Burgerlijke Stanst. S3? 'CT X ÏI r>J ÏL j4l33JX>. Frankrijk. Do aartsbisschop van Parijs heeft in eene circulaire aan de bisschoppen bekend gemaakt, dat do kerk van 't Heilige Hart te Mont- rnarlro in Juni zal worden in gebruik gesteld. Het scliip wordt van een voorloopig dak voor zie::. Po prolaat spreekt de hoop uit, dat al zijne ambtgenooten aan den dienst dor in wijding zullen deelnemen of bedevaarten uit hunne bisdommen zullen geleiden. Do oorato steen werd in 1875 gelegd. Tot nu toe beloopen de bijdragen voor den bouw 23 miilioon franken. Do „Figaro" bevat een schrijven van den graaf van Parijs, gericht tot don senator .Boeker, don onlangs afgetreden voorzittc-r van "het hoqfdcomitó der royalistische party. De graaf ven Parijs betuigt den heer Boeker zyn car.k voor de bewezen diensten en brengt tevon.s ter openbare kennis, dat graaf d'Hau- tevillo voortaan als zijn vertegenwoordiger te Parijs is aangswezoD. De en-minister van financiën, de hoor Pony Quoflior, is gisteren te li OU sar: ge storven. Sedert Donderdag hiold hij het bed; den vorigen dog deed hij nog eene wandeling van twee uren. Hy bereikte den leofiyd van 7L jaren. De heer Pouyer Quertier was fabrikant te Roiusn en behoorde tot de yverigste pro- tectienisten. Na eerst lid der Kamer geweest te zjjn, trad hij in 1871 op als minister van ■financiën in het ministerio-Tbiers, maar in het volgende ja rr moest hy reeds aftreden. Van 1875 tot 1391 was Pouyer Quertier lid van een Senaat voor het departement Seine-Infé- rieure, maar by de laatste verkiezingen werd r.y niot herkozen. In den Senaat behoorde Pouyer Quertier steeds tot de rechterzijde. Hij was president van den arrondissemonte- raad in het departement Eure NO tll:ill<l. Voor eenige dagen werd melding gemaakt van een rapport van don Nederiandschen vice- consul te Hamburg betreffende de werkstaking der werklieden in de Hamburgsche sigaren fabrieken en hun voornemen tot oprichting van eone vereenigmg, welke hen in staat zou atollen, onafhankeiyk van de fabrikanten, op eigen hand hun bedryf uit te oefenen. Naar aauleiding van deze zaak meldt men nu uit Boriyn „Het rapport van den Nederiandschen vice- consul te Hamburg over de werkstaking der arbeiders in de sigarenfabrieken, dat door hem aan den voorzitter der Amsterdamscho Kamer v m Koophandel is gezonden, heeft te Hamburg zeer de aandacht getrokken. De Kamer van Koophandel te Hamburg zal deze zaak in hare eerstvolgende byeenkomst behandelen en dan bekend maken, dat do Hamburgsche Senaat voomomen3 is door lueschenkomst van de Eyksregeering de zaak ter kennis te brengen van de Nederlandsche regeering. Daarby heeft ook de vereeniging van Hamburgsche sigaren- - fabrikanten eene verklaring bekend gemaakt, waarin zy tegen het rapport van den vice- consul opkomt". De „Kieier Zeilung" deelt mede dat keizer W.lheim, ten einde zyne levendige belangstel ling te toonen in de voortdurende ontwikkeling der marine en tot aanmoediging der marine, by gelegenheid der gisteren aldaar gehouden parade graaf Von Holtko a la suite benoemd heeft by het eerste zeebataljon. Het voortbestaan der „Duitsche Niouw- Guiuea-Compftgnie" moet, wegens geleden zwaro verliezen, naar het heet zeer twyfel- -achtig z(jn. De groote stoomvaartmaatschappijen, de „Bremor Lloyd", de „Hamburger Packet", de „Hansaiinie" enz. koopen in Engeland en Noord-Amerika groote voorraden steenkolen, deels als voorzorg tegen mogelijke werk stakingen, deels echter ook om de hooge prfizen der