M«, 9537 "V^oens-claa- 2."» &ïaai»t. A0. 1891. Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. Bit nommer bestaat nit TWEE Bladen. Leiden, 24 Maart. ^■o"OL±llot:oa3L» LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: foor Laid en per 3 maande*.T.77.. 7. f 1.10. Franco per post.........."..".7.7.7777."; 1.40. Afzonderlgke Nomm§ra.7."...77.77.7.'.'.'. 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÉN: Van 16 regeli f 1.05. Iedere regel meer /Q.lfj. Grootere lettere naar plaaUrnimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berokend. HeÖ9n is aan de universiteit alhier de heer C. De Witt Hamer J. Gzn., gob. te Goes, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, getiteld„De verplegingskosten van behoeftige krankzin nigen." Aan dezelfde universiteit is het candidaats- examea in de godgeleerdheid, tweede gedeelte, afgelegd door den heer A. W. Voors. Dr. J. G. Boerlage, conservator aan'sRyks Herbarium alhier, is benoemd tot corrospon- deerend lid der Koninklijke Natuurkundige Vereoniging van Nederlandsch-Indië. Gisteravond werd in het lokaal „Ephraïta" alhier de gewone halfjaarlyksche vergadering gehouden van de Leidsche Coöperatieve Winkel- vareeniging „Door Volharding verkregen". Na een woord van welkom door don voor zitter aan de aanwezige leden, werd door den secretaris voorlezing gedaan van de notulen der vorige vergadering, welke zonder aanmer king werden goedgekeurd. Uit het verslag, over den toestand der Ver- eoniging over hst jaar 1850 uitgebracht, bleek o. m. dat het ledental met 13 was vermeer derd, terwijl 7 bedankten, meerendeels door vertrek naar elders, zoodat men einde 1890 146 leden telde. De winkel-ontvangsten waren merkelijk vooruitgegaan, doch niet in dio mate, dat men zoggen kon dat alle leden hun belang goed schenen te begrijpen, daar nog stoede enkelen of in het geheel niets óf zeer weinig in den winkel haalden. Krachtiger medewerking in dezen moet noodwendig ten goede werkeD, daar, wanneer de uitgaven niet noemenswaar dig zouden stijgen, de meerdere ontvangsten een veel grooter dividend zullen ten gevolge hebben. Toch was op dit punt vooruitgang te bespeuren, daar, behalve 3 pet. op het aandeslen-kapitaal, een dividend van 2'/, pet. werd uitgekeerd, plus ongeveer 7'/2 pet. door de verbruikers van brood, wier getal steeds vermeerdert, zoodat men kan wijzen op een omzet van 38,862 brooden, tegenover 26,034 in 1889. Genoemde winstcijfers toonen duidelijk aan hoe gemakkelijk men zich, met een goeden wil, eenig kapitaal kan verschaffen, daar van het verkregen dividend wat betreft de winkel ontvangsten de helft kan worden ontvangen en de andere helft moet worden hijgeschre ven, totdat het boekje een eindcijfer van f 25 aantoont, terwijl de winsten van het brood onmiddellijk worden verkregen. Ook op een ander gebied was men gedu rende den afgeloopon winter werkzaam go- woest. Door het sluiten van een contract met oen handelaar in brandstoffen, had men nl. aan leden en niet-leden brandstoffen kunnen verstrekken, tegen billijken prijs en van uit stekende qualiteit. Door velen word daarvan gebruik gemaakt, zoodat 31 December lf. reeds 1443 HL. steenkolen waren afgeleverd. Dank werd in dezen gebracht aan een drietal leden, die zich voor deze zaak zoc krachtig geïnteresseerd hadden. Op dit gebied schept zich het bestuur voor de toekomst do schoon ste illusion, te meer, daar deze handeling mot de grootste overhaasting moest plaat3 hebben en men thans een behoorlijken