K». 9561. Vrijdas 24 April. A9. 1891. tgeze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 23 April. LEIDSCE DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden par S maandenf 1.10. Franc»» per post1.40. Afzonderlijke Nommere0.05. PRUS DER AD VERTEN T1ÊN Van 1—6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.174. Grootore lettere naar plaatsruimte. Voor het iacaeseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Zij, die zich nu abonneeren op het Leidsch Dagblad, ontvangen de tot 1" Mei verschijnende nummers gratis. Yan het kwartaal Maart, April en Mei wordt dan alleen de laatste maand (ad 37 Cents voor Abonné's binnen de stad en ad 47 Cents voor die buiten de stad woon achtig zijn) in rekening gebracht. Heden ie aan de universiteit alhier de hoer J. L. Chaillet, geb. te Hallum, bevorderd tot -doctor in de klassieke letteren, met acade misch proefschrift, get.: „Deorationibus,quae Athonis in funeri'oua publicis habebantur." Het tweede Invitatie-concert van „Sempre Crescendo" wae niet minder druk bezocht dan het eerste. Alle rangen in den Schouwburg -waren goed bezet en ook nu was de élite van Leiden in lieve en fraaie toiletten aanwezig. Wat het muzikale gedeelte betrof, dit over trof zoo mogelijk dat van de vorige maal nog in schoonheid en degelijkheid. Het orkeet werkte op de lofwaardigste wijze in de „Suite algérienno" van Camille Saint- Saëns (op veelvuldig veriangen dezen avond nogmaals gegeven)in de Ouverture zu Ka- hdasa'3 Marcben „Sakuntala", van Carl Gold- mark, een werk, waarvan thans de eerste uitvoering te Leiden plaats had, en in de Ouverture de l'Opéra „Mignon" van Ambroise Thomas. Volkomen verdiend was dan ook -de krans, welke na het tweede werk als eene hulde aan directeur en werkende leden aan het vaandel werd gehecht. Als solo zangeres trad ditmaal op rrej Pia Von Sicherer, uit MCmchen, dis zich van de gunstigste zijde deed kennen. Blijkbaar is zij -eene zangeres van den eeraton rang, voor wie goene moeilijkheden bestaan, getuige de dramatische scène aus dem „Feuerkreuz" (Ave Maria, Kónigin) van Max Brucb, welke, onder begeleiding van orkest en harp, aller keurigst door haar werd gezongen. Langdurige toejuichingen vielen haar dan ook na afloop ten deelmaar nog warmer waren ze, toen z(j in de tweede afdeeling het zestal op het programma vermelde liederen had voorgedragen, zoodat zij, op aanhoudend verlangen, er nog een ten beste gaf. De heer Chr. Timmner, uit Amsterdam, toonde zich andermaal een violist van het zuiverste water. Prachtig vertolkte hij het Concert G. Moll voor viool en orkest van Max Brucb. Zelden hebben we hem zóó over heerlijk, zóó indrukwekkend gehoord als dezen 3vond. Een hem aangeboden fraaie krans was het zichtbaar bewijs der hulde en waardeering. Toen wij verleden week melding maakten van de verschijning van een nieuw werk van onzen stadgenoot den heer Gottfried Mann, dachten we niet dat wij zoo spoedig in de gelegenheid zouden gesteld worden daarmede, onder orkest-begeleiding, kennis te maken. Het „Andante", op. 76, aan den heer Chr. Timmner zeiven opgedragen, deed deze op ware kunstenaarswgze genieten, de schoon heden er van diep gevoelen, zoodat het velen nu zeker een spoorslag te meer zal zijn zich dit werk, dat ook met do piano-partij bestaat, aan te schaffen. De heer Mann zelf ondervond dat ziine compositie wordt op prijs gesteld. Met de „Characteristische Tanzwoisen" van "Willem Kes wist de violist z()n auditorium eveneens aan zich te boeien, en opnieuw brak dit daarna in een daverend applaus uit, dat eerst eindigde toen hij het publiek op eene andore voordracht vergastte. Ten vollo kan dus verklaard