Burgerlijke Stand. Het getal kiezers bedraagt in de ge meente Zegwaard voor de Tweede Kamer, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad 130. Acht namen werden by het herzien der ljjeten van het vorig jaar afgevoerd wegens vertrek of overlijden, ferwyi zeven namen daarop werden geplaatst. Voor dezelfde gemeente bedraagt het ge tal loteüngec dor lichting 180118. Hiervan hebben vrjjstèüfng: 3^ YtfiSgeqis broedérdiënst, 1 wegens te- zön «enige-eéen en I wegens lichaamsgebreken. Het'contingent bedraagt 4, dus is voorloopig Ho. 6 vrij. De 'volgende vereenlgingen" zyn erkend krachtens de wet van 22 April 1855 (Staats blad No. 32): lo". „Vereenlging tot ondersteu ning der nagelaten betrekkingen van veron gelukte visschers der reederijen te Katwijk aan Zee en Noordwyk aan Zee", te Leiden; 2o. „Vereeniging tot bevordering van chris telijk onderwijs", te Yliseingen. Hare statuten zjjn opgenomen in de Sts.-Crt. van 17 dezer. Te Otrecht zijn nog voor het examen in de nuttige handwerken geslaagd de dames A. C. W. Venselaar, van Noordwijk-Bmnen, en H. H. C. Venselaar, van Nieuwkoop. Blijkens de berichten en mededeelingen der Vereeniging voor lijkverbranding heeft, weder een lid de storting voor crematie ge daan. In het geheel zjjn nu 21 stortingen geschied; zes door vrouwen en 15 doorman- non. Het fonds voor lykovens bezit 28,000 nominaal 2'/, pCt. Ned. Werkel. schuld; de effectieve waarde is 22,100. De eerstkomende driejaarlykscho Wereld conferentie van het Internationaal Verbond der Christelijke Jongelingsvereenigingon, zal in de maand Augustus te Amsterdam ge houden worden. Uit het buitenland worden voor deze Con ferentie, welke van Dinsdag 11 Augustus tor. Zondag 16 Augustus zal duren, wel 400 a 500 personen verwacht. Bg de te Utrecht gehouden aanbesteding van600 hectol. witte tarwe voor de bakkerij te Utrecht, 225 hectol. witte tarwe voor de bakkerij te Naaiden, en 270 hectol. witto tarwe voor de bakkerij te Harderwijk, was de minste inschrijver de heer H. H. Van Waveren, te Hillegom, respectievelijk ad 7.59, f 7.59 en f 7.74 per hectol. van 76 kilogram. De levering der harnachementen voor de paarden is door de maskerade-commissie van het Utrechtsch studentencorps gegund aan de firma Verweegen en Kok, toAmster dam; die der schoenen en laarzen aan D. Zambaux, te Utrecht. Dezer dagen ontvingen wij de eerste aflevering van al de werken van den be roemden platduitscben humorist Frits Reuter, uit te geven door den heer D. Bolle, te Rot terdam, met moer dan 300 groote en kleine teekeningen van de beroemde Duitsche en Nederlandsche artisten O. E. Lau, L. Pritsch, O. Specter, Wilhelm Steelinck en Es. Wit kamp Jr. Het geheel zal compleet zijn in 30 afleveringen en iedere aflevering slechts 121/, ets. kosten, iedere aflevering, groot formaat, van 32 pagina's druks, een prijs zeker on gehoord laag. De heer Bolle schrijft ons o. a. nog: „Daar ik wenschte voor deze uitgave mij te ver zekeren van de toestemming en de medewer king van de eigenaren-uitgevers van Frits Router's werken, n. 1. zijne weduwe en do Hinstorffsche Hofbuchhandlung te Wismar, stelde ik mij met hen in contact. Op mijne vraag om inlichtingen werd my de mededee- ling verstrekt: dat tot dusver geene enkele Nederlandsche firma door hen tot de uitgave van de vertaling van Frits Reuter's werken was gerechtigd. Het mocht mij gelukken zoowel van mevr. de wed. Reuter als van de Heckler.burger uitgevers-firma het