tijd voor zich heeft. Na het medegedseldo kon het b9stuur dan ook niet ontveinzen dat de Yereeniging levens vatbaarheid bezit en door haar, bij krachtige medewerking, voel goeds voor den werkman kan worden tot stand gebracht. Het verslag, uitgebracht door de leden der commissie, belast met het nazien der boeken, luidde gunstig. Door hen werd bestuur en beambten dank gezogd voor hot beheer. Na eenige besprekingen van huishoudelyken aard, had do periodieke bestuursverkiezing plaats. De drie aan de beurt van aftreding zijnden werden herkozen. Daarna werd over gegaan tot do verkiezing van drie leden, be last met het nazien van den balans, en drie plaatsvervangende leden. Met een woord van opwekking tot krach tige samenwerking en aansporing om an deren te bewegen tot toetrading in de Ver- eeniging, sloot de voorzitter met dank voor de opkomst deza vergadering. Door den heer Köhn, consul-genoraal te Bangkok, is aan het Museum van Natuurlijke Historie bij de ryks-universiteit te Leiden ten geschenke aangeboden eene in Siam bijeen gebrachte en voor het museum zeer gewenschte verzameling slangen. Den schenker is daarvoor de dank der regeering betuigd. Vanwege de afdeeling Leiden en omstreken der Maatschappy tot bevordering der Bouw kunst zal Donderdagavond a. s. in het Nuts- gebouw weder eene vergadering gehouden worden. De Leidsche Christelyke Zangvereeniging „Zingt den Heer" zal op den avond van don tweeden Paaschdag in het kerkgebouw der Evangelisch-Luthersche gemeente alhier eene openbare uitvoering geven. In de kerk der Ned.-Herv. gemeente van Hoogmade zal de godsdienstoefening worden geleid, telkens des voormiddags, op Goeden Vrydag door den heer J. Nierstrasz, predikant te Leiderdorp; den lsten Paaschdag door den heer F. J. Los, car.d. tot den H. dienst te Leiden, en den "den Paaschdag door den heer J. C. G. Gobiu3 du Sart, predikant te Benthuizen De proef, te Nieuwvoen (by Alfen) met herhalings-onderwijs gehouden, is uitmuntend gelukt. Daaraan werd van 3 November tot 20 Maart door 23 leerlingen boven de 10 jaren deelgenomen, terwyi er daarvan by sluiting nog 19 aanwezig waren. Onder eerstgenoemd cyfer waren or 17, die en wel met succes tevens gebruik maakten van het onderwijs in de beginselen dor Fransche taal, met hot geven van welk onderwys na afloop der Paaseh- week zal worden voortgegaan 'e morgens van T uren tot halfnegen. In aanmerking genomen dat er aldaar op eene bevolking van circa 1300 zielen buiten de openbare nog twee kerkelyke bijzondere scholen bestaan, waarvan geen leerlingen onder de bovenbedoelden begrepen zyn, bestaat er alle reden tot tevredenheid over den afloop der genomen proef. De yrer en tact van het hoofd der openbare school, den heer H. Douma, hebben daartos veel bijgedragen. Beroepen is by de Ned.-Horv. gem. te Bruinisse ds. IJ. Bootsma, te Zoetermeer en Zegwaard; te Wilnis en Oudbuizen d3 C. Bouthoorn, to Dirksland. De leden van de Eerste Kamer der Staten- Genuraal zjjn ter vergadering byeengeroepen tegen Maandag, 6 April a. s., des avonds te halfnegen. Men verneemt dat eerlang een nieuw hoofd van het Japansche gezantschap by ons Hof kan verwacht worden. Door wylen ds. E. A. Lazonder, te Schoon hoven overleden, is aan de diaconieën van al zyne standplaatsen (Noordwyk-aan-Zoe, Berkel en Eodenrys, Oldebroek, Zegveld en Ooster- wolde) alsmede aan die zür.er geboorteplaats Schoonhoven, 6lk een legaat gemaakt van ƒ1000, vry van successierechten. Te Nymegen is overleden de luit. ter