No, 9530 Diasdag 17 Maart. A0. 1891. (Qeze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maanden1.10. Franco per post1.40. AiV.onderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer ƒ0.17). Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het in- caeaeeren bniten do etad wordt 0.10 berekend. KOLONIËN. BATAYIA, 7 14 Februari. (Fransche mail.) Volgens het verslag van de voornaamste gebeurtenissen in het gouv. Atjoh en onder- hoorigheden, loopende van 19 Jan. tot en met 1 dezer, viel van de Noordkust weinig belang rijks te melden; onze versterking te Segli werd in nog mindere mate dan in den vorigon verslagtijd beschoten. Ter oostkust werd de rust niet verstoord. Toekoe Moeda Ali werd uit zijne versterkte nederzetting op Pajameligei verdreven en deze geheel in de asch gelegd. Aan oorlogsschat ting was nu ruim 115,000 dollars geïnd. De gezondheidstoestand was over 't alge meen ongunstiger. Het sterftecijfer was hooger. De justitie is by haar onderzoek naar don postdiefstal van ƒ82.000 zóó vor gevor derd, dat thans by haar gegronde vermoedens gerezen zyn tegen een bepaalden persoon. Naar men meldt, heeft de directeur van justitie een voorstel ingediend om bepalingen in het leven te roepen, krachtens welke de ambtenaren bij den postdienst gerechtigd zijn namens de regeering verdachte brieven enz-, open te maken en in beslag te nemen. Het is, zegt de „Java Bode", eone uit gemaakte zaak, dat de 2de luit. W., die onlangs te Atjeh met zyn collega O. heeft geduel leerd en by die gelegenheid ernstig aan do hand is geblesseerd, te dier zake voor den raad van onderzoek zal terechtstaan. Is het blad wöl ingelicht, dan kan luit. W. reeds spoedig van Atjeh hier verwacht worden. üit Magelang schryft men aan de „Loc.", onder dato van 8 Februari jl.Het 1ste batal jon is sedert een paar dagen bij geheim tele gram een marschbataljon gewordenmanschap pen, minder geschikt voor den velddienst, zyn overgeplaatst, Europeanen by het 2de bataljon en Madureezen by het garnizoensbataljon in de 2de militaire afdeeling op Java. De aan vulling is ook van die bataljons genomen. Omtrent het gebeurde in Flores' Oosthoek blijft de regeering het stilzwijgen bewaren. Van elders is thans bekend geworden dat de resident van Timor van de hoofden in Endeh de uitlevering had gevraagd van Ba ranoeri, vroeger aldaar door ons gevangen genomen, doch uit Koepang ontvlucht, en dat hy, toon daaraan geen gevolg was ge geven, eone landingsdivisie met een duizend man hulptroepen daarachter had doen oprukken togen de kampong, waar Baranoeri zich be vond. Do laatste had zich echter zóó geducht versterkt en ontving de onzen zóó warm, dat dezen, na vyf gewonden to hebben gekregen, onder wie de commandant, de luitenant ter zee Hennequin, terugtrokken en do hulptroepen alleen niet tegen den vyand wilden oprukken, terwyl de resident het ook later niet geraden achtte oene nieuwe poging te wagen, toen de radja van Endeh, die op onze hand was, meendo de oproerige kampongs te kunnen nemen. Thans is het oorlogsschip „Van Speyk" naar Endeh op weg, om daar de „Java", dio er gebleven is, te gaan helpen by de tuch tiging, welke hoofdzakeiyk daarin schijnt to zullen bestaan, dat de oproerige kampongs van uit zoe worden beschoten. Tot eene ge regelde expeditie zal de regeering wel in geen geval besluiten, ook al wordt Baranoeri niet aan ons uitgeleverd. Endeh toch ligt op Flores en de Endohneezen, niet minder strijd baar dan de Rokka's, zyn van vuurwapenen voorzien. Het land staat overigens onder ons gezagwy hebben er ten minste een éta blissement met een posthouder. Java-Bode Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië z jn d.9 volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Ontslagen: Op verzoek, eervol, de directeur van justitie mr. L. A. P. F. BuijQj onder dankbetuiging voor de vele en lang durige diensten, aan den lande bewezen. Benoemd: Bij hot mijnwezentot ingenieur Jste ld. D. De Jongh Hzn. en W. G. Ribbius; id. 