||o> 9530 Dinsdag TT Maart. A°. 1891. (Bezs (Ccurani wordt dagelijksmet uitzondering van {Zpn- en feestdagen, uitgegeven. Oit nommer bestaat uit TWKü, Bladen. Leiden, 16 Maart. Feuilleton. Westerland-Sylt. LEIDSCH gSi DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: "foor Leiden per 8 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. V Offloieele Kenniageringen. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gezien het adres van den directeur der Naamlooze "VennootBohap: DE LEIDSCHE ZOUTKEET, hou dende verzoek om vergunning tot het plaatsen van ■een nieuwen stoomketel in de Zoutkeet aan den Ouden Singel No. 250; Gelet op de artt. 6 en 7 der Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat ge noemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd ia; alsmede dat op Dinsdag don 31sten Maart a. s., 's voormiddags to elf nren, op het Raadhuis, gelegenheid zal wor den gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 16 Maart 1891. E. KIST, Secretaris. Ten gevolge van het aan mejuffr. J. G. Blok verleend eervol ontslag, is er oene va cature ontstaan aan do Jongensschool 1ste klasse, ter vervulling waarvan B. en Ws. den gemeenteraad de volgende voordracht aanbieden, ter benoeming van eene derde on derwijzeres, op eene jaarwedde van 550, als lo. mej. W. Klinkert, werkzaam aan de be trokken school; 2o. mej. H. M. Kuhlmanu, onderwijzeres te 's-Gravenhage, on 3o. mej. B. Van der Harst, werkzaam aan eene der openbare scholen in deze gemeente. Ter vervulling der vacature van derde on derwijzeres aan de Meisjesschool 2de klasse, ontstaan door de benoeming van mej. Weyers tot 2de onderwijzeres aan de genoemde school, wordt de volgende voordracht aangeboden ter benoeming van eene derde onderwijzeres aan de genoemde school, op eene jaarwedde van f 550: le. mej. D. M. Chr. Van de Kreke. onderwijzeres te Gorkum; 2o. mej. J. C. G. Middelveld Viersen, onderwijzeres te Enschedoe, en 3o. mej. S. E. Muller, onderwijzeres te West-Terscbelliog. Ter vervulling eener bestaande vacature aan de openbare school der 4de klasse No. 1 is de volgende voordracht opgemaakt ter be noeming van een derden onderwijzer op eene jaarwedde van 550, alslo. P. J. Porta- nier; 2o. A. Horree, en 3o. G. L. Hofsteenge, allen adspiraut-onderwijzer in deze gemeente. Door het vertrek van mej. S. M. Altmann en den heer A. Vroom, de eerste 3de onder wijzeres en de tweede 3de onderwijzer aan de openbare school der 3de klasse No. 1, zijn er aan die school twee vacatures ont staan, ter vervulling waarvan B. en Ws. den Raad eene voordracht aanbieden, ter benoe ming van eene derde onderwijzeres en van een derden onderwijzer, voor ieder op eene jaarwedde van 550, als a. lo. mej. E. Van der Harst; 2o. mej. H. J. A. Ridderhof, en So. mej. S. M. Prins, allen werkzaam aan de openbare lagere scholen in doze gemeente; b. lo. W. A. Krie8t; 2o. P. J. Fortanier, en 3o. A. Horree, allen adspirant-onderwij- zers alhier. Naar aanleiding van een desbetreffend verzoek van H. J. Van Raay, geven B. en Ws. in overweging aan adressant wegens vestigiDg in de gemeente met 13 Februari jl. terugbetaling te verleenen van schoolgeld, lager onderwijs, voor een kind, leerlinge der Meisjesschool 2de klasse, een kind, leerling der Jongensschool 2de klasse, en twee kinde ren, leerlingen van de Leerschool, over de maand Januari van dit jaar, tot een gezamen lijk bedrag van vier gulden. Naar aanleiding van een