Voor het gerechtshof te 'a-Hage werd gisteren in appèl behandeld de zaak van den boer uit SasBenbeim, die met een ander een contract had gesloten om dagelijks 100 liters melk zooals die van de koe kioam, te leveren tegen overeengekomen prys. De bijzon derheden, deze zaak betreffende, zijn b(J de behandeling voor de Haagsche rechtbank reeds medegedeeld. Zooals men zich herinne ren zal, was de zaak dat de contractant sloot water bfj de melk had gedaan, waarvoor hy door de rechtbank veroordeeld werd tot 3 maanden gevangenisstraf. Beklaagde ontkende zijne melk aangelengd te hebben mot water uit de Sassenheimer- vaart en drie getuigen a décharge, gisteren gehoord, vertelden dat z(3 dit ook niet hadden gezien en dat het water uit genoemde vaart door menschen, die geene pomp. hebben, als drinkwater wordt gebruikt. Mr. Ph. A. Haas, uit Amsterdam, betwistte, als verdediger, dat de feitelijke elementen aanwezig waren, welke het delict moesten construeeren. Pleiter bestreed (aangenomen zelfs dat het geschepte water tot verdunning van de melk had moeten dienen) de opvat ting, dat verval8ching was gepleegd, en con cludeerde tot het opleggen eeaer lichtere straf. Het O. M. requireerde bevestiging van het vonnis. Uitspraak over 8 dagen. Voor het Hof werd voorts behandeld de zaak van een jeugdigen bakker te Zoetermeer, die door de Haagsche rechtbank tot cén dag gevangenis was veroordeeld wegens mishan deling van een veldwachter, nadat de tusschen- komst van dezen was ingeroepen voor eene ruzie tusschen bekl. en den galant van eene zijner zusters. Mr. Verschoor trad op als verdediger en betwijfelde of de veldwachter wel was geweest in de rechtmatige uitoefening z(jner bediening. Hy concludeerde tot vrijspraak. Uitspraak over 8 dagen. Men meldt uit Katwijk aan Zee. dd. 5 Maart: Nog 5 schuiten kwamen aan met versche visch. Zy besomden van 39 tot '102.40. Prijs van de binnenlekschol f 3 tot 3 90, braad f 2.50 tot f 3.20 en schar f 2.80 tot f 3.25 per mand. Er is in de laatste dagen een drukke afslag. Van 28 Pebr. tot 5 Maart werd de aanvoer van 76 schuiten afgeslagen. De besommingen varieerden van f 25 tot f 122. Slechts eene enkele maal werd een partijtje van 18 snees 360 tongen aangebracht. Overigens was de aanvoer van tarbot, tong, rog enz. gering. De meeste vaartuigen visschen dicht onder de kust en hebben slechts twee of drie dagen rei3. Door geen enkelen korder werd in dezo week de garnalenvisscherij uitgeoefend. Men meldt uit Noordwyk aan Zee, dd. 5 Maart: Drie schuiten kwamen hieraan met besommingen van f 30, 50 en 100 Zjj hadden 2 tot 8 dagen reisde visch deed binnenlekschol f 2.50 a f 4, braad f 1.75 a f 3, keu 1 a 2, scharren f 2 a 3. Tongen en tarbot waren niet gevangen. Woensdag-avond heeft een half beschonken zeejongen in de Keizerstraat te Scheveningen eene oude vrouw onder een voorbykomenden tramwagen geslingerd, waar door zi) ernstig verwond werd. Op last van dr. Van der Mandele, die de eerste hulp ver leende, is de ongelukkige vrouw gisteren naar het ziekenhuis te 's-Hage overgebracht. De commissaris van politie te Scheveningen heeft een onderzoek naar het gebeurde ingesteld en een groot aantal getuigen gehoord. Te Lemmer waren Dinsdag twee broeders, 10 en 12 jaar oud, bezig met schuitjevaren op eene aan de kust drijvende ijsschots. Het ongeluk wilde dat de schots afdreef en de jongens, geen kans ziende zich te redden, dreven met den ijsklomp in zee. Beide knapen zijn vermoedelijk omgekomen. Men schrijft uit Rozendaal: Het bestuur der verbrande kandjjfabriek „Java" heeft een huis gehuurd, alwaar de kantoren worden gehouden. Het personeel blijft in dienst. Met den herbouw der fabriek zal dadelijk na de regeling der zaken worden aangevangen. Aan het s t ation E11en Leuris door een van Rozendaal komenden personen trein een man aangereden en onmiddellijk gedood. In het noordoosten van Gronin- gen heeft een troep van meer dan 100 Zigeu ners getracht ons land binnen te komen met het plan naar Amsterdam te gaan. Te Niouwerschans bleek thans duidelijk de goede werking dor onlangs gevestigde brigade marechaussee