voor het bed was gelegd, een flacon mêt gouden etop ontvreemd was, en uit de broek van den heer des huizes eene portemonnaie - jnet omstreeks 30. Gelukkig was een zakje met 50 aan zilvergeld, in een achterzak geborgen, aan de opmerkzaamheid der dieven ontsnapt. Een gedeelte van het huisje, dat uit ééne verdiepiug bestaat, was verhuurd aaD eene juffrouw, die 's nachts wel geraas heeft ge hoord, maar zich bepaalde tot het sluiten harer deuren. Eerst later maakte zij leven en vermoedelijk was het daaraan te dankon, dat de dieven zich verwijderden. De politie werd onmiddellijk met het gebeurdo in kenms gesteld, maar zoekt tot dusver tevergeefs. De kandtjfabriok „Java", te Rozen- daal, is door brand vernield. Omstreeks halftwaalf word de brand door voorbijgangers in het middelgedeelte der fa briek bij de stoven ontdekt. Spoedig waren de brandweer der firma Castelot, en van ge meento en waterleiding ter plaatse, doch wegens den feilen wind en het hevig branden der suiker was aan behoud niet te denken Dank zij den westenwind, zijn echter vjjitien belendende woningen gespaard gebleven. Het vuur was verschrikkelijk. Duizenden nieuwsgierigen, zelfs uit den omtrek, waren samengekomen om den vuurpoel te zien. De stoomketels waarschuwden door het voortdurend gefluit, dat er gevaar was voor springen, hetgeen gelukkig niet geschiedde. Te twee uren viel de voorgevel met don derend geraas inéén en brak in zijn val tal van telegraafdraden, waarbij een gedeelte van den muur op den spoorweg terechtkwam. Alle gevaar voor nabjjstaande panden was bij de afzending van het bericht geweken, hoewel de brandweer nog voortdurend hi-.t terrein bewaakte. Van de fabriek is nog slechts een smeu lende puinhoop over. Alleen de boeken zijn gered. De opstal der fabriek is verzekerd voer 40,000; de machinerieën en gereedschappen voor ƒ60,000; de suiker en grondstoffen tot- een gezamenlijk bedrag van ƒ150,000, alles op Rotterdamsche beurspolis, in hoofdzaak Li) Engelsche maatschappijen. Door gezamenlijke assuradeuren is heden ter beurze te Rotterdam eene commissie tot regeling der schadebenoemd. Uit Breda en Steenbergen schrijft men, dat men den brand aldaar goed heeft kunnen .waarnomen. Te halféén was de brand het hevigst. Omtrent het vergaan van de boot „Stad Kampen", der Zwolsche Stoom bootmaatschappij, in de Zuiderzee ontleenen wq de volgende bijzonderheden aan de „Zw. Crt. Omstreeks halftwaalf benoorden het fort bij Muiden gekomen, geraakte de „Stad Kam pen" door samendringen van het opzettende jjs dermate beklemd, dat de boot als hot ware werd in elkander geknepen en het water met kolossale stralen binnenstroomde. De boman- ning kwam er gelukkig af en werd door de „Salland" overgenomen, om vervolgens met de „Tromp" weer naar Amsterdam terug te keeren. Door het kruiende ijs werd de boot nog ongeveer een half uur medegenomen en geraakte in de nabijheid van het fort Pampus aan den grond. De boot was, met het oog op het ys, be neden de laadiyn geladen. Hoofdzakelijk bad men aan boord goederen van de Zaan, als rijst en meel; voorts een 17-tal vaten bior en uit Amsterdam enkele stukgoederen, die Zater dag-avond laat nog aan boord waren gebracht. De boot was verzekerd. In de nabyheid der boot is eene wacht gt poeteerd. Van de booten, welke den tocht medemaak- ten, is de Almeloosche naar Amsterdam terug gekeerd; de overige liggen in de ftouwzee. Men meldt uit Groningen, dd. 2 Maart: Gisteren deed zich in de strafge vangenis alhier een zelden voorkomend geval voor. Eod zekere Klers, afkomstig uit Vledder, was veroordeeld tot 15 maanden gevangenis straf en tot betaling van 1500 schadever goeding, wegens bet stukslaan van iemands arm, die volgens geneeskundige verklaring onherstelbaar is. Gisteren was de tyd zyner gevangenschap verstreken en werd dit den delinquent medegedeeld en bem tevens aan gezegd, om voor den directeur te veraohynen, ten eLnde zyne papieren te ontvangen en nader af te rekenen. Tot groote verbazing der aanwezigen gaf Kiers te kennen, dat bij de gevangenis niet wilde verlaten, vóórdat hem