Westfaalsche kolen te drukken. Oroot-Brltanu iö. De bekende Engelsche geleerde, professor Tyndall, i3 ernstig ziek. Do geneesbeeren, die uit Londen naar Haslemere, waar Tyndall woont, zyn ontboden, achten den toestand van den bejaarden natuurkundige zeer bedenkelyk. Generaal Booth is te Belfast, waar hy eone byeonkomst van het Heilsleger zou leiden, plotseling ziek geworden. Daar men vreesde, dat do ziekte van ernstigon aard is, werd do vergadering uitgesteld. Het Engolscho koninklyke jacht „Victoria and Albert" zal 8 April a. s. van Port Victoria vertrekken, om de keizerin van Duitscblaad naar Vhssicgen te brengen. De anti-Parnellistische candidaat te Sligo voor het Parlement, de heor Collery, is met eene meerderheid van 780 stemmen gekozen tegen don Pamellistischen candidaat Dillon. België. De berichten, uit de vier mjjndistricten, Bergen, Charleroi, Luik en het Centraal-bassin, ontvangen, melden dat overal gearbeid wordt, terwyl toch eerst eene algemeene werkstaking op 1 April was voorspeld. Dit is echter geene reden om den toestand als rooskleurig te be schouwen. Het congres te Parys on het an dere, dat morgen, Zondag, te Brussel aan vangt, zullen ongetwyfeld tot een beslissenden maatregel aanleiding geven. De party dynamiet, door eenige anar chisten ontvreemd en door do politie aange houden, uit 3500 patronen bestaande, is gis teren te Seraing vernietigd. Eet werk is zonder ongelukken afgeloopen. Hot blykt nu dat een der verdachten, Haus- senne, niet gearresteerd, maar evenals zijne vermoedelijke modedaders nog op do vlucht is. De dezer dagen overleden vice-gouver* neur van den Congo staat, kapitein Coquilhat, boreikto den leeftyd van 33 jaren. In 1S70 nam hij op 17 jarigen leeftijd als vry williger dienst in hot Franscho leger e-i trad later in Belgischen krygsdienst. Het den Belgischen reiziger Van Gele en met Stanley maakte Coquilhat eenige reizen in Middel-Afnka en in 1884 word hy tot commandant benoemd van het Belgische station, dat door de Congo- regeering in het land der Bangalu's werd opgericht. In 1886 door koning Leopold tot medebestuurder van den Congo staat verkozen, werd kapitein Coquilhat, toen de gouverneur Janssens naar Brussel vertrok, tot zyn plaats vervanger benoemd. De vice-gouverneur, w e js gezondheid reeds lang te wenschon iiet, over leed aan de dysenterie. Eerst nu kan men volkomen de schade overzien, welke de strenge vorst gedurende den winter aan do landeiijen in België heeft aangericht. Volgens een der Belgische bladen is de tarwe, waarmede niet minder dan 276,000 HA. was bebouwd, voor drie-vierden door de vorst vernietigd, en ook de vroege gerst ia ge heel bevroren. De gezamenlyko schade wordt op 29,000,000 franken geschat. Oosteur.-Hoiij;»-üfonaroKii, De berichten betreffende hot aanstaande Dultach Oostenrijksche handolstractaat blyven gunstig luiden. Het officieuze „"Wiener Fremdenblatt" acht het zelfs nu buiten twfjfel, dat de onderhan delingen zonder verdere stoornis zullen worden voortgezet. Wat de bijzonderheden en de redactie betreft, moet nog een en ander wor den vastgesteld, maar het regeeringsorgaan verzekert dat door wederzydsche concession de voornaamste punten nu als uitgemaakt beschouwd worden. De verlaging van het invoerrecht op graan tot 3'/j Mark, hetwelk tot deze hoofdpunten behoort, kan dus reeds zoo gosd als eene uit gemaakte zaak worden beschouwd. Bnlj;ar)|ek In een aan minister Starabuloff gericht schrjlven uit prins Fordinand zyne veront waardiging over den