WÉ'AWk Ut ÜL M - Wm Zooals reeds gemeld werd, is door liet hoofdbestuur van Tuinbouw- en Plantkunde tot tuinbouw-wandelleeraar aangesteld de heer A. Ide, directeur van de Van-Swieten-Tuin- bouwsckool, te Frederikeoord. Voor een cursus van drie theoretische en drie practische lessen zijn voor dit jaar door het hoofdbestuur aangewezen de afdeelir.gen Groningen en omstreken, Nijmegen en om streken, Boskoop, Gooiland, Alkmaar en om streken en Wageningen en omstreken. In de vier eerstgenoemde afdeelingen zal een cur sus in boomteelt, in de overige een cursus in groenteteelt worden gegeveD. De minister van oorlog, generaal majoor Bergansiue, bevond zich eergisteren te Breda en bracht een bezoek aan de Koninklijke Militaire Academie. Naar de „N. Bred. Crt." verneemt, had dit bezoek ten doel zich een oordeel te vormen over de voorstellen, gedaan door de commissie van onderzoek naar de toestanden aan de Koninklijke Militaire Academie. Onlangs deed eene waarschuwing van het bestuur eener landoouw-maatschapplj tegen de verzekering- en landbouw-maat- schappij »De Eersteling," te Amsterdam, do ronde door de pers. In nog veel sterker vorm wordt de waarschuwing herhaald in het jongste nummer van het „Geïllustreerd Politienieuws," dat reeds meermalen tegen die instelling te velde trok, maar nu openlijk en vierkant de zaak voor b6drog uitmaakt en de directeuren herhaaldelijk tart tegen de redactie eene rechts vervolging in te stellen. Ten behoeve var. de kosten voor de Ned. school voor nijverheid en handel te Ensohedee is eene rijkssubsidie van f 19,000 verleend. Het „Haagscbe Dagblad" verneemt dat de prins Von Wied van half Juni af tot 12 Augustus aanstaande afgehuurd heeft de villa „Mathilda" en het bovengedeelte van de villa „Maria", bevattende gezamenlijk 31 gemeu bileerde kamers, en gelegen aan den Gevers- Deynootweg. Beide villa's, welke voorheen bet bekende „Hotel du Nord" uitmaakten, zijn sodert de opheffing daarvan gesplitst. Voorts heeft de prins voor den gebeolen tijd van het verblyf afgehuurd het stal- en koetshuis in de Badhuisstraat, teScheveningen, van den stalhouder den he9r H. J. Van Weert, welke moeten worden ingericht voor zestien paarden en onderscheidene rijtuigen. Op de voordracht van den minister van waterstaat, handel en nijverheid is bij koninklijk besluit van 13 dezer bepaald, dat tegen voor uitbetaling van een recht van 18 'sjaars ieder afzender kan verlangen dat zijne tele grammen door de Rijkstelegraaf kantoren zonder dadelijke betaling worden aangenomen, mits vooraf bij het kantoor van afzending eene toereikende som is gestort tot nadere ver rekoning der verschuldigde seinkosteD. De minister van oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, met wijziging in zooverre van hetgeen by de oproeping van adspiranten voor de Koninklijke Militaire Academie, laatstelijk opgenomen in diNeder- landscbe Staatscourant van Vrydag 27 en Zaterdag 28 Maart 1891, werd medegedeold, in overleg met den minister van koloniën, het aantal plaatsen, dit jaar bh vermelde Academie ton behoeve van den dienst in Nederlandsch-Indië opengesteld, nader is be paald als volgt: Infanterie 20, Cavalerie 3, Artillerie 10, Genie 2; totaal 35. Het Amsterdamsch studentenweekblad „Propria Cures" brengt in herinnering dat wijlen mr. C. M. J. Willeumier, oud-boogleeraar aan het vorig athenaeum, het wachtgeld van f 2500, hem toegekend, vyf jaren achtereen ten bate van do universiteitsbibliotheek afstond. Gemengd Nienw». Door het gerechtshof te Arnhem is gisteren het vonnis vernietigd van de recht bank teZutfeu, waarbü B.R., bakker te Aalten, wegens valechheid in geschriften (het ver- valschen van een bewjjs van uitvoer van Nod. spek) was veroordeeld