J,TAN DELFT, BattfiMlffl, TE HUUR: N®. 9573 Zaterdag; O Mei. A®. 1891. tBeze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Burgerlijke Stand. Keukenmeid of Meid-Alleen, Beierschbier-Brouwerij. Lagerbier. I. F. KI. WIITENBURG, Grootste omzet; goedkoopste prijzen! 31. Langezaal Zoon, Dienstbode, De Hollandsche Illustratie. LEIDSCE DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommors,0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regela ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsrnimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. )ncug;d IVieuirg, Den avond vóór Hemelvaarts dag, omstreeks zeven uren, geraakte het vier jarig zoontje van zekeren K., tonende aan de Waardgracht alhier, op het Utrechtsche Veer onder een met een paard bespannen melk wagen. Deerlijk verwond werd het knaapje naar zijne woning gebracht, waar door een ijlings geroepen geneesheer de eerste hulp werd verleend. De voorjaarsharddraverijen en wedrennen, gisteren door do Amsterdamsche Sportclub" op het Museumterrein in de hoofd stad gehouden, waren als altijd druk bezocht, ook door van elders gekomenen, op welke opkomst niet alleen de vrije dag, maar ook het prachtige, alleen in den aanvang drmlige weder van invloed was. Behalve door het betalende publiek werd het schouwspel genoten door duizenden gratis- toeschouwors, die in de Van-Baerlestraat en op de Ruysdaelkade hadden postgevat, en met groote belangstelling en bewonderenswaardig geduld de verschillende ritten volgden. Te ruim vijf uren was deze eerste, in alle opzichten goed geslaagde bijeenkomst, welke om lialfdrio was begonnen, dor Sportclub ge ëindigd. Omtrent het door de justitie uit Heerenveen met den burgemeester van Smallingerland te Drachtster-Companie inge stelde onderzoek, naar aanleiding van loopende geruchten van een moord, verneemt de „N. R. Ct." nog: De 70 jarige wed. F. De Haan was aan eene ladder opgehangen gevonden, en men vermoedde dat zij niet door zelfmoord het leven had verloren. Het verleden Vrijdag, 11a behoorlijke lijkschouwing, begraven lijk werd opgegraven en aan een nieuw onderzoek onderworpen. Na dit onderzoek werd last ge geven tot aanhouding en opzending van ze keren IC. V., commensaal der weduwe. Woens dag-ochtend is hjj als verdacht van moord gevankelijk naar de gevangenis te Heerenveen overgebracht. Van andere zijde meldt men aan liet zelfde blad De verdachte, een jonkman van ongeveer 30 jaren, stond met do zeventigjarige vrouw in liefdesbetrekking, 011 dezo gedroeg zich dan ook geheel als heer des huizes, zoodat hjj zelfs de vrijheid nam een aan de oude vrouw behoorend schaap of geit te gelde temaken. Na verloop van eenigen tjjd echter zocht de trouwelooze jongeling eene jeugdiger levens gezellin en weldra vond hy deze in de nabij heid van Wijnjeterp. De oude vrouw, hier over ten hoogste gebelgd, zwoer, dat zjj de voltrekking van het huwelijk zou verhinderen. Dan, op zekeren morgen vond men haar in zittende houding achter de trap, met een koord om den hals. Schijnbaar had zij zich verworgd. Het ljjk, dat te Groningen Dinsdag ochtend uit het Verbindingskanaal is opge haald, is door de familie herkend voor het Hjk van