DAGBLAD. N°. 9527. Vrijdag 13 Maart, A0. 1891. feze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 12 Maart. Feuilleton. Westerlaiid-Sylt. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maanden1.10. Franco por posta 1.40. Afzonderlijke Nommeran 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIBN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het in- oasseeren buiten de etad wordt 0.10 berekend. De zangvereeniging „Polyhymnia", te Steenwjjk, vierde dezer dagen haar tienjarig bestaan en het was bp die gelegenheid voor haren directeur, onzen vroegeren stadgenoot den heer J. Godefroy, een heerlijke en onver getelijke avond. Het zanggezelschap, met gemengd koor, togenwoordig uit ongeveer 60 leden bestaande, gaf ten aanhoore van velen eene met bijzon dere zorg voorbereide uitvoering, met mede werking van eenige leden van het Groninger Harmonie-Orkest, den heer Joh. Snoer, solo harpist en violoncellist te Amsterdam, den heer G. Van der Lubbe uit Leiden en een kinderkoor, samen ongeveer 150 personen be dragend. Het zeer talrijk publiek, dat de zaal geheel vulde, gaf voortdurend blijk van ingenomen heid met hetgeen te hooren werd gegeven, zoowel wat betreft de stukken voor orkest, als die voor koor en orkest, en den violon cel-solo van den heer Snoer. Ever. voor den aanvang der tweede afdee- ling, zegt de „Steenw. Crt.", waren wij getuige van eene bijzonderheid, welke vermelding ver dient. Toen trad namelijk een der dames leden naar voren, om den directeur namens de vereeniging dank te zeggen voor zijn steeds getoonden ijver en toewijding in het belang der vereeniging en aan de solisten, die hem ten allen tijde bereid hadden gevonden, eenige oogenblikken met hen te repeteeren, waarbij z(j hem een drietal prachtwerken op muzikaal gebied overhandigde en don wensch uitsprak, dat h(j nog lange jaren directeur van „Poly hymnia" mocht zijn. Blijkbaar zeer getroffen en verrast, dankte de heer Godefroy met een paar woorden voor dit hem aangeboden huldeblijk en nam het tweede deel een begin. De heer Coster, componist te Arnhem, was uitgonoodigd, om een zijner werken, dat op het muziekfeest te Deventer was bekroond, zelf te komen dirigeeren. De componist verklaarde, zeer ingenomen to zijn geweest met de wijze, waarop zjjn „Ritter Oluf' was bestudeerd geworden. De heer Snoer gaf nog eenige solo's op violoncel en harp ten beste en de heer Van der Lubbe op piano en beiden mochten, we gens hun verdienstelijk spel, niet heengaan, zonder nog eene toegift te hebben gegeven. Aan het slot der uitvoering kwam het glans punt van den avond, dat aan het geheel een schitterend einde gaf. Op het tooneel, dat een bosch voorstelde, schaarde zich het kinderkoor; de zangver- eeniging stond op de tribune, met het orkest in het midden en daarboven eene vlaggen- tropee met een eenvoudig, in sierlijke trek letters geschreven opschrift „Polyhymnia", welk een en ander een schoonen aanblik opleverde. Men zong toen „de Zweedsche Nachtegaal", cantate van W. F. G. Nicolaï, hetgeen, door het schoonklinkend orkest gesteund, op al de aanwezigen een diepen indruk maakte en aan het einde met een daverend applaus door het publiek werd beantwoord, en waarna door den heer S. Tromp Meesters het woord werd gevraagd, om namens alle aanwezigen te zeggen, dat de verwachtingen, die men van het concert had, wel groot waren geweest, maar niet te groot, om thans te verklaren, dat die verwachtingen door het gehoorde waren