„Intusschen, zegt „De West-Ind.," is de com missaris van politie sedert eene week ongesteld en wordt do dienst door den waarnemonden inspecteur waargenomen. Algemeen wordt be weerd dat deze ongesteldheid verband houdt met de ondervonden aanranding zydens den Gouverneur, en tot gevolg zou kunnen hebben dat de commissaris, wegens ziekto, buiten- landsch verlof aanvraagt." Omtrent deze zaak ontvangt het „Vad." uit Paramaribo, dd. 19 Maart, eene particu liere correspondentie, waarin eveneens wordt beweerd dat de heer Ricker, na op 3 of 4 Maart jl. ten Gouvemementshuize te zijn ont boden, dermate werd onderhanden genomen, dat de man er ziek van werd, naar huis ging, een geneesheer liet komen en sedert zijne woning niet heeft verlaten. De heer Ricker werd ongeveer een half jaar geleden door den Gouverneur tot het ambt van Commissaris van Politie benoemd, alhoewel zij, die dien heer van nab(j kennen, eenstemmig zeiden, dat, zonder in 't minst aan zijne goede hoedanigheden te willen te kort doen, de man zeker niet be rekend ia de hem opgelegde betrokking naar behooren te vervullen. In hoeverre deze ver onderstelling oorzaak werd van de quaestie, weet de correspondent niet. Het is na te gaan, hoe de boel marcheert, nu elkeen 't weet dat èn het hoofd, de procureur- generaal mr. K a 1 f f, èn de commissaris Ricker niets heb ben in te brengen! In dezen onverkwikkelijken toestand, dio elk beschaafd Nederlander of Nederlandsche onderdaan tegenover de vele vreemdelingen ter plaatse met schaamte moet vervullen, kwam een incident zich voegen, dat allo aan dacht verdient en zeker ook hebben zal, zelfs van hen, die tot nu toe, 't beter wetende, edoch, om partij- of eigenbelang, het deden voorkomen, alsof zij hoogelijk ingenomen waren met h6t wanbestuur van jhr. mr. M. A. De SavorninLohman. Ik be doel: de nieuwe kiacht, door den En gel- schen Consul wegens mishandelingen van tot straf veroordeelde koelies bij den Gouverneur uitgebracht. Ditmaal liep do klacht, niet over het afran selen tegen de wet in van veroordeelde koelies buiten de gevangenis, maar over wreed heden, aan tot straf veroordeelde koelies in de gevangenis gepleegd, en door den he6r W. zelf geconstateerd. De hoer ITyndham neemt de zaak hooger op dan menigeen vermoedt, en ik vrees, zegt de correspondent, dat 't eerstdaags blijken zal, indien 't nog niet gebleken is, dat bij de Engelsche Regeering althans de maat van lankmoedigheid ten aanzien van hetgeen hier aan de orde is en door de Nederlandsche Regeering goedgekeurd en verdedigd wordt, thans voorgoed volgemeten is. En, wat er zoo al geschiedt en straffeloos geschiedt, wil ik aantoonen door een recent geval, waarbij ook de heer W. ambtshalve betrokken werd en dat niet anders dan een slechten dunk van 's Gouverneurs eerlijkheidsgevoel bij dien heer moet hebben veroorzaakt. Eenige weken geleden kwam een mare chaussee op zekeren avond een apotheek binnen en vroeg om 't oen en ander, waaraan hij dadelijk werd geholpen. Naast hem stond een koelie-immigrant, die, vóórdat hy binnen kwam, iets had gekocht en nu bezig was het geld er voor te passen, terwijl voor een raam, uitzicht hebbende op do straat, een bewoner van hetzelfde huis stond. Zonder eenige aan leiding pakte de marechaussee den koelie immigrant by den kraag, gaf hem een paar trappen en sleepte hem toen naar het in de buurt gelegen station, waar de alius mishan delde man achter slot en grendel werd gestopt. Na deze heldendaad te hebben bedreven, ging de marechaussee naar de apotheek terug en zeide nu aan den bewoner van het huis, die inmiddels getuige was geweest van het geen den koelie was gedaan dat hij zich verwijderen moest van de plaats, waar hij stond. Op diens weigering van de plaats te gaan, omdat die tot zijne woning behoorde, werd de man die gelukkig oen En- gelschman was docr den marechaussee by den kraag gepakt en van de stoep op straat gesmeten. De aldus aangerande beklaagde begaf zich onmiddellijk zoowel naar den C o m m i s s a r i s van Politie als naar den Procureur- Generaal, doch zonder redres te kunnen krijgen, niettegenstaande het gebleken was, dat de beambte - een