Feuilleton. föegcllng der Brievcnposter'j, Tweede Kamer. - Zitiing van 14 "Maart. Op art. 1, omschrijving van brieven,gedrukte stukken, nieuwsbladen, bijvoogsels, monsters en gedrukte stukken, waren voorgesteld de volgende amendementen: door de Commissie van Rapporteurs, „om te verstaan onder nieuwsbladen alle periodiek, doch ten minste eenmaal 's maands verschijnende bladen en couranten"door den heer Smidt „tot gelijk stelling van nieuwsbladen en bijvoegsels met gedrukto stukken." De heer Smidt, lijn amendement toelich- tondo, betoogde de wenschelykheid dier gelijk stelling, omdat bij niet inziet, waarom eene courant moet begunstigd worden boven een of ander nuttig wetenschappelijk werk. Door do Commissie van Rapporteurs werd het amendement evenwel ontraden. De heer Veegens verklaarde ook geene enkele reden te zien om dagbladen boven andere drukwerken te bevoordeelen en gaf er de voorkeur aan om hot goheele artikel, de onderscheiding vaststellende, te doen vervallen. Gevraagd werd het aantal hectographische of andere afdrukken, dat als drukwerk kan verzonden worden, van 20 op 5 exemplaren te brengen. De minister van waterstaat bestreed de beide amendementen. Een uniformport voor couranten en drukwerken zou den Staat twee ton kosten en is onnoodig. Het prerogatief voor couranten berust op usanlie, noodzake lijkheid van spoedige ontvangst en het perio diek karakter, terwijl het gewone port te zwaar op den abonnementsprijs zou drukken. Om maandbladen als nieuwsbladen to be schouwer, vond de minister zeer bezwaarlijk, daar men dan ook driemaandolijkscho- en jaar bladen daarmede zou moeten gelijkstellen Losse banden van boeken zullen waarschijnlijk als drukwerk beschouwd word-n Do heer Smidt, replicoer6ndo, handhaaft zijn amendement. De hoor Hackay verklaart nader de bedoe ling van het amend, der C. v. R., dat minder ver gaat dan de Regeering in de uitsluiting van tijdschriften. De maandelijksche bladen kunnen nog wel practisch tot de nieuwsbladen worden gerekend te behooren, omdat ze inder daad dikwerf nieuws geven. Spr. erkent dat de grens moeilijk is te trekken, maar daarom juist moet men die een weinig ruim nemen Spr. trekt het amendement evenwel, om de ondervonden bestrijding, in. De heer Hartogh meent dat de minister wat vrijgeviger kon zijn ten aanzien van gehec- tographeerde stukken. Tegen misbruik waakt de verplichting, om ze geopend te verzenden. Na repliek van den minister, die het amen- dement-Smidt blijft ontraden, vooral om het groot, door de schatkist te ïyden verlies, - die eene nadere verklaring omtrent do gehec- tografeerdo stukken thans niet geven wil, doch onderzoek belooft voert de heer Smidt aan, dat het finantiëel argument tegenover het, practisch belang wijken moet. De heer Holdt komt nog eene op voor de kleine bladen, die om de veertien dag-n en do maand verschijnen. Spr. acht dit art. on- bilitjk. De ontwikkeling van de kleine pers wordt door deze wet onmogelijk gemaakt en spr. betreurt het uitrekken van het amend, der C. v. R. H(j hoopt dat er alsnog een Wcsterland-Sylt. Novelle van Nathalie Von Eschslrulh. dook Johanna. 7) „fk vertrouw mij volkomen aan u toe", zeide dé „schoone", een vyandigen blik op Rectow werpend, want het woord „getrouwd" scheen haar m het geheel niet aan testaar. „Kom laat ons nu naar boven gaan Ik vind dat droomen en peinzen iu de open lucht zoo heerlijk, vooral in de vriie natuur. Mijne verwanten plagen er mfl zoo dikwijls mede zij noemen mij het manescbynpiinsesio, om dat :k naar 1 un inzicht wel in staat ben van bloemengeur en maneschijn te levei .Jammer dat de eierschalen onder hare voeten kraken", dacht Rectow. „Van rozengeur, maneschijn en liefde, lieve juffrouw, want liefde alleen legt den grond slag lot geluk." Do „schoone" antwoorddo met een zucht, doch es: zij woorden kon vinden, :ukfe eer<o hevig» windvlaag haar bp het opgaan der kaju. rrrap met een ruk den hoed met yergeetmijnieijes van het hoofd en tante „onversaagd" was verplicht er met de beide middel worda gevonden om den