tot een jaar gevange nisstraf. Beklaagde werd vrijgesproken. Ver dediger was mr. L. J. Van Gelein Vitringa. Mede werd vernietigd het vonnis dor recht bank te Tiel, waarbij G. Van Z., arbeider te Horsen, van meineed was vrijgesproken. Be klaagde werd alsnu veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf. Verdediger als boven. De „Arnh. C t." schrijft: Urgent is de zaak misschien wel niet, maar dat er in voorzien moet worden, is toch zeker, wanneer ten minste waar is wat men zegt. Er is eene bewoonde plaats in ons land, die tot dusverre nog tot geene gemeente behoort: het fort Pampus. Als daar een kind wordt geboren, eene misdaad wordt gepleegd, die door deD strafrechter mo9t berecht worden, of een in gezetene woont, wien het kiesrecht toekomt, zal noch het kind aangegeven, noch de mis daad berecht, noch de stem uitgebracht kunnen worden. Men meldt aan de jA 8 s e r C r t. De handel in varkens, welke voor enkele we ken herleefde, ie sinds eenigen tyd in Drente zeer gedrukt, waardoor menige landbouwer, die uit de varkens zyn „gemaak" niet weinig zocht te verbeteren, zeer teleurgesteld is. Byna elke varkensmarkt levert thans het bewijs, dat de prijzen zeer laag z(jn, en zoo weinig voordeel ziet men in hot aanfokken van var kens, dat vele drachtige motten thans van de hand worden gedaan. In het naburige Hannover is d9 handel echter minder gedrukt. Het schijnt voornamelijk de belemmerende invoer in Hannover te zijn, welke onze var- kensprijzen zoo laag doet zijn. Kleine partijen worden nog wei naar Hannover uitgevoerd, en de beste jonge biggen, hiervóór bestemd, worden nog tot 5 per stuk betaald, welke pry's op geene enkele markt alhier besteed wordt. Van personen uit liet naburige Han nover, die dezer dagen in deze provincie ver toefden, verneemt men, dat de biggen daar met 10 tot ƒ12 per stuk worden betaald. Te Noorbeek (Limburg) sloeg da bliksem Donderdagmiddag in den toren der katholieke kerk. Hy veroorzaakte geen brand, doch richtte groote schade aan dak en muurwerk van toren en sacristie aan. Toen de toren werd getroffen, was juist een lykdienst geëindigd. De zoon van den koster Offormans was nog in de kerk en werd licht gekwetst, vermoedelijk door een stuk steen. Men spreekt van ƒ1500 schade. Ook te Margralen sloeg de bliksem in den toren en veroorzaakte brand, welke gelukkig met behulp van drie spuiten werd gebluscht. De bekende Oostenrljkscho weer profeet Falb heeft voorspeld dat de 8ste Mei a. s. weder een kritieke dag za! zijn. Naar aanleiding van eene opmerking der „Arnb. Ct.", dat het niet waarschijnlijk is, dat ook op dien dag een sneeuwstorm zal woeden, zooals op den laatsten door Falb aangewezen dag, deelt een inzender in de genoemde cou rant een paar aanteekeningen uit vroeger jaren mede, waaruit men kan afleiden, dat dit nog ni9t zoo onmogelijk zou zyn. „Den Sston Mei 1853 was ik teRozendaal, in Gelderland; ofschoon er reeds oen paar warme dagen geweest waren, sneeuwde het den ganscben dag en was het zeer koud." „Op den 8sten Mel 1S61 sneeuwde en hagelde het den geheelen dag en was de vijver 's morgens bevroren." Aldus luiden de beide aanteekeningenhet schijnt dus dat in het bijzonder de 8ste Mei een dag van sneeuw en hagel Ï31 Uit Essen wordt gemeld dat in de steenkolenmijn „Eintracht Tiefbau", by Steele, het geheele personeel van de tweede afdeeling het werk heeft gestaakt, ten ge volge eener weigering der administratie om meer loon te geven en veiandering van den duur van den arbeid. In de mijn „Sellerbeck", bij Muhlheim, staken allen ook het werk, en in de schach ten van Carrall 247 werklieden, omdat er 36 zijn ontslagen. Eene rijke Amerikaansche.dame heeft 44,000 dollars betaald voor eene