onverbeterlijk sujet, kort te voren wegens wangedrag van boord van een der booten der K. W. I. M. aan wal gezet en toen tot marechaussee benoemd - dienzelfden avond ook een soldaat op den openbaren weg had aangerand. Ten einde raad begaf zich de hoer R. tot den Engel- schen Consul om diens bijstand in te roepen, nu hij van de autoriteiten van het land geen bescherming kon krijgen. De Con sul, die reeds van het onrechtmatig mishan delen van dsn zooeven besproken koelie ken nis droeg, verwees den heer R. naar den rechter, op wiens bevel dan ook den onvsil- ligon Procureur-Generaal gelast weid de zaak voor te brengen. Nu kwam aan het licht, uit bet getuigenis van den koelie en van anderen, dat al 't geen door den heer R. tegen den marechaussee was ingebracht juist en waar was. Het liet zich dus aan zien, dat de marechaussee voor zijn ernstig vergrijp behoorlijk zou worden gestraft. Maar jawel, wie dat dacht, kende zeker het be stuur van Suriname niet in zijne middslen om zijne vijanden te treffen. De heer R. toch behoort niet tot de vrienden van den heer L.en terwijl de zaak, waarvan hier sprake is, in vol onderzoek bij het Hof was, werd den marechaussee een eervol ont.slag •uit 'slands dienst, bovendien door den heer Lobman de gelegenheid gegeven, om, op dienzelfden dag van ont slag, op 's lands kosten per Gouvernements- stoomor „Curasao" naar Demarata te gaan. Is 't te verwonderen, dat deze daad van den heer L o h m a n veel kwaad bloed heeft gezet en dat men, op grond van aodero soortgelijke handelingen, den Gouvernour openlijk beschuldigt ten doze in kwade trouw te hebben gehandeld? Zeer terecht gaf de heer R. zjjn Consul van een en ander kennis, dis den Gouverneur daaromtrent schriftelijk adibsrde. In antwoord op den betrekkelijker brief schreef deGouverneurd6n Consul: dat, bg onderzoek, de klacht van den heer R. ongegrond was bevonden en de marechaussee op voordracht van den Proc. Gsno raai was ontslagen, dowyl bij zijn plicht niet goed vervulde. Men moet meer dan meester zijn van zich- zelven om over al die rechts- en waarheids verkrachting heen te stappen. Surinamer» moeten 't wel, omdat zy, by de tegenwoordige Regeering, tegenover den Gouverneur Lehman geen recht kunnen krygen. Maar of anderen dat ook zullen moeten doen, zal nu blijken. Althans op 1 Maart d. j. begaf zich de heer Wyndham, vergezeld van zyne vrouw en de dames eu heeren Von Weilor en Tromp, op oen inspectie-tocht naar plaatsen, waar B.-I. immigranten te werk gesteld en werkzaam zyu. Mr. Von Weil or is lid van het Hof van Justitie en de heer Tromp officier van het Nederl. leger. Op Domburg nu, het station van den districte-commissaris van Boven-Para, zag hot gezelschap o. m. in de gevangenis een koelie, zwak en uitgeteerd, in kromboeien zitten. Do delinquent onderging die marteling al sedert vier maanden. Wegens het een of ander tot gedwongen tewerkstelling veroor deeld, werd hem, op last van den districts commissaris, don hoer R u y s, en later door diens opvolger Van M a r 1 e, dagelyks eeno taak opgelegd, zwaarder dan die, welke by de Wet als maximum voor gezonde on krach tige mannen is voorgeschreven. Natuurlijk kon de zwakke en ziekelyke koelie de taak niet af; en zoo word hy eiken avond, na afloop van het werk, omdat hy zyu taak niet afgeleverd had, ln kromboeier. geslagen, om, zooals is na te gaan, den volgenden morgen, ten gevolge van de ondergane pijui- ning, nog minder tot arbeiden geschikt te zyn. Aan den Consul moet de man ook hebben verteld, dat hy, na twee maandon aldus te zyn gemarteld, wanhopig werd en op sen avond, toen hy wederom de marechaussees het vertrek binnen zag komen om hem do kromboeien aan te doen, de hand tegen dezen ophief en, voor dat Tergryp voor den rechter gebracht, nog twee maanden meer straf zich op den hals haalde. De gevangene werd op aandrang van den Consul naar het militaire hospitaal te Paramaribo gebracht, waar de dokters eenstemmig hebben verklaard, dat hy onraogeiyk een halve taak, laat staan meer dan een volle taak, kon afmaken. Op het station Hariónburg, dat oven eens bezocht werd, trof het gezelschap gelyke gevallen