2de kl. C. J. Van Loon; tot notaiis te Banjoemas J. W. Goos8ens; tot boekhouder hij de wees- ea boedelkamer te Makasser J. C. Yan Duyn; op het bureel van den assistent-resident voor de politie te Semarang: tot 2den commies C. H. W. A. Fleur; tot 3den commies W. L. Van den Worm. Benoemd: Tot hulponderwijzeres, mej. A. Book maker, te Pasoeroean. Toegevoegd: Aan den chef der 3de waterstaats- afdeeling de opz. lsto kl. R. A. De Boer. Overgeplaatst: Van de opnemingon aan de Solo-rivier naar de residentie Bezoeki, dc opz. 2de kl. P. H. Brlet; van de residentie Semarang naar de id. Palembang, en zulks met intrekking zijner plaat sing in de afdeeüng Demak, de opzichter 1ste kl. C. Doesherg. V erleend: Een 2-jarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den ingenieur 2de kl. bij het mijnwezen J. A. Schuurman; een 2-jarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan de onderwijzeres 2de kl. B. S. A. Gast-mann. Ontslagen: Eervol uit zijne betrekking, do opz. 2do kl. bij den waterstaat A. J. Müller. Benoemd: Tot ing. 8de kl. bij het mijnw. J. De Koning Knijff, daartoe gesteld ter beschikking van den gouv.-gon.tot onderwijzeres 2de kl. de. hulponderwijzeres J. A. Frölich. Ontslagen: Wegens vertrek, eervol als lid bij den landraad te Tandjocng-Balei, N. Van de Moer. en J. Van Balkom, onder dankbetuiging voor do door hen bewezen diensten. B' e n o e m dTot lid D. Soeterïk en K. Althaus. Geplaatst: In de residentie Pasoeroean do contr. lsto kl. J. B. Oomcn, thans tijdelijk toegevoegd aan den inspecteur F. Fokkens. Verplaatst: Van Pasoeroean naar Madoerade contr. 1ste kl. J. E. Mensinga; van Madoera naar Bezoeki de contr. 1ste kl. J. E. Hagen; van Bezoeki naar Semarang de adsp.-contr. B. L. Van Bijlevelt. Benoemd: Bij den post- en telegraafdienst, tot kantoorchef 5de ld. te Wonosobo, de comm. 3de kl. F. Van de Poll. Geplaatst: Te WoltevredeD, de met de waar neming der betrekking van comm. 3de kl. belast gewezen comm. lsto kl. Ch. Toorop. Bij de Staatsspoorwegen tor Sumatra's Westkust: Benoemd: Tot tijdelijk 3den comm. de daggelder K. E. Wilkens; tot betaalm. de 3ste lderk F. L. R. Th. Gomis en de daggelder F. H. Breukelman. de laatste in tijdelijlcen dienst. Oepartomonl van Oorlog. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Nederland, wegens 12-jarigen onafgebroken dienst, aan den kapt., der infanterie D. A. Okbuyzen. Ontslagen: Op verzoek, eervol, de 1ste luit. der infanterie D. L. De Roohemont. Benoemd: Tot militair ambtenaar 3de kl. A. Pb. L. Van der Bent, thans met dc waarneming belast. Geplaatst: Bij liet 18de bat., de lsteluit. der inf. H. B. Vau dor Goot, onlangs in activiteit her steldbij bet garnizoensbataljon van Palembang, de lste luit. R. A. Cornelissen, onlangs uit Neder land aangekomen; te Ma lang, de 2de luit. dergenio W. H. M. Scbadee, onlangs uit Nederland aange komen; als beheerder van liet gewestelijk magazijn van lcleèding en uitrusting te Padang, J. D. P. Soetc- rik, onlangs in activiteit hersteld; bij de Vde afd. hoofdbureau der militaire administratie, de lste lu.it.- kwartierm. H. A. Engeringh; bij dc-n gowestelijken staf van Atjeh en onderkoorigheden, als adjunct, de lste luit. H. Kist; bij bet 10de bat., de kapts. der inf. A. A. Veenbuyzen en R. Pacblio; bij bet llde bat., de kapt. P. A. P. Vermeulen; bij bet 12de bat., de lste luit K. E. Sckutt; bij bet 14de bat., de lste luit J. Adoma van Scheltemabij bet garn.