recht te koopen, al de werken van den bekenden hu morist in onze eigen taal te doen overzetten. Ten einde ook het Nederlandsche publiek in het bezit te brongen van eene geïllustreerde uitgave, heb ik mü de belangryke kosten ge troost van bovengenoemde uitgevers-firma de cliché's te koopen, behoorende by de werken van Reuter, welke in Duitschland geïllus treerd zijn verschenen. Ook verbond zich die firma deze cliché's diroet noch Indirect aan een anderen Nederlandschen uitgever te ve:'- koopen. Nog meer! Ten einde de uitgave zoo fraai mogelpk te doen zijn, heb ik aan de bakende Nederlandsche artisten Wilh. Stee linck en Es. Witkamp cpgodragen de oor spronkelijk niet geïllustreerde deelen met tal van teekeningen op te sieren." Volgens da eerste aflevering belooft deze pitgavo werkeiyk fraai te zullen worden. Do dru* 's ê001' ê03d 0n d0 Plat0" zijn uitstekend. Te Hearenveen heeft eene druk bezochte vergadering plaats gehad van de liberale Kiesvereeniging „Staatsburgerschap", om een gro3tal van candidaten op te maken voor de Kamerverkiezingen in het district Schoterland. Na breedvoerige beraadslagingen werden op het grostal geplaatst de heersn mr. A. Bloem bergen, lid der Gedep. Staten te Leeuwarden, H. Pyttersen Tz., secretarie der liberale Kies vereeniging „Burgerplicht" te Sneek en J. C. v. d. Berg, leeraar aan de Ryks hoogere bur gerschool te Heerenveen, voorzitter der Cen trale liberale Kiesvereeniging in het district Schoterland. In 1890 zQn ioor de Haarlemsche Tram weg-My. vervoerd 541,264 passagiers, waarvoor f 39,841.77'/:, werd ontvangen. In 1889 beliep het getal vervoerde passagiers 447,994. De eerste aflevering is verschenen van „In Engelands Donkerste wildernissen en dj weg ter ontkoming." Zooals men weet, is dit de vertaling van Booth's geruchtmakend boek. De heer C. S. Adama van Scheltema heeft de vertaling op zich genomen. Het boek zal volledig zyn in 8 of 9 afleveringen, ioder van 3 vel druks, en wordt uitgegeven te Amster dam by den heer S. L. Van Looy. Na het geen over Booth en zyn werk reeds werd medegedeeld, is eene aanbeveling van deze vertaling zeker overbodig. Ieder, die belang stelt in de practische sociale quaesties, welke onzen tyd beroeren en die van meer belang zyn dan zoovele van theoretischen aard, zal thans het werk, Waarin de sociale nooden van onze maatschappy door den generaal van hot Heilsleger worden toe gelicht en een plan tot verbetering wordt voorgeslagen, in onze taal kunnen lezen. Do ophelderende aanteekeningen van den vertaler, den nog altyd werkzamen Am3terdamschen emeritus-predikant, zullen daarby menigeen van dienst zyn. De Scaatseourant geeft het overzicht van de opbrengst der Ryksmiddelen, waaruit blykt dat de jongst verloopen maand Februari circa 575,000 meer heeft opgebracht dan haren naamgenoot van 1S90 (ƒ8,117,079,90 tegen ƒ7,542,499,88), eene uitkomst, waartoe, op eono enkele uitzondering na, alle middelen het hunne hebben bygedragen. De lijst begint al dadelyk met eene meerdere ontvangst van ƒ155,000, op de rubriek Directe Belastingen, (Grondbe lasting en Patent, want op het Personeel wa3 ƒ16,000 minder afgedaan). Ook de rechten op den invoer waren ƒ37,000 meer Uitdeaccynzen vloeiden ƒ229,000 meer in de schatkist en wol ƒ95,000 uit de suiker, ƒ110,000 uit bet gedistilleerd, ƒ29,000 uit het zout en f 22,000 uit de Z9ep. Daarentegen leverden minder op de accijns op den wyn ƒ2000 en bet geslacht ƒ24,000. Dat de