ui l *c7+. Burgerlijke Stand. sill.,,. H fetH:iifiu 'füü mm 'ÉÊm a ilH. r Uit Amsterdam meldt men: Door het overlijden, in ééoe week, van de heeren J. Borski, C. F. Schade en mevrouw Den Tex Vriese, alhier, wier vermogens voor den eerste en de laatste op vele, voor den tweede op althans eenige millioenen geschat worden, moeten weldra aan de schatkist drie gansch niet te versmaden blldragen ten deel vallen wegens successierecht. Van het enorme ver mogen van den heer Borski, die ongehuwd was en zijne schatten aan familieleden in den tweeden graad nalaat, komt aan den Staat 14 pet. ten goede. Het huwelijk van den vorst van Waldeck, den vader van H. M. de Koningin-Regentes, met prinses Louise van Sleeswyk-Holstein is te Luisenlund gesloten. De predikant Nissen verrichtte den dienst. Prins en prinses Heinricb, alsmede verschillende andere vorstelijke per sonen, woonden de plechtigheid by. De ministers van koloniën en van oorlog brengen ter kennis van belangstellenden, dat de gelegenheid tot dienstneming bij het vaüde gedeelte der Koloniale Reserve is geopend voor Nederlanders, die den vollen leeftijd van 18 jaar bereikt hebben en niet ouder zijn dan 36 jaar. Zy, die vroeger reeds gediend hebben, kun nen tot op den leeftijd van 40 jaar worden aangenomen. De verbintenis wordt aangegaan voor den tijd van zes jaar, om te dienen zoowel in als buiten Europa. De geworvenen mogen in gsen geval dus niet by reêngagement langer dan zes jaar onafgebroken in Oost- of West-Indiê worden aangehouden. Nadere inlichtingen zyn, op aanvrage, kos teloos te bekomen by het departement van koloniën te 's-Gravenhage, by den luitenant kolonel, .commandant der Koloniale Reserve te Nymegon en by den kapitein, commandant dor eerste (reconvalescenten) compagnie van het corps te Zutfen. Gemengd Nieuws, In den laatsten tyd beginnen de herten in het Baarnsche bosch zich meer en meer te vertoonen. Zy dringen zelfs de moes tuinen van het dorpje De Vuurscbe binnen. Indertpd werden na den dood van Prins Hen drik de herten uit het kamp achter Soest- dyk opgevangen en naar elders vervoerd, waarby er echter eenige ontkwamen. Thans i3 het getal der in vryheid gebleven herten reeds zóó toegenomen, dat de bezoekers van het Baarnsche bosch in het aanstaande seizoen ze zeker in den omtrek der Vuurscbe te zien zullen krjjgen. Uit Luik wordt gemeld: Hoe groot het aantal postduiven in België is, wordt be wezen door het feit, dat den 25sten April van hier twee extra-treinen met 51 wagens, uitsluitend gevuld met postduiven, naar Frank ryk vertrokken, van waar de beestjes in wed vlucht naar hun land zullen snellen. Van Charleroi uit telden de twee treinen 91 wagens. Aan het station te Rjjsel werd een pak met driehonderd exemplaren der in Frankryk verboden Gentsche courant „Vooruit" in beslag genomen. Om het blad toch in Frankryk in te voeren, voorzag de uitgever het van den titel „Nieuwsblad." Te Temesvar is een man gevan- gengenomen, die eene oude vrouw volgens -afspraak had geworgd. De vrouw, de eigenares van eene kroeg, beloofde den man, nadat hy ■zyn laatste geld had verdronken, verder den geheelen avond vrjj drank en twee florijnen, als hy haar worgde. Toen alle gasten waren vertrokken, deed de oude vrouw een touw om haren hals, legde twee florynen op tafel en verzocht hem het touw dicht te trekken. Hy trok tot de vrouw dood was, nam toen zyne twee florynen en ging weg. Toen een ander was gevangengenomen onder beschul diging van moord, kwam hy de zaak uit leggen. Men gelooft zyn verhaal omdat de oude vrouw, die al hare kinderen verloor, reeds driemaal mislukte pogingen tot zelf moord deed. In eene koekbakker ij in de Goi- tussacstraat te Parys werden gisteren de patroon, twee knechts en