Even Hadat alt voorgevallen was, bleef een vaartuig, met etroo beladen, een poosje onder genoemde brug bekneld zitten. Voor bet een was de brug dus te hoog, voor het andere te laag. Van een met varkens en biggen beladen en van de wokeiykecho veemarkt komenden wagen brak bi] de Borstelbrug eene as, waar door het voertuig niet verder kon. De levende en eeu vul sccierp geluld gevende inhoud, de kleinste soort in manden gepakt, moest op eer, anderen wagen worden overgeladen, waarmede veel tod gemoeid g.ng Intusschen was er voor gezorgd dat de passage over de trauuails weer zoo spoedig mogelijk vry wa3. Men meldt uit Katwyk aan Zee, dd. 12 MaartGisteren kwam hier geoue enkele schuit aanheden zoven, welke van ƒ30.25 tot ƒ118.60 besomden. De prijs der viscb was tamelijk hoog. Binnenlekschol gold ƒ4.90 tot ƒ5 70, braad ƒ3.85 tot ƒ4.45 en schar ƒ4.15 tot 4.70 per mand. Tarbot, tong, enz. werd niet aangevoerd. Een nieuwe manier van bedelen wordt in de laatste dagen te Rotterdam in prakijjk gebracht door eenige kinderen, die, waarschijnlijk op last van hunne ouders, op hoeken van drukko straten gaan staan schreien en dan voorgeven geld te hebben verloren, waarna zeer dikwijls een medelijdend persoon hun hot zoogenaamd verlorene teruggeeft. Dit bedrog ontdekte gisteren eeu heer, die eerst op den hoek van de Jonkerfransstraat een bedrag van f 0.50 aan een meisje gaf, doch eenige oogenblikkon later hetzelfde meis.ie weder op den Goudschenweg zag etaan, al waar zij op dezelfde manier trachtte het pu bliek te misleiden. (R. N.) Tegen het einde dezer maand zal weder een aantal werklieden aan de koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen, in liquidatie, te Amsterdam wor- deu afgedankt. Zy werden onlangs daarvim verwittigd. Volgens medodeeling van don geneeskundigen inspecteur voor Noord-Hol land, is de mazelen epidemie te Amsterdam De burgemeester van Amster- dam brengt ter kennis der ingezetenen, dat hem door de gezondheidscommissie is mede gedeeld dat, volgens bericht van do inspec teurs voor de keuring van voedingsmiddelen, zich in die gemeente van andere plaatsen in ons land ingevoerde blikken geconserveerde postelein in den kleinhandel bevinden, waar van de inhoud in zoo ruime mate opgeloste verbindingen van zware motalen bevat, dat togen het gebruik van geconserveerde postelein in blikken, ter voorkoming van schadelijke gevolgen, moet worden gewaarschuwd. Voor het Hof te Amsterdam werd gisteren behandeld de zaak tegen Bos en Tieman, die door de rechtbank onder scheidenlijk tot 8 en C maanden waren ver oordeeld wegens verspreiding van een op ruiend biljet onder de lotelingen in Februari 1890. Getuigen werden niet gehoord. Het O. M. vorderde bevestiging van het vonnis der rechtbank, terwyi de bekl. de strafbaar heid der handeling ontkenden met een be roep op hunne onwetendheid aangaande den strafbaren inhoud van het biljet. In de kom van het dorp Hout- rpk en Polanen zijn eergisteravond de berg plaats van den winkelier Hanou, eene wagen- makery en twee woonhuizen van het alge meen armbestuur afgebrand. De brandweer moest zich bepalen tot het behouden der nabystaande perceelen. Eene aanzienlijke hoeveelheid winkelwaren, hout en hooi, zoo mede de inboedels, werden mede door het vuur verteerd; op den inboedel van eene dor bewoonsters na, was alles verzekerd. Weder is het getal der oud- strijders uit den tiendaagschen veldtocht, ge rechtigd tot het dragen van het metalen kruis, met één verminderd, door het over- lyden van den heer A. Van Asperen, te Utrecht, die den leeftijd van 83 jaren bereikte. Uit Heinenoord wordt van 11 Maart gemeldHedenmorgen kwam zich hier op de bouwhoeve Oost-Leeuwenstein de eerste ooievaar in dit voorjaar vertoonen en een kykje nemen op hot daar reeds sedert de vorige eeuw bestaan Lveübetide nest. Te Breda is dezO week een jong- msnsch, die op de stoomtram stond van Breda naar Prineenhagen, toen ztfn hoed afwoei en Jtij dien wilde grijpen, van de tram gevallen, met ongelukkig gevolg, dat zijne beide beenen on-^r den wagen terechtkwamen en J verbriize'.d werden.' i De Belgische mailboot „Princeeee Josópbine," Dinsdag-ochtend van Ostende naar Dover vertrokken, heeft twee uren na het vertrek van Ostende het scheprad aan stuur boord gebroken, waardoor het geheel hulpeloos werd. Gelukkig was het adviesjacht „Ville d'Anvere" in de nabyheid, dat het ontredderde mailstoomschip op sleeptouw nam en het des avonds te 5. u. 30 m. weder in de haven terugbracht. Te Glasgow hoeft in de yzer- fabriek der heeren Dixon eene ernstige ont ploffing plaats gehad, waardoor vele worklieden gedood en gewond zyn. Ook do directeur der fabriek wordt vermist. Het geschil tusschen Engeland en de Vereenigde Staten over de visschery in de Behringzee zal nu gcone aanleiding moer geven tot moeilijkheden. Aan de „Daily News" wordt uit Parijs gomeld, dat te Londen reeds de overeenkomst is geteekend, waarbU beide rogeeringen zich verbinden het geschil door een scheidsrechter te laten uitmaken. Wie hiervoor zal worden aangewezen, is nog niet uitgemaakt, maar wel is besloten, dat de tegenwoordige toestand zal worden gehand haafd, totdat de uitspraak is gedaan. De Amerikaansche minister Blaino beves tigde dit bericht en zeide tot een medewer ker van de „Mail and Express," die een onder houd had met den minister over dit geschil „Hot geschil betroffende do visschery in de Behringzee is nu uit. Feitelyk is de quaestte reeds geregeld. Wy zullen de beslissing over laten aan een scoeidsrechter." De te Nieuw-York verschonende „World' gelooft dat de voornaamste vragen, welke ter beantwoording aan den scheidsrechter worden voorgelegd, opgesteld zullen worden door de gemachtigden van Engeland, Rusland en de Vereenigde Staten. Men zal dan de beslissing overlaten aan een staat, die geen Delang heeft by zeezaken, waarscbyniyk Zwit serland. Volgens een der bladen te Washington zal de beslissing, indien deze aan een scheids rechter wordt toevertrouwd, worden opgedra- aan koning Leopold van Belgié. Nog steeds komen berichten van ongelukken, welke tydons den hevigen sneeuw storm op de Engelsche kust zyn voorgekomen. By Falmouth strandde het zeilschip „Bay of Panama". Slechts eenige matrozen wisten zich te redden langs de touwen, welke hun met vuurpijlen van de kust werden toegezonden, maar de kapitein en zjjne echtgenoote kwamt-n met het grootste gedeelte der bemanning om. In Frankrijk heeft de storm zijn vernielen den invloed alleen op de kusten doen gevoe len. Te Toulouse, te Bordeaux en vooral te Calais was de storm zeer hevig. Een trein, welke Maandag avond uit Calais zou vertrek ken, werd door den wind uit de rails gewor pen. Eena locomotief, welke ter hulp word gezonden, onderging hetzolfde lot. Aan de „Tempe" wordt uit Tunis gemeld, dat de synagoge te Menzec, bjj Gabes, is ingestort. Vele kinderen zyn by deze ramp omgekomen. Tot dusver zyn reeds vierlijken gevonden. buitenland. Frankrjjk. De vertegenwoordigers der voornaamste kredietinstellingen te Parys hielden gister middag eene byeonkomst met den minister van financiën, ten einde middelen te beramen, waardoor hulp kan worden verleend aan de „CaisBe des Dépots et Comptes Courante". Men gelooft dezelfde middelen te kunnen ver krijgen, als die, waarmede het „Comptoir d'Escompte" werd geholpen. Men zal 60 mil- lioen fr. vragen aan de Fransche Bank. [Zie de telegrammen.] Het bedrag der indirecte belastingen ge durende de beide eerste maanden van 1891 overtreft met 7,790,200 fr. de raming en met 22,805,500 fr. de opbrengst in dezelfde periode des vorigen jaars. President Camot heeft weer een reis plan ontworpen. Den 17den Mei zal de pre sident zyne geboortestad Limoges bezoeken en daar de Pinksterdagen doorbrengen. Ook bestaat het voornemen om Erest te bezoeken, maar hierover is nog niets vastgesteld. OuitxiohlancL De „Iieicbsanzeiger" bevat het besluit, waarby do minister Von Gossler, op zyn ver zoek, van zijn ambt wordt ontheven, met behoud van den titel en rang van minister van staat en verleening van het grootkruis met do ster der Hohenzollernscho huisorde. Yerder bevat het officiéele blad het besluit, j waarby de heer Von Sedlitz-Trütz6chler tot minister van eeredienst wordt benoemd. Naar