-gontier, haro ccquettorie eD schalksche plaa> - zuclit ten overstaan van den baron DeMont- ricbard, dit alles was meesterlijk en raf haar ten volle recht op de talrijke bijvalsbe tuigingen, welke haar telkens ten deel vielen. Eens enkele aanmerking slechts: bij het woord amnestie leggo zij den klemtoon op den laat8ten lottergreep en niet op den twee den. zooals zij gisteravond deed. Allerliefst werd zjj ter zjjde gestaan door mei. Alida Klein, als Léonio; vooral haro houding tegenover den procureur der Republiek gat bewjjs van veel doorzicht en gevoel; het naïeve, dat in deze rol ligt, werd uitstekend vertolkt. De heer Tartaud, als Henri De Fla vigneul, speelde als altijd beschaafd en heden avond losser en vrjjer dan gewoonlijk. Henri De Vries was een uitmuntende Gn gnon, die de voorzichtigheid zijns vaders en don moed zijner moeder in zich vereenigde. Do heer Van Kerckhoven legge zich voort aan meer toe op hot onverwacht overnemen van rollen, zooals gisteravond het geval was in de rol van don procureur der Republiek, De Montrichard. Dan speelt hij verreweg het beste; hij was buitendien uitmuntend gegri meerd; trouwens, dit is eene kunst, die weinig acteurs zoo verstaan als de hoer Van Kerck hoven. Als dezo toor.eal.speler zich slechts dl- eeuwigdurende hoofdbewegingen kon afwen ner.het is een altijd met kleine, korte op ei afgaande etooten hoofdschuddelen, eer, onder kaak vooruitschuivend lippen op elkaar klem men, een met den mond bolle o vormen.ee' groote bolle oogen opzettenmen zou haasi tot do overtuiging komen, dat deze actc-u zich mocht beroemen op een geëloctriseerd hoofd. Hierna volgde „Aleid", twee fragmenten uit een onafgowerkt blijspel van Multatuli In stede van fragmenten zouden wjj haast „exerpten" willen plaatsen. Hultatuli deelt ook weer hier met zijn gewoon bijtend sarcasme, met oene pijnlijke ironie zjjr.o geeselslagcn uit, waarvan al zijne werken vervuld zijn, maai ook hier aanschouwde men dat grootsch, da' veelomvattend talent, dat genie, waarvan de schrijver van den Max Havelaar zoovele blij ken heeft gegeven. Het eerste godeelto bracht ons „Les femme: savantes" van Mol.ère in herinnering. Ook hier aanschouwen wij enkele dames, die zier tot iets hoogers, iets edelers voelen geroepen dan tot het „vrouw zijn". Ook hier hebbel zij een hooger doel. Heeft Molière dat doe! de beoefening der taal genoemd, Multatu! heeft het „dierenbescherming" geheeten. H; schetst ons eenige in vervoering, en entase, verkeerende vrouwen, in toom gehouden, ge dwarsboomd door een meer prozaïsch meisji In een ander gedeelte ontwaren wij een: studentenherberg in de buitennatuur, met er daarbj) in Morpheus' armen rustend exem plaar, waarover Aleid, het niet met dieren bescherming dwepend meisje, talrijke sub- er objectieve phllosophi6Che beschouwingen ter. beete geeft, die de vraag „waar haalt d:. kind dat allee vandaan?" b(j ons doden opko menvervolgens eene telkens zich herhalend-' betuiging van spijt en ergernis van dei inmiddels ontwaakten Minerva-zoon, dat zij het lieftallig meisje, daar stond en hl) elitp en ten Blotte een dialoog van een ander si;: dent met een stommen boerenknecht, waarin deze laatste op alle mogelijke wijzen word beleedigd en uitgescholden, hetgeen hij z i; op gemoedelyke wijze laat welgevallen. Wt) herhalen: alles verried het kolos-a: genie van den auteur, maar een goed tooneel spel zoude het volgens onze bescheiden m :- ning niet geworden zijn. Aleid gaat mank aan hetzelfde euvel 1: de Vorstenschooler le geen natuur, ge n waarheid in; de schrijver laat niet zijne sul jecten spreken, maar hi) is zelf altijd aan hot woord; het ziin enkel zjlne Ideeën, welke hj; verkondigt door den mond van anderen. He heelt niettemin succes gehad, maar wil looveti dit succes hoofdzakelijk te mogen i n schuiven aan bet uitmuntend spel. De dauioe Klein, in de titelrol, mevrouw Van Kerckboven, als nicht ïemia, de heeron Tartaud, als do student Van Borsel, in hot tiende jaar, en do heer De Vries, als de etu de; FIs De Keltenaer, allen warer. uit muntend aan ailer, onze oprechte hulde voor hu1', opgswe-ki, levendig spel, voor de juist heid