schadevergoeding was verleend voor zyne langdurige onschuldiga gevangenschap. Hy w eigerde pertinent zijne 6tukken en hot hem toekomend bedrag in ontvangst te nemen en eea voet buiten de gevangenis te zetten. Nadat de hoogere autoriteit van dit feit in kennis was gesteld, werden eenige agenten der rykspohtie gerequireerd om den nii on- gewenschten kostganger met den sterken arm buiten de poort der gevangenis te zetten, hetgeen slechts met zeer veel moeite gelukte, daar hy zich daartegen met al zyne macht verzette. Het geld en de papieren moesten hem met geweld in zyne zakken worden geduwd. (P. G. Cf.) Uit Zieriksee wordt gemeld: Jaarlyks hebben ook hier op den dag dor loting ergerlyke tooneelen van ruwheid en dronkenschap plaats. Binnen de gemeente worden de woestelingen dan nog vrywol in toom gehouden door de politie en de echut- tery; doch by den terugkeer der jongens naar de dorpen, gaat het buiten de stad dik- wyis ruw toe. Tusschen de verschillende dorpelingen worden dan tevens oude vosten opgehaald of zoogenaamd afgedaan. Zoo was het ook by de jongste loting, den 23sten Februari, tusschen jongens van Nieuwerkerk en Ooeferland, en dat is zóó hoog geloopen, dat, ondanke de flinke houding der veldwach ters, het vechten telkens hervat werd, en eindelyk zekore P., uit Nieuwerkerk, door een dor jongens uit Oosterland met een koehoorn dermate tegen het hoofd werd geslagen, dat hy een paar dagen later aan de gevolgen is overleden. Naar men zegt, waren de Nieuwer- kerkers do aanvallers. De koehoorn, waarmede de doodslag ge pleegd is, is het gewone blaastuig en wapen, dat door de lotelingen uit de dorpen altoos naar de loting wordt medegenomen. Volgens opgave van het „Bureau „Veritas" zyn in de maand Januari 11. 91 zeilschepen verongelukt, als: 7 Duitsche, 16 Amerikaansche, 31 Engelsche, 2 Oostenryk- sche, 2 Deeneche, 7 Fransche, 2 Grieksche, 1 Italiaansche, 17 Noorsche, 4 Russischo en 2 Zweedsche. Hieronder zyn 5 als vermist. In dezelfde maand vergingen 23 stoomschepen, waaronder 2 als vermist, als: 1 Duilscb, 19 Engelsche, 2 Noorsche en 1 Russisch. Uit St. Petersburg meldt men dat de soldaten op straat niet meer mogen rooken. Den officieren is geraden het alleen daar te doen, waar het door de politie toege staan mag worden. Vele branden toch werden door rooken veroorzaakt, daar zelfs in di grootore steden nog huizen zyn, uit leem of hout en stroo gebouwd. In geheel Griekenland, waar nog buitengewone koude heersebt, in het byzonder echter in Thessalië, sneeuwt bot hevig. In tal van districten ligt de sneeuw 15 tot 20 voet boog; gehoele dorpen zjjn ingesneeuwd en van het verkeer afgesneden. Sedert drie dagen sneeuwde het gisteren ie Athene onafgebroken voort. Hot mes, ter gelegenheid van den laatsten moord in Whitechapei, te Londen, gevonden en dat beschouwd werd als eigen dom van James Saddler, schynt dezen niet toebehoord te hebben, terwyi aan de ver klaringen zyner vrouw geene waarde kan worden gehecht. De zaak van Jack the Rip per komt nog maar niet tot klaarheid; in tegendeel! Het proces tegen Saddler is nu gestaakt. De politierechter acht de bewyzen vaD Saddlers schuld niet voldoende om den man langer In hechtenis te houden. BUITENLAND. Frankrijk. Sedert e6nigen tyd vertoefde te Parjjs de bekende kozakken-betman Atchlnoff, de leider der mislukte Russische expeditie naar Abes- sinië. De Fransche rogeering beeft nu, naar men vermoedt op verzoek uit St.-Petersburg, een einde gemaakt aan de feesten, welke de Russen-vrienden te Parys te zyner eer gaven en den betman verzocht Frankryk te verlaten. Atehinoff heeft natuurlyk terstond aan dit „verzoek" gehoor gegeven. Te Saint-Êtienne zjjn proeven genomen met eene nieuwe soort van rookloos buskruit van den Parpschen scheikundige Saint-Maro. Het wordt zeer geroemd, blyft altyd goed, is tegen vocht bestand en in de behandeling volkomen zonder gevaar. Zoo zegt het „Memo rial de la Loire." L>iiitschlanci. De keizer woonde gisteren het diner bp, dat door den staatssecretaris Von Bótticber werd gegeven. De „Reichsanzeiger" verklaart dat de