aanleiding van het besluit dor ba grootingscommissie betreffende de beperking der kredieten, welke de regeoring aanvraagt voor het bouwen van nieuwe pantserschepen, verklaarde de minister Von Bötticher gisteren in den Ryksdag dat de Bondsraad ten opzichte van dit besluit nog geane beslissing heeft genomen. De Pruisische regeering zou echter in den Bondsraad het besluit der commissie verdedigen en vermoedeiyk zullen de andere regoeringen zich daarby aansluiten. Intusschen keurde de Rijksdag de kredieten voor de twee pantsorschepen goed en nam daarna zonder discussio het overige gedeelte van de begrooting, het leeningsontworp en de patentwet aan. Ten slotte hield de voorzitter, do heer Von Levetzow, eene toespraak, waarin hy de belangstelling betuigde van den Ryksdag by don 70sten verjaardag van prins Luitpold, den prins-regent van Beieren. Vervolgens werd den voorzitter machtiging verleend om den prins-regent por telegram namens den Ryksdag geluk te wenschen. De toestand van den heer Windtbori,l blijft zeer ernstig. De hevige koorts blijft aanhouden, maar do krachten van den patiënt zyn tot dusver voldoende. Met het oog op den hooge'n leeftyd van den lijder achten de g». neesheeren echter den toestand zeer hacholyk. Reeds uitte daardoor gisteravond de „Ger mania" de vrees voor zyn naderend einde. D i rechter-Iong is hevig ontstoken. De beroemde arts Gorhardt verklaarde dat op WindthorstN leeftyd slechts één in twintig aangetasten zulk een aanval te boven kwam; de crisis kon evenwel nog eenige dagen aanhoudt n. Do algemeens deelneming is zeer groot. De bladen van alle partyen laten zich zeer sym pathiek over hem uit. Daar Windthorsi 's hoogbedaagde vrouw en zyne dochter te Han nover wonen, betrok hu gedurende de paris- mentszitting eene kleine gemeubileerde woning op eene derde verdieping in de Jacobstrasse. Daar is nu ook zyn ziekbed. Eenige ledm van het centrum zyn voortdurend in de veer kamer, om de talryke bezoekers uit alle maat8chappe]yke kringen te ontvangen. Terwyt de keizer gisteren naar den toestai d van don zieke ging vragen, zond de keizorin hom bloemen. Omtrent don toestand van den heer Windt horst vindt men in de Beriyoscbe bladen neg dit medegedeeld: Dinsdag namiddag tydens tie zitting van het Huis van Afgevaardigden hoeft hy wegens ongesteldheid de zaal ver laten en een rytuig doen komen om zich naar zyne woning te laten brengen. Reeds een paar weken had hy zich meermalen on wel gevoeld en werd hy gekweld door een hoest, welke steeds toenam. Hoe hem ook werd aangeraden zich te ontzien, daartoe was hij niet te bewegen. Sedert Dinsdag middag is hy onder geneeskundige behandeling. De „Time3" meldt uit Lissabon dat de onderhandelingen tusschen België en Portugal over de quaostie var. Muato Zamvo zonder resultaat gebleven zyn. De technische gede legeerde van België keert naar Brussel terug. Waarschynlijk zal nu de beslissing van den Paus worden ingeroepen. Brussel telt 354 officieren en 5698 man schappen der burgerwacht. Wil men weten hoeveel yver die burgerwachten voor hun dionst betoonen, men neme enkel de lyst der zaken van den tuchtraad ter hand. Gedurende het afgeloopen jaar werden er 2097 man schappen voor den tuchtraad gedaagd en men sprak slechts ruim 300 vryspraken uit. Dus bijna 1800 veroordeelingen. Z witserland. Luitenant Livraghi, de commandant der Italiaanscho politie te Massowah, die in hech tenis is genomen wegens de onbehoorlykheden, welke door hem te Massowah zyn bedreven, bevindt zich nog te Lugano, op Zwitsersch grondgebied. Tot dusver heeft de Zwitsersche regeering nog geene toestemming gegeven om hem over de grenzen te brengen. Livraghi dreigt nog veel erger dingen dan reeds be kend zyn aan het licht te zullen brengen, indien men hem voor den rechter brengt. Groot"I»i*itanuiö. In de gisteren door hst Lagerhuis gehou den zitting verklaarde baron Henry DcWorms, dat de regeering toe ree t tot al de bepalin gen der conventie ter pzichte van Swazieland, en dat, indien de Tr.