitter om de artikelen betreffende oefening van aanvullings- resarve en landweer en die omtrent contin gent en diensttijd vooraf te doen gaan aan de verdere artikelen. Op art. 261 (geeno dienstverplichting voor manschappen der aanvullingsreserve dan in oorlogstijd, oorlogsgevaar of buitengewone omstandigheden) was een amendement der Commissie van Voorbereiding voorgesteld, om te bepalen dat nader by de wet zal geregeld worden de oefeningsplicht der aanvullings reserve. Dit amendement werd sterk bestreden door den minister van oorlog, die dezen oefenings plicht een onnoodigen last oordeelde en daarin zag eene poging om de depottroepen te schrappen. Het is verworpen met 52 tegen 45 atenl- men, waarna art. 261, omschrijvende de ver plichting der aanvullingsreserve, is verworpen met 52 tegen 45 stemmen. Hoewel de Kamer er gisteren heel wat kalmer uitzag dan den vorigen dag, was het obstructionisme toch nog niet van de lucht, hetgeen o. a. bleek by de stemming over de amendementen, en door ook stemming te vragen over het geheel onschuldige art. 1. De Kamer, zegt het „Hbl.", is echter goed vooruitgekomen, en dat helpt ook voor do verdere gemoedsstemming. Het geeft ver trouwen, ook aan de Regoering, dat reeds twee domonstratieve amendementen zjjn uit den weg geruimd, die de geheele uitvoering der wet hadden belemmerd. De heerBergan- sius houdt zich uitstekend in het debat; h(j is steeds flink, maakt handig gebruik van de zwakheid zijner tegenstanders, doch spreekt altijd zakelijk, niet te uitvoerig, maar over tuigend. Wat niet dikwijls in de Kamer ge beurt, genoemd blad gelooft zeker dat de heer Bergan8ius door de discussie stemmen wint, niet alleen bjj eene bepaalde gelegenheid, maar in het algemeen door het vertrouwen, dat hy inboezemt. Ook de minister van marine maakte gisteren een goed figuur. Hy bewoog o. a. den heer Land, die aanvankeiyk het amendement-Viruly bad verdedigd, om later, na de Regeerings- toezeggingen „over stag te gaan". De teekening door den minister van oorlog van de lasten, die door de oefeningen, door den heer Seyf- fardt bedoeld, op het vplk zouden worden

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1