feze {Courant wordt dagelijks, met uitsondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. bit nommer bestaat alt TWti, Bladen. Leiden, 11 Maart. fjot 9526 Donderdag 31aai°t. A°. 1891. LEIDSC DAGBLAD. "PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per S maanden1.10. Fzeincn per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Vee 1—6 regelt ƒ1.05. Iedere regel meer /t.lTJ. Greotere lettere naar plaatsruimte. Veer bet incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. De Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier heeft besloten adbaesie te eehenken aan het adres van de firma Ribbink, Van Bork Co., concessionarissen der telephoon- netten te Leiden, Leeuwarden, 's-Bosch, Til burg, Deventer en Middelburg, benevens den heer J. W. Kaiser, concessionaris van het telepboonnet te Nijmegen, en de Knschedee- sche Telephoon-Maatschappij te Enschedee, aan de Eegeering gericht tot bet invoeren van algemeene maatregelen op het telephoon- verkeer, en dienvolgens een request, daartoe strekkende, aan den minister van waterstaat, "handel en nijverheid toegezonden; terwijl tevens aan de Nederlandsche Bell-Telephoon- maatsehapptj verzocht is, zich te vereenigen met de door bovengenoemde concessionarissen OBtworpen voorwaarden tot verkrijging van een intercommunaal telephoonnet. Het weekblad „De Hervorming" behelst een artikel naar aanleiding van de verwis seling van leervakken in de thoologisclie faculteit aan de Leideche hoogescbool. Gelijk wjj mededeelden, zal prof. Tiele voortaan wijs begeerte van den godsdienst, prof. Gunning ,de leer aangaande God" doceeren. Van zeke ren kant werden geruchten verspreid, dat prof. G. het slachtoffer was geworden van intriges en zijns ondanks tot die ruiling was genoodzaakt. Uit een brief van den heer G. aan de redactie blijkt dat hy geheel vrywillig zelf die ruiling voorgesteld heeft en de redenen daartoe later, met ophelderende aanteekenin- gen voorzien, in het licht zal zenden. Aan deze mededeeling meent de redactie ter aan vulling te moeten toevoegen, dat bet beginsel, door dezon hoogleeraar zichzelven gesteld en aanvaard, naar zy vernam, hem verbood het onderwys in dit leervak langer dan dezen cursus voort te zetten. De ervaring had hem geleerd, dat dit vak, dat by hoopte te kunnen doceeren in over eenstemming met zyne denkbeelden aangaande het geloof der gemeente, niet in de theologie thuis behoorde, dat het moest behandeld worden naar eene „zoogenaamd" wetenschap- pelyke methode, waartegen zjjne godsdienstige overtuiging, zyne theologische beschouwing in verzet kwamen. De zaak is in de eerste faculteitsvergade ring van dit jaar officieel behandeld, en toen prof. Tiele zich bereid verklaarde dit vak, dat zoozeer met de door hem onderwezen geschie denis van den godsdienst samenhangt, op zich te nemen, waren de leden de verantwoor- delykheid voor deze daad voor rekening van prof. G. latende van oordeel, dat zy aan het verleenen der koninkiyke bewilliging geene bezwaren in den weg behoefden te leggen. Te Utrecht zyn o. a. geslaagd by het examen in de nuttige handwerken mej. A. H. Pfeiffer en mej. E. Plantfeber, beiden van Leiden. De 1ste luit. R. Jentink en de 2de luit. jhr. W. A. Ortt, beiden van de vesting-art., die met 1 April 3. s. gedetacheerd worden by het 2de xeg. veid-art., worden resp. inge deeld by de batterjjen te Leiden en te 's-Hage. Ds. E. Van Loon, predikant te Sassen- heim, heeft het beroep naar de Ned.-Herv. gemeente te "W'nschoten aangenomen. Ds. Antink, vair Ooslermeer, heeft het beroep i naar de Ned.