t K°. 9573. Zaterdag O 3Iei. A8. 1891. (Beze on:ant wordt dagelijks, met uitzondering van (Eon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommcr bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 8 Mei. Feuilleton. DOKTER JANIN. LEIDSCH ft DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: "Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Heden is aan do universiteit alhier de heer 3. Creutz, geb. te Arnhem, bevorderd tot loctor in de rochtswotenschap, met acade misch proefschrift, get.: „Co exceptie van beraad." Door de alhier zitting houdende com missie voor het geneeskundig staats-examen zgn heden tot arts bevorderd de heeren J. B. C. Persenaire en G. H. Millenaar, terwijl is toe gelaten voor het eerste gedeelte de heer W. N-. Hartman. Aan den Gemeenteraad van Leiden is het volgende adres ingediend: „Geven met de meeste hoogachting te kennen de ondergeteekenden, allen ingezetenen der gemeente Voorschoten, dat zy met zeer groot leedwezen vernomen hebben, dat 't UEA. niet heeft mogen beha gen aan de IJselstoomtramweg-Maatschappg toe te staan, om hare lgn Voorschoten Lei den, thans eindigende voor de Haagbrug, door te trekken tot in het Noordeinde; dat zg vermeenen dat het zoowol in liet belang van de gemeente Leiden als van Voor schoten zal zUn, indien de aangevraagde ver lenging wordt toegestaan; dat de tram thans op een punt aankomt, waar het des avonds zeer donker is; dat de tram, indien de verlenging werd tot stand gebracht, op een door huizen beschut punt zou uitkomen, wat thans in. 't geheel niet het geval is, en velen tegenhoudt om ook. by slecht weder Uwe gemeente te be zoeken; dat zij als hunne bescheidene meening te kennen geven dat by eene eventueele ver lenging noch de ingezetenen Uwer Gemeente, noch de gebouwen staande op het Noordeinde eenigen hinder van den rook der locomotie ven zullen hebben, aangezien zulke te Voor schoten, waar de tram twintigmaal por dag passeert, evenmin het geval ie. Redenen waarom zg UEd.A. op de meest eerbiedige wgze verzoeken om terug te komen op 't besluit van 6 Maart 1891, en aan de IJselstoomtiamweg-Maatschappy vergunning te willen veileenen om bare lyn door te trekken tot in het Noordeinde tot voorbg het hek van de Kweekschool voor Zeevaart." Hier volgen 06 handteekeningen. DE GEHEIMEN van. een krankzinnigengesticht. 2.) „Mgn naam is maar dat gaat u ook niet aanantwoordde hy nog levendiger dan te voren. „Zeg den dokter dat ik om eene familiezaak kom, om eene voor mjj zeer gewichtige zaak; het overige zal ik hem zelf zeggen." De oppasser liet den vreemdeling binnen treden; hy ging hem vóór op de kiezelpaden en de jonkman had gedurende dezen korten tocht gelegenheid den zorgvuldig onderhouden tuin te bekyken. Daarna traden zo beiden het huis inzwij gend volgde da vreemdeling zgn geleider. Hunne schreden riepen in de hooge, ruime gangen de sluimerende echo te voorschyn; dat was het eemge geluid, dat de bgna hui veringwekkende stilte afbrak. Aan beide zyden der gangen waren deuren met getraliede kijkgaten, de deuren der cellen, waarin de ongelnkkigen eenzaam en verlaten het einde van hun treurig bestaan afwachtten. Nu en dan hoorde de vreemdeling achter Aan onzen Gemeenteraad is bovendien over hetzelfde onderwerp ook het volgende adres ingediend: „Gaven met verschuldigaen eerbied te kennen, de ondergeteekenden dat zü allen ingezetenen Uwer Gemeente