N°. 9545 Maandag; 6 April. A". 1391. <Bsze C-:uront wordt dagelijks, sief, uitzondering va;; en <F,eesidaeen, uitgegeven. Dit nonuner bestaat uit YIEii Bladen. Vierde Blad. Leiden, 4 April. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. w C-i <-< PRIJS DER AD VERTEN TIEN: Van 1C regols ƒ1.05. Iedero regel meer /'0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. OUaciecie Kennisgeym^QE. Burgemeeeter en Yi 'houders van Leiden brengen ter algomeene kenrJe dut f. oor ELISABETH LICHT YOET, vrouw van Izak Baai: endoor NEELTJE SUSANNA JACOBA VaN DER MARK, vrouw van Johannes Ditmar, verzoekschriften zijn ingediend om vergun ning voer den klein -udel in sterken drank, vesp in de perceden Waardgraoht No. 123 en Narmsfraat No. 7. Burgemeester en "Wethouders voornoemd, i Leiden, I'E KANTER, Burgemeester. 4 April 189!. E. KIST, Secretaris. Do Kerkeraad aer Waalaohe gemeente altlier hoeft Woensdag II. besloten aan bet onlangs opgerichte zangkoor dier gemeente verder oefenen en optreoen te vorbieden; by over treding van dit verbod, zullen de directrice en de leden vallen onder het bereik der kerkelyko tucht. Hedenmorgen werd op de begraafplaats aan de Groenesteeg ter aarde besteld het stoffeiyk overschot van onzen vroogeren stad genoot den heer Jan Scheltoma, in leven fa brikant, lid der firma J. Sclieltema Jacsz., officlor van de Eikekroon, oud-lid V2n don gemeenteraad en oud-majoor commandaut der dd. scbuttery alhier. Nadat het ïyk van Noordwijkerhout hier was overgebracht, sloten aan het Hotel Ver haalt, op de Breestraat, waar zy zich veree- nigd hadden, d9 familieleden en andere be trekkingen zich achter den rouwwagen aan, terwyl de stoet op den doodonakker door vele vrienden, vereerders en verdere belangstel lenden werd opgewacht. B Op de kist, door een lykkleed bedekt, be vond zich reeds een uit Assen toegezonden krans, waaraan, alvorens hetstoftelijk omhulsel in de groeve werd nedergolaten, er nog een door een der oudste leden van de onderofficieren- vereoniging der dd. schuttery „Pugno pro Patria" als eene hulde aan haren vroegeren beschermheer werd toegevoegd. Vele leden waren bovendien tegenwoordig. De plechtigheid was eenvoudig, evenals de overledene in zyn leven dit zelf ook was. Op diens verlangen werd aan zijn graf dan ook niet gesproken. Alleen betuigde mr. A. M. Haas Geesteranus, uit Den Haag, zwager van den afgestorvene, toen levende bloemen in diens graf waren gestrooid, den dank der familie aan allen, die zoowel te dezer plaatse als op andere wyze hadden blijken gegeven van bunDo belangstolhng en waardeoring in den man, die nu is ten grave gebracht. By de heden gehouden aanbesteding van het makon van een straatweg van den tol naar het schietterrein te Katwyk en van het bouwen van een patronen-magazyn ten be hoeve van de veld artillerie te Leiden, aan den Horschweg, waren inschryvers voor: Perceel 1 (beg-mting ƒ6450): de heeren Elshof voor ƒ6089. Meyer voor 6436, Haas noot voor 6570 Andewiel voor ƒ6586. Bos voor 6588. J. Boom voor 6723, Christiaanse voor ƒ6890, Has Ibach voor ƒ6970 en Van Itersou voor 6995. Perceel II (btarooting ƒ1550): de heeren Neuteboom voor 1900, v. d. Drift voor 1947, Hardeman voor ƒ1960, Sloots voor ƒ1975 en Beulink voor tl000. I De anti revul iMonnaire kiesvereeniging „Nederland en Or.