kloinen perio dieken te hulp te komen. Dat kan b. v. door aan lilt, C. toe te voegen een paar regels om de zaak ijoor den Koning te doen regelen. De Minister was togen het amend, der C. v. R. om de algemeenheid daarvan. Aan het verzoek van den heer Heldt kan hij evenw6l onmogelijk te gemoot komen, omdat dit de bezwaren togen genoemd amend, niet minder heeft. De beraadslaging wordt gesloten. Het amendement Smidt wordt verworpen met 04 tegen 11 stemmen. Het artikel wordt onveranderd goedgokeurd met 66 tegen 7 stemmen. Tegen de heerenSmidt, Hartogh, Veegens, Heldt, Schepel, Zijlker en Van Houten. Op art. 2 (monopolie) is voorgesteld een amendement van do C. v. R„ dat, blijkens toelichting van den heer Mackay, ten dool heefc om bij pakketten brieven te mogen verzenden, al staan ze niet in „onmiddellijk" verband tot don inhoud. Dat hiervan zoo groote misbruiken 't gevolg zouden z(jn als de Reg. wil doen voorkomen, begrijpt spr. niet. De minister neemt dat amendement over. Ook is nog voorgesteld een amend, van don heer Smidt, blijkens do toelichting bedoelende aan het. monopolie van den Staat te onttrek ken brieven, die zwaarder wegen dan kilogram. De heer Roëll behoorde tot de minderheid der C. v. R., die meende, dat de in een pakket in te sluiten brief uitsluitend verband mocht houden met den inhoud zeiven. Nu vreest bp groote misbruiken van het vervallen van het woord „onmiddellijk" van de uitdrukking „onmiddellijk verband." Do h9er Rooseboom meent dat er twjjfel is of men in een pakket een brief mag in sluiten, ja dan neen, op dit oogenblik. Het schijnt hom thans geoorloofd. Maar de C. v. R. meent dat dit voor het vervolg verboden is. De redactie van art. 2 maakt het ochter ten volle geoorloofd, waar in de 2de alinea bij hot vervoer van pakket ten door den Staat toegelaten wordt het in sluiten van brieven, op den inhoud betrek king hebbende. Op voorstel van den heer Tak Van Poort vliet wordt de vergadering tot Dinsdag ver daagd. Ia don loop der zitting is op voorstel van den voorzitter besloten aan de werkzaam heden toe te voegen: de interpellatie-Norman en een aantal wetsontwerpen, waaronder die betrekkelijk de hondsdolheid en de wijziging van de wet op de besmettelijke ziekten (be treffende de geneeskundige inspecteurs). s: meiigd Nieuws, Te Scheveningon kwamen gis teren negen Katwpksche en drie Scheve- ningsche schuiten versche visch aanbrengen. Zij hadden alle eenige dagen op de kust ge- vischt en besomden van f 49 tot f 140. Te Houtwyk zpn twee woningen en twee schuren door brand vernield; een paard en een geit kwamen in de vlammen om. Men schrijft uit Amsterdam, dd. 13 Maart: In den laatsten tyd is het hier kras met de inbrekerüen, en der politie schpnt het maar niet te willen gelukken don draad in handen te kragen. Dezer dagen vernamen handen naar te grijpen, wilde z(j hem ten minste behouden. Rectow wilde haar behulpzaam zijn, doch ze wees hem koel terug; toen echter Ercks- dorff een witzijden cachenez uit z(jn borst zak trok en met een verliefd gezicht zeide: „Wees zoo goed dezen doek voor altoos merkwaardig te maken, lieve juffrouw, en bind toch dat allerkeurigst hoedje er mee vast!" toen neigde zij heel beschaamd het hoofdje en fluisterde: „Ik dank u." Haar beschermer knoopte toen ridderlijk de beide punten van den doek onder haar lief kinnetje vast. „Frits, Frits, drijf hot toch niet te ver!" „Och, dat hoort du eenmaal bp bet ver- blpf aan eoi-e badplaats; geloof my, ik weet wol wat dat beduidt. In drie weken kent men elkaar en is men familiaarder dan by ons na oene kennismaking van een paar maanden." Tante „onversaagd" had intusschen, in jonge meisjes-droomen verzonken, in de zee slaan staren: de storm dreef de zilto drop pels in do lichtblauwe oogen en deed hare tengere gestalte in hot hemelsblauwe zome - japonnetje als etn riet in den wind balan ce ren. Maar al dat stormachtige weder deed wij, dat zy door het „klappen" van een dor aan de jongste inbraken schuldigen dezen op het spoor was; zelfs zou zp door dien ver rader in de gelegenheid gesteld wezen om de andere deelhebbers aan eene beraamde inbraak op de Brouwersgracht op heeterdaad te be trappen, maar kon die beraamde inbraak wegens het lawaai eener in dien nacht ge houden bruiloft niet doorgaan. In ieder geval, of de politie dan al of niet do wezenlpke of vermeende boosdoeners op bet spoor is, dat heeft niet kunnen beletten dat hedennacht opnieuw inbraak met diefstal plaats had en wel bp een goudsmid aan de St.