EIKEL-CACA0, lotte Tortooïiiïnï 'Mes Groote Voorj aars-Opruiming, VAN AF HEDEN PorsnIÉ-, Spots-, Polis- ei N'. 9550 Zaterdag; 11 April. A°. 1891. (Beze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Vervolg der Advertentiën. TE KOOF3: Personen gevraagd, J. W. F. COUVEE, Kraepelien Holm's §g Ziet de goedkoope prijzen en nette modellen =j «g- in het Tilburgsche Schoen- en Laarzenmagazijn g— J. KESSEEEE, S 206. Haarlemmerstraat 206. Alles yzersterk Handwerk. tegen ongekend lage prijzen, in ons 3XA.AJEtS3XAJVSSTEEO- 7. Ons aanbevelend, GERNER Co. Pfife' Vleclit- werk, LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post Afzonderlijke Nommers 1.40. 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÈN: Yan 16 regela 1.05. Iedere regel meer 0;17^. Qrootere letters naar plaatsruimte. Yoor hot incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. LiCgerwct. - Tweede Hamer. De heer Schaapman heeft eene reeks amen dementen voorgesteld, waarvan de strekking blijkt uit de volgende toelichting „Het stelsel van dienstruiling, beschreven op blz. 200 van het verslag, late gedeelte, de dienstruiling namelijk tusschen voor vol ledige oefening en voor korter oefening inge- lijfden, zou aan de bezwaren tegen den per soonlijken dienstplicht slechts op zeer gebrek kige wijze te gemoet komen. Terwijl in deze amendementen het beginsel der dienst- ruiling gehandhaafd blijft door de verplichting aan hem, die zich doet vervangen, opgelegd, om namelijk bjj de korte oefening te dienen art. 78 - wordt do kring van hen, met wie hij ruilen kon door art. 70, 3o., uitgebreid. Die uitbreiding is eene onafwijsbare noodza lceljjkheid, zooals uit de eenvoudigste becij fering kan blijken." De heer Seyffardt hoeft zijnerzijds amen dementen voorgesteld, welke ten doel hebben, om de by het leger voor korte oefening in te ljjven dienstplichtigen beter te oefenen dsn door de Regeering wordt voorgesteld. Alsdan zullen deze dienstplichtigen in elk geval wer kelijk goschikt worden voor de depottroepen en kunnen zy tevens deel uitmaken van de bataljons georganiseerde landweer. Deze bataljons zegt de voorsteller worden daardoor zooveel sterker, dat, indien het amendement XI van de Commissie van Voorbereiding, dat eene betere en tevens meer locale oefening der landweer beoogt, wordt aangenomen, men het leger kleiner kan maken. Dit wordt bereikt door, zooals in amendement V der Commissie van Voorbereiding wordt voorgesteld, den duur van den diensttyd in het leger op zes jaar te bepalen. Uit de organisatie, door de Regeering in bylage A der Memorie van Toelichting medegedeeld, kunnen alsdan de reservo troepen vervallen, wier taak door de beter geoefende en sterkere landweer wordt overgenomen. De meerdere kosten van do betere oefening der landweer worden volgens den voorsteller ruimschoots opgewogen doordat mot den kar teren diensttyd in het leger eene herhalings oefening kan vervallen en tevens het grootste deel van het beroepskader, thans voor de rosorve-troepon noodig, kan worden gemist. Verder heeft de heer Seyffardt voorgesteld aan art. 165 too te voegen een zevende lid, luidende „Voor ingelijfden, die tot onder-officier of officier worden opgeleid, kan volgens door ons te stellen regelen het m art. 63 bedoelde eerste verbiyf onder de wapenen over meer dere dienstjaren worden verdeeld." Tot toelichting zegt hy Deze verdeeling wordt alleen toegepast, indien de dienstplichtige zulks in zyn belang verlangt, en levert eenige tegemoetkoming op voor de diensten, door hem bij leger en landweer als onderofficier en officier te be wijzen. Hot is tevens een hulpmiddel om het verkrygen van dienstplichtig kader te be vorderen. Eindelyk om aan art. 166, laatste lid, toe te voegen aan het einde: „5o. die