- svaal zich aansluit by het Zuii-Afrikaanscb" olverbond, zy de rech ten op jie over Natal .tar gevoorde koopwaren zal innen krachtens c! bepalingen van het door dat verbond vast-gest ,1de tanef. Ia dat geval zal do wetgevende macht van Natal in overweging dienen ta nomen, of zy moet voortgaan het tegenwoordig tarief van Natal toe te passen op de algemeene koopwaren, welke eenvoudig door Natal worden gevoerd voor de consumptie in de Transvaal, dan wel of zy de reeds thans vorlóende uitzondering zal maken voor voorloop, wyn, thee en be werkte tabak, of dat Naial zelf zich by het bedoelde tolverbond zal aansluiten. Sir James Fergusson verklaarde, op 6one tot de regeoring gerichte vraag, dat het iiericht b9treffei.de het onderwerpen van do qoaestie der visschery in de wateren van Newfound land aan osn scheidsgerecht als juist kan wor den beschouwd, doch dat hy het vooralsnog niet gepast achtte, ophelderingen te geven. ar.-Hong.->lonn (el-.ie. De Oostenryksche Kamer van Afgevaardig den zal waarschynlyk aldus zyn samenge steld: Duitsche liberalen 110, Duitsche natio nale party 18, Polen 57, Ruthenen 8 jong- Czechen 36, onafhankelijke C'.echen en Czechon van Moraviö 13. katholieke conser vatieven 31, Slaven en Serbo-Croaten 23, club van Koronyi 8, conservatieve adel van Bohemen 18, gematigde party van Moravië 5, Italianen 9. Duitsche conservatieven 2, anti semieten 13, Rumenen 2. Wellicht herinnert men zich nog het bekende proces, dat voor acht jaren in Hon- garyo jg behandeld wagens het verdwynen van een Christen meisje, Esther Solomosi ge- heeten. Een Israëliet, Joseph Scharf, ten wiens huize zy woonde, werd beschuldigd haar gedood te hebben, maar het proces ein digde mot de vrjjspraak van Scharf en zyne medebeschuldigden, omdat er geen ander be- wys dan de bekende volkspraatjes geleverd kon worden. Te Pesth is nu bericht ontvangen, dat Es ther Solomosi te Nieuw-York woont en daar bekend is onder den naam Kohltoayer. Ook deze naam is bekend uit het proces, daar Kohlmayer, een christen kruidenier, verklaarde dat het mei9je het laatste in zyn winkel was gezien. Chili. Blykens berichten uit Chili is er weereen hevig gevecht geleverd tusschen de troepen van president Balraaceda en de congrestros- pen, waarin do laatsten de overwinning be haalden. De rogeering der republiek Uruguay zou hare bemiddeling hebben aangeboden. A vgentinië. De tolkantoren te Buenos-Ayres zyn weer geopend, maar de banken blyven nog steeds gesloten. De inschryving voor de nationale leening duurt voort. Men verwacht dat de bankiers te Londen voor 2,000,000 pd. st. zullen inschryven. Vele vreemdelingen e* Argentynsche kapitalisten hebben tot een aanzienlyk bedrag ingeschreven. De goudmarkt is flauw met vele vorkoopers. Telegrammen. DURBAN, 11 Maart. Onder voorwendsel van overtreding der verordeningen, voor de haven van Beira gesteld, hebben de Portu- geesche overheden aldaar de wapenen, de voor zes maanden strekkende levensmiddelen en twee sloepen in beslag genomen, toebe- hoorende aan eeu Engelech gezelschap, dat op eene jachtpartij uit was en zich van Dur ban naar Mashona begaf. Twee der Engel- schen kwamen hier terug en verklaarden mishandeld te zyn. Men liet hen zonder eten en drinken gedurende 24 uren. De overige leden van het gezelschap zyn te Beira in nooddruft achtergebleven. PARIJS, 12 Maart. Do „Société desDépüts et Comptes Courants" zal morgen by de recht bank eene gerechtelyke liquidatio aanvragen. De rechtbank zal terstond een curator be noemen. Ten einde de liquidatie te bevorderen, bebben de directeuren der Fransche Bank besloten een voorschot van 60,000,000 fr. te vorleenen. De „Paris" deelt mede dat de besprekingen, welke zyn gehouden betreflende het verleenen van hulp aan de „Société des Dépots et Comptes Courants" volkomen zyn geslaagd. De Fransche Bank heeft haren steun verleend en de liqui datie zal in der minne door een consortium geschieden. SOFIA, 12 Maart. De „Svoboda" spreekt nadrukkelyk het bericht tegen betreffende een verschil tusschen prins Ferdinand en liet ministerie, zoomede de geruchten aangaande eene venzoening met Rusland. RIJSSEL, 12 Maart. Het hospitaal te St.-

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2