vóór 1 April a. 3. schriftelijke opgave doen, mits portvrjj, aan den voorzitter der commissie van examen, directeur van 's Rijks veeartse- -nyscbool te Utrecht, en by hun verzoek voegen hst bewijs, waaruit blijkt, dat zy het natuur kind.g examen, omschreven in art. 9 der aangehaalde wet, met goed gevolg hebben afgelegd. Namens de Fabrikauten-Veroeniging te Enschedee, zyn de heeren G. J. Van Heek, E. Jannink Gz., W. J. Blydenstoin, H. A. Van Heek en C. Ter Kuile Ez. Vrydag ter aud ëntie geweest bij den minister van justitie, ten einde to spreken over do toepassing van eonige artikelen der Arbeidswet. Het was nl. gedurende dezen strengen winter meermalen voorgekomen, dat kinderen en arbeiders, die op de fabrieken werkten, gedurende hunnen schafityd in de fabriek bleven, wyl het daar warm was, en daar uit eigen wil oenige bezigheden deden, voor welke overtreding de politie de fabrikanten verbaliseerde. Hierover wonschten deze heeren den minister te con- feroeren en te vragen of daarin geene veran dering zou kunnen gebracht wordeD, daar hot verbiyf dor arbeiders geheel uit vryen wil gebeurde. De minister zou trachten aan de grieven van bovengenoemde heeren zooveel mogelyit te gemoot te komen. Door da commissie van het stoomgemaal „'t Hooft van Bonthuizen", te Puttershoak, is besloten eene geldleening aan te gaan, groot 70,000, met eene jaariyksche aflossing van ten hoogste f8000. De tot commandant der zeemacht in Ned.-Indië benoemde sehout-bynacht jhr. Roeil is, met ontheffing van zyne functie van adju dant van wyien Z. M. den Koning, benoomd tot adjudant in buiteagewonen dienst van H. M. de Koningin. Naar men aan de „Maasbode" verzekert, is er sprake van onderhandelingen tusschen de Vereeniging tot exploitatie van den Roiter- damschen schouwburg, het dagelyksch bestuur dier gemeente en het Ryk, tot verkoop van het schouwburggebouw in do Aert-Van-Nee- straat, om bet te doen inrichten tot een rechtsgebouw. Mocht dit niet gelukken, dan zou men de rijkskweekschool voor vroedvrou wen er naar willen overbrengen. Dat het gebouw van bestemming verandert, is byna zeker, zegt het. blad, want exploitatio zonder opera wordt niet winstgevend geacht. De gemeente is by de zaak van naby on trokken, aangezien de grond, waarop hot go houw staat, haar eigendom is. Door ae firma Ri'obink, Van Bork Co., te Amsterdam, worden pogingen aangewend om te Middelburg eene telephonische verbin ding tot stand te brengen. De abonnements- prys zou 35 per jaar bedragen. In de „Tribune", een te Edam ver schonend weekblad, komt eeu schryvoa voor van den heer Eduard Douwes Dekker (den zoon van Multatuli), waarin dezo protesteert tegen het openbaar maken van de brieven van zijn vader door, gelijk hy haar noemt, „la dame M. Hammink-Schepel". Hy acht het onvolledig uitgeven van die brieven, waarvan hier en daar de vorm verminkt is, met byvoeging van aanteekeningen, een eer roof (diffamation). Zelf ziet hy echter in, dat, wanneer hy de tweede echtgenoote van zyn Ieder liet zyn werk in den steek, men vloog naar de dorpsstraat; men juichte, lachte en weende van vreugde; mannen, vrouwen, oud en jong liepen naar den ingang van het dorp, het rijtuig van den graaf te gomoet. Voor allen uit liep met afgemeten tred de oude schout Wende!. Nadenkend liet by het hoofd hangen en herhaalde in zicbzelven de mooie aanspraak, welke hy by gelegenheid van de eerste intrede dor beide graven zoo goed geleerd had, zonder toenmaals den tyd te hebben gehad om ze uit te spreken, en welke hy nu voor deze gelegenheid ook nog gepast vond. Daar kwam het rytuig aanrollen en een luid gejubel, vermengd met vroolyke uitroe pen, ontving don graaf. Deze sprong uit het rytuig. „Ik ben vryi" riep hy luide, terwpl hy den dichtstbystaanden vreugdevol de handen drukte. „Ik ben vry, beste schout I" her haalde hy en sloot den ouden man vol blijd schap in de armen. De schout was geroerd. „Heer graaf," fluisterde hy, „ik heb eene mooie aanspraak voor u, welke u nog niet- gehoord heeft. Mag ik er eens mee beginnen?" „Vandaag r.ic-t, boste schout; ik ben te g-.j:ogd om or met op.usrkzaumheii naar te vader voor