als op Domburg aan. „De West-Indiër", van 15 Maart, die ook van deze mishandelingen melding maakt, voegt er bij, dat zij op bevel van eenige dei- onlangs benoemde districts commissarissen zijn gepleegd. Do Consul hoefc zich onmiddeljijk officieel schriftelijk by den Gouverneur be klaagd, en bereids zou de zaak in onderzoek zjjn. Zelfs moot m den loop dezer week van andere wresdhoden zjjn gebleken, ook in de gevangonis op do forlres Nieuw-Amsterdam. v^e m e» u tfd Nieuwtt- Jan Van Eijk mocht op den dag van zyne 25-jarige werkzaamheid by de heeren N. en P. Van Rossen, meubelfabrikanten alhier, b'ijken van belangstelling ontvangen. Behalve gelukwensehen gewerden hem van zyne patroons oen gouden remontoir-horloge met inscriptie, van zyne kameraden een fauteuil. Zoo werd ook hier gotrouwe plichtsbetrachting naar waarde geloond. In de woning van den hoerC. H., onierwyzer in de gymnastiek alhier, aan de Heerenstraat, onder Zooterwoude, ontstond hedenochtend omstreeks halflien een nogal felle binnenbrand. Waarschijnlijk door het al te hard stokon der kachel geraakten het b,i hangsel on vervolgens eenige meubelen in brand. Voor oen deel verbrandden ze. In de kamer scheen het zóó warm te zyn geweest, dat eene dër glasruiten daardoor was ge sprongen. Daar er niet spoedig genoeg eene brandspuit kwam opdageD, verrichtten buren, voorbijgangers en ook de bewoners van het bedreigde pand het blusschingsweik met het meest gewone middelwater uit ver schillende emmers. Door de politie alhier is aange- houdon een persoon, die zich to 's-Hage ver wijderd had met wagen on paard van zijn patroon en van wien het bleek dat by cok golden verduisterd had. Axs oono byzonderhoid en bewijs van vry groote storfto in do gemeente Zoeter- woude, kan vermeld worden dat het aantal geboorten en sterfgevallen sedert het begin dezes jaars gelyken trod houden. Tot heden worden aldaar in de Registers van den Bur gerleken Stand ingeschreven 52 geborenen en 51 overledenen. Men meldt uit Katwp aan Zee, dd. 9 April: Hedenochtend kwamen hier 12 schuiten aan, welke besommingen maakten van 2u,45 tot 75.30. De binnenlekscbol gold 2 80 a ƒ3.25, braad 2.10 a ƒ2.55 en schar ƒ.3.10 per mand. De binnenlekschol was over het geheel klein, zoodat er voor Donderdag lage pryzen werden besteed. In den nacht van op 8April zyn by den heer Kramer, concierge van Petit St.-Hubsrt, aan het Kanaal ts 's-Hage, 17 kip- pen en een haan vermoord en gedeelelyk gestolen. Onder de verdwenen dieren waren 4 prachtige Padua's. Aan den Noordwal te 's-Hage sprong gisteravond eene jonge vrouw, die altyd in onmin met haren man leefde, in de gracht, om een einde aan haar leven te maken. Door een paar personen werd ze gered en in bo- wusteloozen toestand naar hare woning in do Pastoorswarande teruggebracht. Door de arr.-rechtbank te Kaar- lem zyn P. Poel en A. Kegols, arbeiders te Haarlemmermeer, wogen vernieling, tot 14 dagen gevangenisstraf veroordeeld. Door bot kantongerecht aldaar zyn o. a. de navolgende uitspraken gedaan in strafzaken: lo. N. D. Azn., werkman teNoordwykerheut, wegens onbevoegd over eens anders grond loopen en een valschon nasm opgeven, tot eene boete van 5 en eeno boete van ƒ15, subs. 3 en 5 dagen hechtenis. 2o. P. J. v. d. A., arbeider te Hillegom, wegens delven van konynen, tot eene boete van ƒ5, aubs. 3 dagen hechtenis. De luitenant der infanterie Ter B., te UHecht, die met den student H. aldaar geduelleerd heeft, zal voor een Raad van Eer moeten terechtstaan. Voor het kinderziekenhuis te Arnhem zal daar eene fancy-fair worden ge houden. Te Groningen is een Duitscher in hechtenis genomen, van wien bleek dat hy een halsdoek als gordel om 't lichaam had geknoopt, waarvan ruim SO verschillende sleutels van huizen, brandkasten, lessenaars, damesscbryf- bureaux, binnendeuren, steeksleutels enz. waren vastgemaakt. Tevens werd een voerman in hechtenis genomen, die niet moer of minder dan geheela wagenvrachten nieuwe metsel- steonen stal en voor de helft der waarde verkocht. Men meldt uit Keulen, dd. 9 April: Do Rjin is hodennamiddag gestegen tot 5.15. De Bovon-Rjjn is steeds wassende. Daaren tegen is de stand der Moezel vallende. Te Duisburg is, wegens do krachtige stijging van het water, de aansluiting dor schipbrug aan de binnonhavon moeten worden losgemaakt Uit Ruhrort wordt gemeld dat het -rijgende water reeds het havenspoor in den mond der Keizersbaven heeft bereikt. Te Oporto, waar het kermis is, heeft een oploop plaats gehad, waar IJ onge veer twaalf personen door de politie in hech tenis werden genomen. Naar vorzeko. 