-Anthoniebreestraat. Dit gilde schpnt (trou wens niet ten onrechte) heeren inbrekers by- zonder te bevallen. Kunnen zy de horlogos zeiven niet kwyt, dan wordt het uurwerk later door de werklieden der stadsreiniging in de beerputten gevonden, geiyk onlangs ge schiedde, en het goud versmolten! Welnu, uit de buitenkast van don goudsmid aan de St.-Anthoniebreestraat, waartoe men zich door behendige verwydering van den yzeren boom toegang wist to verschaffen, zyn hedennacht onderscheiden horloges, medaillons en andere voorwerpen van waarde ontvreemd. Dit ge schiedde in do onmiddellyke nabpheid van een politiebureel. In Engeland is men nog druk bezig met het opruimen van do sneeuw en het vrijmaken der spoorweglynen. Het kostte groote moeite, voordat do sneltrein van Londen en Plymouth, welke bp Rattery was inge sneeuwd, weer kon vertrekken. Vyfbonderd werklieden waren voor dezen arbeid noodig. Te Londen komen van alle kanten aanvragen om werklieden, daar men in de provincie op vele plaatsen geen werkvolk genoeg heeft om de belemmeringen zoo spoedig als wenschelyk is op te ruimen. Blpkens nadere bijzonderheden was het zeilschip „Bay of Biscaya," dat by Falmouth verging, oen stalen viermasler van 2282 ton inhoud. Het bericht, dat het schip op de rotsen was geworpen, word door eon slagers jongen te Falmouth gebracht. De joegen reed Dinsdag om één uur op een hit van St.- Ksverne naar Helston om daar te seiner, maar toen bp daar kwam, waren de telegraafdraden vernield. Daar hp op zijn paard niet verder kon voortkomen, zette de jongen zpn tocht naar Falmouth te voet voort. Gemakkelpk was deze tocht niet. Eens moest hy zelfs op handen en voeten anderhalve myidoorde sneeuw voortkruipen. Zpn gezicht was met oene üslaag bedekt en de yskegels hingen aan zy'ne ooren, toen hy eindelyk meer dood dan lovend Combellach bereikte. In eene arbeiderswoning bracht de slager den nacht door, en in den vroegen ochtend zette hy don marsch voort, totdat by om 9 uren te Falmoulh aankwam. Onmidaeliyk werden toen van daar booten uitgezonden naar de „Bay of Biscaye", maar toen deze er kwa men, was het schip reeds verlaten. Slechts een paar matrozen waren inmiddels door tou wen, hun van de kust toegeworpen, gered, maar alle overige opvarenden kwamen om. Het weer in Groot-BritaDnië blyft nog steeds zeer onstuimig. In het noorden blyft de strenge koude aanhouden en op vele plaatsen viel opnieuw veel sneeuw, terwpl bp de kus ten de hevige wind veel last en schade ver- hare stem toch volstrekt geen kwaad, wat meer en meer bleek. „Waar woont gy, mynheerik doe altoos myn best de menschen naar hun dialect te beoordeelen, maar gy, mynheer, spreekt zulk onberispeiyk Duitsch, dat men alleen met verrukking kan toeluisteren en er van be oordeelen geen sprake is." Zy zag nu met een vragenden blik naar den luitenant op, die met een vriendelpk knikje zyne visitekaartjes voor den dag haalde, nam er een uit waar de naam van zyn vriend op stond, en gaf hiermede het teeken, dat het kluchtspel van vergissingen nu eerst recht zou beginnen. „Veroorloof mp, lieve juffrouw, dat ik my op kartonpapier aan uwe voeten werp. Wat myn Duitsch betreft, ik spreek als krpgsman een echt soldaton-Duitsch. Me voilal Von Rectow, eerste luitenant in Oostertrpkschon dienst 1" Op het hooren van zyn naam keerde de jeugdige officier opeens het hoofd om. „Wat is or van uw dienst?" Ds vroolpke Ercksdorff gaf den vergeetach- tigeri vriend een stoot in de zpde en trok hem nader. .Ik wilde u voorstellen, beste Frits", zeide hp met nadruk en kneep hom nog eens ver oorzaakte. Voor