Egbert Pieter Nanninga, oud 19 jaren, sigarenmaker, wonende te Groningen. Hjj schijnt door de duisternis misleid te water geraakt te zijn. Te Zuidbroek is in den vroegnacht van 5 op 6 Mei afgebrand de behuizing, eige naar en bewoond door Jacob Blaauw. De bewoners zijn bijna geheel naakt uit het per ceel gekomen, dat met het meubilair totaal is afgebrand. Een en ander is verzekerd. Terwijl de bewoners afwezig waren, is tusschen Bakel en Helmond, in de heide, eene boerderij afgebrand. De dienst maagd, die met een- knecht alleen thuis was, slaagde er in koeien en paarden te redden. Twee kalveren verbrandden echter. Verschil lende omstandigheden hebben aanleiding ge geven, dat een der knechts van het stichten van dezen brand verdacht wordt. Hij blijft evenwel allo schuld ontkennen. Alles was verzekerd. Het moet nu in Engeland mode worden, geene tafellakens meer te gebruiken. Men dekt voor het diner op de bloote tafel, waarop alleen aan do kanten eon afhangend randkleed gelogd is, voor de couverts dei- gasten. Men moet nu bjj het versieren van de tafel natuurlijk rekening houden met de kleur van het blad. Op eene notenhouten tafel zot men b. v. zilveren vazen met gele bloe men en zilveren gueridon-lampen en de spij zen worden op zilveren schalen rondgediend. By oud eikenhout is rood mot goud aan te bevelen. Maandagavond stortte een deel van het theater van Chantenay, te Nantes, in. De schouwburg was goed bezocht, toen 11a eenig gekraak de linker-galerij bezweek en de toeschouwers in ondenkbare houdingen door elkaar naar benoden zakteneen muur, welke een oogenblik later bezweek, maakte een vijftigtal gekwetsten. Te Hack 11 0y, zoo meldt men uit Londen, is oene lucifersfabriek in werking gesteld, welke behoort tot het heilsplan van generaal Booth „in het duisterste van Enge land"; de fabriek zal daarom heeten: „licht in het duisterste van Engeland". Toen voor eenige maanden den keizer van Duitschland weer een zoon gebo ren werd, riep "Wilhelm, naar het verhaal luidt, uit: „Hurrah, der secliste Jungen!" Een dichter te Hannover heeft dit feit bezongen en wilde zjjn lied onder dezen titel uitgeven. De politie achtte dit echter te oneerbiedig en vergunde alleen de uitgave onder voorwaarde, dat de titel zou veranderd worden in „Hurrah, der secbste Prinz!" En alzoo geschiedde het. In den Dom te Trier zal, naar de „Frankfurter Ztg." meldt, dit jaar de heilige rok tentoongesteld worden en wel drie maan den lang, te beginnen met 18 Augustus. Het blad wijst er op dat de tentoonstelling van dit heilige gewaad, de rok zonder naden van Christus, uit een religieus oogpunt zeer be langrijk is, maar ook materieel groote betee- kenis heeft. In 1844, toen deze expositie het laatst plaats had, werd Trier door 1,050,000 pelgrims bezocht. Dit jaar meent men dat men de bedevaartgangers wel by millioenen zal kunnen tellen. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Nu eene huismoeder het voor do bakkers en do worklieden aan de Leidscho Broodfa brieken heeft opgenomen, durf ik ook een woordje in het belang van don melkboer spreken. Eenigen tyd geleden werd door de Melk inrichting eone circulaire rondgezonden, die het bevorderen van de Zondagsrust ten doel had. Ik, en vele huismoeders met my, von den dit voortreffelijk en hadden er onze ge dienstigen reeds aan gewend des morgens ook melk te nemen voor den avond, toen de melkman niet lang geledon met de boodschap kwam: „We moeten Zondagsavonds weer rijden 1" Waarom dit alzoo geschiedt, weten wij niet. Geloof mij, Mijnheer de Eedacteur, niemand bljjft Zondagsavonds thuis om den melkboer. Aan do meeste huizen komt hp dus tever geefs, als in don zomer vader, moedor en het geheele gezin is gaan wandelen. Men zegt wel: het is om de zieken on kloine kinderen, voor wie ook des avonds allicht versche melk oene noodzaak is. Maar men kan immers met een weinig zorg de molk van 's morgens wel goed houden, en anders heeft men misschien wel een melk- verkooper in de buurt, die ons voor eene enkele maal wel eens wil helpen. En ik ben niet de eenige, die er zoo over denkt; dat kan ik u verzekeren. Als wij allen het onze er toe bijbrengen om ook anderen des Zondags rust en genoegen te verschaffen, misschien kunt u, Mijnheer de Eedacteur, dan ook dien grooten goederenwagen van het spoor geloof ik wel van de straat krijgen des Zondags; die is iedereen eene ergernis. Ik dank U, Mijnheer de Eedacteur, dat U mij zulk eene groote plaatsruimte heeft af gestaan. Eene huismoeder. ALFEN. Bevallen: N. De Ridder geb. Met selaar, Z. C. J". Van Gila, geb. Yan Noort-, Z. Overleden: J. Yan Rijn, 63 j. M. Do Neef, echtg. van P. Oudahoorn, 64 j. S. v. d. Hoogt, jd. 14 j. I. C. Van Zalingen, jd. 1 m. AARLANDERVEEN. Bevallen: P. Van Dam geb. Yan Schaik, D. K. K. Yan Oorjon geb. Schippers, Z. D. Kouwenaar geb. Hoogcnatraaten, Z. Ovorleden: Janaje Yan Vliet, wed. van F. v. d. Lee, 6G j. BODEGRAYE. Bevallen: J. Koot geb. Zijer- veld, Z. Overleden: A. Van Dommelen, echtg. van A. Petera, 57 j. R. Brouwer 3 w. BOSKOOP. B o v a 11 o n M. Van Wijk geb. Yan Klaveren, Z. Overleden: J. Oppelaar, 78 j. H. Hofstede. 4 w. J. Yan Hoorn, 66 j. G e li uwd: C. H. Wildenburg, 82 j. en M. Rutten, 2G j. A. Bijland, 25 j. en M. Cozijn, 20 j. HAZERSWOUDE. Bevallen: N. Ruis geb. Yan Roon, D. G. Van Zwieten geb. Burger, Z. T. Yan Mours geb. Yan Es, Z. L. Hoogerbrng geb. Yergunat, Z. W. Menken geb. Winters, D. Overleden: C. Bakhuizen, 21 m. A. Van den Bosch, 13 m. T. De Bruijn, 2 j. M. C. Yan Driel, 4 m. G. Samsom, eclitg. van A. De Horn, 47 j. Gehuwd: J. B. Weaselingh, 28 j. en J. C. Verklei), 23 j. C. De Graaf, 29 j. en M. Yan den Bosch, 22 j. G. v. d. Heiden, wednr. van M. Yerkado, 59 j. en M. Broekhuizen, wed. van J. G. Yos, 40 j. W. Hoogeveen, wednr. van G. Klein, 81 j. on J. Janmaat, 28 j. Th. v. d. Velde, wednr. van G. Matze, 42 j. en J. M. Yan Zanten, 87 j. A. Peters, 26 j. en J. Van Beek, 21 j. NOORDWIJK. Geboren: Jacobua Gcrardus, z. v. K. Meijer en E. W. C. Moonon. Jacoba Geertruida, d. v. N. Den Hollander en M. Marbua. Quirinua, z. v. W. Schelvis en G. v. Keateren. Gehuwd: C. Wassenaar, 25 j. en A. Parlovliet, 24 j. W. J. Parlevliet 25 j. en S. M. Wassenaar, 23 j. M. Hazenoot, 24 j. en M. H. Hazenoot, 23 j. KATWIJK. Geboren: Arie, z. v. A. r. d. Plaa en A. Kuijt. Jacoba. d. v. A. Van Duijn en N. Guijt. Cornelia, d. v. J. Den Hollander