aldaar. In een oogwenk kwam de geheele brigade, flink gewapend, aange reden, weigerde aan den troep de grenzen over te trekken en haalde eene voorhoede van 7 personen, die reeds over de grens waren, terug. Het zoo brutale Zigeunervolkje bleek respect te hebben voor de Nvderlandsche be reden politie en trok wedor naar Loer. Ze zullen nu elders pogingen aanwenden onze grens te overschrijden. De burgemeester van Franekor waarschuwt tegen de prijsraadsels; welke uit zijne gemeente telkens in niouwsbl den als advertentie voorkomen, waarbij aan do goede oplossers, tegen toezending van een bedrag aan postzegels, boekwerken of prijzen in geld worden beloofd. Do boekwerken heb ben op verre na niet do waarde der toege zonden postzegels, zegt hy, en de prijsjes worden eerst uitgedeeld, als de stellers der advertentiën zich door het aantal ontvangen postzegeU eane ruime winst hebben verzekerd. Naar wjj van de best ingelichte zjjde vernemen, is van eene vervolging, in gesteld togen een Amsterdamscnen advocaat wegens verduistering van hem toevertrouwde gelden, geen sprake. Het door ons en door andere bladen te dien aanzien opgenomen bericht blijkt op een misverstand te hebben berust. Tijd Mejuffrouw de wed. R. Klein, aan den Aweg te Groningen, is van den zolder gevallen, hetgeen haren dood ten ge volge had. Saddler, de zeeman, die beschul digd werd van den laatsten Whitechapel- moord, is uit de gevangenis ontslagen. BUITIÜNIjAND. Franki-jjlr. De heer Móline, rapporteur der begrootings- commissie, verdedigde in zyn verslag het nieuwe toltarief, dat zoowel den verbruikers als den voortbrengers ten goede zal komen. Hjj haalt daarbjj tot voorbeeld Amerika en Duitschland aan. Hy hoopt dat Frankryk zijne goede betrekkingen met andere landen zal voortzetten, want zyn eenig doel is den natio nalen arbeid met gematigdheid te steunen. Liuitschlnud. In de zitting van den Ryksdag van gis teren verklaarde de Lotharingache afgevaar digde Hoeffel, by de behandeling der r(1ks- spoorwegbegrooting, dat het Ryksland zwaar heeft geleden onder de pasmaatregelen. De heethoofden van Frankrijk, die het monopolie van vaderlandsliefde voor zich alleen reser veeren, hebben, helaas, een verblydenden keer van zaken verhinderd. Hfl verklaarde, namens de Elzas-Lotbaringers, dat deze met bedoelde ophitsers niets uitstaande hebben. De Rus Fiiska, die wegens verdenking van medeplichtigheid aan den moord op gene raal Seliverstoff te Beriyn in hechtenis was genomen, is weder op vrye voeten gesteld. Uit Geestemunde wordt gemeld dat de gedelegeerden der nationaal-liberalen in het 19de kiesdistrict voor den Ryksdag, naar men verneemt, prins Von Bismarck hebben gesteld als candidaat bjj de aanstaande periodieke verkiezing. Belglik De minister van oorlog acht het noodig, dat het onderzoek naar de ongeregeldheden te Brussel, door de roeraten op 1 Febr. ver oorzaakt, wordt voortgezet. De direction der Ijzerfabrieken van Seneff hebben, wegens gebrek aan bestellingen, 500 werklieden ontslagen. In vele andere fabrie ken zyn de loonen verlaagd. De minister De Bruyn heeft verklaard dat de Hooge Raad van Nijverheid en de administratie 'der financiën eenstemmig van gevoelen waren, dat met de Fransche regee ring niet in onderhandeling getreden kon worden over een handelsverdrag, daar het tarief, door de Fransche commissie voorgesteld, gelyk staat met verbod van invoer. In dit geval, zeide de minister, moet men berusten en niet denken aan represaille-maatregelen. Vrijheid van handel zal in België blyven be staan, en dit land zal in andere streken de débouchés weten te vinden, die in Frankrijk gesloten worden. Het „Journal des D-'-bats" verzekert dat Boulanger lang te Brussel zal blyven en waar- schyniyk niet meer naar Jersey terugkeert. Groot-Britauu lö. Sir James Fergusson verklaarde gisteravond in het Lagerhuis, dat by do Regeering geen bericht is ontvangen aangaande nieuwe onlus ten op Creta. De aldaar op Christenen ge pleegde moorden worden op rekening gesteld van de gendarmen. De heer Storey stelde als motie voor, dat het Huis zich zou verdagen, als protest