1 Adressanten herinneren in de toelichting op dit verzoek er aan, dat verleden jaar op eene dergelijke aanvrage afwyzond ia beschikt, o. a. wijl dan aan het Leger des Heils het zelfde zou moeten worden toegestaan. Sedert dien tijd is echter aan het Leger des Heils vergunning tot het houden van oen optocht verleend, ëovendien zijn optochten gehouden door de Jongeliedon-Vereeniging '„Trou moet blijcken", door de afdaeling Am sterdam van het Ned. 'Werkliedenverbond en door de studenten. De adressanten hopen dat dan nu ook or hun verzoek gunstig zal be schikt worden. De „Utrechtsche Courant" wijdt aan het te Utrecht plaats gehad hebbende duel een uitvoerig artikel, waarin do namen der duellanten en getuigen, de aanleiding tot het tweegevecht on alle verdere bijzonderheden worden vermeld. Op Palmzondagavond, na afloop van het café- chantant, kwam de student in do medicijnen H. in de kleine zaal van „Tivoli" te Utrecht, toen de luitenant der infanterie T. B., om eene of andere reden, mieschien zonder reden, voor H. verstaanbaar zeide: „Wat voor een kerel is datl" Hierop ontstond 09ne schermutseling, en zooals schermutselingen vaak de voorboden zjjn van een oorlog, zoo ook hier. H. sloeg T. B. in het aangezicht, zóó hevig, dat het in de groote zaal werd gehoord on dat zelfs het rek met biljart-keuen, dat in de nabij heid stond, er het nadeel van moet hebben ondervonden. Of nu de luitenant er niet aan gedacht heeft terstond de schande van dion dag uit te wisschen door teekenen van persoonlijken moed, meldt de geschiedenis niet. Zooveel is echter zeker, dat genoemde heer het r.iet liet uit vredelievendheid. Den volgenden dag ten minste zond de luitenant zjjne getuigen aan den student, die de zijnen koos. Deze functie werd waargenomen voor T. B. door de luitenants Van M. en Van I., en voor H. door de heeron Van U. en S. Als geneesheer ging mee, - je kon 't r.ooit weten! de militaire arts N. Het duel had plaats in de vorige week, Don derdag-morgen om vyf uren achter Lunette 2, onder Houten. Elke party ging in open rijtuig zonder koetsier naar het terrein. De nacht was buitengewoon stormachtig. De voorwaarden luidden: Het tweegevecht zal plaats hebben mot het pistool, één schot op 25 pas afstand. Er werden gebruikt lange ouderwetsche gladloopspistolen. Eerst was besloten, dat geschoten zou wor den door de heeren met den rug naar elkaar gekeerd. Maar waarschijnlijk omdat dit te gevaarlijk was, is dit plan veranderd in een meer gewoon menschelijk. Zooals wij reeds vooraf zeiden, de schoten werden gelost, maar niemand werd geraakt. Daarop reden de heeren weer van bet terrein en aan de eer was voldaan. Zaterdag-avond werd de verzoening gevierd met een feestje. De politie moet de getuigen reeds in verhoor hebben genomen. De landbouwersknecht W. V., te Hengeloo, wilde, naar het sehljnt, een ge weer nazien en moet daarbij de onvoorzich tigheid gehad hebben om, na bet geweer geladen te hebben, den haan over te laten staan. Door een ongelnkkig toeval moet hy daartegen geetooten hebben, waardoor het schot Is afgegaan, ten minste men vond hem met geheel verbrijzelden schedel in de keuken liggen. Te Oosterwolde speelde oen meisje van 5 jaar alleen in de kamer en kwam met het vuur in aanraking; toen een der huisgenooten binnenkwam, stonden de kleertjes der kleine in volle vlam. Het arme kind heeft hevige brandwonden bekomen. Te Doezum is, op 8 G-j ar 1 gen leef- t0d, overleden de heer F. Kraajjinga, oud- atryder van 1830 en '31 en drager van het Metalen Kruis. Men schryft aan het „Hbl." van Het Bildt, dd. 7 AprilTot heden is nog weinig van toenadering tusechen werkgovers en arbeiders te bespeuren. Wei werden gis teren door één boer twee loden van „Broeder trouw" op de gestelde voorwaarden aangeno men en boden zich by een ander vier arbeiders zonder gevolg aan, doch by dergoiyke op zich zelf staande gevallen bljjft het. De groote massa bondt steeds vol. Gisteravond trad voor de arbeiders de heer Yan der Veen op, uit Schoterland, die een socialisme predikte op godsdienstigen grond slag. De toeloop was