(jo, 9525 Woensdag 1.1 Maart, A'. 1891. feze igourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. lllï nommer bestaat nlt TWEE Bladen. Leiden, 10 Maart. Feuilleton. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: fcir Ltiden par S maanden.1.10. Prancn per post.....1.40. IfzcnderlQke Nommera,.'0 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 1—-6 regels ƒ1.05. Iedere regel meor AlTf. Grootere letters naar plaatsruimte. Voer ket incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. OÖlcieelo Kennl8g©Tlng;en. Burgemeester en "Wethouders van Leiden brengen ter &]gemeene kennis dat de aangekondigde nit- loting yan 8 obligation, elk groot één duizend gulden, behoorende tot de 3 l/s-P ercents-geld- leening van ƒ6 0 0 0 0 0, aangegaan krachtens raadsbesluit van 10 November 1888, op Maandag 9 Maart jl. niet heeft plaats gehad en dat die uitlo ting thans zal geschieden op Dondordag 12 Maart a. s., dee middaga te twaalf uren, in een der vertrekken van het Baadhuia. Burgemeester en Wethoudbrs voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 10 Maart 1891. E. KIST, Secretaris. Heden mag onze geachte stadgenoot de hoogteeraar dr. T. Zaayer den dag horden ken, waarop bU vóór 25 jaren het buiten gewoon hoogleeraarschap in de ontleedkunde aan de Leidache universiteit aanvaardde. Ge boren in 1837, gepromoveerd in 1862, tot prosector benoemd in het daaropvolgende jaar, en in 1865 tydelyk voor prof. dr. Hal- bertsma opgetreden, aanvaardde hy in 1866 zijn ambt met eene redevoering over het gewicht eener doelmatige ontleedkundige techniek. Bovendien verschenen van zijne hand gedu rende die kwart-eeuw in verschillende weten- schappelijke tijdschriften bijdragen, of afzon derlijke werken, zoodat hy ook op deze wyze voor da wetenschap nuttig werkzaam was. Het was daarom begrijpelijk dat de voor den hoogleeraar zoo merkwaardige dag niet onopgemerkt zou voorbijgaan. Reeds in den morgen mocht hij dit onder vinden, toen hem tydig verschillende keurige bloemstukken werden vereerd. De persoonlijke opwachtingen volgden eerst in den namiddag, allereerst van den Acade mischer! Senaat, vertegenwoordigd door den rector-magnificus prof dr. C. K. Hoffmann en den secretaris prof. dr. H. Oort. Nadat hem bi) monde van eerstgenoemde de gelukwenschen waren aangeboden, ver voegden zich met hetzelfde doel ten zijnen liuize de vertegenwoordigers van de acade mische faculteit van geneeskunde, nl. de president en de sscretaris, van wien eerst genoemde, prof. dr'. D. Doyer, den jubilaris toesprak. Namens het Collegium van het studenten corps, dat vervolgens verscheen, voerde de onlangs gekozen praeses de heer L. J. Plemp van Duivetand, het woord, waarna, nevens zijne medeleden, als woordvoerder van de medische faculteit der studenten optrad de heer E. J. "W. Holleman. Doch by deze plechtigheden bleef het niet. De3 hoogleeraars overal In den lande en daar buiten verspreide oud-leerlingen wenachten ook hunnen vroegeren leermeester hunne hulde aan te bieden, en z(j deden dit door met dat doel eene commissie af te vaardigen, waartoe o. a. behoorden onze stadgenooten dr. J. G. Van der Sluys en prof. dr. H. Treub. Aan eerstgenoemde was de eer weggelegd de hun bezielende gevoelens van waardeeriDg te vertol ken en den jubilaris tevens een stoffelijk blijk daarvan aan te bieden, bestaande uit een bureau-miuistre met daarbij passenden stoel, prachtig bewerkt door de firma Mutters te 's-Hage. Dit