1 wordt, was de politiek er volstrekt niet by ir het spel. Volgen 8 een bericht uit B ussel, is de Belgische regeoring voornem-ns eene nieuwe haven aan te loggen aan de zeekust^ vermoedelyk by Heyst. Dit zou geschieden om te voorkomen, dat liet geheels handei.-verkeer in BtreDge winters gestremd wordt, gelyk in dit jaar geschiedde, toon de Schel re dicht- vroor. Do legeering zou daarby teven- in over weging hebben gGnomen, dat de opbrengst der Staatsspoorwegen grootendeels afhangt van hot handelsverkeer, zoodat ales moet gedaan worden om dit te bevorderen. Tevene zou het plan bestaan van Heyst k. nalen te graven naar Bruggo, Gent en Brussel. De „Külnische Zoitung" deelt di bericht mede op gezag „van een der Brusselsche- bladen", maar voorzeker "heeft dit wal nadere bevestiging noodig. Te "tVoenen hebben 5000 bakkers gezellen besloten, ondanks eene waarschuwing van hooger band, tot eene algemeens werk staking. Zy eischen den acht-uren-werkdag. Met het oog hierop heeft het gemeente bestuur van Weenen met elders wonende bakkers contracten gesloten voor de levering van brood in geval van nood. Ook werd eene schikking getroffen mot de militaire autori teiten, ten gevolge waarvan militaire ovens en manschappen tor beschikking kunnen gesteld worden. Zoo zal men voor broode loosheid behoed worden. «UJT'jrïBN'Xj.A.lNÏS. Franki-ijk. Koningin Victoria wenscht haar verblyf te Grasse to verlengen tot den 20ster. Mei. De Engelscho gezant te Paiys is gisteren in de vroegte te Grasse aangekomen. Elisabeth Reynolds, de kamenier van ko ningin Victoria, is aan de gevolgen van het zich in den vinger prikken met eene naald overleden. Er is sprake van een tweegevecht tus- schen den tooneelcrilicus der „Débats", den heer Jules Lemaïtre, en den heer Champsaur, wegens een vinnig tydscbriftartikel des laatsten. Do stoomvaartdienst tussclien Frankryk en V/est-Afrika zal door de twos bestaande Maatschappijen worden verdubbeld, te begin nen met de volgende maand. De booten van eene dier Maatsehappyen, die der „Chargeurs- Réuois," zullen voortaan to Antwerpen aan leggen. Naar men uit Parjjs meldt, is de Paus definitief tot scheidsrechter gekozen in het grensgeschil tusschen Portugal en den Congo- Staat. België. De Centrale Sectie der Kamer heeft mot algemeeno stemmen den 25-jarigen ouderdom aaugonomen als leeftijd om kiezer te zyn. Verder heeft zy den census tot op 10 fr. ver minderd. Da meeste leden waren bet eens over het stelsel van woningliuur. Eene langdurige dis cussie ontstond over liet wenschelyke om aan den census van 10 fr. en het woning- sto'sel toe te voegen den eisch van kies- bekwaamheid (capaciteit). De leden der rech terzijde zyn over het algemeen tegen behoud van deze laatste. Aanstaanden "Woensdag komt de Sectie weder by een. Te Antwerpen zal in den loop van den zomer eene internationale microscopisoho ten toonstelling gehouden worden ter herdenking van den driehonderdsieu verjaardag van de uitvinding van het microscoop. Het huis Zeisz, dat werk geeft aan moer dan 450 werklieden, is voornemens o. a. do bewerking van de talryke deelen van een microscoop aanschou- welyk voor to stellen. Oostenr.-Houg.-Moaarelile. Do verkiezingen voor den gemeenteraad te Weenen zyn tot dusver niet ongunstig voor do liberalen uitgevallen. De verliezen, welke de liberalen by de eerste verkiezing leden, zyn by den twoedon stryd weer goedgemaakt. Tot dusver zijn gekozoti 52 liboralen en 40 anti-semieten. De laatste verkiezingen worden op 13 April gehouden. Daar in deze afdeeling de meerderheid liberale leden zal kiezen, is den liberalen in den raad eer.o meerderheid van tweederden verzekerd.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2