tegen de gewelddadigheden der politie by de werk staking te Silkwoith. Nadat de heer Matthews deze motie had bestreden, werd zy door het Huis verworpen. De firma J. S. Morgan Co., te Londen, deelt mede dat het ontwerp betreffende de regeling der Argentynsche geldmiddelen ge- teekond is. Gisteren heeft het Huis der Lords arrest gewezen in de zaak der gebroeders Vagliano tegen do Bank van Engeland, betreffende de 71,500 pd. St., in nagemaakte wissels door de Bark aan eon oneerlyken klerk van de gebroe ders Vagliano uitbetaald. In eersten aanleg was de Bank veroordeeld het verlies te dragen hot Hoogerhuis daarentegon deed uitspraak tegen den eisch van de gebr. Vagliano. Gisteren ontving de koningin in baar p-.lei3 te Londen 12 Kaapsche Maleiers, onder wie 5 vrouwen, die op weg zyn ter bede vaart naar Mekka. Hare Majesteit onderhield zich minzaam met hen en liet hen het paleis bezichtigen. 1 :,r.-I Ioug.-M onarclilt- By de verkiezingen voor den Ryksraad in d r steden zyn in Bohemen gekozen 12 Duitsch- hberalen, 11 jong-Czechen, 3 Duitsch-nationa- Im, 1 oud-Czech en 1 Czech, die tot geen der beide partyen behoort. Te Praag moeten vier herstemmingen worden gehouden tusschen oud Czechen en jong-Czechen. De Duitsch-libe- ralen verliezen een zetel, de jong Czechen win nen 6 en de oud-Czechen verliezen 6 zetels. In Krain is door deze verkiezing de toe stand niet veranderd. In Sileziè zyn gekozen 2 Slaven, 20 anti-liberaal-conservatieven en een lid der Duitsch-nationale party. De Slaven ea de anti-liberalen winnen ieder een zetel. Een telegram, te Londen ontvangen, meldt dat do „Sancta Margarita" met Johann Orth, aartshertog Johann Salvator, in eene Jipanzche haven zou zyn binnengeloopen. liumenië. Het Kabinet is definitief als volgt samen gesteld Generaal Floresco, voorzitter, zonder portefeuille; Catargi, binnenlandsche zaken; Bernasco, financiën en (ad interim) justitie; Lahovary, oorlog; Olanesco, openbare werken Theodoresco, openbaar onderwys; Tsarco, tnitenlandsche zaken; Ivarano, koophandel. Dit nieuwe Kabinet Is gisteren in de beide Kamers opgetreden. In zyne verklaring komt voor, dat het, wat de buitenlandsche politiek betreft, de tot dusver aangenomen gedragsiyn zal volgen. In de Kamer van Afgevaardigden ontstond eene levendige discussie, ten gevolge waarvan een votum van wantrouwen in het nieuwe Kabinet werd aangenomen met 77 tegen 69 stemmen, terwyl 7 leden zich van stemming onthielden. Generaal Floresco verklaarde daarop, dat hy den koning kennis zou geven van dit besluit. Men denkt dat de Kamers, welke tot 13 dezer zyn verdaagd, zullen ontbonden worden. De conferentie tot bestrijding van den slavenhandel te Brussel. Het Amerikaansche congres is uiteenge gaan. Het Huis van Afgevaardigden bleef den geheelen nacht van Dinsdag op Woensdag byeen, ten einde alle noodige ontwerpen nog te kunnen „afhameren". Dit geschiedde zoo snel, als de griffier de ontwerpen maar kon voorlezen. De tribunes waren geheel gevuld met nieuwsgierigen, die zéé groot rumoer maakten, dat de voorzitter 's avonds om elf uren last gaf de deuren te sluiten en niemand meer binnen te laten. President Harrison was den geheelen dag met de ministers bezig om de aangenomen ontwerpen te teekenen. Toen de voorzitter de vergadering van het Huis van Afgevaardigden sloot, hieven de republikeinen den bekenden marsch aan van generaal Sherman Marching through Georgia. De democraten antwoordden met een ander lied uit den burgeroorlog, zoodat de afgevaar digden onder luid gezang uiteengingen. Nu begint de arbeid van het nieuwe Con gres, waarin de democraten na hunne overwin ning by de stembus de meerderheid hebben. Alvorens uiteen te gaan, keurde het Congres echter de begrooting goed, zoodat het nieuwe Congres niet vóór December byeengeroepen behoeft te worden. In het geheel werd aan verschillende kredieten een bedrag verleend van 525,000,000 dollars, volgens de „Times" de hoogste som, welke ooit door hot Congres is toegestaan. De Senaat maakte op dezelfde wyze -eeo einde aan haren arbeid, maar eindigde met eene verrassing, daar hy weigerde