Burgerlijke Stand. n n e «i ügd i\ ieu \v 19. Onze lezeis kunnen aan de redac- tie, aan de zettere en aan de administratie van ons blad, maar ook aan zichzolven. een dienst b9wyzen, door nl. zooveel mogelijk mede te werken tot eene vroegtijdige bezorging van de advertenties, welke men weuscht geplaatst te zien. Vooral des Zaterdags oefent het late be zorgen een vaak zeer belemmereoden invloed uit, daar niet alleen het afdrukken (en dus de bezorging) van de courant er door wordt vertraagd, maar ook de inhoud dor courant er onder lijdt. Immers, wanneer een aantal advertenties laat op den dag wordt 'ontvan gen, das moeten daarvoor verschillende stuk ken, welke men anders te lezen zou krijgen, plaats maken, wijl 't dan niet meer mogelijk is, een grooter bijvoegsel gereed te maken en tijdig af te drukken. Het aandrang verzoeken w(j daarom Stalt r.iet uit tot morgen wat gij heden doen kunt! Laat uwe advertenties zoo vroeg moge lijk bezorgen, vooral voor een nummer van Zaterdag-avond, daarvoor zoo mogelijk zelfs den vorigon dag. Sinds onze vorige opgave hebben ce volgende firma's en personen hun wensch te kennen gegeven om aan het telephoonnet Leiden en omstreken te worden aangesloten Herman F. A. Damen en Zoon, wijnhandela ren, voor twee aansluitingen (reeds verbonden No. 111); Couvóe Az. voor het stationskoffie- Luis „Zomerzorg"; de heer Van der Made voor do goederenloods van den Staatsspoor weg; P. J. Keuls Co., wijnhandelaren, voor twee aansluitingen (reeds verbonden No. 107) Cl. F. Japïkse, bierhandelaar, voor eene tweede aansluiting; Jan Mijs Az., in drogerijen enz., (reeds verbonden No. 125); L. Van Es, lood gieter enz., Janvossensteeg; F. J. Van Luykon, vleeschhouwermr. L. Serrurier, voor het Ethnographisch Museum, Hoogewoerd 108, met aansluiting aan de afdeeling China, Japan enz., Rapenburg 69; J. J. Taverne, spekslager, en J. A. Smulders, hotel „Du Lion d'Or". Dat het gebruik van de telephoon te dezer plaatse aanmerkelijk vermeerdert, moge, be- Lalve uit het steeds toenemend aantal abonné's, nog hieruit blyken, dat het getal aansluitingen in de maand Maart 4637 bedroeg. Eene jongedame, die gisteravond cp een rijwiel een tochtje deed, reed ocge veer te acht uren over het Levendaal alhier. Ei) het afrijden der Nieuwbrug geraakte zij met den rechtervoet tusscben een der wielen barer machine beklemddeze reed achteruit en ze zou zekerlijk met hare berijdster in het wa ter zijn terechtgekomen, zoo ze niet tegen een aldaar onwrikbaar staanden lantaarnpaal ware gereden. Ongelukkig kwam de dame hierdoor vrij onzacht met do straatsteenen in aanra king, een bij-incident, dat echer geene ver wonding ton gevolge had. Eenige hulpvaar dige, inmiddels toegeschoten personen slaagden na eenige moeite, o. a. na het uittrekken van het schoentje, er in, het voetje der dame uit de spaken van het wiel te werken. De dame besteeg daarna haar rijwiel weder en verdween weldra uit de haar nastarende oogen van hare helpers, wien z(j terecht dank had gezegd. De pa ardenoppasser van den kolonel A., van het 4de reg. inf. te Leiden, reed Donderdag het paard van zjjn kolonel af. Hij strekte zijn toer ochter uit tot 's-Hage, waar hg in dronken toestand aankwamzoo wel ruiter als paard werden in bewaring ge nomen. (rad.) Men meldt uit Katwyk aan Zee, dd. 10 April: Zeven