directie der Staats-steenkolonmqnen blpft bp haar besluit om de eischen der mqnwerkers, tot het verleeuen van den werkdag van acht uren en tot verhooging van het laagste loon, □iet in te willigen. De 60-jarige vorst Georg Victor zu Wal- deck-Pyrmont heeft zich verloofd met prinses Louise van Sleeswyk-Holstein-Glücksburg, ge boren in 1858 en eene nicht van den koning van Denemarken. Volgens de „Nowosti" hebben vele Rus sische kunstenaars het bepaalds voornemen uitgesproken deel te nemen aan de kunstten toonstelling te Berlpn, zoodat de Russische afdesling eene in elk opzicht zeer interessante belooft te worden. België. De centrale afdeeling der Kamer, belast met het onderzoek van het voorstel betref fende de noodzakelpkheid der grondwetsher ziening, iB tot geen besluit gekomen. De minister-president Beernaert verklaarde dat hp eerst over deze aangelegenheid te rade wilde gaan met den nieuwen minister vsn binnenlandsche zaken, den heer De Bnrlet. In het einde der volgende week zal de afdee ling vormoedelpk weer bqeenkomen. ïtalift. Gelpk roods is gemeld, heeft de nieuwe minister van financiën, de heer Luzzati, in de Kamor eenige medodeelingen gedaan over de wpze, waarop hp het finanticel &venwicht hoopt te herstellen. Zonder dat het leger of de marino verzwakt wordt, is het mogelpk gebleken 36,000,060 lire op de voor doze departementen bestemde uitgaven te bezuinigen. Daarbij is de som, welke uitgetrokken was voor den aanleg van spoorwegen, verminderd met 19,000,000 en tevens zun middelen gevonden om de inkomsten met 10,000,000 te vermeerderen. Wanneer men hierbq voegt de 9,000,000 lire, welxe reeds door het vorige ministerie waren bezui nigd, dan komt men tot een bedrag van 74,000,000 lire. Door deze verbetering is het geheele tekort op de begrooting gedekt. Paus Leo vierde den 2Jen Maart zpn Sisten verjaardag. Namens de kardinalen bood kardinaal Lavalelte een adres van geluk wensching aan, dat door den Paus met eene toespraak werd beantwoord. Koning Humbert heeft den president van deu Ministerraad doen weten, dat hij 4 mil- lioen lire op zqne civiele lyst wil schrappen Groot-Bi'itauuië. Onder de vele verouderde instellingen in Engeland behooren ook de spinhuizen der hoogescholen van Oxford en Cambridge, waarin, krachtens eene onder de regeering van Jacobus I uitgevaardigde wet, de vice- kanseliers dior hoogescholen vrouweD kun nen doen opsluiten, die studenten hebben beleedigd. Sedert lang was die wet in het vergeetboek geraakt, maar dezer dagen heelt de vice kanselier der universiteit van Cambridge haar weer eens toegepast, door een meisje, dat hp aan den arm van een student had ontmoet, tot acht dagen dwangarbeid in het spinhuis te veroordeelen. Na twee dagen daar te hebben doorgebracht, wist het meisje te ontvluchten, maar de vice-kan6elier liet haar door de politie opsporen en tot 21 dagen hechtenis veroordeelen. Dit geval maakte groote sensatie en leidde tot eene interpel latie in het Lagerhuis door den heer Labeu- cbère, zoodat de minister Matthews bevel gaf het meisje terstond op vrpe voeten te stellen. Er zal thane worden voorgesteld die dwaze wet in te trekken, terwyi het meisje, op welks gedrag niets valt aan te merken, den vice-kan- sclier wegens hoon voor den rechter zal dagen. Den 23sten Maart zal koningin Victoria, op weg naar Grasse, te Cherbourg aan wal stappen. Er bestaat weinig kans op een be zoek aan Parys. Oosteur.-Hang.-Monarcliie. De verkiezingen van gisteren hebben zich gekenmerkt door eene nederlaag dei' oud- Czecben en door eene overwinning der anti semieten in Neder-Oostenryk op de Duitsche liberalen, die vyf zetels verliezen. Tot dusver is in Moravië de toestand niet melkbaar ge- wyzigd, doch de jong-Czechen verkregen eene aanzienlyke minderheid. Over het geheel ge nomen hebben de uiterste partyen terrein gewonnen. In de plattelandsgemeenten van Silezië zpn herkozen 1 anti-semiet en 1 Pool, en in die van Krain vier leden van de club Hohenwarth. Vereenigdc Staten. Het Amerikaansche huis van Afgevaar digden heeft eeu crediet toegestaan van 2,000,000 