worden dat ook deze avor.d ruim stof tot dankbaarheid tegenover het concert-gevende studenten-go- zoUchap aanbood. Het ontwikkelt zich 3teeds meer op het gebied der kunst. In de gisteren gehouden vergadering van commanditaire vennooten der „Leidsche Bankvsreeniging" (H. F. C. Gerlings) werd door den bekeerenden vennoot namens commissaris- .sen verslag uitgebracht over het boekjaar 1890. Hieruit bleek o. a. dat de omzetten van bijna alle rekeningen hooger geweest z'Jn dan in 1889. Het dividend werd op f 65 vastgesteld, en balans en winst- en verlies rekening door da lor vergadering aanwezige vennooten goed gekeurd. Naar de heer L. J. Lsfèbre, op het gebied van acustiek enz. wel bekend, ons mede deelt, is hij voornemens binnenkort hier ter stede eene tentoonstelling te komen houden van de nieuwste gehoor-apparaten. Tot dit besluit is hij gekomen wegens de vele aan vragen, welke hy in Den Haag van familièn uit Leiden ontviDg, om sommige dier voor werpen naar huis ter bezichtiging te zenden. Daaraan zijn echter bezwaren verbondon. Door genoemde tentoonstelling zal men nu zelf eene keuze kunnen doen en zich verder de voor lichtingen dea heeren Lelèbre kunnen ten nutte maken. T(jd en plaats der expositie zullen nader worden bekend gemaakt. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nieuw-York, door middel van hot atoomschip „Spaarndam", van Rotter dam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brievon enz. uiterlijk morgenochtend om 7.55 bezorgd z(jn. De wijze van verzending behoort duidelijk op hot adres vermeld te worden. In de jongst gehouden vergadering van het Nuts-departement te Hillegom zijn als bestuursleden herkozen de heoren P. H. Van Waveren Lz. en K. M. De Jong eri gekozen tot afgevaardigden naar de in dit jaar te hou den algemeens Tergadoring de heeren mr. K. M. Phaff en K. M. De Jong. De Staatscourant behelst de goedkeuring op de statuten der volgende vereeniging, er- kond volgens de wet van 22 April 1855 (Staatsblad no. 32)„Vereeniging der Chris telijke school van Zegwaard en Zoetermeer", te Zegwaard. (Gewijzigde statuten). Door den Raad te Haarlem is goedge keurd eene leening aan te gaan groot ƒ350,000, tegen eene rente van 3 of 3'/a pCt. Don 14den April is notaris Walter te Apeldoorn begonnen den inventaris en de taxatie op te maken op het Baleis Het Loo voor de successierechten, welke moeten wor den voldaan wegens het overlijden van Z. M. den Koning. Dinsdag jl. zijn nog vier heeren voor dit doel op hot paleis aangekomen, w. o. de heeren mr. De Brauw, mr. Vliolander Hein en mr. Kiet, terwijl gisteren, Woensdag, de particuliere secretaris van H. M. de Koningin- Regentes, jhr. De Ranitz, van 's-Gravenhage naar Het Loo vertrok. Vermoedelijk vertegenwoordigen twee der heeren de Regoering en twee H. M. de Koningin- Regentes. Eenige oude werklieden, zoo mannen als vrouwen, van het Paleis Het Loo, zjjn door H. M. de Koningin-Regentes op pensioen gesteld en wei op veel gunstiger voorwaarden dan vroeger. De gewone audiëntie van den minister van marine zal op 24 dezer niet plaats hebber. Gisteren had te Rotterdam de begrafenis plaats van den heer C. W. Van der Pot, in leven predikant by de Remonstrantscho Broe derschap. De lijkbaar was met kransen bedekt. De predikant Hoovkaas herdacht dor. overledene als Remonstrantsch predikant en letterkun dige de heer Vinke sprak namens het zende linggenootschap. De oudste zoon van den over ledene, predikant te Waddingsveen, bedankto voor het bewezen eerbetoon. H. M. de Koningin-Regentes heeft aan de commissie voor de arme visschers van Hollura, die onlangs bij het opbreken van het ijs hunne schepen