overtroffen, dank z(j allen, die mede hadden gewerkt om de herdenking van het 10 jarig bestaan op zulk eene schitterende wijze te doen plaat3 vindensolisten, koor, orkest, en niet het minst den directeur, die dit alles had geleid en geregeld. Het door den Raad der gemeente Ouds hoorn vastgestelde en door Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland goedgekeurde kohier van den hoofdelyken omslag voor 1891 sluit met een bedrag van 4694.50. De verlaging van 500 is gevonden in de 17 laagste klassen. Op de op 5 Maart jl. vastgestelde kiezers lijsten dier gemeente komen voor 226 kiezers voor de Tweede Kamer en Provinciale Staten, en 223 voor den gemeenteraad. Gisteravond kwam in de residentie per Staatsspoor van 7 u. 36 min. de broeder van H. M. de Koningin-Regentes, Z. D. H. de erfvorst van Waldeck-Fyrmont, aan. De hooge bezoeker werd aan "net station opgewacht door generaal-majoor C. H. F. graaf Du Monceau, en door den secretaris van de Duitsche legatio bjj ons Hof, dr. Von Biilow. Z. D. H. begaf zich dadelijk in een kofrjjtuig naar het paleis. In het „Hotel de Bellevue" te 's-Gra- hage is aangekomen prof. Liebreicb, uit Ber lijn, de uitvinder van de nieuwe geneeswijze van keeltuberculose. De Postwot in do Tweede Kamer. De heer Smidt heeft de volgende amende menten voorgesteld: lo. om uit art. 1 te doen vervallen do ver melding van nieuwsbladen en bijvoegsels; 2o. om in art. 2 in het Rijksmonopolio voor het brievenvervoer niet te begrijpen de brieven, welke zwaarder wegen dan een '/j kilogram 3o. om in art. 5 het port der gedrukte stukken te bepalen opcent voor niet meer dan 30 gram, en op: 1 cent voorstuk ken van 30 tot 100 gram, en verder tot en met 1000 gram, voor elk gewicht van 50 gram of gedeelte daarvan cent, en voorts voor elk meerder gewicht van 1000 gram of gedeelte van 1000 gram 2>/2 cent daarboven 4o. om aan art. 5 het volgende toe te voegenDe heffing van het port van gedrukte stukken, welke op geregelde tijdstippen wor den uitgegeven, kan, op de wyze, door Ons te bepalen, mede bjj abonnement geschieden; 5. te doen vervallen art. 6, rogelende het port van nieuwsbladen en bijvoegsels. De minister van binnenlandsche zaken heeft den commissarissen des Konings in de provinciën verzocht, voortaan, zoodra te hunner kennis komt, dat er plan bestaat, inrichtingen, welke gevaar, hinder of schade kunnen ver oorzaken, op te richten in de nabijheid van onder hun beheer gestelde gebouwen, hem daarvan onmiddellijk bericht te zenden, opdat er vanwege zjjn departement, zoo noodig, de maatregelen kunnen worden genomen, voor zien bij de wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95). Door Z. M. den Duitschen keizer, koning van Pruisen, is aan den luit.-kolonel van het 2de regiment huzaren F. C. M. Juckema van Burmania baron Rengers verleend de Orde van de Kroon, tweede klasse; en aan den ritmeester bij het 3de regiment huzaren jhr. A. S. E. Van Tets, dezelfde orde, derde klasse. De lsto luit. der inf. van het N.-L leger A. C. P. Charlonis, gedetacheerd op het eiland Curasao, heeft verlenging dier detacheering met 3 jaren aangevraagd. De 2de luitenant der infanterie A. E. Van Kappen, bestemd voor Oost-Indië, zal 28 Maart per „Prins Hendrik" zijne bestem ming volgen. Evenzoo de heer Van Kerckhoff, benoemd off. van gez. van het O.