don rechter daagde, deze hem in bet ongelyk zou stellen. Daarom bepaalt hy zich tot oen protest. Het stoomschip „Prins van Oranje," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 5 Maart te Padang; de „Prinses Amaüa," van Ba tavia naar Amsterdam, vertrok 6 Maart van Port-Said; de „Merapi" is 5 Maart van Ba tavia naar Rotterdam vertrokken; de „Noord- Brabant" is 5 Maart van Batavia naar Rot terdam vertrokken; do „Werkendam," van Nieuw-York naar Amsterdam, vertrok 5 Maart van Boulogne sur-Mer. Gemenga bjieuw». Het gemaskerd bal in het „Casino" te 's-Hage, in den nacht van 31 Januari op 1 Fobr. j.l. gegeven, eindigde met een standje. De politie had in last 's morgens om hali'vijf do zalen te doen ontruimendaaraan werd door haar voldaaneen slachter, J. H. H aldaar, verzette zich tegen oen inspecteur en een paar agenten, die hem aanmaanden om te vertrekken, en dientengevolge zat de man Donderdag op het bankje der beklaagden van de arrond.-rechtbank daar tor stede. Uit het getuigenverhoor bleek dat, toen de zalen ontruimd waren, een gedeelte van hot publiek zich naar de koffiekamer begaf, welke verbinding beeft met de zalen van het „Casino". Da politie ontruimde ook die koffiekamer, en daar scbynt het nogal warm te zyn toege gaan aithans, volgens den inspecteur van politie was het „een zeer hevig verzet". Beklaagde beweerde door het hardhandig; optreden der politie tot verzet te zyn gebracht do politie omgekeerd: door de weigering van beklaagde om te vertrekken, tot krachtig optreden genoopt te zyn. Da directeur van het „Casino" verklaarde zelf het publiek in de koffiekamer verzocht te hebben heen te gaan (voor zoover by zich herinneren kan, heeft hy daarby geene hulp aan do politie verzocht). Toen hy zich even, zes minuten, had verwyderd, was de politie reeds opgetreden. Op verzoek van den verdediger, mr. Vaillant, werd den directeur gevraagdof hem ook was gobleken dat de politie in den bewusten nacht beschonken was geweest, of zelfs één agent niet volslagen dronken was; of in het algemeen de politie niet onnoodig hardhandig was opgetreden. De directeur beantwoordde die vraag ge- doeltslyk bevestigend. De inspecteur en agent, als getuigen aanwezig, waren evenwol be daard te werk gegaan en bij hen had hij geen gebruik van sterken drank bespeurd. De subst.-ofücier van justitie, mr. Van But- tingha Wichers, bracht hulde aan do politie voor haar kalm optreden en vorderde vóór den beklaagde 14 dagen gevangenisstraf. De verdediger, mr. Vaillant, pleitto voor zijn cliënt eanige verzachtende omstandig heden. Hoewel hy het recht erkende van de politie om op te treden en hoewel hy het verzet toegaf, meende hy toch dat de politie by dergolyke gelegenheden wat kalmer kon optreden. Pleiter verwonderde zich dan ook over den lof, welken het O. M. der politie had toegezwaaid, waar zyns inziens eerder gesproken kon worden van gemis aan tact. Waar de directeur zelf had verklaard dat één luiteren", antwoordde graaf Leo. „Wees er maar niet booB om", vervolgde hy, „wellicht past uwe aanspraak nog beter als ik met myne jonge vrouw myn intocht houd." „Waarlyk?" riep de schout; „Dat is ook eigeniyk het mooie er van, dat zy op alles toepasseiyk is. Hooren moet gy ze toch eens. Maar wanneer neemt u eene vrouw?" „Heel spoedig, hoor.Ik ben vandaag verloofd met myne nicht Sofie, die vroeger zoo dikwyis by u in huis is geweest." De schout zag den graaf eenigo oogenblik- ken verrast aan, daarna gleed er als een heldere zonnestraal over zyn oud, geel ge worden gezicht, en, zich tot de menigte wen dende, riep hy luid: „Kinderen, onze goede graaf is bruidegom Lang leve de graaf en zyne bruid Een driewerf herhaald „hoezee" ging op uit dè jubelende menigte. „Dat was echter nog niet de mooie aan spraak, welke ik meende", sprak de schout tegen den gelukkigen graaf, terwyl hy hem knipoogend toelachte, „die komt nog veel langer en mooier, let maar eens op, maar niet eer voordat de graaf met zyne jonge vrouw hun intocht houden agent volslagen en een ander min of meer beschonken was, meende pleiter dat het voor de hand lag, dat het optreden niet zoo ge matigd was