Burgerlijke Stand van Leiden, den heer Schaepma-n, do'. de weerzin dot Katholieken tegen dan dienstplicht hierin zou berusten, dat hunne geloofsgenooten niet genoeg in het leger worden vertegenwoordigd, want het tegendeel is waar. Maar het anti- militarisme van het volk komt hieruit voort, dat men Hollander wil blijven bovenal. De 30,000 man achter de liniGn wil spreker geven, des noods meer. Voor de goede verdediging achter do grenzen heeft hjj veel over, daar vóór zeer weinig. Hjj wil derhalve wel afschaffing van de plaats vervanging, maar niet zonder vermindering van hot veldleger. Waakt nu dit wetsontwerp genoeg tegen weelde en waarborgt het voldoende wette lijke regeling? Neen; wy hebben geene gre nadiers en jagers noodig, geene rijdende ar tillerie mot een aantal kapiteins voor speciale diensten, die slechts dienen om de promotie in de hand te werken. Voorts mist men de wettelijke regeling van de organisatie onzer levonde strijdkrachten. De minister wil haar bjj besluit, hetgeen slechts instabiliteit be vordert en aan de Regeering eene ongeoor loofde macht geefr, hoewel deze bjj eenvoudig amendement al die fraaiigheden kan schrappen gelijk indertijd in eene namiddagzitting twee generaals tegelijk in het zand hebben moeten bjjten. Aan den anderen kant is de wette lijke regeling noodig om haar te onttrekken aan de afwisselende inzichten van opvolgende ministers. Ongerust is hij nu reeds over de verklaring van den minister, dat die orga nisatie rekoning zal moeten houden met de vooruitstrevende eischen. Onjui3t is de op vatting, dat eene wettelijke organisatie te duur zou zijn. Dit hangt van den wil der Kamer af. Ook Thorbecke wilde die legeror- ganisatie en anti-militaristisch was die mi nister niet; hjj kwam eenmaal „met geweer op schouder" in do Kamer. De Koo en Stiel tjes steunden toen dat denkbeeld. Het stuitte af op den wil van den opper-bevelhebber, met wiens macht Z. M. eene wettelijke rege ling onvereenigbaar achtte, maar dat struikel blok is nu uit den weg geruimd. Wat spr. gezegd heeft over het veldleger is ook op eene actieve vloot toepasselijk. Hij wil ver dediging des vaderlands, maar naar de mate onzer krachten. Daarna voerde generaal Van der Schrieck het woord. Hij zeide alles te willen doen voor de verdediging van de onafhankelijkheid des vaderlands, van het erfdeel onzer vaderen. Dit vooropgesteld, wenschte hjj zjjne meeDing over bet wetsontwerp te doen kennen. In de eerste plaats had hij het hoog noodig geacht het rapport van do commissie voor de kust verdediging af te wachten. Dat de noodige middelen moeten aanwezig zjjn om onzen geboortegrond te verdedigen, sproekt vanzelf. Maar wij mo»ten ons bepalen tot hot strikt onvermijdelijke, dat de krachten de3 volks niet te boven gaat. Dit kan geschieden omdat sedert 1861 het bevolkingscijfer belangrijk is toegenomen. Mon had geleidelijk in de laatste jaren hot contingent kunnen verhoogen er, de doode weormiddolen uitbreiden. Geen tal rijk leger hebben wjj noodig, maar een goed geoefend, goed georganiseerd leger en niet esne in haast bijeengebrachte massa. Ernstig bezwaar had spreker ook tegen do hooge uitgaven, welke van dat wetsontwerp het gevolg zullen zjjn, o. a. door de toene mende uitgaven voor pensionneering. Met de Regeering verschilt spreker ten aanzien van de getalsterkte, den diensttijd en hot trekken van ean geschikt kader uit de militie, maar nog meer ten aanzien van de samenstel ling der contingenten. Met de vrijstelling der zoogenaamde kostwinners, hoe schijn baar billijk ook, kan hjj niet meegaan, ook niet van de eenige zoons, welke grooten- deels de vermogende standen ten goede zal komen. Do afschaffing der plaatsvervanging word door spr. ook bestreden. Voor den Staat is het onverschillig wie de dienst vervult. Voor de meergegoeden echter zjjn zware mili taire diensten voel drukkender dan voor don meer gehardon misdoren man. Trouwens, n de kazerne zullen de diensten toch afgekocht worden. Het geld van de plaatsvervansers komt velen gezinnen ton goede en voor den- gene die zich aan een wetenschappelijk of industriöel vak wijdt, is het verlaten van zjjn werkkring veel