-I. leger. De voor het leger in Oost-Indië bestemde officier van gez. K. M. Haagmans heeft een buitenlandsch verlof van 6 wekon bekomen, om zflne studiën te Berlijn voort te zetten. Bjj de schilderijveiling in de „Brakke Grond", te Amsterdam, zijn o. a. do volgende prijzen besteedAndreas Achenbach, land schap, 2925; Bosboom, kerk, SCO; Jacob Maris, zandkruiers, ƒ1750; Willem Maris, eenden, ƒ600; Mauve, wintertje, 710; Cornells Springer, stadsgezicht, ƒ1500; H. Valkenburg, koffiepraatje, ƒ1000; Sam. Ver veer, dorpsgezicht, ƒ1170. De Staatscourant van 11 dezer bevat het kon. besluit van 25 Februari 1891, be treffende de lichting der nationale militie van het jaar 1891. De lichting bedraagt 11,000 man, waarvan 600 man voor den dienst ter zee worden bestemd. Do verdeeling voor de verschillende provinciën is aldus: Noord- Brabant 1263, Gelderland 1274, Zuid-Holland 2155, Noord-Holland 1876, Zeeland 518, Utrecht 498, Friesland 915, Overjjsel 774, Groningen 736, Drente 348, Limburg 643. Men meldt uit Amsterdam, dat aan den heer en mevr. Albers, van de Nederlandsche Opera, schitterende engagementen zjjn aange boden als baryton en chanteuse-I égère de grand-opéra door den heer Louis Jahn, direc teur der Opera te Rjjssel, en door den heer Lorant, directeur te Djjon, vroeger tenor-léger aan de Haagsche Opera. Beide artisten moeten er ernstig over denken het engagement te Djjon aan te nemen. Het stoomschip „Maasdam" arriveerde 11 Maart van Rotterdam te Nieuw-York; de „Prins Willem II," van West-Indië naar Am sterdam, is 11 Maart van Havre vertrokken; de „Soerabaia," van Rotterdam naar Java, vertrok 11 Maart van Southamptonde „Zuid- Holland" vertrok 11 Maart van Batavia naar Rotterdam. Bjj kon. besluit zjjn aan de officieren van het corps mariniers de volgende trakte- mentsverhoogingen toegekend: aan de kapi teins na 25 jaar dienst als officier ƒ200 en na 30 jaar dienst nogmaals ƒ100; aan de lste luitenants na 15 jaar dienst als o:ficier ƒ200 en na 20 jaar nogmaals ƒ100. Aan de onderofficieren der mariniers is eene soldjj rerhooging *an 10 ets. daags toegekend na 6 jaar dienst als sergeant of fourier. O.-ï. UAILDIEXiTEir. Dagen van vorzonding uit Leiden. Via Amsterdam (Ned. Zeepost) 13 en 27 Maai t laatste lichting aan het postk. 's nachts 12 u. Via Rotterdam (Ned. Zeepost) 20 Maart; laatste lichting aan het postk. 's nachts 12 u. Via Genua (Ned. Mail) 24 Maart laatste lichting aan het postk. 's nam. 3.50. Via Marseille (Ned. Mail) 17 en 31 Maart; laatste lichting aan het postk.'s nam. 3.50. Via Marseille (Fransche Mail) 21 Maart; laatste lichting aan het postk. 's avonds 6.5. Via Brindisi (Engelscho Mail) 13 en 27 Maart; laatste lichting aan het postk. 's nachts 12 u. Novelle van Nathalie Von Eschstruth. door Johanna. 1) Wie eenmaal de badplaats Westerland-Sylt heeft bezocht, zal wel overtuigd wezen, dit er aan het geheele, door het zoute water bespoelde strand geen dergeljjk plekje be staat en dat zal dan ook wel de reden zjjn, dat de badgasten, die er eenmaal geweest zjjn, tr ieder jaar weer terugkomen. Het wordt dan ook met recht door velen een zomerparadjjs genoemd; men amuseert er zich uitstekend. Het Wattenmeer heeft op zjjne schuimende golfjes al menig getrouwe vereerder van Sylt naar hare oevers gedragen en de branders verhieven hunne witte kopjes, even alsof zjj met een witten zakdoek den badgasten een vriendelijk welkom toewuiven wilden. Van verre schjjnen ook ieder jaar de blonde duinen zich over zulke trouwe trekvogels te verheugen, zoo vriendelijk stralen zjj de wandelaars tegen, en de meeuwen fladderen in het rond, als wilden ook