Boelhuis. Openbare Verkooping. N'. 9545 Maandag 6 April. A°. 1891. Derde Blad. Leiden, 4 April. (Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Vervolg der Advertentiën. eene Dienstbode, Dagelijks versclie Karnemelk. Extra gelegenheid. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. Franco per poet....» Afzonderlijke Nommers 1.10. 1.40. n 0.05. By de Tweede Kamer is ingediend het wetsontwerp tot onteigening voor het stichten van een nieuw post- en telegraafkantoor te Amsterdam en voor en ten behoeve van de verbreeding van de Huiszittensteeg en van de Korte Huiszittensteeg aldaar. De strekking van het thans ontworpen, voorloopig aangenomen plan is een aan de eischen van den dienst beantwoordend gebouw te doen verrijzen op de plaats, waar het kan toor sedert 1753 is gevestigd; de noodige meerdere ruimte kan worden verkregen door onteigening van zoowel ter rechter- als ter linkerzijde daarvan gelegen perceelen. De plaats is gelegen in het midden der stad en het feit, dat do Staat eigenaar is van een aanzienlijk gedeelte der benoodigde perceelen, heeft een gunstigen invloed op het cijfer der kosten. Met inbegrip van de voor den post- en telegraafdienst te onteigenen perceelen aan den eenen kant tot aan de „Port van Cleve" en aan de andere zijde tot aan de verbreede Huiszittensteeg, zal eene oppervlakte van 2379 M2. worden verkregon. Die ruimte wordt volstrekt noodig geacht met het oog op do eischen van den dienst als van het publiek. Voor het te stichten nieuwe gebouw zijn de bouwplannen in bewerking. De bouwkos ten worden op p.m. ƒ800,000 begroot. Met het oog op de steeds toenemende uit breiding van het verkeer in de nabijheid van het post- en telegraafkantoor in verband met de bestaande plannen van het gemeentebe stuur van Amsterdam tot don aanleg van een breeden verkeersweg van de in Z.-W. richting gelegen buurten, wordt bjj dit wets ontwerp tovens de onteigening ten name van de gemeente Amsterdam voorgesteld van de perceelen, noodig voor de verbreeding van de beide Huiszittenstegen. Het voornemen bestaat enkele perceelen, wolke later deel zullen uitmaken van de ver breede Huiszittensteeg, aan de gemeente over te dragen in ruil voor eenige stukken gemeente grond, noodig voor het te stichten post- en telegraafgebouw. De gemeente geeft aan den Staat kosteloos gedurende den bouw in gebruik het terreiD, noodig voor het tijdelijk post- en telegraaf kantoor en gelegen op het Damrak, alwaar de aanwezige loods door den Staat voor ƒ10,000 is aangekocht. Naar aanleiding van de in óén bezwaar schrift gevoerde bewering, dat de verbreeding van de Huiszittenstegen niet is een werk van algemeen nut, deelen de ministers van waterstaat en binnenlandsche zaken, onder teekenaren der memorie van toelichting bij dit wetsontwerp, geheel de meening van B. en Ws. van Amsterdam, dat bedoelde verbreeding, zoo met het oog op den te vormen nieuwen verkeersweg als met het oog op het drukke verkeer in de nabijheid van het post- en tele graafkantoor, is te beschouwen als een werk van algemeen belang. - De Tweede Kamer der Staten-Generaal is tot hervatting harer werkzaamheden opge roepen tegen Dinsdag 14 April, des namid dags te 2 uren. - Het „Vad." spreekt zijn bericht van gisteren tegen, dat de minister van marine lid zou zijn of geweest zijn der vrijzinnige kiesvereeniging ,,'s-Gravenhage". - Namens de synode der christelijk gerefor meerden hebben de heeren L. Lindeboom, te Kampen, E. Douma, te Rotterdam, en H. J. Klinkort, te Zwolle, een adres gericht aan H. M. de Koningin-Regentes, waarin aange drongen wordt op eene nieuwe Zondagswet. Z(j hopen „dat weldra eene goede Zondagswet, overeenkomstig het Woord van God, naar de PRIJS DER ADVERTENTRËN: Van 1regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseercn buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. behoefte des volks, moge mede-arbeiden tot bevordering der heiliging van den dag des Heeren, in den publieken dienst en in geheel het volksleven." - Het „Hdbld." meldt dat het kapitaal, be- noodigd tot oprichting dor „Nederlandsche fabriek van werktuigen en spoorwegmateriéel" is bijeengebracht. Dat is eene heuglijke tijding, vooral voor dat gedeelte van het personeel der voormalige „Koninklijke Fabriek," dat by de nieuwe ven