tl» S538. Oixascïaji; 34 3:ïaax°t. A0. 1E31. feze Courant wordt dagelijks, mei uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. 3>Si aommer bestaai uit Tft'&f- Bladen. Leiden, 23 Maart. PRIJS DEZER COURANT: Jatr L*ideu per S maAndonf 1.10. Franco per post*.40. Afzonderlek» Sommera..0.00. PRIJ8 DHR ADVBETENTIÊN; T«» 1—6 rego!» f l.t5. Ieder© regel meer /O.ilf. örootere lettert maar plaatsruimte. Voor kot imcaasaerem batte» atad wordt /0.10 berekend. Heden zijn aan de universiteit alhier be vorderd tot doctor in de rechtswetenschap: de heer Wopco Cnoop Koopmans, gob. te Amsterdam, met academisch proefechnfl, get. „Art. 987 B. W.", en do beer K. Van Brougel Douglas, geb. te 'e-Gravonhage, met academisch proefschrift, g6t.„Het conflict tusschen Zwitserland en Duitschland in 1889." Aan dezelfde universiteit is hot candidaats- examen in do godgeleerdheid afgelegd door den heer H. Schuttevaor; het voorbereidend kerkelijk examen door de heer en N. J. C. Schermerhorn en H. W. G. E. Van den Bergh van Eysiuga. Zaterdag-avond, 21 Maart, kwam alhier aan de Arabische prins Aboe Kebir. Esnige studenteD, die indertijd by zyn vader, regoe- rend vorst van Solo, gastvryheid genoten hadden, wachtten hom met muziek en Ben- gaalsch vuur aan het station op. In rytulgen begaf men zich naar de sociëteit „Minorva", welker leden door talryke opkomst van hunne belangstelling blyk gaven. Het nationale Solosche volkslied, dat eenige overeenkomst heeft met den treurmarsch van Chopin in eenigszins versneld tempo, een kunstproduct der Oostersche fantaisie, wekte de belangstelling in hooge mate. Nadat de prins eenige uren op de socióteit verwyld en eenige welwillende woorden tot het bestuur gericht had, trok Z. H. zich in z*jn hotel terug. Near wy vernemen, is hem den volgenden dag door zyne gastheeren eene prachtuitgave der werken van Demosthenes aangeboden, van wien de prins steeds een hartstocbteiyk bewonderaar is geweest. Tot onderwyzer aan de Christe'.yke school voor on- en minvermogenden aan de Middel stegracht alhier is benoemd de he6r J. R. De Vries, te Oosterblerum. Hedenmiddag ontvingen wy per Engelsche mail de Bataviascbe bladen van 19 20 Febr., alsmede de „Deli-Crt." van 18, 21 en 25 Fobr. Naar gemeld wordt, heeft prof. C. Leo- mans, directeur van bet Ryksmuseum van Oudheden te Leiden, ontslag gevraagd, na gedurende 53 jaren in die betrekking op de meest eervolle wyze werkzaam te zijn geweest. By de beden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partyen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de pryzen: 52, 26.50, 5.50 en ƒ2.75. De Raad der gemeente Zoeterwoude heeft besloten het verzoek van de heeren Ribbink, Van Bork Co., te Amsterdam, om hun voor 25 jaren uitsluitende vergun ning te verieer.en tot aanleg en exploitatie van telephoongeleidingen in die gemeente, toe te staan onder voorwaarden dat by de uit voering der werkzaamheden, ten behoeve der geleidingen als anderszins te verrichten, de voorschriften zullen opgevolgd worden, door of vanwege burgemeester en wethouders te geven, en dat de jaariyksche abonnementsprys voor iedere aansluiting niet hooger zal gesteld worden dan 45, welk bedrag by intercom munaal verkeer tot 55 mag worden verhoogd. Het door denzolfden Raad vastgestelde kohier van den hoofdelijken omslag bedraagt 4209. Ton behoeve van een byzonderen nachtwacht aan den Hoogen Ryndyk is ƒ213.95 uitgetrokken. Men schryft ons uit Alfen aandenRyn: Woonsdag-avond, den 18den dezer, gaf de Christelijke Zangvereeniging „Hallelujah," onder leiding van haren directeur, den heer H. C. Van Griethuy.en, hare tweede uitvoe ring in