twee andere perso nen bedwelmd gevonden. Kolendamp had hen in dezen toostand gebracht. Het gelukte slechts twee hunnor by te brengen. Te Troy, in Alabama, (Ver. St.) hielden eomge jongelui in de komedie eene repetitie voor eene liefhebberij-voorstelling, toen het gebouw plotseling instortte. Het dak, dat eene groote spanning had, viel naar be neden, naar men zegt wegens eene fout in de constructie. Twintig der jongelui werden onder het puin bedolven, maar dank zy tydige hulp kondon nog 16 ongedeerd worden gered. Twee dames verloren echter het leven en twee werden ernstig gewond. In de onmiddellyke nabyheid van Londen heeft een spoorwegongeluk plaats gehad. Een passagierstrein uit Brighton zakte door de spoorwegbrug by Norwood. Zes wa gens zyn verbryzeld en verscheidene passa giers gewond in een hospitaal opgenomen. By het afbreken van een huis in Duitsch-Redingen, vond een werkman in een zymuur twee goed bewaarde lyken van Duit8che soldaten, geheel gekleed en met hunne wapenen nevens zich. Naar alle waar- schyniykheid heeft men hier met lyken te doen van soldaten, die in 1870 in het geheim gedood en daar ingemetseld werden. Te Arad is een postkoetsier in den slaap vermoord op zijn wagen, welke daarna door den moordenaar werd beroofd van een bedrag van ƒ10,000, dat hy bevatte. De post-secretaris Frans Fodor is, onder ver denking van de misdaad, in hechtenis genomen. Nu door den dood van Yon Moltke zyn naam zoo herhaaldelyk gelezen en uitge sproken wordt, komt het verhaal weer te berde, hoe hij ontdekt werd. Met een zekeren trots placht keizer Wilhelm I er in intiemen kring steeds gaarne op te wyzen, dat hijzelf het geweest was, die Von Moltke het eerst had ontdekt. Het was in het jaar 18.., verhaalde de keizer, toen ik eens by de revue over een Brandenburgsch regiment den commandant naar den naam van een jong, tenger officier vroeg, die my door de gsestige uitdrukking van zyn gelaat zoo by- zonder getroffen had. Dat is een zekere Von Moltke, die uit Denemarken tot ons over gekomen is, luidde het antwoord. Eenige maanden later, ging de keizer voort, werden my ter onderzoek eenige proeven van arbeid i van d9 officieren uit genoemd regiment voor gelegd, en daaronder vond ik eene verhande ling over de verdediging van Kopenhagen, waarvan de zoo goed en fijn doordachte uit voering my byzonder aantrok. Toon ik daarop naar den naam des schrijvers keek, las ik dien van „Helmuth Von Moltke" als onder- teekening, en dadelyk herinnerde ik my, dat diezelfde man my reeds by de parade was opgevallen. Ik ging nu zyn werk nog meer nauwgezet na en gaf het daarna met eene eigenhandige bemerking aan den chef van den generalen staf over, wien ik daarmede de op dracht deed, den jongen Von Moltke van het regiment, waarby hy stond, by den generalen staf over te plaatsen. En zoo ben ik het ge weest, die den lateren veldmaarschalk de eerste schreden op zyne zoo belangryke loop baan vermocht te doen zetten Een Amerikaansch kabeltele- gram, dat onlangs het overlyden meldde van den eenigen stamhouder van Dickens, was, naar de „Indépendance" opmerkt, niet in alle opzichten juist. In de eerste plaats stierf de zoon van Dickens, die naar Amerika ging en o. a. lid van het parlement van Canada was, reeds vyf jaar geleden. In de tweede plaats leeft de oudste zoon van den grooten romanschryver nog te Londen, waar by zich in blakenden welstand bevindt. Op eene auctie van moderne schilderyen het kabinet van den markies-De Santurce - verleden week door de kunstkoopers Christie, Manson en Woods in Londen gehou den, kwamen ook drie bekende doeken van Alma Tadema onder den hamer. De „Audiëntie by Agrippa" werd verkocht voor 2550 guineas 32,130); „Op het feest van den wynoogst" ging