op minister Beltscheff gepleegden moord. Hy zegt dat de moordenaars vyanden van het vaderland zyndit blykt uit de lage en scüandelyke middelen, welke zy gobruikt hebben, in de hoop dat het vormoor den van eenige patriotten hunne plannen zal doen gelukken. Hy wenscht Stambuloff geluk met het ontkomen ujl het gevaar en hoopt dat de schuldigen voorbeeldig zullen gestraft worden, opdat de laat6te sporen van vijandige elementen in het land vernietigd worden. Mexico. Biykens een telegram uit Mexico is de jaarlyksche zitting van het congres door pre sident Diaz geopend. De president las daarby eone troonrede voor, waarin verschillende hervormingen betreffende de binnenlandsche wetgeving worden aangekondigd. Overigens bevatte do troonrede, bebalve de mededesling dat de betrekkingen tusschen Mexico en de a idere staten niets te wenschen laten, nog de heuglijke tyding, dat de toestand der geldmid delen nooit zoo goed ia geweest ais dit jaar. Canada. Uit Parijs wordt geseind Tydens zyn ver blijf 'n Frankrijk en andere lauden van Eu ropa tracht de heer Mercier, uit Canada, ten einde beter tegen de gevolgen der Mc. Kinley- wot te kunnen stryden, eone leeniug van 12 millioen dollars te sluiten voor do conversie oer buitenlandsche schuld van Canada. Hy bestudeert verder do suikerindustrie en de paardenfokkerij. Vereenigde sitate:;. Blijkens de laatste berichten is de alge meene indruk, welken de nota van den minister Blame en het antwoord der Italiaansche regeoring, zoowel te Washington als te Rome, hebben gemaakt, dat het geschil tusschen de Vereenigde Staten en Italië geene verdere ge volgen zal hebben. Men verwacht dat weldra eene bevredigende schikking zal worden ge- t'offeu. De Italiaansche gezant te Washington, de heer Di Fava, lijdt aan slapeloosheid en gebrek aan eetlust. Intusscben wordt het gerecbtelyk onderzoek ie Nieuw Orleans voortgezet. De jury, welke met het onderzoek is belast, hoeft tegen den detective Halloy, die het onderzoek naar de moordenaars van den poliiie-commandant Hen- nessy leidde, do beschuldiging ingebracht, dat hy gepoogd heeft leden der jury om te koopen. Twee leden der jury zyn msgelyks in staat van beschuldiging gesteld, omdat zy zich hebbc-n laten omkoopen. Van de Barlijnsche bladen zegt do „National- Zig." dat alle beschaafde natiën belang hebben bjj het feit, dat moord en doodslag in do Vereenigde Staten slechts «onnissen van rech ter Lynch behoeven te worden genoemd, om als eene geoorloofde nationale instelling te worden beschouwd. Het nieuwe Italiaansche kabinet moest wel energiek optreden, wilde het zich niet aan scherpe aanvallen in de Kamers blootstellen. Het „Tageblatt" ver moedt dat do lieer Biaine, die een toonbeeld s van Yankee-onbeschoftheid, by de onder handelingen met Italië de grenzen der inter nationale beleefdheid had overschreden. De „Voss. Ztg." noomt hem een man, die wel n staat is door zijne lompheid een oorlog te veroorzaken. De „Daily News" hoopt dat de moordenaars zullen worden vervolgd. Zy zullen zeker wor den vrijgesproken, maar de Amerikaansche regeering is daarvoor niet verantwoordelyk. De „Daily Telegraph" merkt op dat een land, dat de uitvoering zjjner wetten niet kan waar oorgen, geen beschaafd land mag heeten. Zy hoopt dat het gezond verstand van Amerika en de gematigdheid van Italië eene oplossing dor moeilyke en lastige quaestie zullen moge- lyfc maken. C omongd TV 1 o u w Geiyk reeds is gemeld, zynin het myndistrlct van West-Pennsylvaniu (Ver. St.) ernstige