-nje", te Eynsburg, heeft besloten zich by don „Provincialen Bond van Anti revolulionnair-. Kiosvereenigingen" in Zuid-Hollar.d" aan te sluiten, indien tot de oprichting daarvar wordt overgegaan. A. s. ilaaDdag, 6 April, -.1 daarover in eene ver gadering te Rotteron worden beslist. Afge vaardigde voor R -.burg is da heer J. Van Egmond Dz. Het huvreiyk van den vorst van Waldeck, den vader van H. H. de Koningin-Regentes, zal 27 April worden voltrokken. Het gisteren aan een ander blad ont leende bericht, dat de heer M. J. Van Dam, onderwyzer te Utrecht, als baszanger aan de Nederlandsche Opera verbonden zal worden, is, naar men aan het „Ucr. Dbl." mededeelt, onjuist. Voor het derde Nod. Natuur- en Genees kundig Congres te Utrecht hebben zich aan gegeven 885 leden, waaronder twee dames. Gistermorgen werd de eerste algemeano vergadering gehoudenprof. dr. Snellen hieid er eene rede over de voortplanting van het licht, waarby hy herinnerde dat de undulatie- theorie van onzen Huygens het gewonnen had van de emissie theorie vaD Newton. Daarna hield prof. dr. J. H. Van 't Hofif oeno voordracht over het physioliogisch belang der jongste stroomingen op natuur- en scheikundig gebied. De byeenkomst werd opgeluisterd door de tegenwoordigheid van den heer Hubrecht, secretaris-generaal van het departement van binnenlandscho zaken, als vertegenwoordiger van Z. Ex. den minister. De vergaderingen van de zes sectiën, die gisternamiddag gehouden werden en heden morgen voortgezet, waren druk bezocht. Het hedenmorgen verschenen „Bulletin No. 2" bevat van bot verhandelde in de gisteren ge houden sectievergaderingen een beknopt ver slag. Verscheidene sectiën werden zeer druk bezocht, zoo de 2do sectie (natuurlyke historie en biologie) door 45 leden, do subsectie voor heel- en verloskunde eveneens door 45 leden. De voorzitter van de eubsoctio voor wis kunde deed in zyne openingsrede uitkomen, dat de vorming dezer sectie meer eene annexatie dan eene scheiding was, daar tot heden de zuiver wiskundigen minder aanleiding hadden om aan het congres deel te nemen. De sectie voor natuurlijke historie en biologie werd ook door een Vlaamechen afgevaardigde, dr. De Bruyne, uit Gent, bygewoond, wien eene spreekbeurt werd afgestaanhy besprak eenigo bijzonderheden nopens het darmepithelium der beenvi8scben. In de sectie voor geneeskunde deed dr. B. Carsten, inspecteur van bet geneeskundig staatstoezicht in Zuid-Holland, belangryke historische mededeelingen over trichinoae by mensch en dier in Zeeland en Zuid-Holland. Daaruit bleek dat de trichinose in ons land pas in de laatste 10 jaren bekend is en, naar 't schynt, thans reeds is geweken, wat vooral is toe te schryven aan krachtige maatregelen dar regeering en medewerking van de ge neeskundigen. In de 4de sectie (geologie en geographic) be sprak prof. Molengraaffde wenschelykheid der verbetering van de geologische nomenclatuur; hy keurde het af, dat het Nederlandsch zich in de geologie als doode taal gedraagt, od stelde voor een concept-nomenclatuur op te maken en dit op een volgend congres te besproken. Des avonds bracht hot „Tiveli"-orkest een schoon pogramma van klassieke muziek ton gehoore. De soirée musicale, welke daarna den congresleden in „P. H. H. R." werd aangebo den door het Utrechtsch Studentencorps, werd druk bezocht door de bezoekers, die gaarne de gelegenheid aangrepen om nog eens weer jong te zyn met de jongere beoefenaren der wetenschap Men meldt uit Waarder, by Woerden: In de laatste vergadering van den Raad dezer gemeente is met algemeeüe stemmen besloten, dat met 1 Juli a. s. geene kinderen tot de openbare school zullen worden toegelaten boven de 12 jaren oud. De openbare school telde in het jaar 18S8 omstreeks 100 leerlingen; op 15 Januari 1891 slechts 49; in het jaar 1890 werden door de Ned.