het gebouw dor Christelijke school. Een schoon programma werd ten gehoore gebracht en op uitnemende wijze uitgevoerd. Hst mag voorzeker als eon gunstig teeken opgemerkt worden, dat deze Vereeniging in het tweede jaar van haar bestaan aan ledental gewonnen beeft en door hare uitvoering ge tuigenis gaf, dat er een jaar van vruchtbare inspanning achter haar ligt. Eore aan den yver en de volharding dor leden, eere aan den directeur, die zulke verschillende krachten zoodanig wist te leiden en te oefenen, dat ze te zanten zulk eon schoon geheel vormden. Want. Inderdaad, de koren mochten in vele opzichten uitstekend genoemd worden, llef- lyke solo's, duetten en quartetten gaven een» aangename afwisseling. De koralen gaven, zooals weluitgevoerde koralen steeds vermo gen, een statigen indruk. Onder de zestien nommers van het pro gramma werd de aandacht In het byzonder geboeid door No3. 8 en 16, composities van MOhring en Handel, met sieriyke fragatiBCho bewerking. By dezen verhoven kunstvorm was het in alle opzichten op te merken, welk eene nauw gezette studie aan de juiste uitvoering was besteed. Ook No. 13, „Nachtgesang", van Kreutzer, dat met een liefiyk en zuiver ge zongen quartet aanving, was zeer te roemen en werd met zeer veel voordracht gezongen. Nog merken we op No. 6, Bondslied van graaf Van Hogendorp, dat door zyn frisch en opgewekt tempo een goéden indruk maakte. De solo's en duetten, uitgevoerd door de dames N. T., D. v. V. en N. v. V., behoorden mede tot de glanspunten van den avond. Inzonderheid de laatstgenoemde kweet zich op uitnemende w(jze van hare taak. Het was a?n recht genotvolle avond. Moge deze Vereeniging op den ingeslagen weg vooitgaan, en nog moniger, avond als dezen verschaffen I De minister van binr.enlandsche zaken brengt ter algomeeno kennis, dat de beide achterzalen in de Troost-kamer van hetKonink- lyk Kabinet van Schilderyen van 23 Maart 1891 af tot nadere aankondiging voor het publiek zuilen gesloten zyn. In overleg met de commissie van bijstand in bet boheer van het gemeenteziekenhuis te 's-Hage, hebben B. en Ws. den gemeenteraad voorgesteld, aan dr. G. P. Van Tienhoven bet door hem gevraagd ontslag als genees heer-directeur van genoemde inrichting op de meest eervolle wyze te verieenen met ingang van 1 Juni a. s., onder dankbetuiging voor de vele en belangryke diensten, gedurende eeno reeks van jaren aan de gemeente bewezen. In overleg met de schoolautoriteiten is door B. en Ws. aldaar aan den Raad voorgesteld, aan mejuffrouw M. G. Van Pesch het door baar gevraagd ontslag als directrice der Hoogere Burgerschool voor meisjes, met 1 September a. s. op do meest eervolle wyze te verieenen. De Haagsche bladen vernemen dat door den heer D. F. Scheurleer, bankier te 's-Hage, eerstdaagB bij den gemeenteraad aldaar eon plan ter goedkeuring zal worden ingediend, voor den aanbouw van eene nieüwo stadswijk. Do gronden, hiervoor bestemd, zyn gelegen aan de Zuidzyde van de Ringsloot, langs Zorgvbet, en worden oostelyk door den thans bestaandon Saksen-Weimar-Speeltuin verbonden met de Laan van Meerdorvoort, terwyi zy ten Westen begrensd worden door het Ververschingskanaal tot Cranenburgb. Het plan bestaat dit terrein in hoofdzaak met beele huizen te bebouwen, terwijl in het ontwerp voorkomen o. a. een breede boulevard, gedeolteiyk met villa's bebouwd, en eene lange straat, waarin vóór de huizen aan beide zyden doorgaans tuintjes van ongeveer vyf nieter diepte zouden worden aangelegd. Naar het „H. Dbl." vernoemt, zou do minister van marine zijne portefeuille reeds ter beschikking van Hare Majesteit de Ko ningin-Regentes hebben gesteld. Ook wordt verzekerd dat do minister ran oorlog, de heer Eergansius, tydeiyk met het beheer van het departement van marine zal worden belast. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te 's-Gravenhage heeft een adres verzonden, waarin zy nader op tariefsherziening in den zin van bescherming aandringt. Uit het adres blykt o. a., dat het plan is op een nader te bepalen tydstip, op een centraal punt in Ne derland (byv. Utrecht) eene vergadering te houden van gedelegeerden uit de Kamers van Koophandel, die hare instemming met hot denkbeeld van de Haagscbe Kamer hebben te kennen gegeven, zco-nede van afgevaar digden uit landbouw- en nyverheidsinstel- llngon en van fabrikanten of hunne gemach tigden. De hoer W. Kuyk, bloemist te Hllle- gom, toont in een artikel over de jachtwet, opgenomen in „Avicultura", byvoegael van het weekblad „Floralia", het onmogelyke aan om vergoeding aan de pachters van grond toe te kennen voor de schade, aan hun gewas toegebracht door jagers. Dat stelsel is ook in Duitschland afgeschaft en daarvoor is iets in de plaats gesteld, dat, mits eeriyk toegepast, niet kwaad is. Als man er echter mede doet als met art. 20 der jachtwet, dan geeft het weder niets. Art. 13 van de jachtwet in Pruisen nl. zegt na„Het Staatstoezicht kan aan bezitters van vruchten, druiven, groenten, bloem- en boomkweekeryen machtiging verieenen, om vogels en wild, dat in die kweekersen 6cbade veroorzaakt, door schietgeweer te dooden." De rechthebbende op het jachtgebied kan eischen dat hem de gevelde dierenvoor zoo ver ze tot zyn jachtrecht behooron, tegen betaling van het schietgeld volgens gewoonte worden overgeleverd. De schr. wil echter, dat bet facultatieve der bepaling in oene po sitieve bepaling wordt veranderd. Ter voorkoming dat de wildstand wordt Uitgeroeid, geelt hy het denkbeeld aan orn, evenals hoenders, hazen te fokken, in ieder geval hot schadeiyk gedierte te localiseoren. De „Zwolsche Crt," waarechuwt tegen over driving in de beweging tegen de jachtwet. Zoowel zy, die vóór als die tegen wyzigingen in die wet zyn, hebben zich nog al eens aan overdryving schuldig gemaakt en dit schaadt altyd en meer dan men dikwyts denkt. De „Zw. Crt." gelooft dat deze conclusie getrok ken moet wordendo jachtwet is eene slechte wet, welke dringend, zoo niet afschaffing dati toch wyziging behoeft, in den geest als de heer De Kantor aangeeft. Of daar nu kans toe is, valt te betwyfelen. Vooreerst zal hst nogal wal geld kosten, om de heeriyke rechten af te koopen, want daartoe zal men toch moeten geraken; en is het te vreezen dat de belangen van de schatkist hiermede niet te rymen zullen heeten te zyn. En vorder zyn in ons parlement, voornameiyk In den senaat, de jachtliefhebbers zeer talryk vertegenwoor digd en zal het wol geene verwondering wek ken, als by hen de natuur boven de leer zal biyken te gaan. Wellicht dat bet goed ware, voor de aanstaande verkiezingen de meening der ver schillende candidaten eens op dit punt in te winnen't zou voor de kiezers en latei- voor de gekozenen eene kleine vingerwyzing kunnen zyn. De volgende hoeren hobben zich reeds verbonden bydragen te leveren en eeno voor dracht te houden op het Internationaal Land- bouw-congres, in September a. s. te 's-Hage. Prof. dr. Ad. Mayor, directeur van 's Rijks proefstation te Wageningen; dr. Van Hamel Roos, scheikundige te AmsterdamBroekema, directeur van de Landbouwschool to Wage ningen; Reindors, leeraar aan die school; T. T. 