N°. 9519. Woensdag 4 Maart, A0. 1891. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. sssmssmm LEIDSCH Ui DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommera0.05. Eindelijk heeft, gelijk men weet, de ge meenteraad van Amsterdam een besluit ge nomen in de sedert jaren aldaar aanhangige Beurs-quaestie. Er waren gaandeweg zeven plannen in het leven geroepen, waaruit nu verleden week eene keus werd gedaan. Die zeven plannen waren de volgende: 1. Plan-Damrak; de Beurs op het thans gedempte Damrak. bekend onder den naam van het Plan-W. P. W. De ontwerpers hebben daarop aangetoond, hoe naar hunne meening het Damrak er zal uitzien, wanneer de nieuwe Beurs aan het Damrak zal zijn verrezen, de oude Beurs op den Dam en het commandantshuis zullen zijn opgeruimd, en een fraaie boulevard van het Centraal Station zal loopen over het Damrak tot den Dam, later misschien verlengd tot 't Sophiaplein, door het sloopen der huizen aan krijgt de Beurs eene oppervlakte van 9100 M2., waarvan de helft door onteigening wordt verkregen en de andere helft een deel van het thans reeds gedempte Damrak is. De kosten voor deze onteigening vindt men gedeeltelijk terug door den verkoop van ruim iOOO M!. bouwterrein aan den boulevard. De boulevard wordt dan 50 M. breed, welke men zou kunnen verdeelen in 4 M. trottoir aan weerszijden; daar naast twee rijwegen, PRIJS DER ADVERTENTTEN: V»n 16 regels 1.06. Iedere regel meer ƒ0.17, Grootere letters nasr plaatsruimte. Toor het in eseeeeren buiten de stad wordt f 0.10 berekend. Het zal daar dus gelegen zijn als het Pano rama in de Plantage, behalve dat door de meerdere breedte der straat ook het gezicht op den voorgevel fraaier is, of om een buiten- landsch voorbeeld te noemen, zooals de paleizen en musea langs Unter den Linden te Berlijn. Het plan-Werker zal 5,100,000 kosten. Van het plan-W. P. W., zooals het door de heeren De Flines en Von Glahn werd ingediend, was door de afdeeling publieke DE NIEUWE BEURS TE AMSTERDAM. 2. Plan-Prins; de Beurs op het nog te dem pen Damrak, tegenover het Centraal-Station. 3. Plan-Krasnapolskyde Beurs aandenDam. 4. Plan-Werker; de Beurs aan het Damrak, stille zjjde. 5. Plan-Kuypers; de Beurs op den N.-Z. Voorburgwal aan den kant der Spuistraat. 6. Plan-Van Gendtde Beurs in de gepro jecteerde Raadhuisstraat. 7. Plan-Heijer; de Beurs in de Warmoes straat tusschen de Sint-Annastraat en Gooier - steeg. Het plan, dat door B. en Ws. aan den Raad werd voorgesteld, was het Plan-Prins. Wjj geven hierboven eene afbeelding van het vierde, door den Raad uitgekozen plan, den Vijgendam bij de Beurssteeg (waarvan er enkele reeds aan de stad behooren) en demping van het Rokin. Bij het aanschouwen der plaat moet ieder zeker erkennen, dat bij uitvoering er van de hoofdstad een prachtigen toegangsweg van het station zal krijgen, fraaier dan dat de Beurs kwam te staan op het nog te dempen Damrak tegenover het station of midden op het Damrak, met eene straat aan den voor kant en aan den achterkant. Volgens de jongste brochure, getiteld: „Nog eens de Beurs", uitgegeven door de heeren A. W. De Flines en J. F. Von Glahn, waarin de voordeelen van het plan-Werker tegenover de andere plannen worden uiteengezet, ver- ieder van 12 M.daarnaast wederom trottoirs ieder van 4 M. en in het midden gazons van 10 M. breedte. Het Damrak verkrijgt dan van de Nieuwe- brug tot de Oudebrug eene rjj nieuwe ge bouwen, welke het minder fraaie uitzicht op de Warmoesstraat-achtergevels daar ter plaatse maskeeren. Van den Dam tot het „Bible- Hotel" zal eveneens spoedig eene rjj nieuwe gevels verrijzen, wanneer men ten minste het daarvoor gelegen bouwterrein tegen bil lijken prijs afstaat. En tusschen deze beide rijen nieuwe gevels verrijst dan het nieuwe beursgebouw, ruimte latende ten noordon voor eene straat van 20 M. breedte en ten zuiden met eene ruimte van 48II. werken eene officiéele teekening gemaakt, welke bij de besprekingen in den gemeente raad tot grondslag diende. Deze teekening, sedert door den gemeenteraad goedgekeurd, omvatte eene vergrooting der Beurs tot 8500 M.' door het emplacement in noordelijke rich ting te verlengen, in dier voege, dat de noor delijke rooilijn der straat, welke de Oude brugsteeg zal vervangen, in het verlengde van de noordelijke rooilijn van de Niezel valt. Verder is in het belang van den graanhandel, welke goed noorderlicht verlangt, en in het belang van den welstand, niet alleen ten zui den, maar ook ten noorden der Beurs aan de Damrakzijde een pleintje ter breedte van 45 M. ontworpen.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 5