geschenk ging verder vergezeld van een album, smaakvol vervaardigd door de firma Rinck te 's-Hage en bevattende de namen der ongeveer 250 deelnomers. Toen verscheen ter receptie eene com missie uit de tegenwoordige leerlingen, die eveneens hun hulde en dank brachten, en wel bij monde van den heer De Voog*, die den meester namens hen met de ge lukwenschen daarenboven mocht aanbie den een monumentaal bronzen beeld, een Tune- sischen waterdrager voorstellende. Ook nog van ontzaglijk veel andere zijden mocht de jubilaris, te midden van zij i gezin, in den verderen loop van den dag de warmste blijken van belangstelling ondervinden, welke hem den lOden Maart tot een onvergetelijken dag maakten. De hoogleeraar was door een en ander dan ook diep getroffen en betuigde bp herhaling z(jn innigen dank er voor. Hedenavond vereonigt hij eenigen zijner intiemsten aan een maaltijd in het hotel Verbaaff. Voor de hem door het studentencorps aan geboden serenade heeft hy bedankt. De nieuwbenoemde hoogloeraar by do faculteit der wis- en natuurkunde aan do universiteit alhier, dr. H. P. Wijsman, zal Woensdag den 18den Maart, des namiddags te 2 uren, het hoogleeraarsambt in de art- senybereidkunde aanvaarden met het houden eener redevoering in het groot-auditorium van het Academiegebouw. Volgens achterstaande advertentie zal weldra eene belangryke boekve.kooping plaats hebben by de firma E. J. Brill alhier. Een blik in den catalogus slaande, valt het oog spoedig op de uitgebreide verzameling genees- en heelkunde, pharmacie en chemie. Uitmun- t;nde en belangrijke reeksen van tydschrlften komen daarin voor en behalve de zeer vele bruikbare en nieuwere uitgaven vinden wy ook vele gezochte en uitverkochte werken beschreven. Het zijn grootendeels alle werken van den nieuweren tyd en daarom des te meer welkom. Voor het letterkundig gedeelte wyzen wy op eene verzameling der werken van W. en en Vrouwe Bilderdyk, in A3 haklederen ban den, op 35 oorspronkolyke uitgaven van A. Fokko Sz., met de geestige caricatuurplaten, op do uitverkochte werken van Van Lennep in de blauwe bandjes, op 47 oorspronkeiyke uitgaven der vertaalde werken van Ch. Dickens, met de platen en egaal gebonden, enz. Voor het Fransch op de veie uitgaven van Victor Hugo's werken en de groote uitgaven van andere Fransche classici, waarvan velen zijn uitverkocht. Voor het Duitsch op liet curieuse boeksken van Hans Pumbsack, op de Volksmarchen des Deutschen en het groote Deutsches Sprichwórter-Lexikon van Wander. Voor het Engelsch, behalve op de uitgaven van Engelsche classici, vooral op de verza meling van 125 werken, gravures enz. van en over Walter Scott en Schotland, waarby de gravures van Rosa Bonheur, E. Landseer en andoren. Eene derde afdeeling, welke men niet vaak in auctie-catalogussen vindt, is die der Schoone Kunsten en van Geïllustreerde Boe ken. Ook daar zoowel op het gebied der letterkunde en geschiedenis als op dat van Natuurlijks historie treft men hoogst belang- rpko uitgaven aan. Zij zijn te veel, om al de merkwaardigste to noemenwy willen slechts een enkelen greop doen en noemen u dan de kostumes du 13e, 14e et 15e siècle door Bonnard, de kostumes des Représentants du peuple francais in 1796, werken van P. Lacroix, do verschillende werken H. Töppter, Jules Veme in groot formaat, het wapenboek van Weleveld, het zoo kost bare werk van Cuvier, le règne animal met de gekleurde platen in 19 kwarto-deolen, werken van