's Jacob, directeur van de Utrechtsche landbouwbankprof. mr. d'Aulnis de Bou- rouill te Utrecht; Marlet, landbonwleeraar; Do Jongh, leeraar aan de Zuid-Hollandscbe Leerhoere voor zuivelbereidingJ. De Koning, ingenieur te Nymegen J. Stoffel, te Deventer; dr. Ruyscb, adviseur by het departement van binnenlandscbe zaken; dr. J. Rltzema Boa, leeraar aan de landbouwschool te Wageningen. Verder uit Frankryk de heeren Gomot, oudminister van landbouw; Tardit, auditeur van den Raad van State; Julee Bón >rd, land bouwer; Tisaerand, lid van don Raad van State, directeur de 1'Agriculture; Ouatalet, natuurkundige; Masson, inspecteur de l'as- eainissement de la ville de ParisA. Passant, rechter te Versailles, on Henry SagDi-r, di recteur van het „Journal do I'Agrlculture." De verjaardag van het Dolftsche Studen tencorps werd Zaterdag daar op da gebrui- keiyke wyze gevierd. Er was o. a. een optocht en een kroegjool. Een concert, dezer dagen gegeven ten behoeve van het Kinderhuis der Ned Herv. gemeente te Rotterdam, heeft 803 opgo- bracht. De heer Sterk, stationschef te Zwolle, vierde Zaterdag zyn 25-jarig jubilé als spoor wegambtenaar. Namens de Zwolsche Har.dels- vereeniging werd hem een prachtig zilveren theeservies met zilveren theeblad aangeboden. Het „Troonlied," dat de beer F. Smit Kleine by de kornet van Koningin Wilbelmina tot den Troon dichtte, was door den Utrecht- scben orkest-directeur C. Coenen op muziek gebracht. Het is thans in druk verschenen (uitgaaf van den muziekhandel der firma Deierkauf, te Utrecht) en de muziek schynt door den eenvoud van melodie en harmonie wel geschikt om dit Troonlied tot een volks lied te maken. Ook is het te begrijpen, dat het by eene uitvooriDg door een koor den gewenechten indruk goeft, geiyk men vernam dat het geval was toen bet eenlgcn tjjd geloden te Utrecht ten gehoore word gebracht. Aangezien de maskerade van het Utrechtsch studontencorps zal plaats hebben op 30 Juni a. s, heeft de commissie van bet Zendingsfeest te Middachten besloten, bet Zendingsfeest niet op 1 Juli, maar 8 Juli a. s. te doen plaats hebben. Dit besluit is noodig geoordeeld «net het oog op do moeilykhoid voor de organisatie der feesttreinen. Voor bet exarneu van surnumerair by het vak der posteryon, hetwelk den 6den April te 's-Hage zal aanvangen, hebben zich 44 candidaten aangemeld. Er zyn 15 plaatsen. Blykens een by het departement vuri marine ontvangen bericht, is Hr. Ms. schroef- stoomschip 1ste kl. „Van Galen," onder bevel van don kapt. ter zee W. A. Arriens, laatst komende van Batavia, den Sleten dezer ter reede Simonsetad (Kaap do Goede Hoop) aan gekomen. Aan boord was alles wel. De stichter van het nieuwe Burgerzie kenhuis aan de Linnaeusstraat te Amsterdam, dr. A. W. C. Boms. zal over eonigen tyd, wanneer de gebeele stichting in zyn geest is ingericht, Amsterdam metterwoon verlaten en zich in de nabyheid van Freiburg i. B. vesti gen. Dr. Stepban zal alsdan de leiding op zich nemen, terwyl de plaats van mevrouw Berns als directrice door eene andere dame zal worden ingenomen. (V. u. cl. D.) Door mevrouw de wed. A. J. De Buil, geb. Santhagens, is ten behoeve van do Am- sterdamsche universiteits bibliotheek afgestaan de boekverzameling van haren ovorleden echt genoot. Reeds vroeger waren tot gemeld doel de papieren en handschriften, tot zyne letter kundige nalatenschap behoorende, in gemelde bibliotheek opgenomen. Gemengd Nieuws. Tegen Zaterdag-avond a. s. en de beide Paaschdagen heeft de bekende Leidsche kegelverceniging „Uitspanning door Inspanning" een concours op de vrije baan J uitgoscliroven, te houden aan „den Burcht" alhier. De prijzen bestaan uit: lste prys drie, 2de prijs twee gouden Willems, 3de prjs 1 I gouden Willem.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1