verloren, f 100 doen toekomen. Volgens het „H. Dbl." zal prins Albrecht van Pruisen en zijne familie dit jaar geen bezoek aan Scbeveningen brengen. Te Schiedam zyn tot leden van den Raad verkozen de heeren S. A. Maas en J. H. Ris Hz. Het stoomschip „Sumatra", van Amster dam naar Batavia, arriveerde 22 April te Genua; de „Zeeland", van Rotterdam naar Batavia, arriveerde 22 April te Port-Said; de „Conrad" vertrok 22 April van Batavia naar Amsterdam; de „Koningin Emma"arriveerde 22 April van Amsterdam te Batavia. Regeling v«n onzen krijgsdienst. Het ligt in den aard der zaak, dat da be strijders het eerst aan het woord zijn. De verdediger moet weten, welke aanvallen hy te weerleggen heeft De Tweede Kamer bracht het gisteren tot den achtsten spreker en die allen hebben hot voorstel, meestal in zeer uitvoerige redeneeringen, bestreden, zonder door een enkelen verdediger te worden afge wisseld. En nog is de rij dier sprekers niet gesloten. Niemand wilde in den laten middag nog het woord voerenvooral daar de Kamer nogal opgewondon was door de rode van den hoei De Geer, welke herhaaldelijk tot veel hilariteit aanleiding gaf. De aanneming eener motie, tegen den zin van den president, deed de Kamer reeds eenigszins vroegtijdig schei den, ofschoon hot einde der algemeens beraad slagingen, zelfs heel ver aan den horizon, nog niet ia te bespeuren. Het was der Kamer duidelijk aan te zien dat de aandacht nu reeds, don tweeden dag der discussie, aan merkelijk aan het verflauwen Is. De heer Van Vlijmen, zijne sede vervol gende, betoogde dat persoonlijke dienstplicht in strijd is met hot belang der maatschappij en der defensie. Verbod van plaatsvervanging is in strijd met de Grondwet, welke vrij wil ligen dienst op den voorgrond stelt. Het zede lijk en pbysiok gehalte van het leger zal niet verbeteren en evenmin het kader. Ten behoeve van een landweer van problematiek nut wordt vrijwillige dienst nu in strijd met do Grond wet beperkt. Hij wil vr(jwilligen dienst op den voorgrond en daarnaast conscriptie met plaatsvervanging en betere betaling ook in het belang van on- en minvermogenden. Scherp critiseerde hy de 7orming van het reserveleger, dat evenmin als de landweer groote militaire waarde hoeft, daar do troepen onbekend zijn met hunne officieren en het terrein, waarop zij moeten ageeren. Hy be toogt dat de schutterij uitstekend to hervor men ware tot eene bruikbare reserve. De heer Van Nunen bestreed ook uitvoerig het ontwerp. Persoonlijke dienstplicht wordt ten onrechte aangeprezen als een tuchtmiddel. Het leger ie geene hoogore burgerschool. Reeds nu zijn de finantiöele lasten zwaar; door de aanneming van dit Duitsche stelsel loopon wij veeleer kans onze onafhankelijkheid te verliezen dan door de handhaving van ons volkskarakter, nationale zeden en gewoonten. De Regeering geeft geen waarborg dat haar voorstel afdoende is. Steeds zullen de eiechen vermeerderen. De Regeering had alleen moe ten zoeken naar redelijke waarborgen tot behoud van onze onafhankelijkheid of naar hetgeen de eer en de historie eischen. Geene verzwaring van lasten voor problematiek nut. De heer Guyot bestreed de samenkoppeling dor zee- en landmacht. Afzonderlijke regeling voor do zeemacht- ware noodig, om afdoende en op de minst kostbare wijze in de behoefte van het personeel der vloot te voorzien, door het gebruik maken van het personeel van handels- eri visschersvloot. Voorts bestreed hij het ontwerp, dat geene rekening houdt met het verband tusschon de doode en levende strijdkrachten. De regeling van don dienst plicht is een groote misslag. Het geheele volk moet weerbaar z(jo; een leger van bepaald® sterkte is