van hnnne opvatting, in één woord vcor de Ie veilolk g van deze buitengewoon zware roller. Mr. L. H. r*cmeugd Nieuws. Zekere Van L., wonende bij „De Vii/K iao;. dt: teraeante, cis gistera- d tusschen Oegstgeest en Sassonheim op de stoom tram wilde springen, viel van de tredo en werd over bcido boenen gereden. De recherche van de tweede politiê-afdeeling te 's-Hage heeft Zaterdag avond jl. de hand gelegd op den vermoede- lijken dader van de inbraak, welke in hot dfgaloopen jaar gepleegd word op de villa „Erica", aan den Scheveningschen weg, be woond door den burgemeester van Amster dam en familie. Verschillende boekwerken, welke toen gestolen z(jn, werden in het be zit van den aangehoudene gevonden. Hij is overgegeven aan den commissaris van po litie van de derde afdeeling om te worden geboord. Dezelfde recherche heeft 4 jonge mannen gevat, die gezamenlijk eene toonbanklade in een winkel aan den Rijswijkschen weg van liet geld, dat zich daarin bevond, hebben ga lodigd. Men meldt ons uit Hillegom, dd. 2 Maart: Heden werd alhier in de Beek, bp do Draai, door een schippersknecht het lijk opgevischt van zekeren M. Ketel, die daar waarschijnlijk Zondagnacht j.I. is verdronken. Of de overledene door toeval of doos eigen toedoen in de Beek is geraakt, kan niet met zekerheid gezegd worden. Hij laat gesne betrekkingen na. Op de Markt te 's-Hage werd gis teren aan eene dienstbode, die belasting rnoesi gaan betalen, haar geld, 15, ontstolen. Zondag hooft te Rottordam oor; opstootje plaats gehad. Hetregimentsvaandel dat tot dusverro nog in bewaring was bij den afgetreden kolonel-commandant, mo3St worden overgebracht naar de woning van den nieuwe: commandant. Eene compagnie schutters, daartoe in hel Beursgebouw aangetreden, begaf zich, vooraf gegaan door hot corp3 hoornblazers en ver gezeld van bjjna alle officieren, naar de woning van den vroegoren commandant. Do schutterij werd echter bemoeilijkt door het nieuwsgierig puhliek, daar de politie tooi: nog niet aanwezig was om het terrein af te zetten, uitgenomen enkele agenten met een superieur, die van de Beurs waren modege komen. Toen daarop de politie met eet inspecteur aan hot hoofd in grooter aantal verscheen, moest zij zich ruim baan maken, doch het volk verzette zich er tegen. Zekert J. weigerde zich te verwijderen, en toen de agenten hem daartoe wilden dwingen, kreger. z(j het met anderen te kwaad. J. nam de vlucht in de Eendrachtsstraat, gevolgd door agenten en een zwerm publiek. Wederom werd hjj nu door de politie gegre pen, en andermaal wilde het publiek hem ver lossen, waarop men handgemeen werd mot de politie, die met steenen en vuil werd geworpen Kinderen, zegt de „N. R. C.", werden omver- geloopen, vrouwen vielen flauw. Een onder inspecteur en 4 agenten van politie werdei- tegen den grond gedrukt. De politie zag zich daarop genoodzaakt gebruik te maken van dj, sabel voor eigen verdediging. De Eendrachts straat werd schoon geveegd en menigeen be kwam hierbij een schram, stoot of klein wondje, doch geen van ernstigen aard. De persoon J. en een der overige belhamels wer den overgebracht naar het poliüebureel. Inmiddels was het vaaodel in ontvangst gonomen en trok men daarmede heen naai de Weaterstraat, begeleid door de muziek en gevolgd door duizenden menschen. In de Westerstraat was alles flink gere geld, de straat door de politie, onder com mando van den inspecteur-controleur Vuyk. afgezet, zoodat daar allee in de beste orde afliep. Gisternamiddag omstreeks vijf uren bevond zich een man aan de Slaakkade, die zwaar beschonken was, eti het verschillenden per sonen lastig maakte. De politie, die hem daarom tei ontnuchtering naar het politle- bureel aan de Meermansstraat wilde over brengen, ondervond zooveel verzet van de omstanders, dat zij genoodzaakt was liGm in vrijheid te stellen. Hedenmorgen, omstreeks half- negen, brak te Utrecht brand uit in een aak schip, zwaar beladen met hooi, behoorende aan don heer W. Het schip, dat lag aan de Helling, werd verhaald naar eene open kade, waar het hooi afgeladen werd. De brandweer bluechte met twee slangen van de waterleiding; kwart over tienen was het vuur gedoofd. Do vermoedelijke oorzaak is eene vonk uit d6ii schoorsteen, terwijl de felle N.