zijn; dat zy behooren tot het personeel van de Koninklyke Nederlandsche fabriek van gouden en zilveren werken, J. M. Van Kempen en Zonen dat zy eiken middag door de IJseiBtoom- tram naar Leiden worden gebracht om hun middagmaal te gaan gebruiken, en vervolgens weer per tram naar hunne fabriek terug- keeren dat door het verlongen van de tramUin tot in het Noordeinde aan een reeds dikwijls geuit verlangen zal worden voldaan dat zy vermeenen, dat het voor hen en voor vele andere ingezetenen der Gemeente van veel belang zou zyn, indien de tram kon doorrydeD. Redenen waarom zy Uwen Raad eerbiedig verzoeken, aan de IJsolstoomtraxiweg-Maat- schappy vergunning te verleenen, om hare lyn Voorschoten - Leidon te verlengen tot in het Noordeinde, tot voorbg het hek van de Kweekechool voor Zeevaart." Dit adres bevat 43 handteekeningen. De „Vrgzlnnige Kiesvereeniging" alhier zal a. s. Woensdag avond in 't Nutsgebouw eene Leden-Vergadering houden o. a. ter benoeming van een candidaat voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Op de voorioopige candidatenlgst zyn in alphabetische orde geplaatst de heerenH. J. Bool, mr. E. Fokker, mr. W. Van der Kaap, prof. mr. P. A. Van der Lith en mr. F. Was. Voor de akte ale onderwyzer is te 's-Hage toegelaten de heer P. Lem, uit Leiden. Te Voorschoten zal aanstaanden Zondag in de voormiddag-godsdienstoefening voor de Ned.-Herv. gemeente optreden de heer J. H. Raabe, godsdienstonderwyzer te Leiden, en Zondag over acht dagen, eersten Pinksterdag, eveneens des morgens, de hoogleeraar dr. J. H. Gunning. Door het prov. kerkbestuur van Utrecht zgn tot de Evangeliebediening toegelaten de heeren Jacob Eringa, cand. te Leiden, en Hendrik Snel, cand. te Utrecht. Door het prov. kerkbestuur van Overgsel de heeren Dirk Jan Van Brummen, Jorden Marinus Elias Stoenbeek, heiden candidaat aan de ryks-universiteit te Utrecht, en Ber- nardus Dirk Eerdmans, candidaat aan de ryks- universiteit te Leiden. eene dezer deuren het geluid van eene men- schelyke stem; maar ook niets meer dan een dof geluid; het was hem onmogelijk een woord te onderscheiden. Hoe menig duister geheim zou wel achter deze deuren geborgen zyn en voor altijd aan het daglicht verborgen big ven! Waarsehynlyk was de vreemdeling ook met dergelyko gedachten vervuld, want de oppasser blikte in een ernstig peinzend ge laat, toen hy zich tot hem wendde. „Wien zal ik aandienen?" vroeg hy; „ik moet om uw naam verzoeken." By de laatste woorden had hy eene deur geopendde jonkman trad een karig gemeu bileerd vertrek binnen. „Alfred Frohberg", antwoordde hij, uit zyn gepeins ontwakend. „Frohberg?" herhaalde do oppasser en daarby huiverde hy, alsof de klank zijner eigen stem hem verschrikt had. „Zoidetgij niet Frohberg?" „Ja, is u de naam bekend? vroeg de vreemdeling, den doordringenden blik strak op den oppasser gevestigd, die nu schieiyk zyn borstelig hoofd schudde en daarby, zicht baar verlegen, het gelaat afwendde. „Bekend? Neen!" zeide hij stroef. „Ik her inner my slechts, dien vroeger meer gehoord te hebben, maar dat is reeds lang geleden. Door het departement van koloniën is aan de firma Sanders Co., alhier, de levering opgedragen van 51,400 kilogram witte zeep. Wij vernemen dat de eerw. pater De i Sonnavillo, professor aan het Gymnasium te Katwyk, door eenige muziekliefhebbers uit ge- noodigd is, in den loop der volgende week alhier eene conferentie