de bes! sites te bekrachtigen, welke genomen zyn door de Brasselsche conferentie tot beetryding van den slavenhandel in Afrika en die zyn samen gevat in de algemeene akte der conferentie en de daarby gevoegde verklaring betreffende het heffen van invoerrechten in den Congo- staat. Als reden voor dit besluit wordt opge geven, dat de Senaat bevreesd was door het sluiten van deze overeenkomst de onderne mingen van particulieren te benadeelen. Hierover seint de Brasselsche correspon dent van het „Hbl." het volgende: „Het bericht, dat de Amerikaansche Senaat heeft geweigerd de besluiton der Brasselsche conferentie te bekrachtigen, komt hier geheel onverwacht. De „Independence beige" verwyt den Amerikanen ondankbaarheid, omdat zyBH bijzondere reden hebben tot dankbaarheid je gens de negers, aan wie zy een groot deel van hunne tegenwoordige welvaart te danken hebben. Reeds voor eenigen tyd toonde een aantal senatoren zich geneigd de besluitenl der conferentie niet te bekrachtigen, omdat zy uit politieke gronden het afkeurden, dat de regeeriog der Vereenigde Staten zich door - haren gezant, den heer Sandfort, ter Bras seleche conferentie had laten vertegenwoor digen. De „ludépendance" wil echter niet aannemen, dat dit de hoofdgrond is geweest, waarom de Senaat zyne bekrachtiging heeft geweigerd. „Overigens waarschuwt de „Indépendance" tegen het maken van ongunstige gevolgtrek kingen uit dit gevat, ten eerste, omdat de Se naat nog op zyn besluit kan terugkomen, en vervolgens omdat de besluiten der Ber- lynsche Congo-conferentie ook zyn uitgevoerd, ofschoon de regeering der Vereenigde Staten de akte niet heeft willen onderteekenen. In elk geval zou toch de weigering der Ver eenigde Staten geene wyziging kunnen brengen in de houding der overige zestien Staten, die de akte hebbeD onderteekend." „De Parlementen van deze Staten" - zegt het blad - „zyn verplicht de akte te be krachtigen en zullen dit ook zeker doen, al ware het ook alleen maar om de verantwoor- delykheid niet op zich te nemen voor de ge volgen, welke de weigering der Vereenigde Staten zou kunnen hebben ten opzichte van den voortgang der beschaving en de handha ving der Europeesche belangen in Afrika." Telegrammen STRAATSBURG, 5 Maart. Naar men ver neemt, heeft de voorzitter van de commissie uit den Landdag, door tusschenkomst van den stedehouder, by den keizer eene audiëntie gevraagd, om het bekende adres tot opheffing of althans verlichting van den pasdwang aan Z. M. te overhandigen. Wordt de audiëntie toegestaan, dan zal de voorzitter zich met eenige leden der commissie naar Beriyn be geven. EDINBURG, 5 Maart. Sedert twee dagen woedt hier een hevige storm. De stoomboot „Victoria", van Hamburg naar Nleuw-York, leed schipbreuk in Pentland Firthhare equi page werd per reddingsboot gered, niet echter dan na eene worsteling met de elementen van eenige uren. By Arbroath zonk de stoomboot „Arion". Eene visscherspink redde de opva renden. Verscheidene zeilschepen worden ver mist. Te Galashiels stortten twee kerkto- rens in. ROME, 5 Maart. Prins Jéröme Napoleon is van zyne ziekte volkomen hersteld. BUENOS-AYRES, 5 Maart Aan de beurs was heden het gerucht in omloop, dat er sprake zou zijn van eene nieuwe uitgifte van papiergeld, waardoor eene groote paniek ont stond. Men acht het echter waarechyniyk dat de regeering hare toevlucht zal nemen tot eene nationale leening. BERLIJN, 5 Maart. C.) De „Norddeut- sche Ztg." logenstraft de verontrustende ge ruchten betreffende oneenigheid tusschen den keizer en den rykskanselier. LONDEN, 5 Maart. Het stoomschip „Hoch-1 heiiner", van Antwerpen naar Bombay, is by P»rim gestrand. TORONTO, 6 Maart. By de verkiezingen voor het Parlement in Canada won tot dusver de liberale oppositie 22 zetels op de conser vatieven. De conservatieven ontnamen dei oppositie tot dusver 11 zetels. Voor zoover de uitslag der verkiezingen in Canada tot nu bekend is, zyn gekozen 95 conservatieven en 77 liberalen. PARIJS, 6 Maart. In de „XlKme Siècle" wordt verslag gegeven van een onajrhoud

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2