zoover bekend, hebben bij den jongsten storm 60 personen, meest ma trozen van de gestrande schepen, en 3 gezag- vosrders, het leven verloren. By Start-Point strandde eene bark, die op weg was van Liver pool naar Valparaiso, waardoor de geheele bemanning, sterk 24 man, omkwam. Niet geringer zijn de verliezen, welke de storm te land veroorzaakte. Vooral langs de kusten en in Wales. In het Rhonda-dai zpn op het oogenblik 25,000 werklieden zonder werk, omdat de fabrikanten en myndirecteuren wegens ontvangen schade of de opeengehoopte sneeuw het werk niet konden voortzetten. Een Russisch offici e'r, De W i li ter, heeft, zooals men zich herinneren zal, de reis van St.-Petersburg naar Parystevoet afgelegd. Een Franschman, Sylvain Dormon, uit Arcachon, wil nu geheel wat anders onder nemen, namelpk de reis van Parys naar Mos kou op stelten doen. Hp is gisteren uit Parps gegaan en denkt den 25sten of 26sten April te Moskou te komen. Toen hy van de „Are de Triomphe" vertrok, was eene juichende menigte van wel 3000 menschen op do boen. Men liep hem na, op de wys „des lampions" zingende: „Naar Mos kon, naar Moskou!" Do vensters der rue Royale waren vol menschen en steeds groeide de menigte aan, tot van lieverlede de stelten- man met zyne groote schreden zpno bewon deraars achter zich liet. Hyzelf heeft zpne stelten vervaardigd, waar aan hy twee kleine riemen verbonden heeft om die aan zyne voeten en beonen vast te maken. Voor allo zekerheid nesmt bp nog een paar stelten op reis mede. Sylvain Dormon was te Arcachon sinds geruimen tyd bskend als een voorbeeldeloozs steltenlooper. Naar men weet. is in het moerasachtig Fransche departement Les Landes het gebruik van stelten onder de bewoners van het platte land zeor gebruikelyk. Bp eene dansparty teKilgore, een stadje in eene mpnstreek, 20 myien van Catlettsbnrg, in Kentucky, waarbp veel geest- ryko dranken werden gebruikt, kregen Dins dag-avond twee dansers over eene der „da mes" twist, en schoten op elkaar. Daar alle aanwezigen met revolvers en messen gewa pend waren, ontstond een algemeen gevecht. Do vrouwen en meer vreedzame gasten vlucht ten, de lichten werden uitgedoofd, maar men bleef vechten. Er worden wel 200 schoten gelost. Eén man kwam om, 6 werden doo- deiyk en zeer yelen minder ernstig gekwetst. De hertog van Braganza, de vier jarige kroonprins van Portugal, en zyn ander - half-jarige broeder Manuel hebben de mazelen. De geneesheeren te Berlyn heb- ben besloten, als zij uitrpden hunnen koetsiers witte hoeden met een rooi kruis te doen dragen, opdat by plotselinge ongevallen het publiek zien kan dat in het rijtuig een des kundige zich bevindt, die torstond hulp ver- leenen kan. In Marokko maakt men zich eenigszins bezorgd over de mogelyke gevolgen van den onverwaebten dood van don Engel- schen gezant sir William Kirby Green. Hp stierf onmiddellyk na een zeor heftig onderhoud met den sultan gehad te hebben. Waarover dit liep, wordt r.:et gemeld. manend in den arm. Toen zeide by op zoet- sappigen toon: „Veroorloof my, mejuffrouw, u den heer Ercksdorff, gelukkig vader van twee veelbelo vende knapen van omtrent zeven en negen jaar en echtgenoot van een lief, maar jaloersch vrouwtje, voor te stellen." Het „Roosje" lachte gedwongen en keek zoo onverschillig mogelpk. Rectow daarentegen maakte lachend eene buigiDg, zeggende: „Gy kunt u dus gerust aan mpne pro tectie toevertrouwen, geëerde dame, temeer, daar gy voor dezen huwelpkscandidaat zeer op uwe hoede moet wezen. Gy kunt vol strekt niet gissen met welke veroverings plannen deze heer naar het strand gereisd isik wed dat hp den trouwring reeds kant en klaar in den zak draagt." Nu had Rectow zyn doel bereikt. Het „Roosje" lachte, keek met, verliefde blikken den pseudo-luitenant aan, terwpl zy den gehuwden vriend geheel ignoreerde. Met bevende vingeren had zp reeds een glanzend rosé-kaartje uit haar gordeltaschje genomen er. het met eene allerliefste buiging den lui tenant overgegeven. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 14