te houden ovor diens nieuwe systeem tot vereenvoudiging van do grondbeginselen der notenleer in verband met hot eerste piano-onderwys. Tot onderwy'zeres aan de Nutsbewaar- school te Zwammerdam is, in de plaats van mej. C. Fonk, die met 1 Juli gaat vertrekken, benoemd mej. Nout, uit Amsterdam. Voorde vaceerende betrekking hadden zich tegen eene jaarwedde van ƒ300 plus vrye woning en eenige emolumenten, 18 sollicitanten aangemeld. De „Staatscourant" van 7/8 Mei bevat het volgende: By koninklyk besluit van 4 Mei 1S91 is de heer jhr. mr. M. A. De Savorin Lobman, op zyn verzoek, eervol ontslagen uit de be trekking van gouverneur van Suriname, onder dankbetuiging voor de door hem bewezen diensten, en met bepaling dat het ontslag in gaat met den dag, waarop hy het testuur aan zgn opvolger zal overgeven. By koninklyk besluit van 4 Mei 1S91 is de heer jhr. mr. T. A. J. Van Asch van Wljck, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en burgemeester van Amersfoort, benoemd tot gouverneur van Suriname, met bepaling dat de benoeming ingaat met den dag, waarop hij die bctrekkiDg van zyn voorganger zal overnemen. Men schryft aan het „Hbl." uit Amers foort: De nieuwe gouverneur van Suriname zal zich waarsehynlyk op 4 Juni a. s. mot zyne echtgenoote naar zyn post begeven. De heer Van A6Ch van Wyck heeft zich te Amers foort vele vrienden verworven en met leed wezen ziet men hem van daar vertrekkoD. In de Woensdag gehouden vergadering der vryzioDige centrale kiesvereeniging in het district Bodegrave heeft de heer C. A. Zei- velder, arroDd.-Bchoolopziener te Woerden, zich als candidaat voor deze maal teruggetrokken. Woensdag-morgen begroette aan Het Loo een heeriyke lente-morgen den langzaam binnenkomenden trein, waarin de beide vor stinnen, vergezeld van graaf Dumonceau, baron Grovestins, freule Van de Poll en verder ge volg, gezeten waren. H. H. M. M. werden op het perron verwelkomd door de heeren Ben- tinck. Van Steyn, dr. Vlaanderen en den bur gemeester van Apeldoorn, benevens eene Heb een oogenblik geduld; ik zal den dokter van uwe komst verwittigen." Hg ging heen; Alfred Frohberg liet zgne blikken door de kale ruimte gaan, waarin hij zich bevond. Het was een hoog, ruim vertrek, met ven sters, van dikke tralies voorzien, en het eenige, dat er iets vriendelyks aan gaf, waren de heldere gouden zonnestralen, welke zich ook hier, tusschen de gzeren staven door, een weg baanden. Tegen de muren stonden eenige hooge, breede kasten, tusschen de ramen een schrgf- lessenaar en midden in het vertrek eene lange, ovale tafel. Deze benoodigdheden, benevens eenige stoe len, maakten het geheele ameublement uit-; van spiegels, gordijnen, tapgten en allo andere voorwerpen, waarmee men zgne vertrekken, om ze bewoonbaar en gezellig te maken, zoo gaarne voorziet, was hier niets te bespeuren. „Gg wenscht mg te spreken?" vroeg eene heldere, fijne stom achter den jongen man, die zich snel tot den vrager omwendde en den kleinen, mageren heer met zgn scherp geteekend gelaat en de doordringende oogen zóó vast en uitvorschond aanzag, alsof hg zich bewust was een gevaarlijken tegenstander voor zich te hebben. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: V.n 1—6 rogoli 1.05. Iedere regel meer fo.l7$. Gi-aotere lettere nanr plaatsruimte. Voor het iecaeseeren bulten de stad wordt ƒ0.10 berekend. talrgke menigte uit Apeldoorn en het Loo. De hond „Swell" sprong huppelend zgne jeug dige meesteres te gemoet, die zeer ingenomen was met dit blgk van gehechtheid. Op het bassecour werden H.H. M.M. ontvangen door den adjudant van dienst en eene hofdame. De Tweede Kamer zette heden de alge- meene beschouwingen over de Legerwet voort. Na sterke bestryding door de heeren Van Houten en Haffmans, wees de heer W. Van Dedem op den reeds zwaron finantiéelen last der gemeenten, welke last eene verhooging van den belastingdruk niet toelaat. De heer Van Houten kondigde een voorstel aan tot schorsiDg van het debat na het alge meen debat. De heer Rutgers stelde eene motie voor om uit te maken dat aan het aanhangig ont werp terecht is ten grondslag gelegd het- beginsel van porsoonlyke dienstvervulling voor allo dienstplichtigen. De Regeering verdedigde nog uitvoerig het ontwerp, Uit Den Haag meldt men aan de „Zwol- sche Crt." dat met 1 Jan. 1892 eene zeer aanzienlijke tariefsverlaging voor het personen vervoer op de spoorwegen in al de drie klassen zal intreden. Die verlaging zal vermoedelgk niet minder dan 30 tot 40 procent bedragen, met opheiïing echter van de reductie voor retourkaarten. Het zal niet het eigenlyke kringentarief wezen, waartegon de Hollandscbe Maatschappg voor ons kleine land groote practi8che bezwaren had. Het stoomschip „Prins Alexander," van Amsterdam naar Java, vertrok 7 Mei van Genua; de „Bromo," van Java naar Rotter dam, arriveerde 5 Mei te Suez; de „Spaarn- dam," van Rotterdam, arriveerde 6 Mei te Nieuw-Tork; de „Sumatra," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 6 Mei van Perim. Bij koninklyk besluit is benoemd tot deur waarder bg den Hoogen Raad der Nederlanden, J. D. Carrière, thans deurwaarder by de arron- dissements-rechtbank te 's-Gravenhage. Aan mr. P. W. A. Cort van der Linden, op zijn verzoek, esrvol ontslag verleend als hoogleeraar aan de Ryksuniversiteit te Gro ningen, met ingang van 15 Juli 1891. Met 15 dezer: lo. Hr. Ms. rammonitor lste kl, „Draak", liggende te Heilevoetsluis, in dienst gesteld en het bevel opgedragen aan den kapitein-luit. ter zee L. Backer Overkeek; 2o. de kapitein-luit. ter zee Backer Ovorbeek voornoemd met 15 Mei a. s. eervol ontheven 1 van het bevel over Hr. Ms. wachtschip te „Als ik de eer heb, dokter Janin te „Ik ben dokter Janin. Wees zoogoed plaats te nemen en mij te zeggen, waarmee ik u van dienst kan zyn. Als slechts nieuwsgie righeid u bewogen heeft, mgne inrichting met een bezoek ts vereeren, dan moet ik u tot mgne spyt zeggen, dat ik de bezichtiging er van aan niemand toesta. Aan niemand, mgnheer! Natuuriyk, die personen uitgezon derd, die van ambtswege komen. Ik be schouw het als eene onmensehelykheid, wan neer de ongelukkige schepsels, die aan myne hoede zgn toevertrouwd, door nieuwsgierige blikken worden lastig gevallendenken andere doctoren in krankzinnigengestichten er soms anders over, hunne meeningen kunnen mg niet als maatstaf voor mgne eigen ge voelens dienen." Hy had dit op een zeer beleefden, maar te gelgk beslisten toon gezegd, die elke tegen spraak van te voren scheen te willen voor komen. „Het ligt niet in mgne bedoeling zulk een wensch uit te spreken," zeide Frohborg, die zich op den hem aangeboden stoel had neder gezet. „Mgn bezoek heeft geen ander doei dan u om eonige mededeelingen omtrent eon uwer patiënten to verzoeken." (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1