piano, waarvan de paneelen door Alma Tadema waren beschilderd. De Engelsche actrice Gertrude Ellis eischt 10,000 pd. st. schadevergoeding van den heer Hurlbert, wegens verbreking van trouwbelofte. Zy maakten kennis in een omnibus, werden intiem samen, maar toen de huwelijksplannen aan de orde kwamen, bleek dat haar a. s. echtgenoot haar niet kon trouwen. Te Brussel verschijnt een anar chistisch blad, dat gedoopt isL'Homme libra" (de vrije mensch). Pa, radijs? - „"VVil u radijs, pa?" heeft de dochter des huizes reeds een paar malen gevraagd. Papa is zóu verdiept in de lectuur van zijn nieuwsblad, hetwelk hjj gewoonlijk by het ontbijt leest, dat by hare vraag niet heeft gehoord. Daarom vraagt ze nogmaals: „Pa, radijs?" De vader ziet op en heeft nu vernomen, wat ze zeide, doch de woorden in verband mot een kortelings geëindigd huwelijksonweder brengend. „Paradijs?" zegt hij: „paradijs? Ja kind, dat zou het hier kunnen zijn, als je moeder er niet eeuwig eene hel van maakte." INGEZONDEN. Handenarbeid als opvoedingsmiddel. The Mhole man must- move together. Van bevoegde zijde hooren wij meer en moer de (nog vaak stille) klacht, dat ons onderwijs niet meer geschikt is om den mensch op te leiden tot zyne wezenlijke be stemming; dat de grondslag „oefening van het verstand, inspanning van het hoofd alleen" tot verderfelyke eenzijdigheid leidt; dat onze Maatschappij niet-alleen-denkende hoofden maar vooral normale mensehen noodig heeft, en dat deze eisch vooral by het onder wys op de lagere school schromeiyk wordt over het hoofd gezien. Van daar dat het on derwys zoo weinig vat heeft op onze jeugd van daar dat zoovelen worden gemaakt tot mislukte geleerden en zoo weinigen tot prac tische, degelyke menschen. Maar ook by het middelbaar onderwys hesr8cbt het kwaad in hooge mate. Opvullen mot vele noodelooze kennis, dressuur voor examens is daar hoofdzaak. Ik heb het voorrecht gehad deel te nemen in een overleg van belangstellenden, waaron der hooggeachte deskundigen, die eene wen- schelyke hervorming van het geheele onder wijs bedoelden, doch welk overleg helaas niet is voortgezet. Een- der resultaten van dat overleg was, dat niet minder dan 8 leervak ken als overbodig van het programma der H. B.-school zyn geschrapt. En zoo was het by de andere afdeelingen in gelyke mate. Sedert ik in 18S7 in het Noorden de nieuwe richting van hot onderwijs heb leeren waar- deeren, waarby handenarbeid ais een der voornaamste grondslagen voor alle scholen is aangenomen, heb ik in die richting het aenige middel gezien tot het verkrygen van een beteren toestand, en medegewerkt tot het bekendmaken van die richting hier te lande in myn boekje „Noorderlicht" en door de aanbeveling van hot geschrift van J. Fran- zen, „Handenarbeid als opvoedingsmiddel," uit hot Zweedsch vertaald door C. J. Prins en verkrijgbaar by den uitgever Grouw, te Ouder kerk bij Amsterdam. Ik heb ook niet opgehouden mijne landge- nooten op te wekken tot een bezoek van het seminarium van dr. Salomon op Naris, by Göteborg, in Zweden, eene der meest beroemde instellingen, waar leeraren en Ieeraressen zich de bekwaamheid tot het onderwys in de SIujd (handvaardigheid) in een cursus van 6 weken, op zeer aannemelijke voorwaarden, kunnen eigen maken. Tot myn groot genoegen begint tlians ook in ons land (en 't is waariyk tyd) de geest drift voor deze onwaardeerbare verbetering in het onderwys te ontwaken. De heeren J. Stam en P. Evekink hebben te Amsterdam en Arnhem verdienstelyke stappen in die richting gedaan. Later hebben twee Nedei landsche leeraren, do heeren J. F. Hondiui van Middelburg, en P. F. Van der Meulei van Zaandijk, den cursus op Naiis bygewooni en boe de indruk daar op hen geweest blykt