G. S. POPP, eslt- Bit! fa - Biliijkste Piz® Waarschuwing. DE RENTENIER, VERKOOPING bij E. J. BRILL, te Leiden, N«. 9537. Woeusda» 25 Maart. A». 1891. <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Burgerlijke Stand. Vervolg der Advertentiüu. „ZU YD WIJK", bij Wassenaar. Vraagt Proefnummers Maatschappij van Onderlinge Levensverzekering en Lijfrente, Belangrijke Verkooping der Bibliotheek van wijlen Dr. Chr. SEPP, HXZEet Mei van Archeologische en Etlino- grapliische Voorwerpen, LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURAKT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer /0.17j. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het in- caeHoeren bniten de stad wordt 0.10 berekend. De Legerwet. Uit het Verslag, door de Commissie Tan Voorbereiding voor de Legerwet opgemaakt, en het antwoord der Regeering op het Afdee- lingsverslag der Tweede Kamer, blijkt, be halve het reeds in ons vorig nommer mede gedeelde, nog het volgende: In het gewijzigd ontwerp i3 art. 1 (voor schrijvende het bestaan van eene zee- en eene landmacht, een landstorm er onder begrepen) vervallen en in een nieuw art. 3 de land storm voor zee- en landmacht afzonderlijk genoemd. In art. 4 is nu bepaald dat niet enkel de samenstelling van leger en landweer, maar ook die van de actieve zeemacht en de zee weer „door Ons" worden bepaald voor zoover deze wet daarin niet voorziet. Art. 5 wettigt thans aanneming van met koninklijke toestemming opgerichte vrijwilli gerscorpsen, in tijden van oorlog of oorlogs gevaar, zoowel bfl de zee- als b(j de landmacht. De onderscheiding tusschen veldleger, be- zettings- en depöttroepen is vervallen en daar van is verder als een geheel, „het leger", in het ontwerp sprake. De Regeering kan niet voldoen aan den wensch, dat b. v. tot 1895 vergund worde den dienst door een plaatsvervanger te doen waar nemen. De Regeering heeft verklaard dat de invoering van den persoonlijken dienstplicht geen invloed mag uitoefenen op de inrichting en verbetering van de kazernen, waarvan zij de noodzakelijkheid echter erkent. De Regeering heeft toegestaan nummerver wisseling tusschen hen, die hebben deelge nomen aan de loting ter voltalligmaking van het s/4 gedeelte der ingelijfden (z. g. blijvend gedeelte), wier diensttijd voor hoogstens 4 maanden kan worden verlengd, mits de ruiling beperkt blijve wat de infanterie betreft tot lotelingen van hetzelfde bataljon of anders van hetzelfde corps. Wat de finantiêele gevolgen betreft, hand haaft de Regeering hare globale berekeningen, dat zullen bedragen de uitgaven voor eens bpa 6 millioen en de jaarlijksche uitgaven ruim 2 millioen guldens. In de bepalingen omtrent de vrijstelling van den dienst is hoofdzakelijk het volgende gewijzigd Vrijstelling voor één jaar wordt o. a. ver leend aan den student in de godgeleerdheid, die aan eene in het Rijk gevestigde inrichting van onderwijs tot geestelijke of bedienaar van den godsdienst wordt opgeleid. (In liet oorspronkelijke ontwerp werd gesproken van eene erkende inrichting en van kerkgenoot schap). Door het uitvoerend gezag wordt bepaald wie voor Roomsch Katholiek órdebroeder wordt gehouden. Verlenging van vrijstelling kan slechts worden verleend om dezelfde reden, welke de eerste maal heeft gegolden, behalve inge val van ziekelijke gesteldheid enz., welke op zichzelve als reden van vrijstelling geldt. Vrijstelling van den dienst voor tyd van vrede wordt verleend wanneer na tweemaal tijdelijke vrijstelling de ziekelijke gesteldheid voortduurt; aan hem, die eenige zoon is en geen hal ven broeder of halve broeders heeft, indien de beide ouders overleden zjjn voor zooveel dengene betreft, die in het genot is van vrijstelling voor oen jaar, mits deze verleend werd aan den kostwinner; aan hem, die na tweemaal voor een jaar te zijn vrij gesteld, op het tijdstip, waarop voor de derde maal ten zijnen aanzien uitspraak moot wor den gedaan, eenige zoon is, kostwinner, weduwnaar of gehuwde met drie of meer kinderen ten zijnen laste, mits de vrijstelling den vorigen keer om dezelfde reden werd ver leend en aan hem, die