nootschap werk zal erlangen. Intusschen heeft zegt het blad de re geling nog niet geheel haar beslag gekregen, want voor haar tot stand komen is het noodig dat alle schuldeischers der oude fabriek toe treden tot de voorgestelde vereffening, waarbij de terreinen en het materieel op de nieuwe vennootschap overgaan. Tot dusver zyn aan de eerste hypotheek, groot ƒ920,500, welke de nieuwe vennoot schap overneemt, houders voor een bedrag van 627,500 toegetreden. Van de 2do hypo theek, groot 647,000, is voor een bedrag van 591,000 instemming ontvangen; de houders erlangen voor 65 pet. nieuwe aandeelen en voor 35 pet. actions de jouissance. De houders der 4 pcts.-obligatiën, waarvan ƒ300,000 uit staat, zijn tot een bedrag van 291,600 toe getreden; zij ontvangen '30 pet. in geld en 70 pet. in actions de jouissance, evenals de houders van de gewone schuld ad 818,000, waarvan voor 798,000 genoegen is genomen met den ruil. Er is dus nog voor betrekkelijk gering bedrag geen deel genomen in de voorgestelde veref fening. De houders worden uitgonoodigd tot uiterlijk 8 April toe te tredenanders zal de noodzakelijkheid geboren worden de bezittin gen in openbare veiling te doen verkoopen, tenzy de beheerders der eerste hypotheek waarvan nog voor ongeveer 3 ton geene instem ming is ontvangen krachtens hunno onher roepelijke volmacht tot dien maatregel over gaan. De wisselvallige kansen en aanzienlijke kosten van zulk eene gedwongen liquidatie schijnen wel geschikt om de houders liever genoegen te doen nemen met de getroffen regeling, die schier zonder verdere kosten zal geschieden. In het gebouw van de Kookschool te 's-Hage hield dr. Steyn Parvé gistermiddag eene populair-wetenschappeiyke voordracht, waarin hjj trachtte te beantwoorden de vraag Wat moeten wij eten Deze vraag werd door hem beschouwd in verband met de toeberei ding onzer spijzen en met 't oog op het ef fect van ons voedsel, voor gezonden, zieken en reconvalescenten. Na eene korte uiteenzetting van do werking onzer spijsverteringsorganen en de verschil lende sappen in het digestie-proces, behan delde spr. vervolgens wat als voedsel noodig is met het oog op de voor het lichaam vereischte warmte en den te verrichten ar beid voor hen, die spierarbeid of hersenar beid verrichten, voor kleine kinderen en vol wassen personen. H(] had daarbij gelegen heid achtereenvolgens de voedingswaarde te beschouwen van dierlijke voedingsstoffen (vleesch, bouillon, extract, peptonen) en van groenten, vruchten, meelspijzen, brood enz. By een aantal dier stoffen werd nadruk ge legd op het feit, hoe verschil van bereiding verschil van invloed op het digestie-proces en op de voedingswaarde kan hebben. Het kleine auditorium, grootendeels uit dames bestaande, toonde zich voor het gehoorde zeer erkentelyk. - Het stoomschip „Burgemeester Den Tex", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 31 Maart van Padang; de „Voorwaarts," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 3 April te Suez; de „Werkendam" is 2 April van Amsterdam te Nieuw-Tork aangekomen; de „Edam," van Rotterdam naar Baltimore, pas seerde 2 April Lizard. De SPAARKAS, uitslui tend voor werklieden opge richt in 1850, zal hare zit tingen tot ontvangst der spaargelden weder aanvangen op MAANDAG 6 April, des avonds tusschen 8 en 9 uren, en voorts eiken MAANDAG gedurende den Zomer, in het Gebouw der Haatschappy „fof Nut van 't Alge meen". 2325 11 Namens de Commissie der Spaarkas, J. A. LOEBÈR, Secr.-Thes. Met 1°. Mei gevraagd goed kunnende werken en een burgerpot koken. Goede getuigen vereischt. Zich aan te melden Hoogewoerd S8, 's avonds na 7 uren. 2354 6 I) Van heden af verkrijgbaar Roomboter 1ste qual. a 0.65 p. half KG. 0.40 i 0-35 e i 1.40 stuk. 0.50 Liter. 