groot; vrijheidsliederen klonken in den stillen avond. Opmerkelyk is het, dat de meer bekende socialistische spre kers zich tot nu too, ten minste openlyk, buiten de beweging houden. Eene vrouw, die te Rotterdam aan de Zuidblaak van eene trap is gevallen, is aan do gevolgen overleden. Zy had eene schedelbreuk bekomen. By do gisteren te Rotterdam gehouden koffieveiling van de Ned. Handel- maatschappy was de afloop over het geheel niet bovon taxatie. De N e d e r 1 an d s c h e Harddravery en Renvoreoniging beeft vastgesteld het pro gramma der harddraveryen te Clingendaal, welke zullen gehouden worden op 16 Juli, 30 Juli on 13 Aug. 1891. De vischschuit „IJ m u i d e n 1 5," schipper Gravenmaker, is hedennacht btj Wijk- aan-Zee gestrand. De bemanning is gered. Aan do uitnoodiging om deel to nemen aan de provinciale meeting op 3 Mei a. s., voor een normalen arbeidsdag, heeft de werkliedenvereniging „Arnhem" besloten geen gevolg te geven. De motie, waarop dit besluit rustte, was gegrond op do volgende overwegiDg: „De werkmansvereeniging „Arnhem", van oordeel, dat het gehoor verleenen aan do ont vangen uitnoodiging niet in bet belang van den werkman kan worden geacht" enz. Deze motie werd met algemeens stemmen aangenomen. De firma Ten Zythoff en Ten Hopen te Deventer heeft hot loon barer knechten verhoogd met één gulden per week, waarvan zy echter iedere week vijftig centen naar de spaarbank moeten brengen. Ook de firma Nering Bögol Co. aldaar heeft h9t loon voor een gedeelte harer knechten met 1 cent per uur verhoogd. Bjj een brand, Zondag-avond in een houten gebouw te Rochester, inPennsyl- vanië, ontstaan, zyn vier Italianen, tot één gezin behoorende, in de vlammen omgekomen. Zes anderen werden vermist. Er zyn proeven genomen met de telephoon tusschen Londen en Marseille, welke volgens de „Figaro" uitstekend geslaagd zyn. De lyn van Londen naar Parys werd te Parys verbonden met de lyn Parys-Marseille en zoo kon een gesprek gevoerd wordon tusschen Londen en Marseille, een afstand van 1300 kilometers. Evenals in België, is biykens het rapport der regeering ook in Beioren het winter koren door de vorst byna geheel vernield. Het zomerkoren is schraal en de toestand der wyntergen en boomgaarden is zeer ongunstig. De lYeenor hardlooper A. Dibbels is verleden week te Döbeln, in Saksen, nadat hy 20 maal om de markt had geloopen, door eene beroerte getroffen en kort daarop gestorven. Te Mozambique is het gerucht in omloop, dat 250 gewapende Engelschen voornemens zyn met geweld te Boira te landen. De „K o 1 n. Z t g." vormeldt de eta- king van betaling van het bankiershuis Paolo Pontromoli Co., te Genua, met oen passief van l1/, millioen lire. Een heer uit Sittard hadzlch onlang3 naar Aken begeven om by dr. Y7. eene operatie aan zyne tanden te ondergaan. Hy kwam by vergissing terecht by een ander dentist naast het huis van dr. "W. De 25- jarige bediende van den dentist gaf zich nu uit voor dr. W. on trok den armen man 21 kiezen, (excusez dupen), zonder hem van te voren gechloroformeerd te hebben, ten einde een nieuw kunstgebit van 400 mark te kun nen verkoopen. De patiënt leed ten gevolge dezer ruwe behandeling gedurende meerdere dagen aan koortsen. De strafkamer te Aken veroordeelde den bediende, tegen wion eene aanklacht was ingediend, tot 3 maanden gevangenisstraf, wegens verwonding. Een verhaal van armoede en lyden. In Whitechapel, de groote armen- buurt van Londen, was verleden week in een Gasthuis een ïyk gebracht om volgens de wet te worden geschouwd. Het was dat van eene 55-jarige vrouw, die zonder geneeskun dige hulp overleed. Haar echtgenoot was een arme, afgeleefde, oude man, die aan den ïyk- schouwer vertelde, dat. hij een arbeider was, maar nu al sedert Kerstmis geen werk had. Zjjne vrouw had hen beiden onderhouden door in uitdragerswinkels oude broeken op te koopen, die zij dan verstelde en verkocht. Zij verdiende daarmede ongeveer 4 of 5 pence 1 (stuivers) per dag. Zij hadden oer.e halve kroon (ƒ1.70) huishuur o'ko week te betalen, niaar dit in de laatste acht weken niet kunnen doen. Zjjne