rubriek Indirecte Belastingen als eindepfer eene meerdere ontvangst aanduidt van ƒ68,000, is alleen een gevolg van het ruimer vloeien der successie-rechten met 16S,000 en hypotheek-rechten met 5000, want de zegelrechten lieten bg Februari des vorigen jaars 15,000 en de registratie-rech ten f 90,000 achter. Verder zyn gestegen de Domeinen f 27,000, de Postergen f 4S,000 en de Ryks-telegrafen f 13,000. Als een na sleep van den langdurigen winter moesten de loodsgelden ook nog f 2000 derven tegen over Februari 1890. Door deze voordeelige uitkomst van de jongst verloopen maand is ook de achterstand, welke het overzicht van Januari te zien gaf, ingehaald en mag men nog aan het eind van het tweemaandsch tydvak van dit jaar eene meerdere opbrengst constateeren van i 65,000, zynde de totaal-opbrengst der middelen tot uit. Februari 11. ƒ15,003,309.11 tegen ƒ14,538,452.18 op datzelfde tydstip van 1890. De gaping tusschen raming en opbrengst is, zooals altyd in de eerste maanden, ten nadoele van laatstgenoemde en wol ƒ4,088,000. ijremengd Nieuws. Uit een koffer, in een gesloten waggon, den 20sten Februari jl. aan bet sta tion der Holl. IJzeren-Spoorwegmaatschappij te 's-Hago aangekomen uit Rozendaal, zyn de volgende voorwerpen vermist: 1 gouden dames-remontoir, waaraan een gedraaide gouden ketting; 2 zilveren zout- lepeltjes van Japansch maaksel; 1 Japansche w.aaier; 1 olifant van ebbenhout, hoog 1 decii.uster, benevens een bruin lederen werk- tascbjb'- De couimissaris van politie ran afd. I te 's-Hage verboekt inbeslagneming en bericht. Dezelfde comiN'Ssaris van politie verzoekt aar.ljouding van erf bericht omtrent oen ver misten gefrankeerden brief, den 5den Maart jl., des avonds te 7 uren, per post verzonden door den distillateur J. Beukers te 's-Hage aan Duys Co., te Schiedam, inhoudende 3 bankbiljetten van 25, gemerkt G. N. 6017; H. X. 7884 en E. V. 7306. Eene 14-jarige brandstichtster uit Ulvonhout, by Breda, is door de rechtbank te Breda van rechtsvervolging ontslagen met bevel tot opzending en plaatsing in een ryks opvoedingsgesticht tot den leefigd van 18 jaren.Zy bad brand by haren meester ge sticht, om daardoor een dooi haar gepleegden diefstal van geld te verbergen. Eene schuur met gedeelte der woning brandde toen af. Dicht by Hobrode, onder Oost buizen, is het winkelhuis vail J. Gioot in de aech gelegd, ten gevolge van het omvallen van eene brandende lamp. De boedel en het buis waren verzekerd. Te Nymegen zal op 27, 28 en 29 Juni a. s. een groot internationaal kegel-con cours gehouden worden. Naar aanleiding van een verzuim by de jongste loting voor de nationale militie te Venloo, hebben Ged. Staten van Limburg de loting in zooverre vernietigd, dat van no. 38 af eene berloting moet plaats vinden. Niet minder dan 44 personen zullen zich thans opnieuw daaraan mooten onderwerpen. Het spel te Monte-Carlo. Sedert jaren zyn te Monte-Carlo aan de speelbank niet zulk6 hooge sommen omgegaan als gedurende de laatste dagen. Men verdringt zich, vooral bg regenachtige dagen, letterlijk om de speeltafels en Maandag jl. won een ryke Amerikaan weer 36,000 doll, aan de roulette. Don volgenden dag begon dezelfde speler by bet „trente et quaranto" even geluk kig en won achttienmalen achtereen den hoog- sten inzet, maar in den middag had by do geheele som weer verloren. Trouwens, ryk worden de spelers niet. Do houders der bank verzuimen niet het geluk der spelers overal bekond te