zelfde verzoek van J. Lutgeys, deelen B. en Ws. den Raad mede 'dat de leerling der Hoogere Burgerschool voor Jongens, P. M. Schreuders, reeds op 15 Novem ber jl. de school en de stad heeft verlaten. Zy geven alzoo in overweging aan adressant vrijstelling of terugbetaling te verleenen van schoolgeld voor zjjn pupil P. M. Schreuders, leerling der Hoogere Burgerschool voor Jon gens, over de laat6te drie kwartalen van den cursus 1890/91. Aan den gemeenteraad doen B. en Ws. toekomen twee missives van de Commissie van Beheer der in het vorig jaar gehouden tentoonstelling van schilderijen en van de Commissie voor het Stedelijk Museum, om trent eene overneming door de gemeente van het daarbjj omschreven ameublement, als eene ronde bank en twee lange banken ten behoove van de Kunstzaal achter het Stedeiyk Museum. Vermits het ook B. en Ws. wenscheljk voorkomt dat de gemeente de beschikking erlangd van bedoeld ameublement, dat, zooals de Commissie van de tentoonstelling opmerkt, geheel overeenkomt met den stijl der Kunst zaal, geven zij in overweging tot den aankoop van dat ameublement voor de som van /302.89s te besluiten. Een staat van af- en overschrijving, strek kende tot verhooging van Volgn. 85 der ge- meente begrooting voor dit jaar met ƒ303 te vinden door afschrijving var. dat bedrag van den post tooi- Onvoorziene Uitgaven, wordt tevens ter vaststelling aangeboden. —Den gemeenteraad deelen B. en Ws. med9 j dat het tarief van heffing voor het ophalen van de brug onder Leiderdorp, genaamd de SpaDjaardsbrug, voor de heffing waarvan aan de gemeente Leiden en het Hoogheemraad schap van Rijnland gemeenschappelijk con cessie is verleend bij koninklijk besluit van 14 Mei 1873, laatstelijk wederom voor den tyd van drie jaren, ingaande 1 Mei 1891, verlengd by kon. besluit van 10 Januari 1891, luidt als volgt: Voor het ophalen der brug, voor elk vaartuig4 cents. Wanneer de klap mede moet opgehaald worden, nog 4 Wanneer de brug wordt opge haald na zonsondergang 8 Moet na zonsondergang de klap mede opgehaald wordeD, nog 8 Vermits de bestaande brug wordt vernieuwd en vervangen door oene dubbele ijzeren op haalbrug, welk werk einde Mei a. s. op af- verven en teren na voor de eerste maal moet worden opgeleverd, zal, naar B. en Ws. zeggen, het tarief moeten worden herzien. Na overleg mot de commissie van fabricage hebben zij gemeend het bruggeld te moeten bepalen voor het ophalm van de brug voor elk vaartuig op tien cents en na zonsonder gang op twintig cents. De dienst wordt druk ker by de aanstaande vaartverbotering, zy vereischt meerder personeel en wordt be spoedigd wanneer met eeu of twee enkele geldstukken kan worden betaald, torwjjl thans steeds 4, 8 of 16 centen moet worden voldaan. Het bestuur van het hoogheemraadschap van Rynland beeft zich, blijkens bet besluit van de Vereenigde Vergadering, met het voorstel van B. en Ws. vereenigd, voor zoo veel Rijnlands aandeel betreft, zoodat zij den Raad in overweging geven het tarief van heffing voor het ophalen van de brug onder Leiderdorp, genaamd de SpaDjaardsbrug, vast te stellen als volgt: Voor het ophalen van de brug vóór zons ondergang, voor elk vaartuig tien cents, voor het ophalen van de brug na zonsondergang voor elk vaartuig twintig cents, en bet college van B. en Ws. te machtigen in gemeenschap met het bestuur van Rijnland, de daarvoor noodige concessie aan de Regeering aan te vragen. Het komt hun voor dat