N°. 9572. Vrijdag 8 3ïeï. A". 1891. feze 'Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Eon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Tweede Blad. Feuilleton. „C ERRITJ E." Leiden, 6 Mei. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden."T.iTT f 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke NommeraN 0.05. PRIJS DER ADYERTENTIÈN: Ten 1—6 regels ƒ1.05. tedere regel meer 0.17J. Qrootere letters naar plaatsruimte. Yoor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. OCBc'eele KennI«geylngen. Kostelooze Inenting voor On- en Minvermogenden. Burgemeester en Wethoudora yan Leiden brengen ter elgemeeno kennis, dat do koeteiooze inen tingen in het Eliaabethehof aan do Oude Veat, tot nadere aankondiging z n gestaakt. Enrgemecater en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 6 Mei 1891. E. KIST, Secretaris. DRAVKHET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter ntgemeene kennie dat door JOHANNES BATENBURG, alhier woonachtig, een verzoekschrift is ingediend om vergunning voor den kleinhandel in aterken drank in het perceel Steenstraat No. 20. Eurgomeester en Wethouders voornoemd, Leiden. DE KANTER, Burgemeester. 6 Mei 1891. E. KIST, Secretaris. „Geeft acht, tot Gevecht positie!" is het commando, toegeroepen aan de Secre tarissen van de afdeelingen der Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, die sedert het begin van dit jaar, tegenover de Jachtwet, met „'t Geweer by den voet" stonden. By de Tweede Earner der Staten-Generaal zyn thans, uit verschillende gemeenten, inge komen 21S adressen met 14,718 handteeke- ningen, als zoovele protesten tegen den tegen- woordigen onhoudbaren toestand. zyne Excellentie de Minister van Binnen- iandsche Zaken heeft, door tusscheukomst van de Commissarissen der Koningin, de vol gende vragen gedaan aan de Burgemeesters der verschillende gemeenten: 1. Zy.a er in Uwe gemeente jachten .door de eigenaren van het jachtreeht verhuurd? 2. Hoe groot is de uitgestrektheid van elke dier jachten? 3. "IVeike zyn de namen, hot beroep en de woonplaatsa. van den verhuurder, b. van den huurder van elk dier jachten? 4. Van welke dier jachten worden de lande- Door Joram Sirb. Slot.) Gedurer.de den geheelen tocht had Ger- ritje de vijanden in bedwang gehouden, maar was blyde, dat hy weer van de prauw af kwam, zooals hy er opgekomen was. Hy kreeg wel eene berisping, omdat by veel ge waagd had, maar toch ook een „pluimpje", dat hy zich met zijne makkers zoo kordaat had gehouden. Alle bijzonderheden van den tyd, op Atjeh doorgebracht, mee te deelen, is niet mogelyk, omdat er zeer veel ongelooflybs in het ver haal van Gerritje voorkomt, waardoor de vroeger afgelegde verklaring niets van hare kracht verliest, namelyk dat Gerritje infaam kon liegen. Als v,ij hem gelooven moesten, dan bad hy daar in dat nog steeds weerspannige land minstens een paar maal tot „ridder" geslagen moeten worden. Dat is hy wel niet geworden, maar toch is het kroontje van Eervolle Vermelding op zyn gesp gehecht, omdat by by eene zekere landing den vyand had tegengehouden en door zpn gedrag opnieuw den moed terugriep, die bp zpne kameraden tameiyk diep in de schoe nen gezakt was. Ofschoon Gerritje spottend verklaarde dat hy scheef liep door de zwaarte van zijne eereteekenen, prykte hy er toch trotsch mee op zpne borstmet de kleine gou den medaille, de Atjeh-medaille en het eere- teeken voor krijgsverrichtingen met gesp, wanneer by groote inspecties of parades dat gedragen moest worden. ryen bebouwdK. door den verhuurder, 6. door den huurder zeiven? 5. Hoevesl hectaren van elke dier jachten bestaan uit grond, die in den regel met land- of tuinb?ums»9wassen bezet is, of tot bedryf van bloembollenkweeken yrordt gebruikt? 6. Hoeveel bedraagt de jaarlyksche huuf van elke dier jachten? 7. Geschiedde de verhuring in het openbaar of ondershands? 8. Zyn er in uwe gemeente particuliere jachtopzieners? 9. Hoe groot is hun aantal? 10. Hoeveel bedraagt ieders bezoldiging? 11. Zyn er in Uwe gemeente personen, zoogenaamde broodjagers, die van de jacht hun hoofdberoep maken, althans gedurende den jachttyd? 12. Hoe groot is hun aantal? 13. Zyn er in Uwe gemeente personen, die van den handel in wild hun beroep maken? 14. Hoe groot is hun aantal? 