maken, ten eiuce de belangstelling levendig te houden eu steeds nieuwe spelers te lokken, want debankblyft toch steeds de sterkste partyen vooral trekt zij groote winsten uit hetgeen aan kleine sommen wordt verloren. De minder ryken poger. het spel der rijken na te volgen, maar daar hun middelen to beperkt zijn om hot vol te houden, is hun ondergang spoedig beslist. Een der leden van het consortium, dat eene week lang tegen de bank hoeft gestreden, had dezer dagen een onderhoud met den cor respondent van de „Times" te Nizza. Ofschoon het hun was gelukt de bank twaalf keeren in eene week te doen springen, hadden zy toch volstrekt niet veel gewonnen. By de sommen, welke worden gewonnen, moeten ook de verliezen, welke reeds zjjn geloden, in aanmerking worden genomen. Alle spelers, die onlangs zooveel wonnen, erkennen dat zy ten slotte toch nog hebben verloren. Eene uitzondering maakte een Griek, die, na 48,00n gulden gewonnen te hebben, met dit geld onmiddellyk naar huis terugkeerde. De Engelschman, die in de vorige week zoo groote sommen won, is reeds sedert 12 jaren een geregeld bezoeker van de speelbank, en kan dus tot de ervaren spelers gerekend worden, maar toch verliest deze heer elk jaar ten minste 10,000 pd. st. Eens zelfs bedroeg zyn jaarlyksch verlies 15,000 en een anderen keer 20,000 pd. st. Vóór tien dagen had hy in dit seizoen reeds ongeveor 20,000 pd. verloren, maar door de groote winsten der vorige week haalde hy deze schade in, zoodat hy nu zelfs 1000 pd. st. op de bank vóór heeft. Gedurende de laatste 10 jaren verloor liy te Monte-Carlo 125,000 pd. st. De speler heeft nu echter genoeg van het spel, want, golyk hijzelf zeide, gaat hy dezer dagen weg en is het zyn vaste voor nemen nimmer te Monte-Carlo terug te keeren. Ook de anderen erkennen dat het zelfs met geluk niet mogeiyk is geld te verdienen, behalve door zich de winsten van anderen toe te eigenen, eene praktyk, welke vooral aan de roulette-tafel dikwyis in toepassing wordt gebracht. De kansen der spelers zyn zuó ongunstig, dat deze speler tot de slotsom komt: „Speel nooit, tenzy gy er op voorbe reid zyt, dat gij zult verliezen." De spelers klagen echter zeer over de be handeling, welke zy ram /ege de bank onder gingen. By eenige gelegenheden, toen hooge sommen op het spel ^-toi Jen, werd hun door den croupier, hetzy op: tel yk, hetzy uit zenuw achtigheid, te kort ge an en daarby worden zij als zakkenrollers door de politie in het oog gehouden. Volgens ion speler was deze mir.dor aangename bejet.iing het gevolg van de ontevredenheid der directeuren van het Casino over het geluk, dat de spelers in de vorige week hebben gehad. De te1ephoondienst tusschen Parys en Londen is nu feiteiyk geopend. De Engel8che minister der posteryen, de heer Raikes, en ds Fransche minister van handel,, de heer Jules Roche, waren de eersten, dl» van de leiding gebruik maakten om elkaar met de opening geluk te wenschen. Daarna sprak de Engelsche gezant te Parys, lprd Lytton, met den heer Raikes. Men kon elkaar duideiyk verstaan en zelfs hoorde men te Londen duideiyk het tikken van een horlege te Parys. Te Nieuw-Vork is Woensdag- ochtend een hevige brand uitgebroken in een logement in de Allen-Street, dat door 10 Jood- sehe gezinnen werd bewoond. Alle bewoners sliepen nog, toen do brand werd ontdekt, maar toch werden de meesten nog, met be hulp van brandladders, gered. Eén hunner moest van de derde verdieping eerst zyno