voor den dienstplicht is ingeschreven voor de zeemacht of voor de koloniën en boven den leeftijd van 18 jaren 2 jaren vrijwillig heeft gediend. Aan het artikel betrekkelijk het genees kundig onderzoek is de volgende alinea toe gevoegd: De burger-geneeskundigen en de officieren van gezondheid onthouden zich van het verleenen van bijstand in het geneeskun dig onderzoek van personen, die hun in bloed of aanverwantschap, tot den derden graad ingesloten, bestaan. Te hunner vervanging worden andere bur ger-geneeskundigen en officieren van gezond heid aangewezen. Kon de Regeering geone zekerheid geven dat het personeel voor de zeemacht ten volle uit dienstplichtigen verkregen zou worden, zij achtte nochtans noodig eene ernstige proef mogelijk te maken; dat het vormen van eene geschikte maritieme-reserve zonder eenige voor bereiding in tjjd van vrede ondenkbaar is, gaf de Regeering gaaf toe. De dienstplichtigen, die niet bestemd zullen worden voor de defensievloot, maar voor andere lichte diensten, zullen na eenigen t(jd van militaire oefening op wachtschepen geplaatst wordenzij zullen tevens aan oofeningen buitengaats deelnemen. Met betrekking tot de organisatie en de taak der mobile-troepen wordt te kennen gegeven j dat het veldleger vrij 8° onafhankelijk van de liniën moet kunnen optreden, maar des niettemin de hniën als basis in strategischen zin bezigt. In het formeeren van reserve-bataljons uit de oudste drie lichtingen van de veld-artillerie op het tijdstip der mobilisatie ziet de Regee ring geen bezwaar. Geschiedde dit niet, dan zou het veldleger te veel verzwakt moeten worden. Zoo noodig zal na invoering van de wet, art. 192 der Gemeentewet gewijzigd worden in dien zin, dat het vormen van eene burger wacht, die in plaats van de schutterijen zal moeten optreden voor de bewaring van rust en orde in de gemeenten, mogelijk worde. Terwijl in het gewijzigd ontwerp nummer verwisseling mogelijk wordt gemaakt voor het z. g. blijvend gedeelte der miliciens, is de Regeering volstrekt tegen het stelsel van dienstruiling tusschen hen, die voor volledige oefening zijn ingelijfd, en hen, die tot de aan- vullingsreserve behoorendesnoods zou de Regeering bewilligen in een stelsel van dienst ruiling tusschen voor volledige en voor korte oefening ingelijfden. Met betrekking tot de beperking der vrijheid van verlofgangers tot het verlaten des lands, is de Regeering bereid om gelegenheid te geven tot vergunning aan degenen, die zich buitenslands willen vestigen, behalve in tijden van spanning. Hoewel dit niet voortvloeit uit de vermeer dering van strijdkrachten, zullen toch nieuwe hospitaion noodig zijn. Verhooging van uitgaven voor pensioenen zal in de eerste jaren niet meer dan eenige duizenden guldens bedragen. Na een 40 jarig tijdvak kan het cijfer met hoogstens 150,000 a f 175,000 klimmen. Voor uitgaven in eens voor de regeling van den krijgsdienst en andere militaire doel einden meent de Regeering dat eene leening met korte aflossingstermijnen zou kunnen worden aangegaan. Omtrent de grondslagen van de legerorga- nisatie zal by eene andere gelegenheid eene principiüele beslissing moeten worden genomen Omtrent de al- of niet-vrijstelling van eenige- zoons wil do minister de beslissing aan de Kamer overlaten. De Regeering is bereid nader te overwegen of het raadzaam zou zijn om nevens de voor gestelde bepalingen gelegenheid te geven tot vervroegde dienstvervulling. Het aantal opperofficieren zal onder de werking der nieuwe wet ten hoogste met één, het aantal officieren van den generalen staf slechts met enkelen worden vermeerderd, Geveilde peroeelen. Gehouden verkooping aan den Burg alhier, op Zaterdag 21 Maart jl., ten overstaan van not. mr. J. A. F. Coebergh: Het heerenhuis aan den Nieuwen Rijn, No, 103, opgehouden op f 5552; het burgerwoonhuis, met afzon derlijke bovenwoning, aan den Witten Singel, onder de gemeente Zoeterwoude, gem. F, Nos. 365 en 366, kooper A. W. De Heer, te Wassenaar, voor f 4870het pakhuis in de Schapenbelpoort, aan de Beestenmarkt, No. 2, kooper J. Van Tongeren, voor 625; drie huizen