-Ger. (doleerenden) twee scholen met den Bybel opgericht, ééno nabij de grenzen der gemeente, één* in de kom der gemeente naby de openbare school, en daar nu op deze laatsto nog meer dan 40 leerlingen bleven, moet bovenvermeld besluit dienen om neg eenigen van die school te verwydorer., ten einde den hulponderwijzer te kunnen ont slaan; alsdan zal één onderwyzer belast zyn met het onderwys van omstreeks 40 leerlingen. Het Lcldscbe Toonccl. Gisteren mochten wy by liooge uitzonde ring onze bowondering weer eens schenken aan een Pransch tooneelgezeischap, dat ons „Uno conversion", een lever de rideau van Charles Do Courcy, en het bekende „l'Obstacle" van Alphonso Daudet te aanschouwen gaf. „Une conversion" geeft ons eene gehuwde vrouw, die zich tot ideaal heeft gesteld be wonderd en gevierd te worden op bals, par tijen, soirées enz. Een soi disant vriend van den echtgenoot wyst haar op de zedeiyke gevaren, aan dit leven verbondon; hy waar schuwt haar in het byzonder tegen eenjong- mensch, dat haar op meer dan gewone wyze het hof maakt. De echtelyke vriend echter is ook niet met edele govoelons bezield; zyne waarschuwingen en vermaningen hebben slechts ten do9l het mooie jonge vrouwtje zelf in zyno notten te vangen; gelukkig wordt dit onedel pogen niet bekroond; de ietwat ydele,maar niettemin trouwe ochtgenoote hoeft het lage plan doorzien en zich bekeerd; de „conversion" heeft alzoo plaats-gehad. Dit tooneelspel, voor een lever de rideau misschien wel wat lang, werd aardig, vlug en con amore gespeeld. Mr. Montel, als Do Briche, schetste ons met levendige kleuren en torens zeer natuurlijk, den gewaanden vriend des huizes, terwyl hy op uitstekende wijze ter zyde word gestaan door mme. Teste, als het jonge vrouwko. Over het stuk „l'Obstacle" behoeven wy ditmaal niet uit te wyden; wy hebben hierover onze meening reeds te kennen gegeven bij de opvoering van „De Hinderpaal" door het Rotterdamsch gezelschap. Onwillekeurig werden wy er toe gebracht om telkenmale vergelykingen te maken tus- schen het spel onzer landgenooten en dat der vreemde gasten. Zonder eenig vooroordeel, maar ook zonder eenige partydigheid, stellen wy de opvoering der Rotterdammers oneindig veel hooger dan die hunner Gallische kunstbroeders; vooral de hoofdrol, die van Didier, was by den heer Tartaud in veel beter handen dan in die van den hoer Marsay. Deze zocht vooral in do tweede acte zyne kracht in een buitengewoon geschreeuw; zyne droefheid en smart meende hy het best te kunnen vertolken door een razen en tieren zonder einde. Kalmer, maar ook waardiger werd dit alles door don heer Tartaud vertolkt. In de derde acte, in de klooeter-scène, ont dekten wy meer natuur, meer eenvoudde dialoog tusschen Madeleine en Didier wae vol gevoel en innigheiddaarentegen keurden wy de houding van Didier ten sterkste af ais deze het zoo lang gezochte geheim, do krank zinnigheid zijns vadors, uit den mor.d van den gebaten De Castillon verneemt. Ook Didier's gebaren, als zyne moedor hem diets wilde maken dat zij eenmaal een mis stap had begaan, kon onze goedkeuring niet wegdragen. Waardiger, grootscher, edeler had Tartaud deze scène opgevat; deze begint luidkeels te lachen als zyne moeder bem dit vertelt, hy slaat er geen oogenblik geloof aan, terwyl de heer Mareay van oordeel was hierby nog eene ernstige uitdrukking aan zyn gelaat te moeten geven. De Madeleine van madme. Noelly-Milliaud kon niet in de schaduw staan van die, ons door mevrouw Jonckers vertolkt. De heer Raraeau, als Hornus, was onge- twyfeld meer Franschman, meer raisonneur dan de heer Rosier