-bat. van Atjeb en onderlioorigkeden, de kapts. W. S. Gruijter en A. C. Van Heurn, de lsto luit. J. W. A. M. Moquette, de 2de luit9. W. Kramers, C. Noltbenius van Eisbroek, P. H. Speltis eu E. W. Ostreig. Ingetrokken: De overplaatsing bij bet 10de bat. van don kapt. F. L. Nix en overgeplaatst bij het 9de bat. Departement va" f.'arine. Ontslagen: Op ver zoek, de lste machinist bij de gouvernementsmarine J. Kruyt. Verleend: De rang eu titel van inspecteur over de bebakening, de kustverlicbting en bot loods wezen, buiten bezwaar van den lande, aan den onder- inspecteur over de diensten \V. H. Ditlof Tjaasens,' en zulks als een bewijs van tevredenheid over de wijze, waarop bij gedurendo negen maanden eèrst- genoemde betrekking -beeft waargenomen. Benoemd: Tot havonmeoster te Boeleleng W. J. Van Rees; bij de gouvernementsmarine bij de indienststelling van de „Zeoduif": tot gezaghebber 3de kl. D. Landmeter; tot lsten stuurman J. Hemmes en A. J. Van Hemert; tot lsten machinist J. W. T. Rudolph; tot 2den machinist C. D. Van Raalten en C. Cromliout. i meugd Nieuws. De groote draaibrug lag om. Eene vrouw, blykbaar moer nieuwsgierig hoe het schip de reis zonder onheilen kon ver volgen dan zyzelvo, bleef omkykon, naderde de Gouwe, plofte onverhoeds in het water, tolde als razend om, werd met veol moeitp er uit gehaald en bracht door dit ongeval eene menigte nieuwsgierigen bijeen. Dit drama werd in weinige oogenblikken afgespeeld aan de Waddingsveensche Brug. 0v6r de moraal van dit waterballot was ieder het oens Meldde de Zwitserscho correspon dent der „N. R. C." voor eenige dagon, dat de ooievaar de Alpen gepasseerd was, nu scbynt de lentebode ook onze lage Noordzee stranden te hebben boreikt. Althans, op jl. Zaterdag nam de „schatdragor" weer bezit van zijn oud nest te Valkenburg. Bij eene te Halfweg gehouden hengstenk6uring is van G. Klootwyk, knecht by P. Biemond, te Haarlemmermeer, door een hengst een der boenen by het lyf stukge slagen. D. d. K. kreeg een trap tegen de borst, doch met geen ongunstigen afloop. Een Hagenaar, die nogal eens gebruik maakt van briefkaarten en er dus ook wel oens verschryft, had in den loop van een jaar 40 opgegaard, om ze te gelegener tyd aan het postkantoor voor nieuwe in to ruilen, en gaf hot pakje dezer dagen aan een bediende mode. Den volgenden morgen al vroeg stond de modista van mevrouw voor do deur, om te vragen wat mevrouw toch bedeelde met die booze briefkaart, om nu eindelyk de japon eens af te leveren, want ze had volstrekt geene japon voor mevrouw onderhanden. Een paar uur later bracht de post een briof van een koopman elders, met de vraag wat meneer toch bedoelde met zyne reclame op die oude rekening, die al lang in orde en betaald was. Den volgenden dag arriveerde eene bezen ding wyn, „overeenkomstig uw geoorde order van 9 dezer." Op hetzelfde oogenblik komt een bezoek van iemand, die volstrekt niet begrypt, hoe meneer nu nog boos kan zijn over eone zaak, welke ze immers oen halfjaar geleden uit de wereld hadden gemaakt. Enz., enz., enz. De bediende hadde 40 briefkaarten aan het. postkantoor in de bus gestoken, en zoo waren al de 40 verouderde of met opzet teruggehouden boodschappen de wijde wereld ingegaan. Van den lammerenhandel in voor koop, welke verleden jaar in deze dagen op Tessel reeds in vollen gang was, verneemt men tot hed6n niets. Niettegenstaande den strengen winter, ziet het wolvee er flink uit, zoodat de veefokkers zonder groote zorg den lamtyd te gemoet gaan. De in ons vorig nommer vermelde brand in de brandvrye katoonfabriek te Gronau van den heer Van Deldon is onder bet werken te zes uren des namiddags ontstaan; hoe, is onbekend. De fabriek is totaal afgebrand. Er waren 55,000 spindels in werking, met circa 240 arbeiders. Een zestal personen zyn door hot omvallen van muron verwond, één ernstig Do andere fabrieken bleven behouden. By de brandweer was niet de minste orde, en op de vraag wie eigenlyk ordors gaf, werd ten antwoord gegeven: „ieder 1" Om negen uren kwam er eene spuit uit Enscb9dee en een kwartier later eene uit Epeevenwel konden deze weinig meer uitrichten. Van de arbeiders der afgebrande fabriek zyn nagenoeg 150 uit Losser. Een t el o g ra m u i t St.-Petersburg zegt dat half officiéél bekend is geworden, dat de conversie der 6-pcts.-hypotheek-obl. der Grondcredietbanken in 5-pcts.-aandeelen binnen oen betrekkeiyk kort tydsverloop kan worden verwacht. De groote fabriek der „Arthur Manufacturing Company", to Chicago, is door brand vernield. Een hevige sneeuwstorm be lemmerde het blusschen. De schade bedraagt 200,000 dollars. Daar de 30ste verjaardag van de opheffing der lyfeigenschap in Rusland te St.