dezer dagen duidelyk genoeg. In Gids" van Maart heeft de heer Hondius ee opstel over de Slöjd gegeven, dat wel geschil is om de weidenkenden wakker te schudde: en waarin alles te vinden is, wat het onde werp voldoende in zyne waarde kan toeüchte De heer Van der Meulen heeft de zaak practische wyze aangepakt en op verschillen! plassen voordrachten voor het volk geboi den, die groote belangstelling gewekt hebbe Bovendien wordt door hem te Zaandyk oo reeds onderricht in de Slöjd gegeven en neen daar vooral de waardeering der nieuv methode toe. De heer Van der Meulen heeft het voorn men dit jaar weder naar NS&s te gaan, d maal vergezeld door elf landgenooten, 3 dam en 8 heeren, die allen met hem den cursi zullen medemaken. Nu acht ik de zaak voor Nederland beho den en twyfel ik geen oogenbllk of dit twaa tal zal gevolgd worden door vele twaalftalle die de goede beginselen met onweorstaanba micht over het land zullen verspreiden zullen zorgen dat Nederland niet al te achleraankomt. Want hoe meer ik van het Slöjdonaerw verneem, hoe inniger ik overtuigd word, daaruit eene hervorming van het onderw zich zal ontwikkelen, die een grooten en w dadigen invloed zal hebben op de sociale h standen, meer zelfs dan menigeen zich nu ei voorstelt. Ik wensch den heer Van der Meulen geli met die gunstige uitkomst van zyne poging! Hy en zijne reisgezellen zyn in waarhi pioniers, baanbrekers voor oene beschavio die niet vraagt naar wandelende hoofd! maar haar handelende menschen. En ik ben zeker, dat in mijne overtuigii al is 't ook in etilto, door duizenden lai genooten wordt gedeeld, die vurig verlanj naar verlossing van eene onderwysmanie, alleen in hoofdgeblok, in boek, in pen lessenaar de grondslagen der samenlevi ziet, die de vrye, normale ontwikkeling lemmert, vele jeugdige krachten onderin; en vele oorspronkelyk gezonde lichamen sloi door de droevige gevolgen van eene grooti deels zittend doorgebrachte jeugd. Van meer dan één leeraar en bevof beoordeelaar heb ik zeif3 het gevoelen hcord, dat handenarbeid niet alleen een grondslagen, maar de voornaamste gronds moet worden voor het onderwys. F. W. Vak Eedek Haablem, 18 April 1S91. Zwart. ■V'; S Wm': ftp', n :-. SCHERTS-gCHXXK-FRO- BI.EK1I N». C. Wit begint en ge9ft in twee ten mat. Oplossing ooer acht dagen. Oplossingen gelieve men, onder motto: „Schaak-probleem Aio in te zenden aan het Bureel van blad, tot uiterlijk WOEHSDA 4 VOVB. Oplossing van Probleem X 1. gSD dc. 2 DeS onv. 3 Db5+. cS. 2 Dg4 d4. 3 Dg5+. e3. 2 d4Kc6. 3 De8-h Voor een eersteling een heel probleem. Men gebruike by het san stellen van problemen geen Offi daar waar een Boer (pion) volst kan, ook geen Boeren waar zy i noodig zyn. De Boeren a6, a7, g2 en j hier overbodig. Goede oplossingen ontvangen van Leiden: Em. Jongmans, F. Van Wyk, J. P. Visser, B. Tb. Bollinger, J. H. P. Colpa, W. F. Tiemeyer, Th. I. D. Enderle, E. J. Willemse, J. Pel, J. Fles Jr., II. Callenberg, T. J. v. d. Wolk, J. C. A. Binnendyk, L. A. Jongmans, J. J. Colpa, C. P. v. Koeverds, W. A. Ouds hoorn, C. d. C., H. M. S. en M. S. Roelof-ArendssecnM. Huisdier. LeiderdorpA. W. Ippius Fockens, I. Sam son, W. Demmendal, I. J. Ippius Fockens en A, v. L. Oud-Ade: J. Van der Hulst, C. H. Bleys- wijk, J. Van der Voort, A. Van der Vo J. Van Leeuwen, P. Yreiburg, A. Van der M H. Van Egmond en A. J. Van der Zon. Rypwetering: W. Zoetemelk. CORRESPONDENTIE. Enkele oplossers: Op d4 van wit, ne e4 en passant wit d4, en komt, f alsof wit d3 gedaan had, op d 3 to staai S.Het mat door d 4 wordt eveneens hinderd e4: e. p. Zie oplosslig van No. laatste variant en 't zal u duideliik zijn. Van der H. en T.Problemen ontvan

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2