dollars voor het bouwen van eene nieuwe Munt te Philadelphia. Dit gebouw was noodlg wegens de steeds toenemende, aanvragen om baren tot munt te laton slaan. Blpkens nadere berichten, te Nieuw-York ontvangen uit Yuma (in den staat Arizona), heeft de overstrooming aldaar groote verwoes tingen aangericht. Meer dan 200 huizen zpn, te Yuma vernield, waardoor 1400 personen van huisveetlng beroofd zyn. Deze menschen vinden allen een onderkomen in teDten, welke op de omliggende heuvels zpn opgeslagen. Het Gila-dal is ook geheel Vbrwoest. Wegens- da stremming van de telegraphische gemeen schap en het spoorwegverkeer ontbroken nog verdere bpzonderheden, maar volgens do voor- loopige berichten verloor een honderdtal men schen by daze ramp het leven. Chili. Het blad „Tbe Sun" deelt eene officiééls? verklaring mede van de Chileensche regoering betreffende de joDgste gebeurtenissen in deze republiek. De regeering verklaart dat de congresleden in hot land nergens steun vinden en geld noch troepen bezitten. De troepen der regeering hebben alleen Iquique ontruimd, om deze stad de gevolgen vau een bombar dement te besparen. Telegrammen LONDEN, 3 Maart, Uit Buenos-Ayres wordt van 3 Maar! gemeld dat de president der Argontpnsche republiek de directeuren der particuliere banken tot eene couferoDtie bjj zich heeft samengeroepen. Men gelooft dat de belasting van 2 pCt. op de deposito's zal worden afgeschaft. LONDEN, 3 Maart. Aan de „Times" wordt uit Buenos-Ayres onder dagteekening van heden geseind: „Men gelooft niet dat het be schikbaar bedrag van de rente der coduia's in de provincie Buenos-Ayres meer dan 75 pCt. zal beloopen. Er heerscht groote ongerustheid wegens het gerucht, dat de onderhandelingen over de leening mislukt zyn." In officieels berichten uit Chili wordt ge meld dat de regeeringstroepen te Pisagua de officieren, die zich voor de revolutie verklaar den, hebben gefusilleerd. PARIJS, 3 Maart. De Senaat heeft het krediet van 500,000 fr. voor de opgravingen te Delphi mot 184 tegen 19 stemmen goed gekeurd. ROME, 3 Maart. De Paus woonde heden» den jaardag zpnor kroning als hoofd der Katholieke Kerk, in de Sixtqnscho kapel eene door kardinaal Molchers gecelebreerde mis bp. Ook de kardinalen en het corps diplo matique waron daarbq tegenwoordig. BERLIJN, 4 Maart. De „Bórsen-Courier" doelt mede dat de Bulgaarsche officier van gezondheid Tranjew, uit Sistowo, in een gast huis te Berlijn met een bekend, maar bjj lmgtuberculose nog niet aangewend middel proefnemingen heeft gedaan, welke den gun- stigsten uitslag hobben opgeleverd. In eenige gevallen, weike sedert half Januari zpn be handeld, zjjn geene kenteekenen der ziekte meer te bespeuren. LONDEN, 4 Maart. In het Lagerhuis heeft de afgevaardigde Stansfeld (liberaal) het voor stel toegelicht, dat door hem was ingediend en waarin het noodig werd verklaard, de wetten betreffende de verkiezingen te wijzi gen en te vereenvoudigen, en vooral te be palen dat niemand in meer dan één district mag stemmen. De afgevaardigde Howarth (conservatief), bestreed dit voorstel en stelde voor, het te verwerpen. Volgens dezen afgevaardigde is geene enkele wyziging in het tegenwoordige stelsel noodig, tenzq, Daar zyn amendement- luidde, Groot-Britannië en Ierland naar even redigheid van hunne bevolking zyn vertegen woordigd. De heer Gladstone hield eene uitvoerige rede, waarin hp zich verklaarde tegen het bestaande stelsel, waarby den kiezers veroorloofd wordt in verschillende districten te stemmen. De beer Chamberlain bestreed ook het be staande stelsel, maar verklaarde toch, dat hp bet vooretel-Stan8feld niet kon ondersteunen, ou.dit daardoor de quaestie niet wordt op gelost. Ten slotte werd Stansfelds voorstel ver worpen met 241 tegen 189 stemu.en. Het amendement-Howarth werd voor onbopaalden tpd uitgesteld. LEIDEN, 4 .Haart. Thermomsteretind gisteravond om 8 uren 3.5° C. 38.3° Fahrenheit; hedor;morgen om 8 uren 3° C. no: 37.4' F.'s middagt 12 uren 7.5° C. 45.5° F.'s namiddags :rer. 7° C. 44.6° F.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2