hinderlijkor dan voor den- gene, die dadelijk na afloop van den militai ren dienst weer tot zjjn werkkring terug keert. Als vertegenwoordiger van het Noder- landsche volk zou spr. met gerustheid tegen dit wetsontwerp stemmen, zooals hot daar ligt. De heer Van Vlijmen bestreed vervolgons uitvoerig het regoeringsstelsel, dat noodeloos lasten oplegt aan de natie, dat door de af schaffing der plaatsvervanging ons terugvoert tot de tijden van het barbarisme. Aan dat woord paarde hij eene bestrijding van het stelsel eener ongeoefende aanvullings reserve door loting als onrechtvaardig, ongrond wettig en niet bevorderlijk voor het vertrou wen in onze weerkracht. Alleen dan, als alle opgeroepen jongelieden goed worden geoefend, kan het vo'k het besef van de volle verdedigbaarhe d des lands krygen. Doze wet belet aan een deel des volks dat vartrouwen, dat zoo hoog noodig is, te krijgen. Blijft dit voortbestaan, dan kan het Vader land in de ure dos gevaars niet op allen rekenen. Daarom is deze wet niet nationaal. De heer Van Vljjmen zou zijne rede heden voortzetten. Door de Commissie van Voorbereiding zijn op do Legerwet voorgesteld 48 amendementen, noodzakelijke wijzigingen in de wet, indien haar vroeger voorgestelde amendementen worden aangenomen. Door den heer Seyffardt zjjn drie amende menten voorgesteld: lo. om te bepalen dat voor den duur van den verplichten dienst de tyd, doorgebracht in de koloniën, in rekening wordt gebracht wat de eerste volle twee jaren betreft voor vier jaar en vervolgens elke dag als twee dagen. De bedoeling is om de vrijwillige dienst neming van dienstplichtigen by het krygsvolk in de koloniën te bevorderen; 2o. om in art. 148 te bepalen dat de nadere voorsehrifton omtrent aflevering en inlyving worden gegeven ook in verband met de be paling omtrent de inlyving der niet voor korte oefening aangewez-.n manschappen. De voor steller wil ten minste eenigen waarborg tegen willekeur by de indeeling der dienstplichti gen over de corpsen en de garnizoenen; 3o. om in art. 231 de mogolykheid te openen om, indien minderen van de landweer met het onderhoud van wapenen, kleeding enz. in de magazynen worden belast, dezen eene jaarlykscho bezoldiging te kunnen toekennen. Gemengd Nieuws. Als hot een of ander geheel on- verwacht geschiedt, spreekt men er wel eens van als van „een onweersslag uit een helderen hemel." Zeer onverwacht inderdaad was ook de vry lang aanhoudende, krachtige onweers slag, al kwam by uit een bewolkten hemel, welke zich hedennamiddag tegen twee uren boven onze gemeente liet hooren, weldra door een minder luiden gevolgd, waarby hagel- steentjes neervielen. Erg drukkend is de atmosfeer toch in den laatsten tyd niet geweest. Misschien was hot natuurverschynsel, den hagel niet medegerekend, het teeken van de komst van den zomer. Mocht dat zoo wezen, dan bestaat er voorzeker reden zich te verheugen. Gisteravond to halftien werd er door een 13-jarigen kleermakorsjongen over geklaagd, dat hy op den Vestwal was aange vallen door een hem onbekend man, die hem beroofde van zyne zilveren lucifersdoos. By onderzoek ten politiebureele bleek echter dat genoemd voorwerp nog in den zak van den jongen huisde en tevens dat do man, tot dusverre nog onbekend, hom niet aan- of overviel, maar hom, eerst naast hem goloopen hebbende, op den grond wierp. De knaap bekwam geen letsel en daar geene getuigen ten bureele aanwezig waren, was het moeilyk uit te maken waarom de jongen met den grond moest kennis maken. Hij ontkende quaestie met den man gehad te hebben. De militair, voor het kruithuis op wacht staande, dacht aanvankeiyk dat man en aan staande man aan hot stoeien waren. Hedenmorgen zyn ter zitting van het kantongerecht alhier als onbezoldigd ryts veldwachter beëedigd: 1 inspecteur en 12 agenten derde klasse van politie te Leiden. Tegen M., koopman in het klein te 's-Gravenhage, is door de gemeente politie van Zoeterwoude proces-verbaal opgemaakt wegens het zich bevinden op den openbaren weg in die gemeente in kennelyken staat van dronkenschap. De oorzaak van het gisteren door ons gemelde govecht lusschen den kruiser „Liona" en de Newfoundlandsche visschers is volgens de latere berichten hierin gelegen, dat Amerikaansebe visschers verlof hadden ge kregen tot vrije visschory, en grooto hoeveel heden naar St.