Lesson, Ridinger enz., enz. De afdeeling Natuurlijke Historie bevat prachtige boeken over plantkunde, over jacht en dierkunde. Eindelyk eene nette ver zameling gravures van Bles, W. Van Kaulbach en anderen, terwyi de catalogus sluit met eene kleine verzameling goed geconserveerde genees- en heelkundige instrumenten, kasten en varia. Alles te zamen genomen komt ons deze verkooping hoogst belangrijk voor en wy gelooven den boekenliefhebbers veilig te kun nen aanraden een bezoek te brengen op de aanstaande kykdagen by de firma E. J. Brill. Men schryft ons: Gisteren werd oen begin gemaakt met den aanlog van oen nieu wen weg van de Lammebrug, onder Zoeter- woude, naar het Deiftsche Schouw, in vor- binding met den Hofweg en het Jaagpad in die gemeente. Sedert twaalf jaren is de voorbereiding daarvan aanhangig geweest. Verschillende plannen werden in die jaren opgemaakt, totdat eindelyk vóór drie jaren het bestuur der pro- vincis Zuid-Holland besloot om een verbeterden waterweg te doen maken tueschen Rotterdam, 's-Hage, Leiden en Amsterdam. Toon kwam het spreekwoord „nu of nooit" op den voor grond. Er was nu gemakkeiyk en voordeelig grond voor don aanleg van dezen VUotweg te verkrygen. Verschillende contracten werden gesloten mot de aangrenzende eigenaars tot afstand van grond. Ook dezon moesten in de beurs tasten tot vorwezeniyking van het werk. Ge bouwen moeten nu worden afgebroken en ver plaatst; de Hofweg en de brug over de Meerburgerwatering vervallen. De weg wordt eene kortere verbinding met Stompwyk en Leidscbsndam. Tevens worden dus de aangren zende landeryen en woningen zeer gebaat. Een woord van lof mag niet worden ont houden aan diegenen, die tot verwezenlijking van dit plan hebben medegewerkt. Byna onoverkomoiyke bezwaren toch zijn nu uit den weg geruimd. VorEchillendo kunstwerken worden binnen eenige dagen aanbesteed, zoo als reeds geschiedde met den aanleg van de aarden baan en de slooten, hetgeen aangeno men werd door den heer De Ruiter, aanne mer van den verboterden waterweg langs den Vliet. De oedoeling is dat met 1 September a. s. de weg berydbaar zal zyn. Wij komen dan op dit werk nog eens terug, wanneer wy eene wandeling gemaakt hebben van uit Leiden (Doezabrug) naar Lammebrug, over den nieuwen Vlietweg, en na overge varen te zyn aan Allemansgeest, Voorschoter- weg voorby de Vink, om zoo weder naar Leidon terug te keeren. Ds gemeente Zoeterwoude zal wel zorgen dat deze weg zooals al hare wegen er zeer goed uitzien. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nieuw-York, door middel van hot stoomschip „P. Caiand", van Rotter dam vertrekkende. Ton po3tkantore alhier EENE WARE P00LSCHE GESCHIEDENIS VAN L. A. WEINZIEBL. 5) „Ssdert dien tyd sliep steeds één der broe ders in het huis der jonge vrouw en werden de dienstboden gewapend. „Intusschen werd graaf Adam V. ziek van smart en droefheid. Men kan nagaan hoe hard hot der jonge vrouw moest vallen, dat zij baren zieken echtgenoot niet kon oppas sen, er. dit te meer, wyi hy haar had laten weten dat ziju verlangen om by haar te zyn, zóó naamloos sterk was, dat daardoor zyce ziekte nog verergerde. „Myn vader bracht haar zoo dikwyls als lip kon tyding van den toestand zyns mees ters, maar zy moest toch meermalen lang wachten, tot er weder eene boodschap van hem kwam. ,.Op zekeren avond, het was reeds laat, sloegen de honden aan en voor de deur stond eene slede, door vier paarden getrokken en omringd door fakkoldragende