van de hand voor 2250 guineas (ƒ28,350) en „In het kabinet van een Romeinsch kunst minnaar" bracht op 2650 guineas (ƒ33,390). Dezer dagen werd te Londen ook de schil- derijenverzameling van Lord Haldon verkocht. Tot deze verzameling behoorden eenige werken van oud-Hollandsche beroemde meesters. Rem- brandts portret van eene oude dame bracht op 6687,50; Euysdaels landschap met eene beek en een molen 7875; Van de Velde's vertrek van koning Karei II naar Engelaid 24.537.50dood wild en vogels, van Wee- ninx, 13,775. Er was eene groote verza meling portretten van Engelsche meesters, als Jos. Reynolds, G. Romney, W. Collins, enz., welke ook hooge pryzen deden. De Fransche steltenlooper Syl- vain Dornon, die op stelten een tocht naar Rusland ondernam, heeft een brief naar Parys geschreven, waarin by de berichten, als zou hy een groot gedeelte van de reis per spoor hebben volbracht, voor laster verklaart, door eenige Duitsche bladen uitgestrooid. Hy erkent per spoortrein van Gastrow naar Ciistrin te zyn gegaan, maar dat was om eene circus voorstelling te kunnen bywonen, en hy wa9 ook per spoor van Ciistrin naar Gastrow te ruggekeerd, om vandaar zyne steltenwandeling te hervatten. Een welgekleed reiziger st3pte eergisteren aan het station Montmoreau uit den trein van Bordeaux naar Parys, en deelde den stationschef mede, dat by in een com partiment 1ste klasse twee personen had doodgeschoten. Men vond werkelyk in het aangeduide rytuig een heer en eene jonge vrouw doodeiyk gewond. De bowerker van het onheil, die zeide directeur van eene Pa- rysche levensverzekeringmaatschappy te zyn, was de echtgenoot van de gewonde vrouw; hy is in hechtenis genomen. Van de vrouw is een deel van de kaak verbryzeld. De andere, door twee kogels in het hoofd getroffen, verkeert in bedenkelyken toestand. Te Chattanooga (Tennessee) zyn eergisteren twee hevige branden uitgebroken, welke een dertigtal woningen en pakhuizen in de asch legden. Ook eene goederenloods en 75 goederenwagens van de East-Tennessee- Riihvay werden eene prooi der vlammen. De schade wordt op 400,000 dollars geschat. Eene ryke dame, mevrouw Orr Bell, heeft, gelyk men weet, aan het Heilsleger te Londen ƒ840,000 nagelaten. Generaal Booth i3 daardoor nu in staat een lievelingsdenkbeeld te verwezenlijken, nl. een nieuw hoofdkwartier, waarin alle takken van dienst van het Heilsleger eene plaats kunnen vinden en tevens eene groote vereenigingszaal voor de oefeningen kan worden gesticht. Eergevoel eener arme vrouw.— Indertyd had te Huddersfield, in Engeland, de Aalmoezonierskamer aan een bohoeftigen ouden man onderstand verleend tot een bedrag van 50 pd. st. Sedert hy stierf, nu vyfjaren geleien, is zyne dochter bezig geweest om die som op te sparen. Maar daar zy als werk vrouw in haar onderhoud moest voorzien en het hoogste, dat zy in écne week kon ver dienen, nooit meer dan 8 shillings (ƒ4.80) bedroeg, moest zy zich voortdurend byna het nood'gste ontzeggen om haar doel te berei ken. Eindelyk had zy de som bij elkaar en ging daarmede naar de Aalmoezenierskamer. Daar het al haar opgespaard geld was, waren de heeren ongenegen de gansche som te ne men. Ook werd er haar op gewezen, dat zy het zelve in geval van ziekte r.oodig kon hebben. Maar de vrouw was niet te bewegen om er iets van te behouden. ZJj verklaarde dat in hare familie nooit iemand uit de armen kas had genoten en dat zy daarom die 9chande moest uitwisschen. Zy nu was de laatste van hare familie en alleen op de wereld. De heeren besloten ten laatste het geld als een afzonderlyk fondsje te beleggen, ten bate van de vrouw als zy hulpbehoevend w« en pas na haren dood in de kas te storte Een roman in het leven. K gen jaar geloden was zekere