en D. Do Jong. Krijntje, d. v. K. Parlevliet en J. Kruijt. Martijntje, d. v. J. Yarkevisser en M. Den Hol lander. Klazina Leuntje, d. v. K. v. Duijn en N. Kuijt. Elisabeth Antoinette, d. v. P. De Yreugd en W. J. Steyger. Overleden: W. v. d. Oever, 2 j., z. v. J. v. d. Oever en A. Krijgsman. M. Den Hollander, 88 j. vr. v. J. Yarkevisser. T. Krijgsman, 1 j. d. v. W. Krijgsman en L. Yan Yelzen. G. W. Ouwe hand, 1 j., z. v. C. Ouwehand en M. L. Taat. J. v. Scliie, 4 j., z. v. T. v. Schie en M. Haasnoot. or volg der Adverteutiëii Zaandam, bericht dat bjj de Heeren J. P. FONTEIN, Haveu, en W. F. VAN HARTEOP, Hooigracht, verkrijgbaar zijn Ron dc Venus «n Medaillons, Kattentongen, Zwavelstokken, Allerhande, Zandkoekjes, Goudsche Moppen, Boter-Janhagel, Vanieljeschuim, Chocolade- Biscuits, "Weespor Moppen, Bitterkoekjes, Stekelvarkens, Nogabanket, Amandelkoekjes, Paleisbanket, Zoute en Zoete Krakelingen zijn verpakt in blikken trommel», waarvan de inhoud van de meeste oen kalf pond bedraagt. De prijs wordt alleen verhoogd met 15 Cts. voor de trommel, welke tegen betaling wordt teruggenomen. Ook verpakte en onver pakte Gember-, Sukade- en Ontbijtkoekdeze is ook verkrijgbaar by den Heer L. A. VERHOEF, Steenstraat, J. T. DEKEUNING, Haarl.straat, K. J. AFFOURTIT, Doezastraat, L. J. B. VAN RHIJN, Haarl.straat. 2851 21 De Banhetartlkeïcn, verpakt in blikken Trommels, van J. VAN DELFT, Zaandam zijn ook verkrijgbaar bij A. C. BREE- BAART-MULDER, Oude Singel 228, over óe Bakkersteeg. 3190 6 Vraag Prijscourant! Een net BUITENMEISJE, P. G., van goede get. voorzien, biedt zich terstond of later aan als in Leiden of Den Haag. Brieven fr. letter A Hulppostkantoor Koudekerk. 3192 7 met Augustus: een flink IIIJIS met verschei dene Hamers, op deftigen stand. Te bevragen bjj den Heer VAN LITH, Papengracht, te Leiden. 3154 6 AMERSFOORTSCHE Dit Itagerbicr overtreft in smaak alle andere soorten van Verkrijgbaar op fust en gebotteld aan de Bottelarij: ïïoddesteeg 20. 2700 14 BREESTRAAT 2G, Eenig Agent voor Leiden. Van af f7.- Engelsch modelvan af ƒ10.— dito met gummi-banden „13.— Zoomede de fijne Engelsche modellen voorhanden. Geregelde voorraad van alle MÖERUEELEIV. Alle Wagens worden met garantie geleverd. Hooigracht n Tolephoonnummer j 2111 27 Mevrouw KIPPING, Steonschuur 5, ver langt 1 Augustus, wegens hot huwelijk der tegenwoordige: eene flinke als .Me!<l-Allcén, die goed koken en werken kan, van den P. G. De wasch komt geheel gestreken thuis. Loon flOO. Wascbgeld f'ïO en verval. Zonder goede getuigen behoeft men zich niet aan te melden. 3191 10 Nog enkele Ex. voor den spotpr. van fZ.— Dc Hollandsche Illustratie, groot, be roemd mengelwerk, met ruim 200 platen, prachtige Novellen, Geïllustreerde Romans, waarbij Het Testament met 45 platen enz., te veel om te noemen. Ik voeg er bij Be Poortersdocliter van J. M. E. DERCKSEN, 2 Deelen, wel f 0. waard. Dit groote pak, dat minstens 10 a 12 gulden moest kosten, voor den spotprijs van f 2. - te bekomen bjj B. BOETE, Bazaar van Goedkoope Boeken, te Rotterdam, franco na ontvangst van Postwissel, waarop vermeld; Aanbod Illustratie. 3188 18

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 5