schuiten, met versche visch aangekomen, maakten besommingen van ƒ32.60 tot 78. De prijzen der visch zijn vrij ■constant. Er werd besteed voor binnenlekschol ƒ2.75 a /"3.50; braad ƒ2.20 a ƒ2.70 en scbar f 2.85 a ƒ3 per mand.Voor 4 roggen werd ƒ3.40 betaald en 22 tongen en eenige grietjes (doodo) brachten ƒ14.90 op. Een ernstig ongeval had gister middag te halfdrie op den Ouden ScheveniDg- Echen weg plaats. Van het rijtuig, waarin de dames M. gezeten waren en dat bestuurd werd door de jongste dier dames, sloegen de paar den, waarschijnlijk schrikkende voor visch- wagsns, nabij ds R.-K. kerk op hol. Bjj het Schoveningscheveer weken ze op het wandelpad af, doch kwamen daar spoedig tot staan, door dien het rijtuig botste tegen een boom en daardoor brak. Mejuffrouw M. werd uit het rijtuig geslingerd en ernstig aan een der beenc-u gekneusd. Mevr. M., die in den wagen was blijven zitten, bleef ongedeerd. Spoedig hadden vele belangstellenden zich beijverd om den dames, zeer geachte ingezetenen van Schovoningen, de noodige hulp te bieden. In de Koningshaven, te Rotter- dam, is gistermiddag een werkman, die behulp zaam was bij het overladen van stukgoederen uit een lichter in het stoomschip „Maasdam", tusschen de bside genoemde schepen in het water geraakt en verdronken. Zijn lijk is niet gevonden. By het leggen van gasleidingen in een huis aan het Oude Delft, te Delft, had gisteren eene ontploffing plaats, waardoor het geheele plafond scheurde en naar beneden viel persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De spoorrijtuigen van de voor malige Rijnspoorwegmaatschappij worden langzamerhand overgeschilderd als wagens van de Staatsspoorwegmaatschappij. Ver schillende zjjn reeds op de lijn's-Hago-Gouda in gebruik, zoomede tweede-klasse-rytuigen, ingericht op Amerikaansche wjjze, nl. met iogang van voren en van achteren en een looppad tusschen de banken; en derde-klasse wagens met esr.e doorloopende bank. Volgens eene mededeeling in „Vox Stud." zal, als Maandag de Delftsche Studenten-roeivereeniging „Laga" haar 15-jarig bestaan herdenkt, bi) die gelegenheid haar des middags door Delftsche dames een vaandel worden aangeboden. Voorts zal er receptie en matinée en des avonds een bal plaats hebben, alles in de sociëteit „Phoenix." Te Parijs zijn Woensdagavond in een badhuis zestien personen, waaronder verscheidene aanzienlijke buitenlanders, bene vens de eigenaar der inrichting, in hechtenis genomen. BUITENLAND. Frankrjjk. De bladen zijn vol bijzonderheden omtrent prins Napoleon's testament. Daar volgens den veelal goed ingelichten berichtgever der „Dé- bats" te Genève „er geene enkele reden be staat om deze geruchten voor gegrond t6 houden" en onze plaatsruimte gering is, mee- nen wy die tot eventueels nadere bevestiging te mogen achterwege laten. Intusschen heeft prinses Clotilde een rechts geleerden raadsman gekozen, den Geneefschen notaris Fontana, hetgeen moeiiykhedon schijnt te verraden. De eensgezindheid tusschen de prinsen Victor en Lodewyk moet volkomen zgn. Engelsche bladen moeten vergeefs de executeurs hooge sommen geboden hebben voor een afschrift van hot testament. De gemeenteraad van Brussel heeft 2000 fr. aan het instituut van Pasteur gezonden, als bswys van erkentelykheid voor de behan deling van meer dan 100 door dolle