vrouw had een leven van ellende gehad, daar zy sedert vele jaren de klem in den mond had. Opdat zy zou kunnen ademen en eten, moesten indertyd al hare tanden aan de eene zyde worden uitgestoken. In de laat ste jaren was hare ellende zeer vergroot door de bezoeking van een ergen asthmatischen hoest. Een paar dagen geleden klaagde zy, dat haar een brok in de keel kwam en stierf in zjjne armen. Dr. Oxley verklaarde dat de overledene al dood was, toen hy haar zag. Zy stierf van shock (eene soort van beroerte), ten gevolge van het barsten van een gezwel op eene van hare keelklieren. Op eene vraag van den coroner verklaarde by, dat er huisraad noch voedsel in huis was. De uitspraak van do jury was: „natuuriyke dood". BUÏT1ENJLANU Franki-ijk. Eene deputatie uit Chili, onder leiding van kolonel Villegran, is te Bordeaux aan wal gestapt en naar Parys vertrokken, ten einde de bezwaren uit den weg te ruimen, welke er bestaan tegen de aflevering der pantser schepen, welke voor Chili in Frankryk zijn gebouwd. De leden van het bestuur der Parysche „Société des gen3 de lettres" hielden gisteren eene vergadering om een voorzitter te kiezen. Van de 23 aanwezige leden stemden 17 op don heer Ecmle Zola, die met eene korte toe spraak het voorzitterschap aanvaardde. Te Cherbourg hebben ongeregeldheden plaats gehad wegens het invoeren van Ïyk- wagens in plaats van de daar nog gobrui- kelyko baron. By do uitvaart van een haven werker besprong het volk do politie, zoodat verscheidene personen in hechtenis werden genomen. Tegon 's avonds acht uren bestormde men de deur van een raadslid en ten slotte moest de menigte door de mariniers mot de bajonet worden uiteengodroven. Grootvorst Michael Michaelovitch is, biy kens bericht uit Cannes, met de oudste doch ter van prins Nikolaas van Nassau, gravin Sophie Merenberg, verloofd. Uuitschland. De „Reichsanzeiger" deelt mede dat het bericht, als zou de Duitsche regeering het onder haar beschermheerschap staande gebied in Zuid-tVest-Afrika hebben afgestaan, geheel ongegrond is. De „Novddoutscbe Allgemeine Zeitung" komt in een officieus artikel op tegen de geruchten, welke weer in eonige bladen wor den verspreid, dat de politieke toestand in Europa reden tot ongerustheid zou geven. Hst verleenen van de Andreas-ordo door czaar A'er.ander aan president Carnot wordt door het blad uitsluitend beschouwd als oen bewijs van erkentelijkheid voor de ontvangst, welke den czarewitch in Fransch Indië is ten deel gevallen. De berichton over de verplaatsing van Russische troepen zjjn volkomen onge grond. Rusland is nog bezig met de tenuit voerlegging van het voor eenigo jaren aan genomen plan voor de landsverdediging en daarby heeft de Russische regeering onlangs besloten tot verandering der infanterie-geworen, een maatregel, waartoe men in onrustige tyden niet overgaat. „Wanneer Rusland zegt de „Nordd. Allg. Zeit." nu en dan met het oog op de volken in Oost-Azlë eene dreigende houding aanneemt, dan behoeft Europa zich daarover niet ongerust te maken, zoolang de internationale betrekkin gen in stand worden gehouden. En de interna tionale toestand is zoo kalm en geruststellend, dat, indien onbeduidende geschillen mochten voorkomen, deze gemakkelyk door de diplo matie kunnen worden opgelost". De Berlynsehe correspondent van de „Standard" beweert te weten, dat de beper king van den invoer van Amerikaanach vleesch door de Duitsche regeering weldra zal worden opgeheven. Zwitserland. In het kanton St.