zee lste kl. jbr. J. C. K. Wsstpalm van Hoorn van Burgh, commandant van het stoomrivier- vaartuig „Merva," dat in do haven van Nyme- gen gestationneerd lag. Eene longaandoening sleepte den algemeen geachten zeeofficier op 47-jarigen leeftyd ten grave. Hedennamiddag kwam per Staatsspoor te 's-Hage zyn stoffelyk overschot aan, dat daarna met militaire eerbewyzen naar de algemeene begraafplaats werd overgebracht. De slippen van het lykkleed werden gedragen door vier luitenants ter zee lste kl. De lykstoet word geopend door do stafmuziek van het reg. grenadiers en jagers en bestond voorts uit eene compagnie van dat regiment, ter sterkte van 100 man, deputatit-n van offi cieren, tot het garnizoen behoorende, alsmede uit acht onderofficieren-dragers. Het geheel stond onder bevel van eon kapitein van het regiment grenadiers en jagors. De gedelegeerden van de Katholieke kies vereniging in het district Beverwyk hebben, naar „Het Centrum" mededeelt, besloten aan de ledenvergadering niet voor to stellen don heer Engelberts, burgemeester van Zandvoort, tot candidaat voor do Tweede Kamer aan te wyzen. In verschillende bladen, ook in de „Times" en „Ind. beige", wordt gemeld, wat reeds in een te Amsterdam verschynetd blad te lezen was, dat de keizor van Duitschland aan onze Koningin Regentes een bezoek zal brengen, wanneer H. M. zich in Mei-gelyk bet voor nemen is te Amsterdam zal bevinden. Volgens ingewonnen inlichtingen, zegt het „Hbl.", is daar ter stede by degenen, die er in de eerste plaats van behoorden te weten, niets bekend van zulk een hoog bezoek. Ook de Berlynsche correspondent van het „Hbl." seint dat te Berlyn eveneens tot dus ver nog niets van een dergolyk voornemen van den keizer bekend is. De heer Rudolf Lobman, oudsts chef van het Huis Lehman, wiens naam dozer dag6n herhaaldolyk vermeld is geworden in verband met zyne belangryke gift voor de nieuwe „Aula" der Universiteit te Amsterdam, is Zaterdagnacht op 71-jarigen leeftyd overleden. De overledene was ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw en van de Frans Jozef orde en gedurende meer dan eene halve eeuw aan de firma verbonden. In plaats van wylen onzen koning "Wil lem III is de Russische grootvorst Paul Ale-xandrowitsch, broeder van czaar Alexander, door keizer Frans Jozef benoemd tot chef van het 63ste regiment infanterie van het Oostenrykeche leger, het voormalige regiment „Koning der Nederlanden." Naar hot „Vad." verneemt, heeft zich eene commissie gevormd, die, in de voor naamste steden van ons land, alle vereerders en vrienden van Joh. J. H. Verhulst zal op roepen om by to dragon, ten einde op zyn graf te „Eik-en-Duinen" oen gedsnkteeken te Uit Uen .A-inei-ilïEiaiasclieii tom-g-eroorlog". 4.) Ik was natuurlyk zeer verwonderd, maar terstond gereed om te vertrekken. Onverwyld begaf ik mti op weg. Fordham was evenals Toukers eene voorstad der metropolis, maar iets noordelyker gelegen. Het was byna vier uren toen ik daar aan kwam. Eindeljik had ik ook do "Washington- street gevonden. In het huis No. 5 was de winkel van een werktuigkundige en opticien, A. Mills gehoeten. Ik trad binnen. De kleine winkel was ledig, maar in de aangrenzende kamer hoorde ik Blakelv's stem. „Hal... Hy is het, ja, ik wist wel dat hy komen zou I Neen, biyf toch zitten. "Wy willen eens zien, of hij u herkentI" Blakely zat in een schommelstoel, rookte ill zag my meesmuilend aan. En naast hem, in sen grooteii, verplaatsbaren ziekenstoel, waarnaast krukken