honden gebeten Belgen aan die inrichting gedurende het jaar 1S90. De opperrabyn van Brussel, Dreyfus, is tot opperrabbyn van Parys benoemd door het consistorie aldaar, behoudens bekrachtiging van het Centrale Consistorie en van de Fransche Regeering. Zyn voorganger is tot opperrabbyn van Frankryk ber,09md. Gisteren hebben voor het Hof dor Seine twee socialisten terechtgestaan, beschuldigd van ophitsing tot moord. Eén hunner, Breuil genaamd, werd tot twee jaren gevangenis straf veroordeeld, de ander vrygesproken. Twee leden van het reisgezelschap des hoeren Mizon, de heeren Silvestre en Cocl zpn wegens hunne geschokte gezondheid in Frankryk teruggekomen met verschillende brieven vol byzonderheden betreffende de vroeger vermelde willekeurige handelingen der „Royal Niger-Company", welke den heer Mizon en den zynen op allerlei wys den voet dwars zette, niet zonder groot levensgevaar voor hen te veroorzaken. De „Débats" dringt aan op doeltreffende stappen om de Engelsche Maatschappü tot eerbiediging van de Berlyner akte te noodzaken. Diiitechland. In het negentiende kiesdistrict van Hanno ver begint groote opgewondenheid te heer- schen met het oog op Von Bismarck's candi- datuur. De verschillende partyon spannen hare uiterste krachten in, terwyi de sociaal-demo craten hierin het yverigst schynen te zyn. Hun candidaat is een sigarenmaker, Schmal- feldt. Men zegt dat baron Kardiff, een der leiders van de bimotallisten, protectionisten en agrariërs, aan prins Von Bismarck heeft geschreven, dat by, zoo de prins niet mocht worden gekozen, van zyn zetel afstand zal doen te zynen gunste. Blijkbaar osne door het departement van buitenlandsche zaken geïnspireerde mededee ling in de „National-Zeitung" noemt, wat er in den laatsten tijd in verschillende bladsn gemeld is omtrent eene tot stand gekomen verlenging van het drievoudig verbond, met betrekking tot Italië, niet anders dan gebazel. Tot dusver zyn daarover zelfs geene onderhan delingen gevoerddaarvoor bestaat trouwens ook eene dringende reden, aangezien het be staande verdrag nog loopt tot het einde van 1892. Naar thans uit Friodrichsruhe gemeld wordt, heeft prins Von Bismarck ter gelegen heid van zyn verjaardag ongeveer 6C00 gelukwenschen ontvangen. België. Een deputatie uit den Paryschen gemeente raad is te Antwerpen aangekomen, om te Gheel de kolonie voor hersenlyders te bestu- doeren, en het daar in zwang zynde stelsel van inwoning der patiënten bfj families, indien het geschikt voorkomt, ook by eene kolonie, in het departement Nièvre te stichten, in to voereD. Stanley moet verklaard hebben dat, wanneer de toestand aan den Congo of in Oost-Afrika zyue tusschenkomst wenscheiyk mocht maken, hy zich ten allen tyde ter beschikking stelt van koning Leopold of sir Mackinnon. Groot-Britanu i De beroemde Latynsche koBtschool te Eton, tegenover Windsor, („Eton Collego") zal dit jaar haar 450-jarig bestaan vieren. Deze inrichting voor eene klassieke opleiding werd door Hendrik VI gesticht en vele be roemde mannen van Engeland hebben er hun eerste onderwys in de oude talen ontvangen. Hot aantal leerlingen is onbeperkt, maar voor 70 bestaan beurzen, waaruit hun verbiyf be kostigd wordt. Behalve de kostleerlingen zyn er ook velo dagscholieren, die in Eton of Windsor wonen. Het plan bestaat dat alle oud-leerlingen