jl^o, 3522 Zaterdag T Blaart. A0. 1091. feze <Qcurant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 6 Maart. Fc^ullleton. -p» LEIDSCH SÜ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 3 maagdenf 1.10. Franco per post1.40. Alzonderlyke Nomme/a,0.05. Heden is aan 6e universiteit alhier de heer j Popko Goldenbsrg, geb. te Deventer, bevor derd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.„Eenige opmer kingen over de oude wijze van rechtspleging in Owerysei, in 't bijzonder in hooger beroep." Aea dezelfde universiteit is het candidaats- exarnen in de godgeleerdheid, tweede gedeelte, •fgeiegd door den heer F. Sinninghe Daros' Door de albter zitting houdende genees kundige staatscommissie werd heden toege laten voor het eerste gedeelte van het arte- examen de heer G. H. J. Peter. Voor eene eivolle zaal trad gieteravond In bet Nutsgebouw de heer J. Büttikofer, con servator aan het Museum van Natuurlijke Historie alhier, als spreker in de Volksbyeen- komsten op. Zijn langdurig verblijf indertijd in het bin nenland van het zwarte werelddeel diende iiem tot Btof zijner voordracht. Hij begon met bet, talrijk, oplettend publiek zijn vertrek uit -deze veste, toet een anderen stadgenoot, den beer Sala, te schetsen, om vervolgens op levendige wgze zijne reis en lotgevallen over bet groote water te beschrijven. H(J gaf ons vervolgens een beknopt over wicht der wording en geschiedenis van Liberie, het land, dat hij het eerst betrad, om ons -wijders te voeren naar het binnenland, waar kjj te midden van wilde stammen eenige maanden beeft doorgebrachthij beschreef ons de zeden, gewoonten, den aard en de gebruiken der jnboorbngen, schilderde in krachtige trek ken de natuur dezer ten eenenmale ongekende landen en -wiet menigmaal zijn gehoor op te vrooljjken door het ten beste geven van enkele jachtavonturen en aardige entmoetingen. Na de pauze lichtte hy al het gesprokene nog nader <oe door het den aanwezigen aan schouwelijk -voor te stelten op een groot doek, waarop hij, -door middel van eene tooverlan- ttaarn, tal wan door herosrelvon vervaardigde photograpbia-.-n bracht. Vele nateurtafereelen, verschillende groepen -van inboorlingen en hunne weningen werden •op deze wüoe ons voor «ogen getooverd. Wy aarzelen dan ook geen oogenblik om ■ons tot tolk de verheffen van al de aanwezi gen, en den -heer Büttikofer -fen weigetneen- tien dank te -betuigen voor öece nuttigo, leer rijke en tevenc aangename lening. Zooels vtceger door ons werd medege deeld, werd eenigen tyd geleden door dr. H. j J. M. Boonacker, arts, officier van gezondheid tweede klasse alhier, aan B. en Ws. dezer gemeente verlof gevraagd om gedurende een paar uren 's avonds en dat eenige keeren in de week, een lokaal te mogen gebruiken van de Kweekschool voor Onderwijzers en Onder wijzeressen, aan de Oude Vest. Door den Baad werd op voorstel van het Dageiyksch Bestuur die vergunning, onder de gewone voorwaarden, verleend. Het doel van den heer Boonacker was een gratis-cursus, voor ieder, en voor werklieden, ook die in dienst der gemeente, in het bij zonder, open te stellen, ten einde in uitge breider! kring bekend te doen worden wat er aanvankelyk, alvorens geneeskundige hulp aanwezig is, gedaan moet worden, hoe te handelen by het voorkomen van ongelukken. Die cursus is thans afgeloopen. Hy werd door een vry groot aantal belangstellenden gevolgd, die zeer veel nut van de lessen des heeren Boonacker getrokken hebben en d6zen dan ook daarvoor zeer dankbaar zyn. De heer F. H. A. Driessen was aller tolk toen hy na afloop van de laatste les den heer Boonacker dien dank overbracht. Geheel helangeloos toch heeft deze zich moeite en opoffering van tyd getroost voor het geven van inlichtingen, welke van onmiskenbaar groot nut en goede nawerking in het dagelyksch leven kunnen zijn. Welke nadeelige gevolgen kan het toch hebben, wanneer iemand, wien een ongeluk is overkomen, dadeiyk niet goed of in het geheel niet behandeld wordt zooals het be hoort Nog eensde heer Boonacker heeft velen aan zich verplicht en een woord van lof mocht hem daarom niet onthouden worden. De uitslag der verkiezingen, gedurende de laatste dagen vanwege het Leidsche Stu dentencorps plaats gehad, is, dat gekozen zyn als collegii Bssessor n de heer C. J. Van Tuyll van Serooskerken, en tot schouwburg commissaris de heer J. S. Posthuma; voor praesides der faculteiten de heerenjur. fa culteit, A. K. Zimmerman; med. fac., E. W. J. Holleman; philos. fac., E. Collins; theol. fac., H. Schuttevaer, en