-Herv. gemeente te Waddingsveen 1 aangenomen. Beroepen is te St.-Laurens de heer J. D. Sierens de Haan, cand. te Haarlem. Bedankt is voor het beroep bu de Ned.- Herv. gemeente te Ter-Aar door ds. W. 1 Hoekzema, te Burum. Op de gisteren door burgemeester en I wethouders van Valkenburg vastgestelde kie- zersljjsten voor hot locpende jaar, komen voor 5S namen van kiezers, zoowel voor de Tweede Kamer, als voor Provinciale Staten en ge meenteraad. Aanstaanden Zondag, 15 Maart, zal de vacaturebeurt in de kerk der Ned.-Herv. ge meente van Hoogmade des namiddags te twee uren worden waargenomen door ds. P. N. Gysman, predikant te Zoeterwoude. In de residentie wordt verwacht Z. D. H. de erfvorst van "Waldeck-Pyrmont, broeder van H. M. de Koningin-Regentes. De prins zal ten Paleize intrek nemen. Ten Hove wordt heden door H. M. de Koningin-Regentes aan de 50 jongste leden der Tweede Kamer naar zittingtyd, een gast maal aangeboden. De voorzitter van de Eerste Kamer der 9taten-Generaal vereenigde gisteren verschil lende autoriteiten aan een maaltijd ten zijnen huize te 's-Hage. De permanente havencommissie uit de visschery-commissie te Scheveningen is voor nemens eene vergadering van voorname Haag- sche ingezetenen byeen te roepen, ten einde eene vernieuwde, krachtige poging te beproeven om de quaestie van de haven te Scheveningen spoedig tot oplossing te. brengen. Door de Roomsch-Katholieke kiesver- eeniging te Hulst is het aftredend Tweede- Kamerlid mr? F. J. p. .M. "Walter met alge meene (31) stemmen weder candidaat gesteld. De welbekende Amsterdam9che zanger Job. Mes6chaert is door den hertog van Saksen- Meiningen begiftigd met het Eerekruls voor Kunst en "Wetenschap. De directrice van de hoogere burgerschool voor meisjes te 's-Gravenhage, mej. M. G. Van Pesch, heeft haar ontslag als zoodanig met 1 Sept. gevraagd. De Rofterdamecbe Broodbakkery aan den Hofdijk, te Rotterdam, keert over 1S90 een dividend uit van 6 pet. Het bericht van het „Hbh", dat de mi nister van oorlog op geen hoofdpunt der Leger- wet heeft toegegeven, moet natuuriyk slaan op 's ministers schrifteiyk antwoord. Omtrent het overleg met de commissie valt nog niets te sement Zwolle, ter standplaats de gemeente Nykerk, W. Westra, candidaat-notaris te Utrecht. Aan J. Nolen Wz., not. in bet arr. Rotterdam, op zyn verzoek, vergund zjjne standplaats van Kapelle a/d. IJsel over te brengen naar de gemeente Rotterdam. Aan S. Lagerwey, op zyn gedaan verzoek, met 1 April, eervol ontslag verleend als notaris te .Voerden. Aan C. Lodder Kz. ontslag verleend als dykgraaf van den polder Oude Nieuwland, prov. Zuid-Holland. Verleend de volgende pensioenen, als aan: G. Tichelman, ontvanger van het kanaal- en havengeld te Nieuwediep, f 1100; I. C. Belin- fante, zich ook schrijvende I. Belinfante jr., commies by het dep. van financiën, ƒ1520; H. A. Regenbogen, adj.-commies by dat dep., ƒ689; J. A. Van den Ouweelen, verificateur by den raad van toezicht op het pensioen fonds voor burgerlyke ambtenaren, 1867 J. E. J. Eybergen, commies by id., 1587 G. Bouricus, ontvanger der directe belastingen, ƒ2589; G. P. GieleD,id., 1448; H. Scholtens, commies-verificateur lste cat. by 's Ryks belastingen, 664N. Van Hamel, ontv. der directe belastingen, ƒ3000, G. D. Weisfeit, boekhouder 3 de cat. by 's Ryks belastingen, 324J. Van Zandbergen Buwalda, ontv. der directe belastingen, 2067C. A. M. baron Du Tour, id., 2234M. J. Scheller, commies lste kl. by 's Ryks belastingen, 536. Aan den heer L. Sedeyn, geboren te St.