onvoldoende. De regeling van den oefeDpllcht verschaft ons een zwak veldleger. WO moeten als een klein volk defensief kunnen optreden en on3 daarnaar Inrichten. Hij is er bepaald tegen. De heer Domela Nieuwenhuis eveneens. Deza sloot zich aan bij de brieven des heeren Van Houten, ofschoon hi) tegen plaatsvervanging is. Afschaffiog daarvan kan niet elke legerwet redden. Deze Regeering dekt de lading van vele wetten door een rechtvaardigheidsbeginsel voorop te stellen. Het ontwerp geeft enkel voet aan het militarisme. Als nadeelen van het militarisme wijst by op de verarmiDg van het volk. De uitgaven zullen steeds stijgen. En waarvoor? Om het kapitalisme te verdedigen en te veraterken. En een deel der liberalen, die altoos van bezuiniging spreken, zullen met de katholieken en een deel der anti revolutionairen, due door een monsterachtig verbond, deze wet he'pen aannemen. Wat had men niet kunnen doen voor het volk met de millioenen, nutteloos besteed voor onze oorlog3uitgavenGeen krachtiger middel om de menschen tot ontevredenheid te stem men en te werpen in de armen van het socia lisme dan het militarisme. Feitelijk moest spreker der Regeering dus dankbaar zyn voor de bevordering van het socialisme door dit ontwerp. Voorts betoogde spreker, dat het militarisme een uitvloeisel is van hot kapi talisme. Men heeft het den heer Van Houten sterk kwaiyk genomen, dat hy beweerd hoeft, dat do Legerwet slechts diende om medr men schen aan officierspostjes te helpen. In zoover bestreed de heer Van Houten dus het kapi talisme, dat hy overigens is toegedaan, al vervult hy soms de rol van een knaagdier, dat er aan knabbelt. Een feit is het, dat het kapitalisme het militarisme gebruikt als laatste bolwerk voor eigen verdediging. Daarom heerscht allerwegen het militarisme, ook ten onzent. Daarom ïyden allo pogingen tot ontwapening schipbreuk, zp stuiten af op het kapitalisme. Het is te doen om do zucht tot verbetering van de volken te onderdrukken. Terwyi handhaving onzer neutraliteit slechts oris doel mag zyn, wil de Regeering ons land. tot een militair land maken mot het Pruisi sche stelsel. Het Zwitsorech stolsel ware veel boter en goedkooper. Daardoor zou men ook het kazerneleven kunnen missen, dat alge meen wordt veroordeeld. Tucht behoeft in de kazernen niet verkregen te worden, maar door hot gezag en het prestige der chefs. Dat leert het voorbeeld in Zwitserland. Er zyn bergeD, ja, maar dat zyn geene borstweringen togen Frankryk of Duitschland, wel tegen Italië. Op de aangevoerde gronden is dit wetsont werp voor spreker totaal onaannemelyk. Hy stelde ten slotte eene motie voor, welker be doeling is do hoofdstrekking van dit wetsont werp af te keuren. Deze motie luidt„De Kamer, overwegende j dat de hoofdbeginselen van dit wetsontwerp zyn verhooging van het contingent en ver- meerdering van de oorlogsuitgavenover wegende dus dat door de aanneming een be- denkelyke stap wordt gezet in de richting van het militarisme, den kanker, die knaagt aan de welvaart van alle volken, keurt de hoofdstrekking van het wetsontwerp af, on danks het daarin opgenomen rechtvaardig be ginsel van afschaffing van plaatsvervanging, en gaat over tot de orde van den dag." Deze motie werd ondersteund door de heoren Keuchenius, Haffmans, Schreinemacher, A. i Van Dedem en Harte en zal bij het algemeen debat in behandeling worden gonomen. De heer De Goer van Jutphaas bepaalde zich daarna tot onkele opmerkingen,, 53i) wees er op, dat de meoste artikelen ee^ spiraalvorm hebben en door de onduidelyko radactie voheel onverstaanbaar ziin pf in (1? gevolg tot

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1