dit tariof billijk kan geacht worden en niet drukkend voor do scheepvaart, zoowel met het oog op dierge lijke heffingen voor andere bruggen, als op grond van de belangrijk» verbetering, welke natte goudleereu schoentjes, welke, door het zeewater bevochtigd, er b(jna ontoonbaar be gonnen uit te zien. Rectow had juist den eereten brief van zijDe vrouw ontvangen. „Wees gerust, moedertje", fluisterde hjj, „als ik u later alles vertel, zult ge er be paald hartelijk om lachen." Had hy echter op dat oogenblik zyn vriend kunnen gadeslaan, dan zou hy hebben moeten bekennen, dat nergens de onzicht bare geesten van liefde en poëzie gevaar- lyker rondzweven dan over de zilver ver lichte toppen der duinen. Zoo was het ook hier; Reetow, die meende zoo gemakkelyk de rol van huisvader te kunnen vervullen, dacht aan niemand anders dan aan de lieve Lisa. Waarom had zy gezegd niet te willen trouwen, dacht hy; en hoe kwam het, dat er zoo plotseling oen lichtstraal in zyn hart was gevallen, tot hiertoe gesloten voor iedere teedere aandoening Hoe kwam het, dat deze korte kennis making met Lisa hem deed gelooven dat er ook edele, onzelfzuchtige vrouwen bestonden Rectow ontmoette Lisa dag op dagnu eens wandelde hjj aan hare zyde langs het strand, terwfll de zonnestralen op hare sneeuwwitte handjes .vielen, welke vlytig de groote bloem- FRIJS DEK ADVERTENTIÉN: Van 16 regel» 1.05. Iedere regel meer /6.1TJ. Grootere letters saar plaatsruimte. Yoor het incasseeren buiten de stad wordt /'0.19 berekend. ten gevolge van de vernieuwing der brug voor de scheepvaart wordt verkregen, waarop dan ook indertyd door belanghebbenden is aangedrongen. Ingevolge de voorwaarden, door de Gedepu teerde Staten gesteld by het verleenen van de vergunning tot vernieuwing van de brug krachtens da Provinciale Verordening ter voorziening in scheepvaartbelangen, zal de nieuwe dubbele ophaalbrug op de hoogte van het bovendek eene doorvaartwydte aanbieden van 10 meter en de constructie zoodanig zijn, dat de vrye ruimte, bovenwaarts gemeten, by geopende brug op het einde der vallen, nog minstens 7 meter bedrage. In den Ryn wor deD, ter geleidelyke invaart aan weerszijden der opening, remmingswerken aangebracht, gezameniyk lang 30 meter, terwyl in de Zgl nabij de brug voor het vastmeren van vaar tuigen 8 stuks palen worden goslagon. Het werk is aanbesteed voor de som van 8375, waarvoor eene bydrage uit de Pro vinciale fondsen wordt verstrekt van 2760. De commissie van financiën heeft de rekening en verantwoording der dd. Schuttery alhier, over den dienst 1890, onderzocht. Ver mits dat onderzoek tot geene bedenkingen heeft geleid, geeft zjj in overweging die reke ning voorloopig vast te stellen in ontvangst en uitgaaf ad ƒ8556.931/,, sluitende alzoo quitte. Dezelfde commissie heeft geene bedenkin gen tegen den in hare handen gestelden staat van af- en overschrijving op de begrooting van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, dienst 1890, weshalve zy voorstelt, ook die goed te keuren. Aan de universiteit alhier is het candi- daats-examen ln de Nederlandsche letterkunde afgelegd door den heer W. Van Everdingen. By de heden gehouden openbare verkoo- plng van cokes, ln partyen van 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste pryzen26.50, 5.60 en ƒ2.75; de laagste: ƒ26.50, 5.50 en ƒ2.75. De eerstaanwezend-ingenleur te 's Graven - hage zal, onder nadere goedkeuring van den minister van