-Pierre vooiden, terwyl die van Newfoundland door de blokkade gedwongen waren dit lijdelijk aan te zien. Zooals men weet, Wist de „Liona" dit verzet te bedwingen, en werden eenige personen in hechtenis genomen. De grootvorst Michaël Michaëlo- vitch, die met zyne jonge gemalin thans to Cannes verbiyf houdt, heeft zyn naam doen plaats maken voor dien van graaf Von Amor, ontegenzegiyk een poëtischen, maar feiteiyk den naam Romanow(v), van achter naar voren gelezen. Te Christiania neemtdegriep dagelyks toe. Yyf en twintig politie-agonten zgn er door aangetast, drie brandweer-op zichters en tal van spuitgasten. Ook vele beambten van het post- en telegraafkantoor liggen ziek. De scholen zyn voor de helft ledig. De bewoners van d en Oborharz hebben het hard te verantwoorden. In de valleien ligt de sneeuw reeds meer dan een meter hoog en nog altyd sneeuwt het door. De bergbewoners zyn opgesloten in hunne woningen, welke zy misschien in verschei dene weken niet zullen kunnen verlaten. Uit Quedlinburgwordtgemeld dat in de nabyheid van Rieder een man en eene vrouw op het veld door den bliksem gedood werden. Do koninklyke Engelsche mail boot „La Plata," welke gisteren te South ampton is aangekomen uit Brazilië, had op haren tocht personen aan boord, aangetast door de gele koorts. Drie personen, onder wie de hofmeester, zyn aan die ziekte be zweken. De op de Pungwee door de Por- tugeezen aangehouden expeditie van den heer Willoughby bestond uit vyf Engelschen en 100 inboorlingen, die zich naar Mashonaland begaven op twee stoombooten, de „Agnes" en de „Shark," terwyl nog eenige lichters met proviand en verdere banoodigdheden volgden. Ook had sir Willoughby de mail voor Fort Salisbury aan boord, doch geene wapens, en vroeg, volgens zyne mededee- hngen, te Beira aangekomen, verlof om de Pungwee op te varen en bood de verschul digde rechten ad 3 pCt. aan. Toen hy echter na 48 uren nog zonder antwoord was, ging hy onder stoom, doch werd door de Portu- geezen aangevallen, die de beide stoombooten, de lichters en de mail in beslag namen, en de Portugeesche vlag in plaats van de En gelsche op de schepen heschenzestien zyner manschappen werden gevangengenomen. De overigen keerden met sir Willoughby per stoom boot „Norseman" naar Natal terug. In officiééls kringen wordt echter gemeld dat er noch te Beira, noch te Massi Kesse gevechten voorvielen, doch de beide stoom booten in beslag werden genomen, wegens het niet voldoen der douanerechten, en dat de passagiers werden vrygelaten. [Zie de tele grammen]. BUITENLAND. Franki-jjlc. De „Compagnie Bordelaise de Navigation" tusschen Bordeaux en Nic-uw-York besloot to liquideeron en hare booten te verkoopen, daar hot goederenvervoer onbeduidend was gewordon ten gevolge van do hooge invoer rechten en het verbod van invoer van Ame- rikaansch vleesch. De zoon van den president der republiek lydt sodert eene week aan roodvonk, waarby nu nog eene longontsteking gekomen is. Carnot heeft dientengevolge in de laatste dagen zich niet in hot openbaar vertoond, en of er iets van de voor de volgende weken ontworpen reizen komen zal, is nog onzeker. Groot-Brltanuiö. Den 20sten dezer zyn de drie kolonnes, uitgezonden ter tuchtiging van de Manipuri's, naar Manipore opgetrokken en zullen daar waarschynlyk den 27sten aankomen. De expe ditie staat onder leiding van den generaal Collett en is 4000 man sterk. Men zegt dat er groote geestdrift heerscht onder de troepen in het vooruitzicht den moord op hunne kame raden te zullen wreken, en dat do Senaputti, die, naar men zeide, by den aanval op den kleinen troep van luitenant Grant te Tho'oa! zou gesneuveld zyn, nog in leven is. Na den afloop der expeditie zal in Manipore eene be zetting van Ghoorka's achterblyven; de Euro- peesche soldaten zullen dan echter naar Bur- mah terugkeeren. Uit latere berichten blykt dat de verkenningstroepen reeds eene vyande- lyko afdoeling van 2000 man hebben ontdekt eone myl bezuiden Thobal, waar zy verschan singen heeft