in geoefendheid bepaaldeiyk achter- lyk zyn gebleven." Het is noodig en billijk, zegt de heer Seyf fardt tot toelichting, de in dit amendement bedoelde dienstplichtigen langer in dienst te houden om het gemiddelde poil van geoofend- heid te bereikenzy nemen dus niet deel aan de loting, in art. 167 bedoeld. Gemengd Nieuw». Men meldt uit Leeuwarden aan de „Haarl. Crt.": Twee jonge Duitschers, die alhier een paar dagen in een logement hebben vertoefd, zyn door de politie aangehouden nadat was go- bleken, dat zy aldaar valsche guldens hebben vervaardigd en uitgegeven. De inspecteur van politie Versteeg, met een onderzoek belast, heeft met den politie agent Ynia een der daders aangehouden en bovendien allerlei grondstoffen en gereed schappen, die by de vervaardiging der valsche muntstukken hebben gediend, in beslag ge nomen. De medeplichtige, die bogroep dat de politie hem op de bielon zat en spoorloos verdwenen was, is op telegram van don commissaris van politie alhier, te Harlingen aangehouden en herwaarts overgebracht. Op hem werden nog eenige valsche munten gevonden, alle met bot jaartal 1863 en de beeltenis van Koning Willem III. Het is zeer waarschijnlijk dat men in dezen te doen heeft met een komplot valsche munters. Uit Solingen wordt geschreven: Een industrieel te Nieuw York heeft een groot aantal werklieden, ervaren in de bearbeiding van Solinger waren, uitgenoodigd met hunne gezinnen van hier naar Nieuw-York te komen. Vrije overtocht voor de arbeiders en de hun- de OPSTAND van eene Houten Schuur, lang en breed 11 Meter, en een Kozijn met dubbele Deur, hoog 2.40 by 1.80 Meter. Adres: A. OOSTERLEE, Mr. Timmerman, te Vakenburg, by Leiden. 2505 7 om aan vrienden en bekenden Sigaren te verkoopenÏO pCt. winst. Brieven franco onder No. 2504 aan het Bureel van dit Blad. 5 nen wordt verzekerd, terwyi zy te Nieuw- York meer zullen verdienen dan hier. Deze landverhuizing, want daartoe zal het. wel komen, is ook een gevolg van de Mc. Kinley- wet, welke zoozeer de industrie alhier bena deelt. Men meldt uit Luik: In onze pro- vincie treedt de griep weder op, en wel gevaar lijker dan in het vorige jaar. Byzonder wordt de hoogvlakte der Ardennen door de ziekte bezocht. Anders geldt die streek voor de ge zondste in den lande (België). De oudste regeerende Vorst van Europa is thans de koning van Denemarken. Woensdag werd Christiaan IX drie en zeventig jaren. Te Bremond, in Texas, is de lynch wet weer toegepast. Een zekere Gibson, bon gevaarlyk persoon, was wegens diefstal in hechtenis genomen. Zyne vrienden trachtten hem te bevrydon, maar de politie verhinderde dit, hetgeen een der agenten het leven kostte. Toon den volgenden dag nog eene tweede poging werd beproefd om den inan te be vrijden, begonnen de inwoners bevreesd te worden, dat Gibson, die ook van moord werd verdacht, zou vrykomen. In don vroegen ochtend drongen zij do gevangenis binnen en schoten den gevangene dood. Een beer uit de reizende mona- gerie van Charles Kron, die züü reusachtig groot werd, dat hy niet meer met do wagens der onderneming was te vervoeren en te zwaar om zich te bewegen, is te Weissonsoo doodgeschoten. Kron zocht tevergeefs het beest te verkoopen, en toen dit niet gelukte, maakte by van de executie eene reclame voorstelling, welke hem meer opbracht dan de verkoop zou hebben gegeven. Een vermakelijk proces wordt govoerd tusschen do gebroeders Price, clowns, en den directeur van een circus, Wulf. De gebrs. Price zyn in Engeland genaturaliseerde Denenz.y engageerden zich by Wulf, te Parys, torwyl zy te Frankfort verbiyf hielden en de eiselier te Pasth vertoefde; het engagement moest te Brussel worden nagekomen en liet proces wordt te Zurich gevoerd. Vandaar dat de