-Gallen heeft, hy de ver kiezing tot vernieuwing der uitvoerende macht, de collectieve conservatief-democratische ljjat met eene meerderheid van 4000 stemmen gezegevierd op de radicalen, wier leider, dr. Kurte, uit de regeering treedt, na twintig jaren daarin een zetel bekleed te hebben. Bij de gomeentelyke verkiezingen to Lugano zyn de gematigde radicalen door aanhangers der Septembsr-revolutie vervangen. Cliilï. Volgens een telegram van den vlootvoogd der Chileensche opstandelingen, kapitein George Monti, den voorzitter der (ontbonden) Kamel en den vice-voorzitter des Senaats, zjjn 2000 man Rogeeringstroepen, onder kolonel Camus, onlangs te Antofogasta verslagen en naar Calama geweken, gedwongen de Boliviaansche grens te overschryden en door de overheid van Bolivia ontwapend, zoodat de geheele provincie Antofogasta in handen der „parle mentairen" was. Het telegram voegt er by, dat door het gebeurde president Balmaceda's zaak zeer geleden heeft, aangezien bedoelde 2000 man zyne laatste troepen in het Noorden waren. Zuid-Alrihu Uit Durban wordt geseind dat gisteren de opening van den Natal-spoorweg naar Lange- neck aan de Transvaalsche grens plechtig is gevierd. De gouverneur van Natal ontving do heeren Kiügor en Jonbert aan de grens- en by hunne aankomst werd een geschut-salvo gelost. Eene groote menigte was op de been gekomen en er heerschto groote geestdrift. Later was er een feestmaal ter eere van de heeren Kiüger en Joubert. Telegrammen ST.-PETERSBURG, 7 April. De czaar en de czarina zijn hedenavond naar Gatsehina ver trokken. FLORENCE, 7 April. Da vergadering van het internationale evangelische congres, welke hedennamiddag gehouden werd onder voor zitterschap van graaf Yon Bvlandt, was zeer talryk bezocht. WEENEN, S April. Eecige bladen deelen mede dat riu alle bezwaren by de onderhan delingen over het Duitach Oostenryksche han- delstractaat uit den weg zyn geruimd. Ver- moedelyk zullen de besprekingen in de aan staande week worden afgesloten. MADRID, 8 April. In den Senaat heeft de minister-president Canovas een wetsontwerp ingediend tot regeling van de Zondagsrust. Yoorts zeide do minister in den loop der beraadslagingen, dat de rechtvaardigheid en de eer eiechen, dat de openbare schuld steeds worde geëerbiedigd. Volken, die oen beroep moeten doen op het krediet, kunnen geene be lasting heffen van de renten der schuld. Do minister geloofde dat de inkomsten zullen vermeerderen ten gevolge van het herstellen der invoerrechten en voegde er by, dat de regeering voornemens is eene beschermende handelsstaatkunde te volgen. LKIDEÏ. S April. Thermometorstand gisteravond om 8 uren 8' C. 46.4° Fahrenheit hedenmorgen om S uren 4° C. =u 39.2° F.'s middags 12 uren 5.5° C. 41.9° F.; 's namiddags 4 uren G.5' C. 43.7-* F. Nadat ODlangs door da stemgerechtigde lidmaten der Ned.-Horv. gemeente alhier omtrent de gestelde vraag „Kiescollege of Kerkeraad?" by meerderheid van stemmen besloten is geworden dat wederom voor tien jaren een kiescolloge zou biy ven gehandhaafd, had Maandag en Dinsdag de verkiezing plaats van 29 leden van genoemd college, ter aan vulling van leden, die waren overleden of van hon, die aan de beurt van aftreding, doch weder herkiesbaar waren. De uitslag van die stemming is de volgende Uitgebracht waren op de candidaten van de vereeniging „Geloof en Belijdenis", waar van de meesten reeds zitting hadden, het volgeDd aantal stemmen: G. Knotter 904 A. Ladan (1635) 903 Abr. J. De Lange 919 C.J.v.Leeuwen{1833) 910 A. Lefeber 911 G. Los 918 J. E. Meijoen 919 I'. P. Nieboor (1834) 904 F. H. Schild 903 D. 31. Slegteuboret 90G S. Smit (1857) 904 A. Spijker 904 A.H.A.Vtaavold(lSGl) 902 W. F. v. d. Wijngaard 901 W. J. Batiat 905 A. v. Borselen (1832) 916 W. F- K- Buitenweg 902 H. W. L. Dae 905 Pieter Fontein (18-13) 907 J. Van Geylik 918 P. Goedeljee 906 J. J. Do Graaft'(1850) 907 H. Gijeman 905 A. D. Hakkenberg 913 J. E. v. d. Heyden 912 P. J. Van Hoeken 917 J. Janaen (1854) 900 B. H. JanBen 903 A. G. Kloota (1837) 915 De van liberale zyde, door de vereeniging „Vryheid en Orde", gostelde candidaten, zijnde de heeren: A. J. Bakker W. J. Laa ,T. C. De Bink SI.P.iïeerburgHGzn. H. Burgersdijk H. J. De tïiö B. Van Driel Prof. J. Offelliaus J. A. Van BijU A. P. 31. Van Oordt C. Goekoop 6- P. Perdijk A. Van der Harst Prof. J. ,T. Prins J. J. Hasselbaeh J. N. v. d. Reyden J. H. Heus P- Sehophnyzen M. H. Van derKaay J. Sirag Dr. C. .T. v. Kctwich F. Stoute F. H. Keij H. Tillema E. Kruisinga J- IV. De Tombe Prof. A. Kuenon N. De Zrrart H. J. Labree Jr. verkregen ee-11 aantal stemmen, welke onder- scheidenlyk liepen van 560 tot 5GS.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2