drie kinderen, waarvan het oudste vyf jaren was, naar beneden werpen en waagde toen zelf den sprong. De vader en twee der kinde ren worden opgevangen en kwamen er zonder letsel af, maar een der kinderen, een meisje van drie jaren, werd ernstig gekwetst door een val op het trottoir. Van de 50 personen, die zich in het huis bevonden, verloren drie een bejaard man met twee zyner dochters, hot leven en werden vier ernstig gewond. De Fransche mailstoomer „Cale- donien", van Japan naar Marseille, is in aan varing geweest met de Engelsche bark „Africa". Van de „Caledonien" werden de booten ver- bryzeld, verschansingen beschadigd, rustpla ten, alsook voormarse en groote raas gebroken,, terwijl van schade aan do „Africa" niets wordt gemc-ld. Het Nod. schip „Magellan", kapt. Schaap, van Shields naar Santos, is 12 Maart op 47° NB. en 7°. WL. gezonken. Volk gered. Het st. „Marana", van Londen naar Colombo, is by Goudstaart verongelukt. Volgens do „Univera" zjjn er in Barcelona 122 fabrieken, waarin wyn kunst matig „oud" wordt gemaakt. In de Golf van Morbihan isZon- dag 11. een pleiziorvaartuig uit Vannes omge slagen en zyn daarby 4 personen verdronken. Het hooge water van de Missis sippi heeft te Nieuw-Orleans eenige straten doen onderloopen. Men vreesde dat do Fourche de uitgestrekte suikerplantages in den omtrek zou overstroomon. To Chicago moeten een 5 0,000 menschon aan influenza lijden. Mag men de „Voltairo" gelooven, waartoe zeker niemand gehouden is, dan heeft- de burgemeester van Espefeuilles, een plaatsje in de Opper-Pyreneeén, de volgendo grappige verordening uitgevaardigd „Ocerwegende, dat de jongelieden dezer ge meente alle Zondagen na de kerk gewoon zyn ten dans byeen te konmn; overwegende, dat het door hen veroorzaakt godruisch de hen nen, hanen, eenden en andere dieren in het dorp verschrikt; overwegende, dat daaruit groot nadeel voor de belangen van den land bouwer voortvloeit: verbieden wy het dan sen binnen het grondgebied der gemeente op tyden en uren, wanneer de huisdieren hunne rust nemen." Geveilde peroeelen. Gehouden verkooping aan den Burg alhier, op Vrydag 20 Maart, ten overstaan van not. Van Greuningen, resideerende te Oude-Weto- ring: Een perceel weiland in den Broekpolder, onder de gemeente Oegstgeest, groot 88 aren, 20 cent., kooper J. C. Spaargaren, te Oegst geest, voor ƒ2325. ZOETEEWOUDE. Geboren: Maartje, d. van J. Van Tol en G. Via. Cornelia, d. van J. Bos man en Th. Verwer. Cornelia Engenina, z. van 0. M. Van Vliet en C. M. Bralcel. Maria, d. van C. Henner en J. A. Sehreuder. Adrianue, z. van G. Van Diemen en A. Buitendijk. Jacobus, z. van 1>. Waasdorp en A. Van den Nieuwendijk. Arend, z. van A. Rodenburg on C. Detera. Overleden: F. M. Zandvliet, d. 10 m. L. C. Beukelaar, z. 3 w. J. C. De JoDg, d. 9 d. OEGSTGEEST. Geboren: Petronella. d. van J. Reitama en T. Measem&ker. Philippua Jacobus, z. van J. A. Van Heusden en N. Van den Eykel. Jacobus Johannes, z. van J. Brekko en P. Neele- man. Eugenie Mathilde, d. van G. De Haan en M. C. Cramer. Overleden: Levouloos kind van het vrouwelijk geslacht van G. Hoogstraten en P. Van Leeuwen. Maartje Van der Mark, Gi jaar, ongehuwd. Johan nes Vliegenthart, 47 j., echtgenoot van J. M. Korseu. WARMOND. Geboren: Maria Johanna, d. van S. Kokshoom en M. Van Noort. Sophia Theodora, d. van N. Meiman en M. Eifering. Overleden: Anna Wilhelmina De Vos® 17 m.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 10