en erven in de Sanderspoort, aan de Geerengraeht, Nos. 1, 2 en 5, kooper W. A. Trel, te zamen voor f 420het huis en erf in de Gasthuislaan, buiten de voorm. Heeren poort, onder Leiderdorp, No. 4, kooper A. Van 't Riet, qq., voor f 300. HILLEGOM. Geboren: Cornelia, <1. van Huber* tus v. d. Zande en Petronella Maatjes. Pieter, z. van Pieter Rus en Krantje Huis. Catharina, d. van Nicolaas Van Beclen en Maria Van Roode. Aric, z. van Nicolaas Van Beelen en Maria Van Roode. Lambortus, z. van Antonius Bernardus Van Ruiten en Huberta Sprengera. Ondertrouwd: Ario Jacobus Marinus v. d. Trappen, wonende te Naaldwgk, en MariaDno Hen rietta Van Waveren, wed. vau Dirk Bakker. LISSE. Geboren: Geertruida, d. van F. v. d. Vocht en G. v. d. Zwet. Egbeitje, d. van H. Kranenburg cn W. Wijulioud. Petrus, z. van W. Eoogondoorn en C. Van Diest. Anna Maria, d. van L. P. Sepp en A. v. d. Jagt. Overleden: Margaretha Gijtenbeek, wed. van L. De Graaft', 73 j. O.-I. I»MILDIE\STE\. Dagen van verzending uit Leiden. Via Amsterdam (Ned. Zeepost) 27 Maart, 10 en 24 April; laatste lichting aan het postk. 's nachts 12 u. Via Rotterdam (Ned. Zeepost) 3 en 17 April; laatste lichting aan het postk. 's nachts 12 u. Via Genua (Ned. Mail) 7 en 21 April; laatste lichting aan het postk. 's nam. 3.50. ViaMarseille (Ned.Mail) 31 Maart, 14, 28 April; laatste lichting aan het postk. 's nam. 3.50. Via Marseille (Fransche Mail) 4 en 18 April; laatste lichting aan het postk. 's avonds 6.5. Via Brindisi (Engelsche Mail) 27 Maart, 10 en 24 April; laatste lichting aan het postk. 's nachts 12 u. V.Jiii ibottrlui ij Km.tt* IheliUcA V - Ttlt plumb nuin:- ei iUü 746 9 Een ieder zij indachtig bp het gebruik van Vollenhovens Stout, dat er twee soorten be staan, waarvan de 1ste soort alleen aan het doel voor geneeskundig gebruik be antwoordt. Ondergeteekende is de eenige alhier, die het rechtstreeks van de Brouwerij betrekt en in staat voor hetgeen gevraagd wordt. Adressen omtrent wederverkoopers alhier, wordt gaarne gegeven. JT. P. RIEDEL, Boommarkt 2, Eenig vertegenwoordiger der Brouwerij van VOLLENHOVEN Co., voor 1966 17 Leiden en Omstreken. Het Hoerenhuis „Zaydvrijk", aan den straatweg van 'a-Haga naar Leiden, nabij het dorp Wassenaar, met Koetshuis, Stalling, Visscberij en uitgestrekte, aangename Wan deling, is TE HIJIfR. Information bij Notaris BROEKSMIT, te Wassenaar. 1960 9 VAN 't goedkoopste Finantiêele Weekblad. Heb neemt alle Uitlotingen en Restanten op, bevat steeds een Wekelyksch Beursover zicht, en vermeldt alles, wat een ieder, die slechts een enkel stukje effecten bezit, weten moet. g}&T DE REMTE1VIER is de aange wezen gids voor den gegoeden burgerman. Het abonnement kost slechts f 3 per jaar en kan ingaan den lsten van elke maand. Proefnummers op aanvrage gratis verkrijg baar aan het Bureau, Ged. Voorburgwal 101, te Amsterdam. 1967 20 ïer drukkerij van DE BREUK SMITS zijn a 40 cents verkrijgbaar afdrukken (4 fo lio pag.) van het adres aan H. M. De Ko ningin, in zake de pi. dir. belasting te Leiden. 1951 5 „GELDERLAND II". OEVESTMïD TE ARNIIEV. Directeur F. IV. M. Provó Hl uit. Zeer billijke Tarieven. tc Amsterdam, 13 21 April 1891, Oud-Leeraar bij de Doopsgezinde Gemeente te Leiden, door de boekhandelaren E. J. BRILL en R. W. P. DE VRIES. iJB3§r- De Catalogus is op franco aanvrage verkrijgbaar a 20 Cts. by E. J. BRILL tc Lelden en R. W. P. DE VRIES te Amsterdam. 1870 15 of later te huur aangeboden, te Leiden: een gemeubileerd of ougemeubfleerd Kwartier, met of zonder Pension en met medegebruik van den Tuin. 2036 8 Franco brieven onder letter V by den Boek handelaar A. H. ADRIANI, te Leiden. 10 April 1891, des namiddags te 1 uur. KIJKDAG Donderdag 9 April, van ÏO 3 uren. Hierbij bevindt zich eene zeldzame verza meling van 15 groote en kleinere Indische Afgodsbeelden, die in de groote Musea van Leiden, Londen en Parjjs niet aanwezig zijn, prachtige Wapenen en andere Ghineesche en Japansche voorwerpen. 2039 20 De geïllustreerde Catalogus is op franco aanvrage verkrijgbaar a 50 Cents.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 5