15. Welke byzonderheden zyn U bekend omtrent de schade, door wild aan te veld staande gewassen toegebracht, en welke i3 de soort van dat wild? Ongetwyfeld zullen de Burgemeesters deze vragen naar eer en geweten zonder omwegen beantwoorden; inmiddels behooren de, in de adressen op den voorgrond gestelde, immo reels gevolgen der Jachtwet door andere be langstellenden te worden onderzocht, ten einde den Minister en de Afgevaardigden daarover te kunnen dienen tot „consideratie en advies", en de enquête meer volledig te maken. Het zal my dus aangenaam zyn uit de omliggende gemeenten spoedig antwoord te ontvangen op de volgende vragen a. Hoeveel overtredingen der Jachtwet zyn gedurende hot afgeloopen jaar in Uwe ge meente geconstateerd? b. Hoeveel dier overtredingen zyn getraft met gevangenis en hoeveol met geldboeten? c. Door hoevelen zyn die boeten betaald en door hoevelen is do voor die boeten subsidiair opgelegde gevangenis ondergaan? De tyd van detacheering op Atjeh is om en Gerritje wordt mot anderen opnieuw thuis- vaarders. Hy is het thans voorgoed. Den leeftyd heeft hij bereikt, waarop hy recht op pensioen heeft en hy zal dat recht laten gelden. Immers, van het verblyf op Atjeh „heeft hy zyn buik vol gekregen", het heeft hem aan zyne gezondheid geen goed gedaan, want de berri-berri zit hem ouder de leden. Tydige overplaatsing kan nog veel veranderen, opzending naar Holland is het beste, wat hom in de tegenwoordige omstandigheden kan helpen. Afmattend was het klimaat, waren de diensten, welke voortdurend van Janmaat gevorderd werden, en hoewel hy bij het begin van den Atjeh-kryg was, zoo hebben latere lotgenooten er niet minder op gewezen en het bevestigd. Gerritje repatrieert du3 er. gaat met een transport per Suez-boot naar Holland, wat hy met te meer graagte doet, omdat een paar brieven, op Atjeh ontvangen, onrust barende berichten te lezen gaven. De buurvrouw uit den groentenkelder had Gerritje, op zyn verzoek, geschreven. Een paar brieven waren hem dan ook toegezon den, waaruit hy het goede hart zyner buur vrouw leerde kennen en nauwkeurig op de hoogte gesteld werd van den toestand van zyne moeder. Nu en dan had hij een wisseltje overge- gemaakt, dat niet onpas kwam en doorhem gereeder gedaan kon worden, omdat de ge legenheid om het geld op te maken op Atjeh's kust schaarsch was en bovendien door hem „een aardige stuiver geld3" werd gewonnen met het wasschen van goederen. De buurvrouw had, getrouw aan hare be lofte, Gerritjes moeder bijgestaan en geholpen d. Hoeveel gevallen zyn er geweest waarby het constateeren van jachtwetovertredingen aanleiding heeft gegeven, dat de overtreders onder het bereik van het "Wetboek van Straf recht vielen? e. Welke gevolger, Hebben eventueele ver oordeelingen èehad? 'f. Hoeveel personen in Uwe gemeente ver volgen en dooden, alleen tot vermaak, dieren dio hun geen schade of leed veroorzaken? g. Welke betrekkingen bekleeden zy, en by welk kerkgenootschap zyn zy als lid inge schreven De beantwoording dezer vragen moge een weinig moeite veroorzaken, doch zal, by ge- zameniyk overleg van belangstellenden, geen overwegend bezwaar ontmoeten. En met die antwoorden zyn wy dan ge wapend, zoodra de Jachtwet „onder schot" komt. Van de Pavord Smits. Leiden, 6 Mei 1891. In eene gisteravond door de Roomsch- Kathoüeke Kiesvereeniging alhier gehouden vergadering is, na vry breedvoerige bespre kingen, met eene zeer kleine meerderheid van stemmen besloten by de a. s. verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer met de anti- revolutionnairen samen te gaan. Het stellen van den gemeenschappelyken candidaat voor Leiden zal binnen eenige dagen plaats hebben. De Nederlandsche mail met berichten uit Indife, wordt morgenochtend alhier verwacht. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nieuw-York,doormiddel van hot stoomschip „Veendam", van Botter dam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiteriyk Zaterdag ochtend om 7.55 bezorgd zyn. De wyze van verzending behoort duidelyk op het adres vermeld te worden. Door burgemeester en wethouders van Zoèterwoude zijn benoemd tot iegenschatters voor de personeele belasting, dienst 1891/92, de heeren W. A. Van Ryn, P. A. Vreeburg en C. M. Lambrechts. met eene zorg en hulpvaardigheid, welke meermalen het konmerk is van eene goede buurschap. Maar toch, de door vele wederwaardig heden getroffen vrouw verminderde langza merhand en het scheen wel of het thuis- verwachten van haren zoon haar nog levens lust, haar nog kracht gaf om staande te bly ven. Eindelyk komt Gerritje thuis. Hy vindt den toestand erg ongunstig, maar wie weet