-Petersburg mot officieel gevierd werd, in de kerken werd alleen eone mis gelezen voor de zielrust van Alexander II, beslo ten de studenten der universiteit en de kwoe- kelingen der geneeskundige school om op eigen gelegenheid di9n dag te gedenken door.... geen van allen naar de colleges to gaan. Alle gehoorzalen bleven ledig en de hoogleeraren liepen in de corridors heen en weer, daar hot toch hunnerzyds met aanging om zich by de werkstaking der studenten aan te sluiten. Men hoopt dat deze op zichzelve vry onschul dige demonstratie voor de studenten geene onaangename gevolgen hebben zal. De bladen wyddon allen min of meer belang- ryke beschouwingen aan den dag, waarop 30 jaar geleden het slavenjuk gebroken werd, waaronder 40 millioen boeren eeuwenlang go- bogen hadden gegaan. Een gebeurde geschiedenis: Myne vrouw stond aan de telephoon en sprak tegen my. Ik hoorde duidelyk hare stem en datzy my verzocht even thuis te komen, maar waarom oigeniyk, dat kon ik maar niet ver staan. y/as er aan het instrument iets niet in orde? Was ik plotseling doof geworden of beefde hare stem zoo geweldig? Wannoerdat laatste hot geval was, dan zou er zeker iets gebeurd zyn, misschien wel iets vreeselyks. Ik snelde mijn bureel uit en sloeg den kori sten weg naar huis in. Angstige gedachten maakten zich van my meester. Zou myn huis soms in brand staan? Ik zag naar boven; geen roode gloed was aan den hemel te be speuren. Maar wat dan? Zou een der kindoren plotseling ziek zyn geworden? Hemelsche genade, misschien was er wol een ongeluk gebeurd zeker hadden zy weer boven op het portaal gestoeid, en was er één van de trappen gevallen. Daar sloeg iemand in volle vaart den hoek om en liep my byna onderste-boven, het was myn oudste jongen. Jan, Jan, zeg me wat is er gebeurd? riep ik, naar adom snakkend, uit. Hy stond voor my, blykbaar zelf naar woorden zoekend; eindelyk bracht by er met moeite uit: „ze is weg.". „Weg! ze is weg! Wie, wat is weg?" en ik groep myn jongen by een arm, schudde hem heen en weor. -Maar antwoord dan toch!" „Och ja, da blocker bo9ft baar gehaald en. „De lilecker? Haar gohasld? Maar wat is er dan toch gebeurd?" „Wel, de bleekor heeft de waschmandeu gehaald en éóne er van, de kleine, is hem ontstolen." Eindelyk, hè dat was een pak van myn hart. Nu, het verlies van die waschmand viel te dragen, vergeleken by wat ik my reeds voor akeligs in het hoofd had gehaald. Kal mer wandelde ik verder. Thuis gekomen, vond ik den waschwagen voor de deur en myno wederhelft plus de van haar zoeken naar de gestolen waschmand teruggekeerde dienstboden en den een even vruchteloozen tucht gem '.akt hebbenden bloekersknecht ia druk gesprek. Ik liet my alios omstandig verhalen, boo by de manden zelf op den wagon meende to bobben geplaatst en dat er nu eeno weg was, en hoe hy dacht dat het kon gebeurd zyn, enz. En ja, als dat alles zoo was, dan moest er maar aangifte gedaan worden by de politie. Maar hoe zag die mand er uit? Z.tt er voel waarde in? Och neen, antwoordde myne vrouw, niet zoo heel veel, er, van boven was zy met eeno bonte keuken schort bedekt. „Hoe zegt u, mevrouw, met eeno bonte keukenschort?" informeerde de bleekersknecht belangstellend en stapte met een onderzoekenden blik weer naar den wagen terug. „O, maar dan heb ik ze toch op myn wagen! dan staat zy daar!" „Uilskuiken!" was al wat ik zeggen kon, meteen de deur voor don neus van den niet minder vorbou- wereerden bleekersknecht toeslaande. Geveilde pez*oeelexi. Gehouden verkooping aan don Burg alhier, op Zaterdag 14 Maart, ton overstaan van den notaris J. A. Van HamelHot hui3 en erf aan do oostzyde van do Middslstegracht, No. 87, kooper J. Smit, voor ƒ2580; het huis aan de zuidzijde vau de Houtstraat, No. G, kooper J. Van Riet, voor 1910.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 5