ongeregeldheden voorgevallen. De coke-fabrieken der „Fnck CokeCompany" by Pleasant werden in den vroegen ochtend door eene bende van ongeveer 500 noodiydende werkstakers aangevallen. Het eerste werk der oproermakers was de telephoon- en tele graafdraden af te snyden, opdat geon hulp zou kunnen worden ontboden. Daarna begon het vernielingswerk, maar inmiddels hadden de beambten der fabriek de telepboondraden weer hersteld, zoodat te Morewood om hulp kon worden gevraagd. Onmlddeliyk gingon drie afdeelingen politie agenten op weg. Nog juist bytyds kwamen de agenten ter plaatse. De werkstakers had den reeds de afsluiting vorbryzeld en maakten zich gereed tot de plundering over te gaan, toen d9 agenten verschenen. Eone opeisching. om uiteen te gaan, werd met eene hagelbui van steenen beantwoord, waarop de comman dant vuur liet geven. Do ageBten moesten uit hunne Remmingtons twee salvo's lossen voordat de bende uiteenstoof. Van de oproer makers werden 11 gedood en 27 gewond. Eene ongelooflijk wreede daad werd dezer dagen voor het gerechtshof te Berlfln behandeld. Op den avond van den 30sten September van het vorige jaar werd de aandacht van den politie agent Roszdeut- scher getrokken door eene menigte menschen, die rondom eon bank in de Bülowstrasse stonden. Toen hy naderby kwam, zag hy, dat een klein meisje, dat op de bank lag, bet voorwerp was van het melelyden der omstan ders. Het kind was op straat ineengezakt, men had het op de bank gelegd en spoedig de oorzaak van haren erbarmelyken toestand ontdekt, daar het meisje, bykomende, weenend naar hare voetjes wees. Men trok het schoenen en kousen uit en nu bleek, dat, beide voeten tot boven den enkel geheel verbrand waren; elke voet was met eene brandblaar van een vinger hoog bedekt. Da agent hoorde van het kind, dat hot Augusta Holzheimer heette en in eeDe nabyzijode straat woonde. De politie dienaar was nu volkomen mot het go- «lil mm«.vsreavn, n val bekend, door eene aanklacht, die kort te voren bij zyn bureel Was ingediend. De moe der van het kind was eene zekere weduwe Holzheimor, die te zanion woonde met oer. kellner Braun. Deze werd onlangs gearresteerd, omdat men vertelde, dat hy de kleine Augusta op nnmenschelyke wyze had mishandeld. De laatste word oerst naar hst politie-bureel en vervolgens naar het gasthuis gebracht, waar het langen tyd tot genezing van hare brand wonden meest blyven. Het meisje vertelde, teen zy werd ondervraagd, dat zy op ge noemden avond door haren „oom", den kellner Braun, gedwongen was een voetbad te nemen. Deze had het water uit den ketel in een bad gegoten. Toen het kind het voetje er wilde insteken, trok hot 't mot een gil terug, het water kookte byna. Zonder zich er van te overtuigen, of de vrees van het kind gegrond was, had de „oom" haar onder bedreigingen genoodzaakt, den voet toch in het water te steken; de moeder had tegelijkertijd den stoel, waarop het meisje zat, weggetrokken, zoodat zij nu wol in de kuip moest staan. Toen zy echter door de vreeselfjke pijnen zooveel beweging maakte, dat do kuip omviel, desd de moeder er pas koud water in. Toen moest zy, niettegenstaande haar tegen spartelen, hare kousen en schoon on weer aantrekken, waarna zy do deur werd uitge stuurd om eene boodschap te doen. Wegens mishandeling werd Braun aangeklaagd, doch by de eerste zitting van bet gerecht weigerde het kind de aanklacht te bevestigen. Met geene mogelykheid kon de president haar be wogen, tegen den aangeklaagde getuigenis af te