Waterson Leonard, te Londen, verloofd met eene ji frouw Mabel Tonby. Plotseling vertrok vader met het meisje naar Amerika, de a naar reisde haar na en zocht haar sedi tevergeefs in de Nieuwe Wereld. Verlei week hoorde hy dat zyne geliefde te Elf Illinois, woonde en daar ernstig ziek Dadelyk spoedde hy zich daarheen. Op station te Chicago werd hem in het gedr; het medaillon, dat Mabels haar bevatte, zyn ketting gestolen, het eenige, wat nog van haar bezat. Te Elgin aangekom herkende de zieke hem niet, zy vroeg medaillon te zien, hy kon 't niet toonen het meisje stierf eenige oogenblikken la! zonder overtuigd te zyn geweest dat zy ha- minnaar had weergezien. Te Mainz is de luitenant di reserve Heyl door drie officieren met sab aangevallen en doodelyk gewond. TePesth heeft een postbo die uit zyne woning zou worden gezet, nachts zyne vrouw en drie kindoren in h slaap vermoord. De man is gevlucht. In een Londensch koffieh stak eene dame eene sigaret op. Een kns kwam haar mededeolen dat 't voor da: was veiboden daar te rooken, waarop standje ontstond tusschen den knecht een heer, die 't voor de rookster opn Do zaak kwam voor de rechtbank en ridder van de rookende juffrouw werd eene boete veroordeeld omdat hy don km had mishandeld, maar de rechter vr waarom of dames niet het recht zot hebben op publieke plaatsen te rooken. „Daily News" antwoordt den rechter, de vrouwen zeiven maar moesten uitmake zy daartoe het recht hebben. OEGSTGEEST. Geboren: Hendrik, z.1 Vincent en M, Don Haan. Jacobus Hermi Maria, z. van H. J. Maas on J. Van Bija. Overleden: Levonl. kind van Eet vr. geel P. L. Scbata en A. Eykelboom. Ondertrouwd: B. Visser 26 j. en J. J. 27 j. E. Schipper 50 j. en W. Van Hem gen 37 j. WAPiMOND. Overleden: Jean Jacques An Fii.'ckensieper 76 j. Adrianus Steenkamp C7 Ondertrouwd: Petrus Van der Goer jm. en Hendrika Johanna Van den Berg jd. 23 j. SAS8ENHEIM. Geboren: Paulus, z. vin Van der Snoek en N. Van den Bosch. Ondertrouwd: Petrus Van Dijk, wonerd Voorhout, en Petronella Helena Vau der Voorfc Gehuwd: Antonius Weijers, wednr. van C. Ci daal. en Joanna Catharina Maria Do Pauw,i van F. W. J. Stembert. Overleden: Maria De Groot, goh. niet J. Diest- 73 j. Zwart. tSPIP feafey 'mm 4 ,v. *y;,JBr/..Bij .BLli ijl abcdefg*1 Wit. SCHAAK-PROBLEEM K°. van W. F. TIemeyer, te Leiden Wit begint en geeft in drie ten mat. WitKc4 Te7 Rf3 Pe5 g5 e3 f2. Zwart: Kf5 g6 o4. Oplossing over acht dagen. Oplossingen gelieve men, onde motto: „Schaak-problccm No in te zenden aan het Bureel va blad, tot uiterlyk WOEN'SD. AVOND. Oplossing van Probleem A van J. Vak der Hi'cst, te Oud T f4 ICf 4 Pd3+. anders T f 5-H Dit probleem geeft verrassend komsten, vooral door het en stellen van de Toren op f 4, neem dan volgt onverwacht P d 3 Evenzoo werkt de raatstelling verrassend. Goede oplossingen ontvangen van: LeidenC. J. Willemse, J. Pel, N. I. Sanders, H. P. Veldhuyzen, B. Th. Bollinger, J. P. I Visser, J. De Koster, C. M. Willebrands, L. A. j Jongman», F. J. Van der Wolk, J. H. Zaayer, 1 J. Fles Jr., H. Callenberg, J. H. F. Colpa, J. j Bosch, H. J. Broekveldt, F. Van Wyk, W. i F. Tiemeyer, J. Th. Kleyn, W. A. Oudshoorn, J. J. Colpa, W. Ridderhof, C. d. C., H. Koore- man, I. J. Ippius Fockens, A. W. Ippius 1 Focken3, M. S., H. M. S., J. M. en T. J. C. Berlijn: W. P. Mulié Jr. Oud-Ade: D. Kieiö, C. H. Th. Bleyswyk, J. Van der Voort, A. Van der Voort, Leeuwen, P. Vryburg, A. Van der Mt H. Yan Egmond. RijptsderiiigW. Zoetemelk, S. Van Eg Hz., P. Verklev, A. Van der Veer en J. vliet Jr. Leiderdorp: W. Demmendal en I. Sa 's-Hage: T. H. H. Schuite. CORRESPONDENTIE. T. G.Geef ons uw probleem op dn en wy zullen het gaarne plaatsen.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2