-Ni- colaas (België), toestemming verleend tot het aanvaarden van de korkelyke bediening van predikant hy de Waalsch-Hervormde gemeente te 's-Hertogenbosch. Gemengd Nieuws. Ten gevolge der hevige vorst, nu reeds geruimen tyd tot de geschiedenis behoorende, en de langdurige aanwezigheid van ys in de Zuiderzee, begon in onze ge meente vrees te bestaan voor eon langeturf- nood, daar da tjalkschepen uit Friesland hunne zeggen, dat overleg moet nog plaats hebben. (K) j provincie niet konden verlaten. De voorraad Mr. C. W. A. baron Van Haersolto, te Arnhem, heeft voor de candidatuur der Tweede Kamer, hem door de volksparty te Heerenveen aangeboden, bedankt. B. en Ws. van Amsterdam stellen aan den Raad voor, indien deze zich vereenigt met de gedane voordracht tot oprichting van een nieuwen leerstoel voor een buitengewoon hoogleeraarsehap in geologie, palaeontologio en knstallographie, tot de vervulling van dat hoogleeraarsehap over te gaan. Blykens mis sive van curatoren der universiteit worden daartoe aanbevolen de heeren dr. G. A. T. Molengraaff, privaat docent aan de universi teit aldaar, en J. W. Retgers, myn-ingenieur te 's Gravenhage. Men seint aan het „Vad." uit Parama ribo De Engelsche consul heeft eene officiëele klacht ingediend bij den gouverneur over de mishandelingen van gestrafte koelies door eenige districts commissarissen. De 2de luit.-kwartiermeester J. W. Maroniet-, bestemd voor den dienst in Oost- Indiö, zal zyne bestemming moeten volgen met oen stoomschip, dat vóór of op 25 April a. s. naar Batavia vertrekt. Aan den onlangs nieuw benoemden officier van gez. 2de kl. P. .1. Eidering is, tot voort zetting zpner studiën, 3 maanden buitenlandsch verlof verleend naar Berl(jti. Het stoomschip „Noord-Brabant," van Java naar Rotterdam, vertrok 10 Maart van Padang; de „Rembrandt" is 10 Maart van Amsterdam te Stettin aangekomen. Ey kon. besluit is benoemd tot rechter in de arrondissements rechtbank te Winschoten mr. J. B. Boldingh Cz., thans kantonrechter te Bolsward. Benoemd tot notaris binnen het arrondis lange turf begon daardoor schrikbarend te verminderen, terwyi de pryzen gaandeweg stegen. Hedennamiddag hopen echter de eerste geladen tjalkschepen in dit jaar de Haven alhier binnen als de voorboden van meer in aantocht zyndo collega's, welke in den nood zullen voorzien en waardoor do prys van dit brandartikel wel wederom spoedig bevre digend zal worden. Hedenochtend omstreeks halfelf ontstond in een perceel aan do Haarlemmer straat, bij de Vrouwesteeg, alhier een kloine binnenbrand. Twee spuiten kwamen spoedig aangerukt, doch behoefden geen water te geven. Door de bewoners werd de brand met emmers water gebluscht. Een pak dekens, dat den 12den December van hier naar Kuilenburg ver zonden is, is nog altyd op reis. Het eenige levensteeken, dat de afzenders ontvingen, was ee ie briefkaart van de directie der Holland se! Spoorweg-maatschappij, gedagteekend 24 Januari, meldende dat zy zoo spoedig mogeiyk nader antwoord zou doen toekomen Zoolang de sociaal-democratische party bestaat, was de zetel van den Centralen Raad het leidend orgaan gevestigd te 's-Gravenhage en de heer Domela Nieuwen- luis daarvan de ziel. Op het laatste Kerstcongres te Heerenveen is echter besloten den zetel over te brengen naar Amsterdam. Dit besluit werd genomen, trots hevig verzet van den leider. Overeen komstig de statuten der party moe6t het be sluit echter nog worden onderworpen aan eene stemming van alle leden, maar ook deze viel uir in den zin van