leggen. Hat hof bemerkte nu, dat het meisje door den beschuldigde was overgehaald er werd dus besloten, de getuigen tehooren, die vroeger het verhaal vnti het kiDd hadden vernomen. Donderdag vertelde het kind het echter nogmaals, toen de beklaagde afwezig was. In tranen verklaarde zy dat haar „oom" haar den vorigen dag met slagen gedreigd had, wanneer zij de waarheid zou zeggen. Na nog eenige getuigen te hebben gehoord, werd Braun veroordeeld tot 7 maanden ge vangenisstraf. De steltenman Sylvaln Dor non is Woensdag avond laat te Berlyn aange komen. UITLOTINGEN. 9 pCt. Rotterdamscbe Loten a ƒ100. TroKldng van 1 April 1891. Betaalbaar 1 Juli 1891. 1 obligatie no. 339S5 met ƒ10.000; 1 obligatio no. 17334 met ƒ1500, 1 obligatio no. C1718 met ƒ1000; 7 obligation no. 2676, 4031, 14185. 32249, 50437, 56919, 60294 ieder met ƒ50045 obligation, do. 4331, 8239, 9U93, 9545, 10812, 14768, 16745,20455, 22769, 24274, 24872, 28682, 30354, 81161, 33587, >6094, 39900, 49754, 417 4, 41816, 42281, 44251, 44395, 44896, 4G453, 4847C, 49912, 52314, 52531, 55255, 55562, 56519, 56808, 58673, 59077, 60443, 61026, 61660, 63912, 68170, 69496, 69706, 70456, 70909, 71058, ieder met ƒ200. Nog 270 a ƒ100. Loten stad Weeneu van 1874 a fl. 100. Trek king van 1 April 1891. Betaalbaar 1 Juli 1891. Serie 2573 no 62 fl. 200,000, e. 491 no. 78 fl. 20.000, a. 740 no. 44 fl. 5000; overige getrokken serieën 461, 925, 1007, 1051, 1352, 1478, 1881, 2041, 2082, 2130. Loten Noord-Hollandsche Veroeniging „Het Witte Kruis" a ƒ10 van 1888. Getrokken 6 serieën nl. 5188, 6156. 4926, 2782, 6192 en 2377. Serie 2377 no. 7 ƒ30,000, sorie 6192 no 10 ƒ2000, serie 6156 no. 5 ƒ400, serie 5188 no. 43 ƒ400. Theiasloten 4 pCt. a fl. 100 van 1880: Serie 4205 no. 7 fl. 100,000. KOUDEKERK. Bevallen: A. Do Jong geb. Zwaoenburg D. W. Blonk geb' D* Vogel D. J Nobel geb. Muddo levenl. Z. (van Lekkerkerk). Overledcu: W* F. v. Leeuwen 23 j OUDSHOORN. Overleden. M. De Jong jm. 4 j. Gehuwd: W. Hoogerregt jm. 35 n A. P. De Jong jd. 25 j. TER-AAR. Bevallen: A. Heijns geb. Kroon Z. A. v. E\jk geb. Slingerland D. M. Ver aan geb. Van Tol Z. J. Van Tol gtb. Van Schaik D. Overleden: A. Vujjk jd. 16 d.P. Van Lam meren jm. lij. P. C. Janssen jd. 17 m. A. Heems kerk jm. 1 m. Z WAMMERDAM. Bevallen: H. Amersfoort geb. Blaazor D. J. Jongeneol geb. Jotiguneêl D. F. Zaal geb. v. Staveren Z. D. Koren geb. Brandeo Z. G. Noorlander geb. Vorbeek Z. 31. v. Haleu geb. Koster D. N. Zwijnenbuig geb. Van 'lor Ent D. Overleden: A. Graafland jm. 5 j. D. Stroefland jm. 29 j A. Boer jd. 31 j. C. Nieuwen buizen jm. 22 j. T. Rootert jm. 8 vr. ALFEN. Overleden: G. Overea jd. 3 w. A. Kop, echtgen. van G. Hor.g< veld. 45 j. H. Korteweg, echtg. van J. Zuidervaart. 66 j. (re Leiden). Gehuwd: J. 8mit en M. Broekhui z.- n. A a RL ANDER VEEN. Bovallon: N. v. d. Veen geb. Verkade D BODEGRAVE. Bevallen: J Zwart geb. Voor- douw D. N. Schoo geb. Lok D N. Hofland geb. Lok D. N. Boer geb. Bekker - H. Van "Wijngaarden geb. Klerx D. C. Molenaar geb. Amersfoort D. M. H. Van der Maat geb. Van Breukelen D. Overleden: P. \V. De Jonge, och tg. van D. Al ten a87 j. BOSKOOP. Bevallen: A. M. Rietveld geb. Van Klaveren D. H. Hofstede D. Overleden: D. De Leen 25 j. L. Boor Joh zn. 23 j. W. J. Zitman 1 j. HAZERSWOUDE. Bevallen: F Go!dr.-org geb. Br at Z. G. Verhoog geb. Uit-cnbogaard D. A. 8loo weg gc-b. Blijloven Z. Gohnwd: P. Langoveld en V. Z ei.'. T. Plejjbier en A. Hortmaius.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 12