Fransclio, Belgischo, Duitscho, Oostenryk- sqhe en Zwitsersche wetten er by te pas kómen, die hot (natuuriyk) onderling niot eens zyn. „Lucia Rosita" (mej. Gandolfo), de negentienjarige dierenteinster, die te Grenoble zoo deerlyk (vooral in de koel) door eene leeuwin gewond word, is gestorven. Reeds drie jaar geleden rnoet zy byna hot. Horlogem a.lier9 Woonplaats: Academie. Bekroond met Zilveren en Gouden Medailles. Aanbevolen door HH. Genees- en Scheikundigen voedzaam, versterkend, aange naam van smaak, voor kinderen en zwakken zeer aan te bevelen. Alom verkrygbaar in bussen a -J Kg. Te Leiden o. a. by de Heeren N. K, SWEMER, J. H. DIJKHUIS, D. A. KEL DER Zn., A. J. GROEN P.Jz. en by Mej. de Wed. C. WILLEBRANDS. KltAEPELIEN ii HOLM. - ZEIST. 2299 20 trrt- VAN slachtoffer geworden zyn van oen dergelijk ongeval. Dezer dagen bleek dat eene mode maakster in Noord-Konsington (Londen) aan vergiftiging door hot vele gebruik van lau danum was overleden. By hot onderzoek ver klaarde oen apotheker, dat eene van zyne klanten elke week voor 10 shillings (f 6) ge bruikte om te drinken en dat eeno andere klant zooveel als twee onsen van het poeder bij elk bezoek noodig had. Hot gebruik van laudanu was naar hyzeide heel gewoon. Tusschen Pas a j os en Sail Sebas tian is hot spoorwegverkeer door aardstortin gen gestremd. Omtrent 8000 kubioko meter aarde ligt op de baan en ook de waterleiding naar San-Sebastian is verstopt. Personen en goederen worden met tramwagens en rytuigen tusschen do genoemde plaatsen vervoerd. Het geregeld goederenvervoer zal. tot. grooto schade voor den wijnhandel, eerst over tien dagen kunnen hervat worden. Vrouw Roe vors, do kinderver- zorgster, die van de 12 by haar bostode kin deren in één jaar 8 door gebrek hel omkomen, is door de Londensche rechters tot. 10 jaren gevangenisstraf veroordoeld. Om alles van dit monster te weten, zegt eon dor bladen, zou men de geschiedenis moeien kennen van 300 gedragen kleedingslukkon voor kinderen, in hare woning gevondenWel weet men dat zy eene mosterdpap legde op een abces van een kind en dat zy een kind, dat lougonlstoking had, 's avonds met 10 graden vorst op straat zette. To Nieuw-York z ij n twoe mou wen en drie mannon gevangengenomen, dio het plannetje hadden gevormd om de orfenis van 5 millioen dollars van oen koopman vry- gezel in te palmen, door eene dor dames voor zyne weduwe te doen doorgaan. Do „woduwe" had haren man echter nooit gezien, daardoor geraakte zy by liet vorhoor in do war en kwam het komplot uit. In den a. s. zomer zal mon to Lon den kunnen schaatsenrijden in de Stephen's Hall, Westminster, niot op rolschaatsen, maar op echte schaatsen. Hot kunstijs is eene clio- niischo samenstelling, welke tegen de warmte kan, zoodat het gebouw ook kan worden verwarmd. Eon woord, dat gohoudon wordt voor het langste der aan lange woorden rykc DuiUcho taal, wordt door de bladon modogo- deeld. Het luidt: „Veroinseigoiitluimsverwal- tungsdurchsichlsausschuss." Niot minder dan acht on veertig letters! op het Raadhuis te Leiden, op Hnantlng den 13don April 1891, 's voormiddags te tien uren precies, van eene hoeveelheid van 2000 Hectoliters Gas-Cokcs, verdeeld in par tyen van 100, 50,10 en 5 hectoliters, en zulks by afslag, tegen dadelyke betaling en binnen veertien dagen af te halen aan do Gasfabriek. Kloppen zeven Conts per HL. Bezorgen vijf Koopcn en Ucr.srgcn zes Conts per HL. Bestellingen worden aangenomen aan liet kantoor der Gasfabriek on aan het Magazyn in de Pieterskerk-Koorsteeg 28, uiterlijk tot Zaterdag-namiddag te 3 uren. 2508 17 2494 Gegalvaniseerd van af Cts. p. Mtr. Asphalt- papier, 20 Cts. de Mtr} H. LAIVGEZAAVj d ZOON, Hooigracht j 0 Tolephoonnummer 2246 12,

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 5