geweest. Zyns inziens deed het er weinig toe of do ter terechtzitting aan wezige inspecteur oil agent nuchter en daard waren geblovon. Pleiter verzocht zyn cliënt eene geldboete op te leggen. Uitspraak over acht dagen. Te Amsterdam zijn in de week van 22 28 Febr. jl. 12 kinderen aangege r ui als overleden aan mazelen. Eene juffrouw, wonende n de Noorderdwarsstraat te Amsterdam, is in kerk op hot Prinseneiland door eene beroer e getroffen. Zy is per vigilante naar hare fauul in do Ilarnixstraat vervoerd. Ey. aankom r aldaar was zy reeds overleden. Over het droevig geval, dat net gehucht Caumer (gemeente Heerlen) dez' - dagen in opschudding bracht, wyi twee knaapjes van 6 en 7 jaar gedood werden, worden de volgende nadere bijzonde: eek. gemeld In den voormiddag werd in eene weids aldaar oen boom omgekapt. De eigenaar van dion boom gaf aan een arbeider, z9kor.11 Yiekken, verlof om de wortels, zoomede h-t overtollige hout, aan den voet of te kappeii en bet zicb met de spaanders toe te eigen-eb. Terwyl Viekkon dezen arbeid verrbh't hielden twee jorgo'jis, 's mans kleinzoonijs met zyn kameraadje, hem gezeiecbaf, spelen a. in de korte takken dicht by den voet van dc-o boom. Plotseling, toon eeli kleiuo wor'e',dn.' nog aan den eeriigszii)3 hellend liggende» boom va9lzat, doorgekapt werd, kwam dezein beweging en wentelde 0121. De beide knaapjes vielen en de boom rolde tot op beider rugjes, waar hy liggen bloef. Hulpeloos on radeloos van ontzetting eto: Vlekken daar tegenover een zoo schrièkelys toonoel. De eerste aanblik liet reeds geer» hoop op redding meer. E'i gewis motst h-t te lang duren eer in een groot aantal handen, met dommekracht, touwen en houten ge wapend, voldoende kracht verocnigd was om hier handelend te kunnen optreden. Te spoedig was het spartelen der arme kleinen uit. Da zware last werd alloen van hunne licliaaoifj s gelicht de geest, het leven was reeds gevloden. Het „Maandblad" van dr. Van Hamel Roos bevat het volgende van eene eigenaardige analys», welke onlangs den redac teur werd opgediagon: „In oono familie waren twee dochters verliefd geraakt op denzelfuen persoon. Dezo had gelukkig slechts op éórm der dochters het oog geslagen en vroeg haar, n'atuuriyk met gunstigen uitslag, ten huwelijk. Kort daarna ontving do jonge galant een anoniemen brief, waarin zyne verloofde van allerlei slechte en moeilyk bowysbare zaken beschuldigd werd. Do vader, van do zaak onder richt, en vermoedende wie de schryfster was, droeg der redactie op de roode inkt, waarmede de brief geschreven was, scheikundig te onder zoeken en te zien of zy overeenkomst had met eene roodo verfstof, die zyne niet ver loofde dochter nu en dan gebruikte om kunst bloemen te kleuren. Het bleek nu, dat de kleurstof van de inkt, zoowel als van bet bloemenkleursel eosine was, eene zeer fraaie, roode anilinekleurstof, en toen aan de jonge dochter hot verpletterende resultaat der schei kundige analyse bericht werd, viel zy door de mand en bekende den lasterlyken brief in eene vlaag van hevige jaloezie geschreven te hebben." Doctor Picot, professor in de geneeskunde te Bordeaux on correepondeerend lid der „Académie de Médecine", heeft in de jongste zitting van dit lichaam eene mede- deeling gedaan over eene nieuwe, door hem gevonden wyze van behandeling van tuber culose. Zyne methode van behandeling van tuberculose en tuberculeuse borstvliesont steking bestaat in inspuitingen met eene oplossing van jodoform en benzoëzuur in vol komen ontvette olie. Als plaats van inspuiting kiest hy by voorkeur eene plaats onder het sleutelbeen. Deze inspuitingen zouden 0. 