oorlog, in het openbaar aan besteden lo. het maken van een straatweg naar het schietterrein te Katwyk (begrooting ƒ6450); 2o. het bouwen van een magazyn voor de munitie van 2 batteryon veld artillerie teLsiden (begrooting 1550). Deze aanbesteding zal geschieden by onliele inschry?ing op Vrydag 3 April 1891, des voormiddags te 11 uron, in het genie-magazijn by de kazerne den Doelen, te Leiden. kelken tot guirlandes en ruikers samenbon den, dan weer hielp hy haar champignons in hare open parasol verzamelen. „Hoe komt het toch", riep zy somtyds uit, „dat gy geene champignons van padden stoelen kunt onderscheiden Als vader van een gezin moest gy daar meer verstand van hebben1" „Het is vreemd", zeide Lisa vaak tot zichzelve, „dat het hem geen genoegen schynt te doen, als ik van zyne vrouw en kinderen spreek, het zou my een genot zyn, van hen te spreken, maar by hem is dat niet zoo; nu, wy zullen die teere snaren niet meer aanroeren." Eens ging het geheeie gezelschap de duinen beklimmen. Sidonie stelde zich als een hulpeloos jong meisje aan en kon zonder Rectows hulp onmogeiyk de blauwe gentiaan bereiken, verbeeldde zy zich, daarby liet zy zich door hem tot den laatsten stap ondersteunen. Lisa werd door Erckedorff begeleid, was ongekunsteld vrooiyk en plukte hier endaar eene bloem. Eens had hy eene gele roos uit zyn knoops gat genomen eu haar die aaugeboden. Hij had daarby glimlachend gezegd: Wordt vervolgd.) Sioveile van Nathalie Von EscMruth. dooe Johanna. ?0) „Neen, ik ben hier onder de hoede van e ene familie." ^Liea!" riep Sidonie, „baast u toch, laat my*«zce!ang niet wachten.^ h'et was waariyk eene klucht mejuffrouw Sidor.ve to zien met donkere randen om hare ooglecVn en roode vlekken op hare wang. Zeker van den schrik. Zy natfl dadeiyk den arm van denpseudo- vrygezel eliet Rectow alieen met hare jeugdige v.tjeadin. „Veroorlo of my, Oat ik my aan u voor- et elio! Ik ben Ercksdorff." „Ja, mejutrrouw Sidonie heeft my' reeds van u verhaaluvj antwoordde Lisa heel vry- moedig. „Van my?" „Ja, maar zy s/irak nog meer van uw vrienddien vond zij den interessantsten man van de geheeie badplaats." Het speet den jongen officier dat hy zich voor een getrouwd man moest laten door gaan, doch er was niets aan te doen en hy verhaalde van het thuis van zyn vriend alsof het zyn eigen wae. „Zoo, dus is uwe arme vrouw ziek?" Z9ide Lisa medelydend, „dan is het dubbel hard zoover van haar verwyderd te zyn, maar wees getroost, wy zullen iederen dag over haar spreken, dat zal u verlichten." Dus was de jonge officier verplicht eiken dag de rol van een getrouwd man op zich te nemen en gedurende hunne wandelingen langs het strand van huls, vrouw en kind te spreken, doch des namiddags lag hy een zaam in het zand der duinen en etaardo onbeweeglyk in de blauwe golven, terwijl bij in zyne ooren steeds de heldere, vrooiyke meisjesstem hoorde weerklinken, endiebeer- lljke, groote ktnderoogen voor hem meende te zien, welke van eene feeënwereld schenen te spreken, eene wereld vol liefde voor hem openden en een gouden trouwring in de verte deden schitteren. Een trouwring? AVat bad hy met dien van zyn vriend gedaan Vervulde by niet de rol van Ercksdorft', een getrouwd man? Sidonie wandelde intusschen in het heer lijke maanlicht langs de kabbelende golfjes en trok hare reseda-kleurige japon dichter om zich heen, geen acht gevende op de

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1