-W. wind d9n brand aanwakkerde. Naar men verneemt, was het hooi niet verzekerd. Door do politie te Leeuwarden is een gezin, bestaande uit vrouw en vjjf kinderen, ontdekt, dat in een mooiljjk te be schrijven toestand van vervuiling en ellende verkeerde. De vrouw (eene weduwe), die ziek te bed werd gevonden, is naar het stedelijk ziekenhuis overgebracht, terwijl het armbe stuur de zorg voor de ongelukkige kindeien heeft op zich genomen. Te Driebergen ztjntweekinde ren, een meisje van 13 en een jongen van 11 jaar, die uitgegaan waren om hout te sprok kelen, op een vijver door het ijs gezakt en verdronken. De „Stad Kampe n", van de Zwol- sche raderstoomboot-maatschappjj, is gisteren door ijsschuiven' in de Zuiderzee lek geraakt on gezonken. Vier andere booten zijn geklemd tussclien het dryfys in do Gouwzee. Volgens oen nader ontvangen bericht zyn de opvarenden der „Stad Kampen" gered. Men meldt uit Elburg, dd. 2 Maart: Hst ijs in de Zuiderzee is in beweging en drijft af. Er is hier reeds veel water te zien. «UITENLAND. Frauknj 1c. De to Parijs loopende geruchten over oer. terugroepen dor Duitsehe gezanten Herbette en Munster naar Berlijn schijnen met beves tigd te worden. De „Figaro" komt nu met de medodee ling dat keizerin Fred6nk in 't geheel niet in Saint-Cloud is geweest. Alleen prinses Margaretha heeft, vergezeld door den graal van Munster, dit bezoek gebracht. Wel is dt keizerin, toen zij Versailles bezocht, het Park van Saint-Cloud doorgereden, maar heeft ei niet stilgehouden. Wat het bosch van Ver sailles betreft, de ko:zerm was daar reeds herhaaldelijk na den oorlog geweest, zonder dat iemand er toen aanmerking op gemaaki heeft. In 1875 werd Versailles bezocht dooi den overleden koning van Beieren en in 1878 door den togenwoordigen Duitschen keizer, uie er twee dagen logeerde. De hertogin van Albany is Zaterdag avond te Cannes aangekomen. JSeitfiü. In de centrale sectie der Kamer van Af gevaardigden, welke bezig ie mot de beraad slaging over het voorstel der heeren JansoL en Buis, betreffende de noodzakelijkheid van grondwetsherziening, gaan de anti-liberalar, voort hunne toestemming in het herzien var de grondwet afhankelijk te stellen van de voorwaarde, dat tusschen de partijen een stemmigheid worde verkregen over de toe komstige regeling van het kiesrecht. Evenwei besloten de leden der afdeeling eenstemmig om de regeering uit te noodigen hare plannen mede te deelen. De radicalen en socialisten hadden Zondag bijeenkomsten belegd in 35 steden en dorpen, ten einde het algemeen stemrecht aan te be velen en de tactiek der rechterzijde te be strijden, want het maken van eene afspraak oetreffende de rogeling van het kiesrecht voor dat de Kamer ontbonden wordt, achten zü inconstitutioneel. Eenige der bijeenkomsten, o. a. to Brussel, waren bijzonder met het oog op deze laatste qüaeetie belegd. De bijeenkomsten waren overal talrijk be zocht. Te Antwerpen, waar de sociaal-demo craat Aneeele en Paul Janson als sprekers optraden, waron 3000 personen aanwezig, die Anseele luide toejuichten toen hjj eene alge meens werkstaking aanbeval voor het geval de herziening der grondwet werd gewijzigd. De radicale party is voornemens tegen Paschen eene monster-byeenkomst te houden. Men houdt do beweging ten gunste van de herziening voor zeer krachtig. De socialisten en progressisten te Gent richtten voor gisteravond in vier wyken der stad monstermeetings voor het algemeen stem recht in. De meetings moesten gevolgd wor den door een optocht om een adres aan den gouverneur der provincie te overhandigen, maar de burgemeester had den optocht ver boden. Den vorigen nacht werden honderden briefjes in chromographiedruk onder de deuren der huizen gestoken, eindigende met de oproe ping: „Mannen. Hedenavond op de barricaden De burgemeester beeft byzondere corpsen der burgerwacht onder de wapens geroepen, ltn liit De zittiQg der Kamer van Afgevaardigden was gisteren zeer woelig. De heer Zanardelli viel het kabinet heftig aan, ofschoon hy verklaarde te zullen stemmen