3. geene koortsen verwekken en volkomen onscha- delyk werken. Dr. Picot beweert dat hy als gevolg zyner behandeling reeds bestaande cavemen evengoed als pas zich ontwikkelende heeft zien verdwynen. De academie heeft deze mededaolingen met veel belangstelling aan gehoord. Op 15, 16, 1 7 e 11 1 S M e i e. k. z a 1 to Keulen een internationaal wielrydovscon- gres gehouden worden. Het doel is, gelijk vormige bepalingen omtrent de wedstrijden en amateurs in de verschillende landen le krijgen. Duitschiand, België, Frankrijk, Enge-1 land en Nederland zullen er vertegenwoor-1 digd zyn. De heeren Joan Rahu3en, 2de voor-1 sitter, en Fr. Notecher, hoofdredacteur van I de „Kampioen," beiden leden van hst dagel lyi ich bestuur an den A N. \Y. zullenI ons land vertegenwoordigen. Demoded - ging tusschen de opl Noord Amerika varende stoomboot-maatschap I P'ijen is geëindigd. Er is tusschen de DuitecheJ Neiierlandeche c Belg viha fijnen eene over eenkomst gesfi.ton, vaarby do „Hamburger- Pscketfatirtgese' cbaD." n de „Breni'.r Lloyd"! ■V-u m-schor l'.kspriv met f 6 zi en ver Imogen, terwijl 0 „R i Star Liri-- te Ant-I worpen en do NedorlandschAmsrikaanschel st-ouiTOaitruaat happti te Rotter' .01, hunl onlangs met f 9 verlaagden pry's, weder op het'oude tarief allen stellen. Ta Brussel is eergisteren een driejarig jongetje uit Schotland aangekomen, dat de reis geheel alleen gedaan Pad. Zijn adres was hem op do borst genaaid To Samt-Kazaire heeft men gis téren tweo zusters, de dames Póm, termoord gevonden. De daders zijn nog onbekend. Eene 20-jarige 11 a 1 i a a n e c h 0 modiste te NLu v-York, Parquaüno Robortelli, schoot haren f minde den jongen Italiaan Nico'o Piero, op straat dood. Hef jonge meisje verklaarde dat Piero haar de revolver had gegeven 001 hem dood te schieten als hy niet inet iiasr trouwde. Toen zij ten laatste bemerkte dat Piero haar en Amerika wilde verlaten, doodde zy hem. Zij was zeer bedaard on gaf zichzolve aan. Te Groenloo is een 15-jarige jongen op een molen door een luik. gevallen en mot het hoofd op ee:i wagon ne- gekomen. Spoedig daarop overleed hy. Uit Hor besthal wordt gemeld: Eene hier aangekomen zending schilderyen van Fransche schilders, bestemd vi r Berlijn, werd door den afzender per tslegr. af terug verlangd. Dadelyk werd aan don wensch voldaan. Volgens bericht uit Chemnitz is de loeuwentemster Betty Thielemann, die voor eenigo weken door een nog niet gotem- den leeuw zwaar gewond werd, r.nn de ge volgen daarvan bezweken. De wattenfabriek van Favette, lo Savenlheim, is, naar uit Brussel gemeld wordt, geheel verbrand. De schade is aan-1 zionlyk. Te Eupen stierven in vier dagen uit één gezin' drie personen, ds-77-jarige moedor, een 49- en een 42 jarige zoon, san de gevolgen der griep. Een feit van ontwyfolbarege- nezing van longlering door Koch's genees middel wordt aan de „Frankf. Ztg." mede- gedoeld. Een dienstmeisje, Eina Stein, werd in November 11. in het Hsiiigegeest-hospitaal aldaar opgenomen, als lijdende aan long- tuborculose in hovigen graad. Zy kreeg 20 inspuitingen en is Zaterdag als volkomen genezen ontslagen. Verleden week is een groote brand uitgebroken in het pynbosch Peiza Cava, een der fraaiste en uitgestrektste bossclien in het Fransche departement der Zee-Alpen, in de bergen boven Mentone. Een bataljon Alpontroepen werd ter blussching uitgezonden, waarby een sergeant en twee soldaten stikten. In Duitschiand is op vele plaatsen gedurende do laat3te gure dagen weer veei sneeuw gevallen. Dientengevolge laat de tele- graphische gemeenschap tusschen Berlyn en Weenon veel te wenschon over. Blykens deofficiëelemedodee- ling, welke in de stations aan de lyn Straats burg—Parys is aangeplakt, is de bepaling betreffende den verplichten pasdwang by de Fran8Ch-Duitsche grenzen den 3den Maart in werking getreden. Evenwel wordt er byge- voegd, dat reizigers, die te Parijs een kaartje nomen naar München met den „train d'Orient," zonder pas over de grenzen worden gelaten. Ten einde te zorgen, dat deze bepaling niet wordt ontdoken, komt aan het grensstation Aurecourt een Duitsch politiebeambte in den trein, die toeziet, dat reizigers, die zonder pas worden doorgelaten, niet voor Karlsruhe uitstappen. Te Belfort onderzoeken de Fransche be ambten den trein en vragen den reii gers of zy wel van passen zyn voorzien. Dit g -scbiedt om reizigers, die soms niet op dn hoogte mochten zijn, de terugreis te bespa» en. In dien er dan passagiers zijn, die v- rzuimd hebben zich van een pas te vooizien -unnen zij te Belfort nog uiletappen en do is over Zwitserland voortzetten.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 6