zich aan een feestmaaltyd zullen vereenigon. Verscheidene ministers en oud-ministers zullen dan samen aanzitten. De heer Gladstone is een der oudste leerlingen, daar het dezen zomer 70 jaren wordt, dat hy als leerling te Eton werd ingeschreven. De Londen8cbe politie heeft in de Fal- mouthclub en de Agarclub een aantal per sonen op heeterdaad betrapt, terwyi zy vor- vereenigd waren tot het aangaan van wed denschappen. Zy werden gearresteerd en naar het politiebureel in Bowstreet gebracht. Des avond» werden zy echter weer op vrye voeten gesteld, onder borgstelling dat zy den vol genden morgen voor het Hof zouden ver- schynen om zich daar te verantwoorden. Het laatste nieuws uit Manipore, zegt de „Daily Telegr." in zyn hoofdartikel, is het eerste bemoedigende bericht, dat wy van daar ontvangen hebben sedert het begin van den opstand. Luitenant Grant, van wien een vroeger te legram uit Simla alleen zeide, dat hy voilig in Thabal was aangekomen, blykt nu over winnaar te zyn bovendien. Na een gevecht van drie uren heeft, hy een aanval van 3000 Manipuri's met goed gevolg afgeslagen. Ka pitein Pressgrano heeft volgens de jongste berichten Thabal bereikt en luitenant Grant ontzet. De Sanaputti en twee hoofden der Manipuri's zyn by den mislukten aanval ge sneuveld. Keizerin Frederik en hare dochter, prin ses Margaretha van Pruisen, zyn uit Enge land vertrokken en naar Duilschland terug gekeerd. BulgarUe. Te Zarlbod, by de Servisch-Bulgaarsche grens, zyn twee reizigers, een student der Weener universitoit en een ingenieur, door de Bulgaarsche politie in hechtenis genomen onder verdenking van medeplichtigheid aan den moord op den Bulgaarscben minister Beltcheff. Na een onderzoek, dat vyf uren duurde, werden zy weder op vrye voeten gesteld. De houding der bevolking was zeer vyandig tegen de beide reizigers, zoodat de politie hen zelfs in bescherming moest nemen. Vereeuigtlo Staten. Men seint uit Pittsburg dat, aangezien het congres van de mynwerkers der Vereenigde Staten niet tot eene overeenstemming tusschen werklieden en werkgevers heeft geleid, eene werkstaking van 75,000 man voor de deur staat. Een vyfde der ridders van den arbeid en van de leden der arbeidersfederatie steunen de mijnwerkers in hun eisch van den 8 urigen arbeidsdag. Men vreest aan den vooravond te staan van esn langen stryd. De regeeringen van Honduras, Venezuela, Spanje, Groot-Britannië en San Domingo heb ben den minister van buitenlandsche zaken te Washington reeds officiéél medegedeeld, dat zij de uitnoodiging tot deelnoming aan de wereldtentoonstelling vaii Chicago aan nemen. Naar men uit Nieuw-York meldt, zijn een aantal Russische landverhuizers niet door gelaten wegens hunne zwakke gezondheid, op grond waarvan men vreesde, dat zy ten laste zouden komen van het algemeen. Esn en twintig Italiaansche landver huizers, die te Nieuw-York aan boord van de „Burgundia" waren teruggebracht, om weder naar Italië vervoerd te worden, daar zy aan de nieuwe immigratiewet niet voldeden, zyn ont snapt. De kapitein der boot zal gerechtelyk ver volgd wo den en de eigenaars zullen eene boete hebben te betalen van 300 dollars per hoofd, wanneer zy er niet in slagen deze emigranten naar Europa terug te brengen. Een ander land verhuizers-agentschap is reeds eene boete van 900 dollars