stonden, zat een wit harige, kloeke man, die, naar het scheen, moeite dead om een vriendelyk gezicht te zetteo, maar «iet meer kon glimlachen. Een vermoeden rees by my op. Het was of ik een electrischen schok kreeg. Dat was niemand anders dan onze brave krygsmakker en oude vriend Kampen. Ik sla de eerste begroeting over; ik wao diep geroerd. Beklagenswaardig zag deze man er uit, die daar voor mij zat, maar in zyn oog biggelde een traan van aandoening. Ik bedwoDg my en gelukkig was ook Blakely daar met zyn onuitputtelyken humor, die onze stemming weldra in het rechte 3poor bracht. De invalide beldeeene oude vrouw verscheen en bracht koffie en sigarenlater brouwde Blakely een punch. Wy klonken met den reeds lang dood gewaande. „Hoe kwam het eigenlijk, dat gy hem vondt?vroeg ik myn Ierschen vriend, toen de eerste opgewondenheid voorby was. „Louter toeval!" antwoordde Blakely. „Ik had hier in Fordham zakenwy leverden iets voor de nieuw te bouwen brouwerij. En toen ik zoo na gedane zaken eens rustig door de straten dwaalde het duurde nog meer dan dertig minuten, voordat de eerst volgende trein vertrok kom ik hierlangs en zie toevallig door het venster. Daar zie ik hem.sterk veranderd, ja, maar ik hob goede oogen. Eerst wildo of kon ik het met ven. Maar ik ga naar binnen om zeker heid te hebben en viaag naar een verrekyker, terwijl ik hem vast in het oog houd. Plot seling slaakt by een kreet en roept myn naam.nu, de rest weet ge. Ik telegra- pheerde u en mijne vrouw. Maar de tyd ver loopt, tot nu toe heb ik slechts brokstukken van ,'je gehooid, Kampen, nu jij vertollen, oude jongen!" „Ja zeker", merkte ik op, „en nu moet ge by het begin beginnen. In de eerste plaats, sedert wanneer heet gy A. Mills?" „Ik heb den winkel van A. Mills gekocht", zeide Kampen, „en achtte het voordeelig de naam der firma, die hier bekend is, met te veranderen. Ja, vertellen wil ik gaarne, maar I het geheugen is zwak geworden, en er zal hier en daar wei iets aan haperen. Intusscben, ik wil zien wat ik kan. Gy verontschuldigt my, als ik dikwijls steken biyf en pauzen moet maken." In plaats van te antwoorden, drukten wy I zwijgend zyne hand. „Pittsburg-Linding of Shiloh", begon hij, „dat was het begin van mijn einde. Ik kreeg destyds vyf schoten in de beide beenen, iD do borst en in do heupen en viel ter aarde; ik dacht dat het met my, gedaan was." „Ik zag u vallen", merkte Blakely op, „maar ik kioeg zeil eon schut in de kuiten het zou ook niet mogelyk geweest zyn, u door het dichte kreupelhout te sleepen. Wy moesten u aan uw lot overlaten en ontkwa men niet dan met veel moeite. Wy beschouw den u als dood en schreven dat ook aan uwe vrouw." Kampen zuchtte diep. „Zoo, dat hebt gü dus gedaan? Nu, er kwam geen antwoord." „Neen, wy verwachtten natuurlijk ook geen antwoord." Kampen keek een oogenblik nadenkend vóór zich. Daarna begon by weer. „Ik was zeker bewusteloos neergevallen. Toen ik weer tot myzelven kwam, lag ik op een wagen, als gevangene der opstandelingen. Het ging over hoog en laagdat waren pyn- ïyke uren, welke alleen hierdoor iets draag- ïyker werden, dat ik nu en dan het bewust - zyn verloor. De arts schudde het hoofd, toen hy my op de verbandplaats der zuidelyken onderzocht. „Deze Yankee", zeide by, „zal den avoDd niet halen; hy heeft te veel bloed verloren." Ik berustte in myn lot. Een uur 1 r.ter gaf een der onzen, een eveneens gevangen luite nant, mij zyne veldflesch. [Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1