opgeworpen en twee stukken geschut heeft geplaatst. Uit Madagascar komen berichten omtrent den moord op 70 Hova-soldaton door de Sakalaves. De gouverneur van Tulear begaf zich met 70 Hova-soldaten op weg om den koning van Tompomana een bezoek te bren gen. Te Marrombo aangekomen, vroeg de gouverneur om een onderhoud met den koning, die een dag voor de byeenkomst be paalde. Toen de gouverneur op den vastge- stelden dag met de zynen Marrombo verliet, werden zy door Sakalaves omsingeld en ver moord. Slechts dertien Hovas ontkwamen. De lyken der slachtoffers werden vreesolyk ver minkt. Het bericht, dat eenige manschappen van het bataljon grenadiers in de kazerne te" Chelsea hebben geweigerd de voorgeschreven oefeningen te maken, wordt nu weer onge grond genoemd. Zelfs zou er geene enkele daad van insubordinatie by dat regiment heb ben plaats gehad. Telegrammen PARIJS, 21 April. De Portugeesche gezant alhier heeft aan de „Agence Havas" eone depeche medegedeeld, waarin wordt gemeld dat twee Engelsche stoomschepen en twee booten hadden getracht de Pungwee op te varen om sluikhandel te dryven, doch in be slag zjjn genomen. De bemanning werd goed behandeld en later weder in vryheid gesteld. De gouverneur-generaal van Mozambique zou de aan boord aanwezige goederen en de be manning der Portugeesche mail opzenden, zoodra de Portugeezen weder Massi Kesse hebben bezet. PESTH, 21 April. Do keizer vertrekt met aartshertog 'Jozef en de ministers naar Ftinf- kirchen, om tegenwoordig te zyn by de in- wyding van den Dom aldaar. Behalve door den nuntius Galimberti, zal do plechtigheid ook bijgewoond worden door acht bisschoppen. LISSABON, 22 April. Eene depeche uit Angola meldt den dood van den negerkoning Dom Pedro den Vyfden. Hy werd opgevolgd door zyn neef Dom Alvaro. WEENEN, 22 April. De commissie uit het Huis van Afgevaardigden, belast met het op stellen van het adres van antwoord op de troonrede, heeft den Poolschen afgevaardigde Balinski tot haren rapporteur gekozen. BUENOS AYRES, 22 April. De gouverneur der provincie Buenos-Ayres weigert mede te werken tot de voorgestelde reorganisatie en liquidatie der provinciale Bank. De gouver neur zal eene memorie uitgeven, waarin hy een beroep doet op het Congres. Ten gevolge van de tegenspraak van hot gerucht, dat de regeeriDg der Argentynsche republiek zou overgaan tot eene nieuwe uit gifte van papieren geld, is de stemming der beurs verbeterd. LEIDEN, 23 April. Thermometerstand gisteravond om 8 uren 9" O. 48 2° Fahrenheit.; hedenmorgen om 8 uren 8.5° C. 47.3° F.; 's middags 12 uren 13.5° C. 50.3° F.; 's namiddag 4 uren 10° C. 50° F. In do heden door de Tweede Kamer gehouden zitting werd de Logorwet sterk be streden door de heeren Van Viymen en Van Nunen als eene onnoodige verzwaring der finmtiëele lasten met problematiek nut. De hoer Guyot critiseerde scherp het ont werp als zynde z. i. een grooto misslag uit ean militair oogpunt, terwyl het geene waar borgen geeft voor eene behoorlyke zeemacht. De heer Domela Nieuwenhuis, ofschoon sterk tegen plaatsvervanging, bestreed krach tig het ontwerp als eene uiting van het mili tarisme, dat millioenen nutteloos verspilt en ons oen stelsel wil geven, strydig met het belang van land en volk. Hy stelde eene motie voor, waarby de hoofdstrekking van het ontwerp wordt afge keurd als een bedenkelyke stap in de richting van het mil.tarisme. Da heer De Gaer bestreed ook het ontwerp als onduidelyk in vorm en als zynde eene groote verzwaring van de finantiëele en per soneels lasten. Volgens een door „Het Vadeiland" ont vangen bericht uit Suriname, heeft de gou verneur van Suriname, jhr. mr. M. De Savornin Lohman, ontslag aangevraagd. van IC tot on met 22 April. BEVALLEN: C. Brouvrer gob. v. d. Broek D. G. C. De Bolster geb. Ouwerkerk Z. J. G. Van Heusden geb. Neuteboom D. M. Ligtvoet geb. Flaman Z. J. SIoos geb. v. d. Blom 2 Z. G. De Klerk geb. Overdijk D. M. M. Sicra geb. Dreef Z. J. Sloos geb. Dc Haas D. C. v. <L Berg geb. Schaap D. C. Biebcek geb. Yerra Z. W. v. d. Nat geb. v. d. Post Z. 1L E. Becns geb. Weers Z. K. De la Bic geb. Pl&tteel D.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2