liter, fac., M. J. Duparc; en tot commissaris voor het mate rieel van „Njord" de heer H. Vervoort. Voor de wedrennen op Deli is door de heeren Van Kempen, te Voorschoten, eene zilveren race-cup afgeleverd ter hoogte van ruim 75 centimeter, welke met recht eene proeve mag worden genoemd van echte zil- versmidskunst. Dene prachtige vaas is geheel uit de hand vervaardigd en spaarzaam versierd met smaak vol aangebracht vermeil Do ornamentiek is kunstig uit de plaat zelve gedreven en de aangebrachte versieringen bevatten niets over tolligs en boantwoorden allen aan het doel, waarvoor dit schoons stak is bestemd. Op het deksel prykt eene vrouwenfiguur, welke den gelukkigen winner den lauwer der eere aanbiedt en waarvan de zorgvuldige en keu rige uitvoering wedijvert met edele beval ligheid. Deze kolossale cup munt niet alleen uit door hare verdionsteiyke dryfwerken, maar evenzeer door hare schoone vormen en juiste proportion en neemt met eere eene plaats in onder de vele belangryke voorwerpen, welke door de fabriek der heeren Van Kempen reeds zyn afgeleverd. In plaats van D. De Lange, onlangs overleden, is tot nachtwaker aan den Hoogen Kijndyk, gemeente Zoeterwoude, aangesteld J. Coljjn. Benoemd is tot lston ambtenaar ter se cretarie te Schiedam de heer B. A. Remo, ambtenaar ter secretarie te Hazerswoude. De volgende vereenigingen zyn erkend krachtens de wet van 22 April 1855 (Stsbl. No. 32)lo. „De Gereformeerde Vereeniging" te Meliskerke; 2o. „De Practische» Ambachts school" te Leiden (gewyzlgd); 3o. „De Ker- kelyke Kas" te Ee, gemeente Oostdongeradeel. Hare statuten zyn opgenomen Staats courant van 6 dezer. H. M. de Koningin-Regentes heeft de leden van de Tweede Kamer in twee gedeel ten aan een diner ten Hove genoodigd. De eprsto helft van het getal afgevaardigden, bestaande uit de vijftig oudste leden der Kamer, is tegen aanstaanden Maandag, 9 dezer, ge noodigd, terwijl H. M. den jongeren tak Woens dag, 11 dezer, ten Paleize aan tafel zal ver eenigen. Naar men verneemt, heeft hot gisteren in de afdeelingen der Tweede Kamer onder zochte voorstel tot aankoop van bet huis naast den Schouwburg ten behoeve van het ministerie van binnenlandsche zaken, byca algemeene tegenkanting ontmoet. De griffier, de referendaris en de commies griffier der Tweede Kamer zyn uitgenoodigd aan het diner, dat H. M. de Koningin-Regentes Maandag a. s. het eerste gedeelte der Kamer leden aanbiedt. De Spaansche gezant by ons Hof, de heer Villauritia, heeft voor drie weken de residentie verlaten. De Tweede Kamer heeft heden de be raadslagingen over de Suikerwet voortgezet. De heeren Meea, Gieichman en Rutgers PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regel» ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17 j. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het incaseeeren buiten de etad wordt ƒ0.10 berekend. verdedigden de poging om de schatkist met een behoorlyken accyns te verzekeren en ont kenden eene benadeeling daardoor van den landbouw. De heeren Yan Kerkwyk, Dyckmeester en Glioderman hechtten aan de bezwaren van den landbouw. De minister van financiën betwistte die be zwaren. Landbouw en industrie zullen niet worden geschaad. Het algemeen debat is gesloten. Op art. 1 is voorgesteld een amendement van den heer Yan Nunen om den omslag niet op 1891, maar op drie volgende jaren te doen slaan, welk amendement door de commissie van rapporteurs is aangeraden. -s By koninklyk besluit is benoemd by het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, tot paardenarts der 2de kl., de paardenarts der 3de kl. M. E. baron Bentinck, van dat personeel. Aan G. F. Knoblocb, geboren te Osweil, in Wurtemberg, vergunning verleend tot het geven van hooger onderwys aan eene byzondero "inrichting voor hooger ondet wys te Voor schoten. Benoemd by het wapen der cavalerie, by het 2de reg. huzaren, tot ritmeester de lete luit. C. B. H. De Bruyn, van het lste reg. huzaren; tot lsten luit. do 2de luit. jhr. K. H. Meyer, van het corps. Benoemd by het personeel der militaire administratie, en wel by de kwartiermeesters, tot lsten luit.-kwartiermeester by hun tegen woordig corps, de 2de luit.