wat er nog gebeuren kan. Nu zou hy voor altyd by het „ouwe mensch" kunnen zyn, haar helpen en steunen; nu eerst zou het goede leven beginnen. Zyne afrekening is groot, zijn fondsgeld bedraagt een niet onbe duidend bedrag.Als het voor geld te doen is, dan zal by niet karig zyn. Alsof men met geld alles goed kan maken! Een klein „vlugje" gaf aanvankelijk hoop, doch ten leste word aan de natuur haar tol betaald. Gerritjes moeder stierf. Maar vóór haar sterven smaakte zy de voldoening, dat zyne zusters de heilige belofte aflegden, het leven, dat zy vrijwillig gekozen hadden, maar thans oprecht verfoeiden, vaarwel te zeggen. De esne zeide al spoedig alles vaarwel, doordien eene tering haar vroegtydig in het graf bracht, en de andere.wanneer niet de eertyds ruwe matroos haar verzekerd had, dat er vergiffenis is zelfs voor de erg ste zondares, dan zou zy' dadelyk weer den verkeerden weg op zyn gegaan. Maar hy beloofde zyne hulp en medewerking en, mocht het ook al van niet te langen duur zyn ge weest. hy heeft haar toch onder eene zegenbede de oogen toegedrukt. Zy stierf van hartzeer t Een half jaar na de laatste treurige ge- Door den Raad dier gemeente is benoemd tot onderwyzeres in de nuttige handwerken aan de dorpsschool mej. C. F. Den Older aldaar. De voordracht bestond uit de benoemde en de dames E. J. W. L. "Werner en P. J. Klikee, beiden van Leiden. Naar men ons uit den Haag verzekert, is jhr. mr. T. A. J. Van Asch Van Wyck, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en burgemeester van Amersfoort, tot gouverneur van Suriname benoemd, ter vervanging van jhr. mr. M. A. De Savornin Lohman. Het „D. v. Z.-H." verneemt dat dr. H. J. A. M. Schaapman, lid van de Tweede Kamer, die zich te Ryser.burg bevindt, ongesteld is, ten gevolge waarvan hy gisteren de zitting van de Tweede Kamer niet heeft kunnen bywonen. H. K. H. de groothertogin van Saksen- Weimar, prinses Sophie der Nederlanden, wordt na Pinksteren op het Loo verwacht, om aan HH. MM. de Koningin en de Koningin- Regentes een bezoek te brengen. Van daar zal H. K. H. zich naar Den Haag begeven, om gedurende eenigen tyd haar paleis aan den Scheveningschen weg te ba- trekken. In het hoofdkiesdistrict Roermond is gekozen tot lid der Tweede Kamer de heer G. Diepen, met 1144 van de 1302 uitgebrachte stemmen. De „Zwolsche Ct." meldt dat H. M. da Regentes heeft ingewilligd.het verzoek van het bestuur der Nederlandsche Heidemaat schappij, om als beschermvrouw te willen optreden. Het bezoek van HH. MM. de Koningin en de Koningin-Regentes aan Amsterdam is thans definitief vastgesteld op Dinsdag 2G Mei a. s. Het bezoek zal niet als andera jaren eene week, maar slechts 4 dagen duren. Het vertrek is dus bepaald op Vrydag den 29sten Mei. Hare Majesteit de Koningin-Regentes i3 ook voornemens Zaterdag 30 Mei met Hare Majesteit de Koningin een bezoek te brengen aan Rotterdam. beurtenis staat de buurt geheel „op stelten." Het is feest in den groentenkelder! Gerritje, die zyne dankbaarheid niet anders bewyzen wilde en al spoedig begrepen had, dat, waar de dochter voor hem verloren waa, hy het misschien het best met moeder zou kunnen vinden, had de moeder gevraagd en haar gekregen ookl Ze waren van één leeftyd en het was een „goed portuur." En Gerritje, die zoo dikwyis op eene groote schuit gevaren had, stapte met de groentenvrouw in het huwelyks- achuitje! Aan den avond van zyne huwelyksdagen men meende in de meeste stilte het feest te vieren kwam er een formeele optocht, waarby Slappe Was als tweede schipper het woord voerde voor een zestiental gasten, waaronder ook Numero Zes. „We geven van avond de Doove of een huis vol volk", zei hy, doelende op een tooneel- s'.uk, dat Gerritje ook wel eens gezien had. Gerritje ontving de oude kameraden als even zoovele vrienden. Hy vond er een paar „edellieden" by, die hem nu harteiyk de hand drukten en een glas op zyne gezondheid met graagte ledigden. Het was goed dat de schipper er by was anders ware het nog een „wildemansboel" gowordeD. Nu ging alles goregeld 6n zóó vroolyk en netjes, dat nog langen tijd in de buurt gesproken werd van de prettige brui loft van Gerritje. Thans werd aan zyn vrouwtje het bewijs geleverd dat Gerritje wel geen „heilig boontje", maar toch ook een degelyk kameraad wa3, die kloekheid en fermiteit had getoond. En later moest zyzelve verklaren „dat zj het best met hem getroffen had!"

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 5