Faassen, terwbl de heer Montel, als De Castillon, n:e' zoo in het oog- loopend valsch was als het type, ons door den heer De Vries geschetst. Wy herhalen derhalvevolgens onze bloot subjectieve opinie was de vertolking van dit stuk door ons Rotterdamsch gezelschap veel beter, waardiger en schooner dan d;o wij gisteravond te aanschouwen kregen, aan an deren echter de vryheid latendo eene andere meening te zyn toegedaan. Mr. L. H. ;- jmeagrt Niera-wy. Hoewel voor ongeveer eene msand besloten werd to Rynsburg 3 groer.e veilin gen van bolgewassen te houden, is in eene vergadering van bloombollenk weekers, gehou den 1 April, dit getal weer tot 2 teruggebracht. Men ging hiertoe over, omdat eenige partijen te vsid staande bollen van de veiling afgo- bracht werden, als te veel geleden hebbende vrn den buitengewoon strengen winter. De veilingen zuüen nu plaats hebben 11 en 13 Mei a. 8. Uit het water aan den Z u idwal te 's-Hago is hedenochtend het Rik opge haald van eene jonge vrouw, die sedert dozen morgen vermi9t werd. Omstreeks kwart over vieren is door eene onbekende oorzaak brand on.- staan in een hooiberg van den landbouwer U. Ebbing, gelogen op een stuk land in den Romolenpolder, by Haarlem. De hooiberg, inhoudende ongoveor zes duizend kilogrammen hooi, is bykans gehee! verbrand. Met eene brandspuit is het vuur gebluscht. Eeno tweede naastby g' logen hooimyt is behouden kunnen worden. Gisternamiddag kwam eene dame in eair mantelmagazyn op de Hoogstraat te Rot terdam tot de ontdekking, dat men haar even te voren, terwyl zy voor een winkel had staan kykeD, hare portemomiaie ontroofd had, inhou dende 1 bankbiljet van f 25, benevens 4 enkele guldens. De portemonnaie was geborgen go weest in den achterzak van haren mantel. Do Rotte rdamsche souffleur, baschuldigd van diefstal, te Middelburg ge pleegd, is gistoren door de rechtbank aldaar tot zes maanden hechtenis veroordeeld. Ten huize van mevr. de wol 1., te Doesburg, is een brutale diefstal gepleegd. Zy heeft by de politie aangifte gedaan, dat do volgende voorwerpen, ter waarde van pi. m. 800, door haar worden vermisteene blikken trommel met ongeveer 500 aan effecten, vier zilveren lepels en vier zilveren vorken, en een spaarboekje van 100. Bij do ontdekking viel het vermoeden op zekere vrouw 'T., wier dochter by mevr. L. dienst baar was, en 's avonds, als zij uitging, den sleutel van het hu.e mocht medoueuiei:. Viouw T. is aangehouden en naar Arnhem overge bracht. Een koopman te Doesburg is, naar men zegt, wegens het koopen der gestolen- goederen in deze zaak betrokken. Te Molenbeersel is een kind ten gevolge van het inslikken van een boon over leden. Verleden Vrydag ging eene dame te Bordeaux van huis, hare dienstbode Jose phine Nadal, achterlatende, wie do hoede werd toevertrouwd van het kindje eener buurvrouw. Woensdag-ochtend terugkomende, vond de dame de meid, in haar hemd mot gezengde haren en handen, bewusteloos naast de wieg liggen. Zy stierf zonder bijgekomen te zyn. De geneesheer oordeelde dat zij den avond van het vertrok barer meesteres door eene beroerte moest getroffen zyn. Het kindje, dat al dien tyd geen voedsel gehad had, ademde nauwelyks meer. Een ongetrouwd heer, onlangs te Hamburg overleden, vermaakte een legaat van 12,000 Mark aan eouo weduwe, met het volgende briefje: „Dertig jaar gelpden vroeg ik uwe hand, maar u wees mij af. Ten go- volge daarvan leefde ik nog lang in vrede en geluk. Wil daarom dit legaat aanvaarden a?9 een blyk van dankbaarheid voor uwegoedheid".

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 11