zij de gasten een welkom toeroepen. Duizenden liefljjke bloemen, zooals erica en blauwe gentiaan, ontsluiten dan hunne kelkjes, om bet afgelegen, eenzame eiland te versieren en het in een oord van spel, dans en scherts te veranderen, het in eene heil zame plaats, waar men ontwijfelbaar gene zing vindt, te herscheppen en het tot een oord van vrede en dichterlijke eenzaamheid te maken voor allen, die er rust en vrede zoeken. Nog nooit is er iemand met ledige handen van de weldadige zeenimph Sylt heengegaan ieder heeft er nog altoos gevon den wat hfl zocht, ja, dikwijls nog veel meer dan hij gedacht had er te zullen vinden. Reeds had gedurende eenige dagen geen enkel wolkje den Juli-hemel verduisterd, onder wiens dakgewelf de eindelooze Oceaan zijn eeuwigdurenden loop vervolgde; geen briesje riep de van manen voorziene doch- teren van Neptunus tot een wilden dans. De stoombooten vervolgden even vrooljjk haren weg alsof do zee eene lachende weide ware geweest. De zon scheen helder en de passagiers, die nu door geene zeeziekte of kletterende regenbuien verschrikt werden, genoten onder vroolykheid en scherts al het heerlijke van een tochtje op den Oceaan. Evenals in den herfst de wimpels van een oudevrouwen zomer door de iucht zweven, fladderen hier, schoon onzichtbaar, al de gou den tooverdraden van het vrjje loven in eene badplaats, welke het toeval weet te spinnen, en welke door de schalksche liefde-elfen wor den geweven en in overmoedige vroolykheid jonge harten weten te vangen en tot elkaar te trekken. Aanvankelijk zijn het slechts onschuldige telegraafdraden, langs welke blikken van sympathie heen en weer worden geseind; spoedig echter worden netten en sluiers uit- geweven, welke, in spijt van al hare zacht heid, sterker en hechter zijn dan steen en jjzer; ten slotte komt Amor, draait net en sluier vast te zamen tot een gouden ring, eigenlijk twee gouden ringen, en als dan de heerlijke gebeurtenis, met groote letters ge drukt, in het dagblad verschijnt, wrjjft de schalk zich de handen en schrijft een rose- kleurig briefje aan de bad directie van Sylt. En dat met het volste recht, want hoe kon god Amor zulk een goed schutter zjjn, als de directeur Pollacsek hem niet ter hulpe kwam en elk jaar opnieuw een kuurseizoen in Westerland opende? Ja, de zonneschijn op hot "Wattenmeer is veel waard, vooral voor die dames, die zich willen goed houden zooveel zij kunnen en toch aan de onderaardtcho beambten van Neptunus den fatalen tol moeton betalen. Doch storm en hooge vloed zjjn nog wel duizendmaal schooner, ten minste voor die luitjes, die zich op het water het best thuis gevoelen. Zoo dachten do twee oenigste gezonde pas sagiers van „Westerland-Sylt" er ook over, die, in hunne regenmantels gehuld, met op geslagen kragen, en stormpetton over de ooren, zich vergenoegd en zeer op hun ge mak op het dek bewogen en naar den onstuimigen Oceaan staarden, welke, zjjne lange rust moede, wind en wolken ten strijde riep. Nu, zij lieten zich geen tweemaal roepen; vreemde, donkere wolken hadden zich over den zooeven nog helderen hemel verspreid, alsof zjj met een gelapten rouwmantel zijne heerlijkheid wilden bedekken. Het doorschijnend groen der zee begon donkerder en donkerder te worden, totdat eindelijk hare golven zich haastig wild en onstuimig over elkander wierpen, alsof zjj elkander wilden opjagen, achterhalen on om helzen. Vervolg ommezijde.)

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 5