0.50 Goudsche Kaas Leidsche Edammer Zoete Room Zure N. B. Men wordt beleefd verzocht klachten omtrent qualiteit of bediening aan huis direct te doen toekomen aan onderstaand adres; 2350 16 h. SPRINT, Marepoort. Mr. Th. W. VAN DER SCHALK, Notaris ter standplaats Noordwyk, zal op Woens dag 22 April 1891, des voormiddags te 11 uren, in het Logement „Het Hof van Holland," te Noordwyk, in het openbaar ver koopen: No. 1. Een WOONHUIS met ERF en BOUWTERREIN, te Noordwyk, aan den Heiligen Geestweg, groot 5 aren, 54 centiaren. Verhuurd tegen 2.60 per week, gedeel telijk tot 1 Juli a. s. en gedeeltelijk tot Kerstmis a. s. Te veilen in 2 perceelen. No. 2. Een WOONHUIS met ERF, te Noord- wijk, aan de Tramsteeg, groot 5 aren, 69 centiaren. Verhuurd tegen 1.30 per week tot 14 Maart 1909. No. 3. Een WOONHUIS mot SCHUREN en ERF, te Noordwyk aan Zee, te zamon groot 7 aren, 20 centiaren. Verhuurd tegen 2.80 per week. Te veilen in 2 perceelen. No. 4. Eene party BLOEMBOLLENLAND in den Noordzyderpolder, onder Noordwyk, groot 72 aren, 70 centiaren. Verhuurd tegen 142. per jaar tot Kerst mis 1892. Te veilen in 2 perceelen. No. 5. Eene party BLOEMBOLLENLAND in de Geest, onder Noordwijk, groot 94 aren. By gedeelten verhuurd tegen 125.325 per jaar, gedeelteiyk tot Kerstmis 1893 met 5 jaren optie, tot Kerstmis 1892 en tot Kerst mis a. s., en gedeeltelyk in eigen gebruik tot Kerstmis a. s. No. 6. Een WOONHUIS met SCHUREN, ERF en TUINGROND te Noordwyk, aan de Doezastraat, groot 4 aren, 44 centiaren. Gedeeltelyk verhuurd tegen 3.40 per week en gedeeltelyk in eigen gebruik. Te bezichtigen alle werkdagen, en onder gestanddoening der huurovereenkomsten te aanvaarden by de betaling der kooppenningen op 1 Juni 1891. Breeder by biljetten. Inlichtingen te be komen ten kantore van genoemden Notaris. 2332 50 Met groot genoegen hebben wy, en velen met ons, verleden week in dit Blad het op wekkend woord gelezen van Dr. H. G. HAGEN, in zake de Kerkelyke Verkiezingen, gericht tot de stembevoegde Lidmaten onzer Ned.- Hervormde Gemeente. En waarom? Omdat er, als de omstandig heden biyven zooals ze thans zyn, wer- keiyk gevaar dreigt voor het behoud, en in elk geval, voor den bloei onzer gemeente. Niet alleen toch de Vryzinnigen, maar ook de gematigd Orthodoxen worden hoe langer hoe meer geweerd en zullen weldra geene bevrediging meer kunnen vinden voor hunne godsdienstige behoeften in onze gemeente, aangezien het Kies-College grootendeels be staat uit streng orthodoxe Leden, die ver klaren bjj de beroeping geene vrij moedigheid Ie hebben hunne stem anders uit te brengen dan op een streng confessioneel Predikant. Voor de Vryzinnigen is dit bezwaar min der groot dan voor de Rechtzinnigen. De eersten kunnen zich desnoods aansluiten by de andere Kerkgenootschappen. Maar voor de Rechtzinnigen is zelfs die uitweg gesloten. Buitendien, wie hunner zou er toe kunnen komen de Kerk der Vaderen te verlaten? En toch, wat moeten zy doen, als Predikan ten in den geest van Ds. DE WOLFF en Ds. SEGERS niet meer worden geduld? Daarom zeer zeker in hun belang, maar ook, en vooral voor den bloei der gemeente is hot noodig, dat de verschillende richtingen in het Kies-College vertegenwoordigd worden en alzoo onze dierbare Hervormde Kerk haar Protestantsch karakter niet verlieze. Orthodoxe Kiezers, die geene dry vers zyn, mogen dus wel ernstig denken aan het ge wicht van de stem, die zy zullen uitbrengen 1 Eenige voorstanders van het behoud der Kerk. Leiden, 3 April 1891. 2333 46 Zilveren Dames-Remontoir-Horloges ƒ10.— Zilveren Heoren- „10.— Gouden Dames-, 14 karaats goud. „18.- Gouden Heeren-, 25. Alles met deugdelyke garantie. J. J. TAS I.KEI WKIY, Doezastraat 29. 2341 8 De Notaris L. BROEKSMIT, te Wassenaar, zal op Dinsdag 21 April 1891, 's voor middags te 10 uren precies, aan de Bouw manswoning, bewoond door KLAZINA VAN DER KOOIJ, aan de Duinzyde aldaar, in het openhaar verkoopen: 17 Koeien, die gekalfd hebben of nog moeten kalven, 3 Varekoeien, 6 Pinken, twee Paarden, 30 Schapen, 4 Var kens, Tentwagen, Break, Bastaardwagen, Gier- bak met Wagen, Bouw- enMelkgereedschappen en eenige Meubilaire Goederen. 2338 15 Te zien vóór den aanvang der verkooping. De Notaris L. BROEKSMIT, te Wassenaar, zal op Donder dagen 16 en 23 April 1891, beide dagen des avonds te 7 uren, ten huize van L. OUDSHOORN, aldaar, in het openbaar veilen en verkoopenEen in 1884 geheel nieuw en solide gebouwd HUIS, A 471 en 472, waarin zes Vertrekken, ruimen Kelder en Zolder, benevens steenen Schuur, waarin Stalling, alsmede Tuin of open Grond en Erf, aan den Oostdorperweg te Wassenaar. Het perceel, dat in twee gedeelten kan worden bewoond, is te aanvaarden by de be taling der kooppenningen op den lsten Augus tus 1891. 2339 16

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 9