verplaatsing der party- leiding uit 's-Gravenhage naar Amsterdam. De afdecljcg Amsterdam is nu byeengoroepen om een nieuwen Centralen Raad te kiezen. Men meent in een en ander een streven te moeten zien om de leiding der party meer los te maken van den onmiddellyken invloed, waaronder zy tot dusver geplaatst is. Naar men verneemt, is de Haag- eche schildwacht A. K., verwezen ter zake van mishandeling van een burger (de ver wonding van een burger met de bajonet vóór het hoofdwachtgebouw aan het Buitenhof), door den Krygsraad niet strafbaar verklaard en van rechtsvervolging ontslagen, op grond van art. 41 van het Strafwetboek, waarby bepaald wordt dat niet strafbaar is de over- schryding van de grenzen van noodzakelyke verdediging, indien zy het gevolg is geweest van eene hevige gemoedsbeweging, door de aanranding veroorzaakt. Het toebrengen van twee hevige vuistslagen door den burger aan den soldaat werd voor het bestaan van dien toestand aangenomen. De t e 1 ep h 0 0 n g eleiding tusschen Amsterdam en Rotterdam zal in de gemeente Waddingsveen eenige uitbreiding krygen. De lynen zullen met het telegraafkantoor in ver binding komen, terwyi het gebouwtje op dep Kanaaldyk, dat diende om de lyn te contro leeren, zal worden opgeruimd. Naar het „Vad." verneemt, wordt professor Liebreich uit Berlyn eerstdaags te 's-Gravenhage verwacht om zyn nieuwe ge- neeswyze van keeltuberculose toe te passen op een der inwoners van de residentie, in overleg met dr. Cohen Tervaert, onder wiens behandeling de zieke thans ia. Te Scheveningen zyn gisteren aan gekomen 7 Katwyksche schuiten en eene schuit van den reeder A. Groen, die by bet landen op een anker stootte en een lek bo kwam. De Katwyksche schuiten besomden slechte 7 tot ƒ13, de Scheveningsche ƒ120. Nog kwam een logger van den reeder A. P. Krul voor den wal, welke 275 be9omde. Vermoedelyk misleid door de dikke sneeuwlaag, welke gisterochtend de sloot bedekte by het station van liet Hol- landsche Spoor aan den Parallelweg te 's-Gra venhage, is de juffrouw uit het koffietentje op het Stationsplein aldaar te water geraakt en verdronken. Haar ljjk werd des middags opgehaald. Te Zaandam is in de stoom w a e- scherü en bleekory van de firma Latenstein en Van de Stadt de machinist Zeulevoet, bezig zynde met de in vollen gang zyndo machine te smeren, beklemd geraakt tusschen den stang en het kamrad. Hy was oogen- blikkeiyk een ïyk. De rechtbank te Rotterdam ver oordeelde gisteren I. J. S., commissionair al daar, die nietswaardige papieren „als loten der stad Brussel" voor een goed prysje aan den man wist te brengen, tot één jaar ge vangenisstraf. Naar men meldt, barBtte Maandag avond te Wadenooien plotseling een hevigo brand uit in de woning van R. Spies. Het vuur verspreidde zich zóó snel, dat van den inboedel byna niets kon gered worden. In korten tyd was alles eene prooi der vlammen. Huis en inboedel waren tegen brandschade verzekerd. De oorzaak van den brand ie onbekend. Uit Tiel schryft men aan het „Hbl.": Maandag-avond was de hevige wind oor zaak, dat de Tieleche veerpont van de Wamel- sche zyde zonder veerknecht vertrokdo man raakte nl. by het afvaren te water, doch .side zich. De pont gierde nu weg met twee pas sagiers, een metselaar en den ryksvoldwachter uit Wamel. Midden op de rivier bleef het vaartuig liggen, aangezien de passagiers, by de volslagen duisternis, niet wisten, hoe zij de gierkettingen moesten verzetten. Binnen weinig tyd sloeg de pont na vol

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1