dienaars. Eene dame vroeg belet, de deur werd geopend en tot onuitsprekelyke verbazing van elk was bet de gravin-moeder, die thans binnentrad. „Haar zoon lag te sterven, zeide zjj. Mis schien dat het wederzien zyner geliefde vrouw hem nog redden kon, in elk geval zou het zyn iyden verlichten. Daarom was zy zelve gekomen om zyne veelgeliefde te halen en daarmede hare instemming met het gesloten huweiyk aan den dag te leggen. „De jonge vrouw was terstond bereid de gravin-moeder te volgen. Haar broeder wilde nog eenige bedenkingen maken, maar omdat de gravin ook hem uitnoodigde mede te komon, liet hy zich bepraten. Nastasia wik kelde zich in den prachtigen pels, het huwe- iyksgeschenk baars gemaals, steeg met hare schoonmoeder in de slede en de broeder reed aan hare zydo. „De weg van het woonhuis der jonge vrouw tot het grafelyk slot leidde over de rivier. Deze was op dien avond steenhard bevroren, maar de koetsier meende dat de vrouwen te voet het ys moesten overgaan, daar hy voor eer.e behouden overkomst van het gevaarte niet instond. „Naslasia's broeder was van het paard ge sprongen om de beide vrouv. en by bet uit- sty'gen der slede behulpzaam te zyn. Toenzy zich gereedmaakten de slede te volgen, hoorde hy hoe de gravin vroeg: „Dus ook niet om een groot ongeluk te verhoeden, zoudt ge afstand willen doen van uw echtgenoot?" Nastasia antwoordde: „Genadige mevrouw! In geen geval zou ik dat doen, want ik heb niet alleen te strijden voor myr.e rechten, maar ook voor die van uw kleinkind." „Het waren de laatste woorden, welke by uit den mond zijner zuster vernam. Ziin paard, dat hy aan een kozak ter leiding had gegeven, begon to steigeren en ontglipte den leidsman. Hy liep het gezwind na, meenonde dat het dier de stem zyns meesters wel zou gehoorzamen. „De gravin steeg weder in de slede en ook Nastasia wilde hare plaats daarin opnieuw innemen, doch de paarden sloegen plotseling aan het hollen, de slede vloog ylings voort en ruwe handen grepen haar van achteren aan. Toen zy zich omwendde, wist zy ook dadeiyk wat haar wachtte. „In het ys van den vloed was een gat gemaakt, de fakkeldragers stonden er om heen en de kozakken, die haar gegrepen hadden, trokken haar daarin. Zy gilde en weerde zich tot vertwijfelens toe. Ontzettend drong haar luid hulpgeroep door de nachte- lyke stilte. Driemaal hielden zy haar vast, driemaal ook wrong zy zich met bovenmen- schelyke kracht los. Hartverscheurend klonk het over de ijsvlakte „Adam.Adam! „De in hare slede voortylende wreede gra vin meende dat haar zoon het hooren moest, want men was niet ver van het grafelyk kasteel. „Nog éénmaal trachtte zy gillond den naam van baren geliefdon echtgenoot to noemen, doch dit werd haar onmogeiyk gemaakt. „De kozakken waren meegegaan om de misdaad te helpen volvoeren. Dit geschiedde. Vast besloten had er een de lange blonde haarvlechten van Nastasia om haren hals ge slagen en styf aangetrokken. Stem en adem weigerden haar don dienst en zoo er bij haar nog eene levenssprank aanwezig was, doofde die uit in het water van den Boeg, in welken zy het stuiptrekkende lichaam wierpen. „De prachtige peis Tan Nastasia, weiken die kozak haar had afgerukt, werd nu der gravin in den schoot geworpen. „Myn vader had den geheelen nacht by den zieken graaf Adam gewaakt Toen by des morgens vrosg de kamer verliet, trad hy op den drempel op iets hards. (Slct volgt.)

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1