-kwartierm. W. A. C. Byvoet, van het lste, en S. J. Rienks, van het 5de reg. inf. De ritmeester C. A. baron Bentinck, Instruc teur by d6 ry- en hoefsmidacbool, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen be paald op f 1430 'sjaara. Gemengd Nieuwe. Onze stadgenoot de heer P. Van der Mey, een bloemenliefhebber, Noordeinde 20, heeft dezer dagen het genoegen belang stellenden in en vereerders van Flora's kinderen eene groote en fraaie verzameling bloeiende winterbloemen, als: narcissen, krokussen, tulpen, hyacinten enz., in alle soorten en verscheidenheden, te kunnen toonen. Het schoonste loon voor de zorgen, gedurende den afgeloopen winter door hem aan zyne lieve lingen besteed, is voor hem een toevloed van bewonderaars. Ieder kan den bioemenschat voor zyn raam aanschouwen. daarbij de mouw van myn buisje, want ik bleef haken aan een tak." „En heb je niet gezien, wat de opper houtvester deed, toen er geschoten was?" „Neen, want ik ben hard weggeloopen, ik was bang dat iemand my achterna zou komen en maakte dat ik wegkwam. Ik was ook bevreesd dat ik een pak slagen zon op- loopen voor de scheur in myn buie." De assessor wilde gaarne meer weten en vroeg daarom zoo vriendeiyk roogelyk aan den knaap „Heb je wel goed gezien, dat bet graaf Hendrik was, die van uit het boschje heeft geschoten „Ja, mynheer, hy was het, dat weet Ir vast, want op den morgen van dien dag had hy me haast opzettelyk overreden en my een klap met de zweep gegeven." „Maar, jongetje, waarom heb je dat allee niet dadelyk verteld?" „Omdat de meester ons verboden had de nesten in het bosch uit te halen, en de schout had my ook een pak slaag beloofd als hij zag dat ik er weer een durfde uithalen. Toou heb ik het maar aan niemand verteld." [Wordt vervolgd.) DE TWEE NEVEN. Novelle van W, IIIUIEBRAVB. 79) Achter haar hield zy een kleine» knaap vast, die haar onw£!ig volgde. Het was Anton, de zoon Ktrgreet. „Wat een schelm!** riep de vertoornde vrouw. „Die wil ntSjne eerlyke dochter voor eene dievegge uitmakenZy behoeft gelukkig niet te stelen, want zjj bezit meer dan menig arm edelman, die op koeten van anderen leeft en teert. En daarna den knaap jrvér zich plaatsende, ging zy voort: „Maar kom jy eens hier, beste Anton, en vertel nu eens aan al die heeren, wat jy gezien hebt! Komaan, je lehoeft niet te schreien. Niemand zal je kwaad doen 1 Vertel g maar alles precies zooals je het daarstraks f arn mjj gezegd hebt!" De knaap wreef zich de oogen. „Nu, beste jongen, wat weet je dan te I vertellen vroeg de assesso-, „Ik zal het nooit weer doen", zuchtte de jergen. „Goed zoo, jongen, maar weel je nu „Ik... ik weit een vinkennest. „Ha, ha, en waar is dat dan „In fcet woud, op den „Berenval", in den derder. beuk rechts." „En za-u je dat nest willen uithalen?" „Bah.welke kinderachtige praatjes. mompelde de graaf. „Nu, wat was dat dan met dat nest?" ging de aseeeeor kalm voort. „Het was leeg, toen tk er bykwam." „Zoo.en toen. Toen ik uit den boom wilde komen, zag ik den opperhoutvester «taan en bleef toen heel stil in den boom zitten, omdat mynheer Van Willing-en my misschien zou doodslaan, als h(j me zag. „Ja, ja, en wat verder?" „Toen kwam otsze graaf Leo en had twist met den opperh-vutresterde graaf had twee pistolen in de brand en duwde één daarvan den heer Van Wifiingen in de hand, en die wilde het eerst niet aannemen, maar ein delijk nam hy een pistool aan en schoot het dadoljjk in de lucht af. De kogel en de rook gingen door het loof van den boom. Ik 6Chnkte en viel haast naar boneden. De opperhout vester smeet het pistool dadeljjk weg toen hy geschoten had." Ieder der aanwezigen luisterde met aan dacht naar hetgeen de onschuldige knaap zoo openhartig vertelde. Slechts de graaf stond daar met een van wrevel en haat verwrongen gelaat. „En wat gebeurde er, toen de opperhout vester het pistool had weggeworpen?" vroeg de assessor. „Toen hebben de opperhoutvester en de graaf heel lang met elkander gepraat, en de beer Van Willingen heeft toen telkens hardop gezegd dat graaf Hendrik een echelm was, en nog meer leelyke namen heb ik gehoord. En hy heeft het zelf ook gehoord. By de laatste woorden wees de knaap op graaf Hendrik. .„Was deze heer daar ook en hadt je hom zieu aankomen?" „Veen, dat weet ik niet, hoe hy daar kwam, maar opeens zag ik hem staan in het hazel- boschje en hy luisterde wat de opperhout vester e" graaf Leo samen spraken." „En wat weet je nog meer vroeg de assessor goedig. „Ja, mijnheer, ik heb nog gezien dat graaf Leo na een poot'.ie wegging. Dadelyk werd er nu uit het hazelboschje geschoten. Ik wilde juist uit don boom komen en viel door den schrik naar beneden. Ik scheurde

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1