opgelegd, daar het drie Italianen, wien de landing was geweigerd, oogluikend liet ontsnappen. De directie van eene steengroeve te Lime Ridge heeft alle by haar in dienst zynde Italianen ontslagen, omdat zy wekelyks twee dollars bydroegen aan de door het gebeurde te Nieuw-Orleans zoo berucht geworden Mafia- vereeniging. Te Washington is, in tegenwoordigheid van president Harrison en zyno ministers, Woensdag een congres geopend van uitvin ders en fabrikanten van gepatenteerde toe stellen er.zom het eeuwfeest te vieren van hot Amerikaansche patentstelsel. De heer Harrison hield eene korte openingsrede. De Amerikaansche minister van marine heeft eene overeenkomst gesloten met eene firma te Wilmington, voor het leveren van schietkatoen en rookloos kruit, ten behoeve van de Amorikaansche zeemacht. Argentinië. Een gisteren geteekend Regeeringsbesluit (de schorsing dor betaling van deposito's in de Banken betreffend) veroorzaakte te Buenos- Ayres veel beweging. Het wordt beschouwd als een handige politieke zet en maakt geen ongunstigen indruk, daar de leden der Beurs den heer Lopez, minister van financiën, er geluk mede wenschten. De president Pellegrini antwoordde aan kooplieden, die almede hem hunne gelukwenschen aanboden, dat er geene reden was om voor een gedwongen geldkoers of de uitgifte van nieuwe leeningen te vree zen. Hy voegde er by dat besloten was de Staatsbank (welke volgens een bericht van gisteren uit de vereeniging der Nationale en Provinciale Bank zou worden opgericht) beter in te richten en de geldcirculatie geraakke- lyker te maken. Eenige d6tachemonton der Chileensche troepen in Autofagasta hebben verlof gekre gen van de regeering der Argentynsche re publiek, om over Argontynsch grondgebied te trekken; zy moesten echter, alvorens de grenzen te overschryden, de wapens neder- leggen. ZOETEEWOUDE. Geboren: Theodorus Jako bus, z. van Th. J. Van Stockum en C. J. De Groot. Johanna Eva, d. van J. Gies en J. Yan Tol. Auguste, d. van A. H. Römer en A. Koekkoek. Overleden: H. M. Steiubacb, z. 1 m. Een levenloos kind van C. v. d. Berg en M. Hinter man. C. Sürth, jd. Si j. P. Ripke, jd. 19 j. WARMOND. Gob or on: Johannes, z. van A. Yan Schie en A. M. Heemskerk. Cornelia, d. van H. Schrier en N. Souverijn. O D>d e r t r o u vr d: Johannes Jacobus De Haas, jm. 35 j. en Clazina Maria Yan der Geest, jd. 24 j. SA8SENHEIM. Geboron: Anthonina, z. van A. Yan Moor8el en E. M. De Haas. Ondertrouwd: Antoniue Weijers, wcdnr. van C. Uitenda&l en Joanna Catharina Maria De Pauw, wed. van F. W, J. Stembert. Overleden: Johanna Yan Noort, 17 m. Petrus Yan Hugten, 60 j. -- Theodorus Sehouten, 18 m. Leendert Van Biezen, gehuwd met J. A. Thier, 72 j. 1LICHTSTER&TE. Resultaten der waarnemingen aan de Gasfabriek Datum. Uur. Aantal. Gem. Eng. Standk. 29 Maart. 6.45 8.45 7 16.2 30 6.45 8.30 8 16.2 31 6.45 8.45 8 16.2 1 April. 6.45 8.45 7 16.0 2 6.45 8.45 8 16 4 3 6.45 8.30 7 16.2 4 6.45 8.45 S 16.6 Ditbeteekent: Wanneer men 5 cubio feet 141.6 liters per uur van zulk gas verbrandt in een Sugg's London-Argand-Standard burner No. 1, met 24 gaatjes, wordt een licht verkregen, dat in sterkte gelijk Bt-aat met 16.2, 16 2 enz. St-andaardkaarsen, waarvan elke kaars 20 grains 7.8 grimmen Spermaceti per uur verbrandt.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 12