voor het voor stel van den heer Di Rudmi, strekkonde om den heer Biancheri tot voorzitter der Kamer te herkiezen. Laatstgenoemde werd toc-n met algom6ene stemmen als voorzitter herkozen. De heer Luzzztti bood do regeeringsvoor- s'.ellen aan, welke het invoeren van bezuini gingen ten doel hebben, en verklaarde dat hot evenwicht tusschen ontvangsten en uitgaven verzekerd is. De minister bezuinigt 38 mil- lioen, waarvan 9 op de begrooting van oorlog en 11 op die van marine; by gaf daarby de verzekc-rinr, dat by deze bezuinigingen kan tot stand brengen zonder dat de openbare dienst daaronder lydt. Groot-Kritriuii De heer Labouchere vroeg in de gisteren door het Lagerhuis gehouden zitting, of do regeering de souvereiniteitsrechten van Egypte op Soedan erkent en welke de grens is van het grondgebied, waarover Egypte gezag wenscht. Ook vroeg hy of de regeering voor nemens is het Egyptische leger te versterken. Sir James Forgusson antwoordde dat de Britsche rogeering niet de verantwoordelyk- heid kan aanvaarden der bepaling, tot hoevèr het gezag van Egypte in die streken gaat- De regeering, zeido hy verder, was niet voor nemens hot leger te vermeerderenwel ver bindt zy zich tot bescherming van Egypte en de havens der Roode Zee. Telegrammen NIEUW YORK, 2 Maart. Een hier ontvan gen depeche uit Iquique meldt, dat in die Vad rust heerschf, dat de zaken worden her» vat en de banken weder zyn geopend. BERLIJN, 2 Maart. (A. H.) De Fransclie regeering hoeft, naar de „Nat. Zeitung" ver neemt, de zekerheid vorkregen, dat men bier bare houding tydens hot bezoek van keizerin Frederik als correct beschquwt. WEENEJ7, 2 Maart. De plattelandsgemeen ten van Neder Oostenryk hebben 6 anti-semie- -leu en 1 katholiek voor den Ryksdag ge kozen. Voor één zetel moet herstemming plaats hebben. ROME, 3 Maart. Koning Humbert bracht heden een bezoek aan prins Jerome Napoleon. Kamer van Afgevaardigden. De voorzitter deelt mede dat de heer Biancheri overeen komstig het gebruik het voorzitterschap der Kamer heeft nedergelegd. Na uitvoerige dis cussie tusschen den minister president Di Rndini en eenige leden der oppositie besloot do Kamer het ontslag van den heer Biancheri niet aan te nemen. De voorzitter deelt mede, dat deheerLuci- fero het voornemen heeft te kennen gegeven om de regeering te interpelleeren over hare plannen betreffende de verhouding van Italië tot Duitschland en Oostenryk. LONDEN, 3 Maart. Lagerhuis Na verwer ping van een voorstel van den afgevaardigde Colomb, nam het Lagerhuis het eerste hoofd stuk van de marinebegreoting aan, waarbij cle getalsterkte van de bemanning der vloot wordt bepaald op 71,000 manschappen. WASHINGTON, 3 Maart. De openbare •chuld ie verleden maand met 2,924,700 dollars vermeerderd. LONDEN, 3 Maart. (.1. H.) Gelijk de „Times" mededeelt, zyn de berichten over de hervor ming dor firma C. Da Murrieta Co. in eene maatschappy (limitod) voorbarig. Overigens bestaat er geen vrees voor moeielykheden, daar er krachtige steun is verleend. Biykens bet verslag der „Pennsylvania Rail way" over 1890, blyft er een surplus van 3,014,441 doll., nadat een dividend van 5'/i pet. is uitgekeerd. LEIBEN, 3 31 aart. Jhennometerstand gisteravond om 8 uren 7 c. 44.Fahrenheit; bedeomorgen om 8 uren 4° C. 39.2' F.'s middags 12 uren 6° C. 42.81 F.'s namiddags 4 uren 5.5° C. 41.9° F. - Aan den gemeenteraad deelen B. en Ws. mede dat by de gisteren gehouden open bare aanbesteding van de levering van bet Verslag der HandeliDgon van den Gemeente raad voor den tyd van 5 jaren, ingaande 15 April a. s., alleen ie ingeschreven door de tegenwoordige aannemers, voor de som van ƒ1600 por jaar, terwyl tbans de aannemings- som bedraagt 1500, welk bedrag dan ook op de begrooting voor dit jaar is uitgetrokken. B. en Ws. hebben mitsdien de beslissing omtrent de gunning aangehouden en geven den Raad in overweging hen te machtigen het werk voor genoemd bodra te gunnen, zullende te zyner tyd een voorstel tot ver hooging van het betrekkelyk artikel der be- grooting worden ingediend. Verder deelen B. en Ws. mede dat er legen

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2